Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Huawei P30 Pro

1. 5. 2019 aktualizováno

Recenze Huawei P30 Pro

Tak jsme se konečně dočkali. Huawei P30 Pro je venku a svět s nadšením sleduje, co všechno takto malé chytré zařízení vlastně dokáže. P30 Pro patří bez nadsázky k nejlepším telefonům 21. století, který boduje snad po všech stránkách. Navíc je vůči konkurenci podstatně levnější, dokonce patří mezi odolné mobily. A fotky? Ty berou dech…

Obsah balení

Krabička obsahuje Huawei P30 Pro, velkou 40W nabíječku, datový kabel s koncovkou USB-C, pecková sluchátka se zakončením stejného typu, kovovou sponku a průhledný silikonový obal. Ten sedí na telefonu velmi dobře a konstrukci účelně chrání.

Recenze Huawei P30 Pro - obsah balení

Design a zpracování – 9,5/10

Testovaný Huawei P30 Pro samozřejmě patří mezi prémiové telefony. Jedná se o vlajkovou loď čínského velikána Huawei, který za poslední dobu urazil obrovský kus technologické cesty. Tomu také odpovídá kvalita zpracování. Konstrukce P30 Pro pocítila pevný hliník a sklo z obou stran. Mobil je tím pádem v rukou mírně kluzký. Jistý úchop jsem ale i tak během manipulace cítil.

Talentovaní inženýři nezapomněli ani na zvýšenou odolnost IP68, takže se přístroj vody ani prachu hned tak nezalekne. Mobil je veliký 158 × 73,4 × 8,4 milimetrů a váží 192 gramů. Ti znalejší se jistě dovtípili, že se telefon v ruce už trošku pronese. Vlastně ani šířka těla není malá: ze zkušenosti však mohu říct, že mne mírně větší proporce nijak nevadily. Pro plnohodnotné ovládání ale musíte počítat se zapojením obou končetin, případně se nabízí režim jedné ruky. 

Náš tip

Pokud nestojíte o 8 GB RAM a 256GB uložiště, sáhněte po levnější verzi Huawei P30 Pro 6GB/128GB.

Obě čelní i zadní skleněné hrany jsou zaobleny, což vytváří pěkný dekor. Oproti dřívějším nešvarům se mi nestávalo, že bych se boků omylem dotkl a třeba nechtěně ukončil aplikaci. Ani nedaleká horní strana nezůstala bez povšimnutí a byla ověnčena kapkovitým výřezem se selfie kamerkou. Přítomné senzory se starají o odemykání systému skrze váš obličej. Hovoříme o funkci rychlé a přesné, byť během nočních hodin nepracuje na sto procent. Avizovaná rychlost ale určitě patří k těm lepším. K telefonu se stačí jen přiblížit a i z větší vzdálenosti se odemkne. Člověk tak nemusí do přístroje vyloženě civět.

Za pozornost dále stojí řešení telefonního repráčku, který byl uschován pod displej. Žebrování je tedy plně zakryté a chráněné. A světe div se, hlasitost a kvalita telefonního hovoru je stále skvělá. Jak jen to ti kluci šikovní dělají…

Mnohem populárnější berličkou je každopádně biometrické zabezpečení ve spodní části displeje. Právě tam byla umístěna čtečka otisků prstů. Její služby jsem aktivně využíval a většinou pracovala znamenitě, i když se mi párkrát telefon nepodařilo odemknout. Tenhle neduh přisuzuji zpoceným nebo navlhlým prstům, s nimiž si integrovaná čtečka prostě neporadí. Stále se však jedná o zábavnou a futuristickou technologii, s níž na své okolí dojem určitě uděláte. Obě varianty odemykání hodnotím na výbornou: jakmile selže jedna z nich, ta druhá zafunguje a mobil odemkne.

Pojďme ale i na další části telefonu. Tak třeba nahoře je k mání infraport, který využijete k ovládání chytré domácnosti. Spodní část je ale mnohem vybavenější. Uprostřed se uvelebil rychlý USB-C port typu 3.1, hned vedle pak hraje mono reproduktor a sídlí hybridní slot. Ten pojme buď 2 klasické nanoSIM karty nebo jednu nanoSIM kartu a speciální paměťovou kartu NM Card od Huawei. S ní lze interní uložