Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Honor 8X

28. 2. 2019 aktualizováno

Oblíbenou střední třídu obohatil pohledný krasavec Honor 8X, který se předvedl v plné síle. Pozitivních vlastností ukázal mnoho, například krásný displej nebo solidní dvoudenní výdrž. Nejen o tom píše recenze plná nabytých zkušeností.

Obsah balení

Kromě telefonu Honor 8X v krabičce nahmatáte nabíjecí adaptér, microUSB datový kabel, kovovou sponku, příručku a silikonový obal. Účinná ochrana se hodí, protože konstrukce testovaného modelu nevlastní žádnou zvýšenou odolnost.

Recenze a test Honor 8X - obsah balení

Design a zpracování – 8,5/10

Na první pohled působí vizáž chytrého telefonu velmi dobře. Na tom má největší zásluhu nepochybně obrovský displej, jehož 6,5palcová rozložitost neunikne žádnému přihlížejícímu. Rozměrově se přístroj vešel do 160,4 × 76,6 × 7,8 milimetrů a hmotnosti 175 gramů. Zatímco je výška skutečně poctivá, šířka se drží slušné štíhlosti.

Ani váha neurazí. Při používání jsem ocenil hlavně vyvážení telefonu, což se pozitivně podepsalo na příjemném držení. Pomyslné obvodové zdivo zajišťuje kov, který mobil bezpečně zoceluje. Na skřípot nebo nesedící součástku zapomeňte. Snad jen mírné vyklání, způsobené zadními fotoaparáty, mohli vývojáři lépe vychytat. Do rukou se mi dostala červená barva, která působí skutečně atraktivně. Nejeden kamarád se tázavě ptal, co vlastně držím za telefon. K dostání je i barva modrá nebo černá.

Záda, mimo slušivé barvy, jsou potažena příjemným zasklením. V horní části beder pak dohledáte čtečku otisků prstů. Chválím její vhodné umístění, rychlost a spolehlivost. Hned vlevo si posedává dvojice objektivů (20 a 2 Mpx) s kruhovým okružím, blesk a informace o přítomnosti umělé inteligence. Dole je pak vyraženo logo výrobce a drobné popisky. Levá část zad je rozdělena jemným odstínem, což se jeví jako pěkný designový prvek.

Na přední straně telefonu kromě avizované obrazovky najdete telefonní reproduktor, selfie kamerku s 16 megapixely, notifikační LED diodu a skener obličeje. Ten funguje slušně, ovšem v horších světelných podmínkách má problémy. Vyjmenované technikálie byly uschovány do výřezu, který lze v případě potřeby softwarově překrýt černými pixely. A i když to není úplně pravda, rámečky Honoru 8X působí na pohled dosti minimalisticky. Nahoře ani dole není zbytečně moc nevyužitého místa, což je jedině dobře. Přední strana byla již z výroby potažena ochrannou krycí fólií.

Na levé hraně je mání výsuvný šuplík. Do jeho útrob není problém nasadit 2 nanoSIM karty a paměťovou kartu zároveň. Recenzovaný krasavec byl tedy osazen plnohodnotným duálním slotem (LTE funguje na obou kartách). Pravá strana se drží typických rysů v podání kolébkového regulátoru hlasitosti a samostatného tlačítka pro zapínání displeje. Mikrofon se usadil na vrchní i dolní straně, na níž se toho vešlo ještě mnohem víc.

Recenze a test Honor 8X

V prvé řadě budete nejvíce využívat microUSB konektor pro nabíjení a párování telefonu s počítačem. To je za mne opravdu velké zklamání. Už bych rád viděl praktičtější a rychlejší USB-C. Kousek dál pak nahmatáte 3,5 mm audio jack pro poslech hudby, protější pravici zase okupuje mono reproduktor.

Zpracování Honoru 8X je jistě na velmi dobré úrovni. Stránka designová je fajn, manipulační stejně tak, ovšem absenci zvýšené odolnosti a novějšího portu vytknout musím.

Displej – 9/10

Jedním z důvodů, proč si Honor 8X koupit, je nepochybně obří zobrazovací pracoviště. Během používání recenzovaného telefonu budete hledět do tváře 6,5“ velikého IPS LCD displeje, který se roztahuje na 84 % čelní strany. Rozlišení nabízí 2 340 × 1 080 pixelů s jemností 397 ppi. Poměr stran byl zachován ve formátu 19,5:9, což se pozitivně projevilo hlavně při čtení, hraní nebo sledování filmů a videí.

Recenze a test Honor 8X

Jak jsme si řekli výše, obrazovka byla potažena ochrannou fólií. K tomu navíc se sklo pyšní ochranou Gorilla Glass 3, takže by měl displej něco vydržet. Nalepená ochrana mi během používání nijak nevadila. Obrazovka reagovala vždy bleskurychle a správně. Hlubší nastavení dovoluje zapnout automatickou regulaci jasu, režim spánku, komfortní čtení nebo třeba rozlišení obrazovky. To může být buď automatické (chytré) nebo vlastní. Druhým způsobem si lze zvolit HD+ nebo FHD+, první varianta s nižším rozlišením šetří baterii.

Veškeré vyjmenované funkce pracovaly správně, hlavně musím pochválit automatickou regulaci jasu, která mi vyhovovala i během nočních hodin. Obrazovka se tady předvedla v plné síle a moc jsem si její přednes užil.

Náš tip

Mimo testované varianty se prodává verze Honor 8X 4GB/64GB. Zájemci si mohou koupit také ochranné pouzdro.

Hardware a výkon – 8,5/10

Výkon přístroje není vůbec špatný. O silácké výkony se stará osmijádrový procesor Kirin 710, 4 GB RAM a grafický čip Mali-F51 MP4. AnTuTu test hardwaru naměřil 140 465 bodů, což sice není číslo nijak extra vysoké, praxe ale káže víno jiné. S testovaným Honorem jsem si pohodově zahrál PUBG MOBILE nebo nové Asphalty. Pravda, na nejvyšší detaily a bez sekání to moc nešlo, ovšem průměrně náročný hráč bude spokojen.Recenze a test Honor 8X - AnTuTu test hardwaru

Telefon je zřejmě i slušně optimalizovaný, protože se ani při vyšším zatížení příliš nezahřívá. Pochválit musím také přítomné interní uložiště o velikosti 128 GB. Pomocí microSD karty lze prostor rozšířit až o dalších 400 GB. Plusko míří i směrem k reproduktoru. Hraje hlasitě a kvalitou se řadí k obvyklému průměru. Na hraní her, filmy a domácí cvičení prostě jako dělaný.

Náš tip

Hledáte solidní paměťovou kartu? Zkuste výběr těch nejlepších v poměru cena a výkon. Nechybí značky jako je Samsung, Kingstone a SanDisk.

Výdrž baterie – 9/10

Útroby Honoru 8X zaznamenaly přítomnost baterie o kapacitě 3 750 mAh. Při běžném používání se naprosto bez problémů dočkáte výdrže 2 dny. Pokud si dáte záležet, ani několik dalších dní nejsou nedosažitelné. Rozhodně mne zaujala nízká spotřeba baterie při hraní her, kdy se procenta snižovala plynule.

„Dva dny nejsou problém…”

Nabíjení se ale drží očekávané délky. Střední třída a microUSB port se společně podepsali na délce nabíjení kolem 2 hodin. Někdy trvalo dobíjecí martyrium déle, jindy kratší dobu. Pokud máte doma nabíječku s parametry 5V/2A 10W, můžete baterii dobít mnohem rychleji, neboť podporuje rychlé nabíjení. Bezdrátovou formu ale nikoliv. V žebříčku stránky GSMArena se baterka umístila v horní třetině, což má slova také potvrzují.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Hlavní fotografickou stránku plní duální dvojice s 20 (f/1,8) a 2 megapixely. Vcelku netradiční kombinace čísel, která se ale ve výsledku projevila úspěšně. Musíme ale stále brát v potaz cenu telefonu. Přítomná umělá inteligence se projevila slušně. Dokáže rozpoznat až 500 různých scén a fotky upravuje povětšinou hezky. Obrázky jsou zpravidla ostré, barvité a plné detailu. Foťák nejvíce skóruje během dne a s lepšími světelnými podmínkami, ubývající světlo snižuje kvalitu a přibývá šumu.

Více fotografií v originální kvalitě vám nabídne naše galerie.

Dost se mi líbila práce se světlem, kterou dokládám dvěma obrázky notebooku níže. Pokud jsem na počítač zacílil, fotka zachovala „přirozený výsledek”, tedy takový tmavší. Jestliže jsem prstem ťukl na displej, fotografie se zřetelně rozjasnila. Nikoliv ovšem špatně nebo nehezky, nýbrž velmi pohodlně a řekněme „použitelně”.

Vadou na kráse jsou horší reakční schopnosti všech čoček. Neplatí to sice vždy, ovšem někdy potřebují fotoaparáty čas k zaostření. Potěšující naopak je minimum rozmazaných snímků, které bych během měsíce zkoušení spočítal asi na prstech dvou ruk. K zahození nejsou kupodivu ani noční scénky, jimž při troše většího štěstí nechybí špetka kvality. Přítomnost šumu ale opomenout nelze: někdy je zrnění slabší, jindy silnější. Fotky se dají vyhotovit v poměru 4:3, 1:1 nebo 18,8:9.

Slušně vypadající jsou videa. Parametr 4K sice budete hledat marně, ale Full HD při 60 snímcích za sekundu tady nechybí. Pohyblivé záběry jsou koukatelné a čočka nemá tendenci zbytečně přeostřovat, což je nešvar většiny levných smartphonů.  Za pozornost stojí i zachycená zvuková kvalita. Stabilizace ale mohla trošku posílit.

Uživatelské prostředí se táhne v zajetých kolejích. Nechybí noční režim, panorama, HDR, vodoznak, režim Pro či různé barevné filtry. Nabídka dále zahrnuje režim živé fotografie nebo rychlý přístup k QR skenu. Perfektní je také režim portrét rozmazávající pozadí, který využijete hlavně prostřednictvím selfie kamerky s 16 Mpx se světelností f/2,0.

Fotoaparáty Honoru 8X považuji za slušné. Za takové peníze se jedná o vydařený aparát pro fotografování, který ocení valná většina běžných uživatelů. Po troše cviku budete s tímto kouskem schopni vyplodit moc pěkné snímky. Povážím-li všechna pro a proti, vychází mi hezké bodování.

Systém a konektivita – 8,5/10

Telefon je již pár týdnů na scéně a stále využívá operační systém Android 8.1.0 Oreo a grafickou nadstavbu EMUI 8.2.0. Systém je plynulý a uživatelsky přívětivý. Nemohu na jeho výstup nijak nadávat. Některé operace trvají sice krapet déle, ovšem nejde o nic, co by stálo za vztyčený redaktorský prst.

Mezi oblíbenými utilitami najdete výsuvnou lištu s mnoha aplikacemi, dále chytrou asistenci s možností ovládání pohybem, uživatelské rozhraní pro jednu ruku, přes možnost vyššího zabezpečení prostřednictvím Sejfu. Honor 8X si rozumí s přenosovou technologií Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 s kodekem aptX, NFC, GPS, GLONASS a podporuje USB On-The-Go. Ve výčtu ovšem chybí infraport.

Mezi nainstalovanými programy najdete počasí, kalkulačku, svítilnu, rekordér, zrcátko, kompas či FM rádio. Samozřejmostí jsou i tipy a uživatelská příručka přímo v telefonu a v českém jazyce. A pokud by vám snad vadila přítomná aplikace Netflix, eBay a jiné, prostě je můžete během sekundy odinstalovat.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Během času získal Honor 8X na české Heurece pěkné 95% hodnocení od necelé třicítky uživatelů. Zákazníci jsou s tímto telefonem velmi spokojení a vychvalují snad všechno. Dobře dopadla i zahraniční recenze na stránce techradar.com, kde pisatel vyzdvihl například výkon a vzhled. Podrobný článek si můžete přečíst na notebookcheck.net, kde o Honoru 8X mluví jako o atraktivním smartphonu střední třídy s poměrně vysokou maloobchodní cenou.

Alternativy k Honor 8X

Za podobnou cenovku doporučuji telefon Xiaomi Mi 8 Lite 6GB/128GB, který vás může ohromit působivým zpracováním, výkonem a hezkými fotografiemi.

Za menší příplateček se jeví jako ideální volba Honor 10 (recenze), jehož výsadou je kupříkladu kvalitní displej, herní výkon, velké interní uložiště, rychlé nabíjení a pěkné fotky. Fanoušky herního klání odkáží na nadupaný čínský stroj Xiaomi Pocophone F1, který ostudu také nikde neudělá.

Závěrečné hodnocení

8.6

Skvělý

Honor 8X je ideální telefon střední třídy pro vyznavače velkých displejů, dlouhé výdrže a pěkných fotek. Mezi největší mouchy patří určitě obstarožní microUSB konektor.

Design a zpracování
8.5
Displej
9
Hardware a výkon
8.5
Výdrž baterie
9
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
8.5
Rozměry a hmotnost:160,4 × 76,6 × 7,8 mm, 175 g
Fotoaparáty:20 + 2 Mpx, 16 Mpx
Paměť:4 / 128 GB
Displej:6,5", 2 340 × 1 080 px
Baterie:3 750 mAh
Operační systém:Android 8.1.0 Oreo
Klady
  • Pěkné designové zpracování
  • Kvalitní 6,5"displej
  • Zvládá i náročnější hry
  • Dvoudenní výdrž
  • Pěkné fotografie
  • Plnohodnotný duální slot a NFC
Zápory
  • Absence zvýšené odolnosti
  • Starší microUSB

Nejprodávanější mobilní telefony podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 3.6 (10 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář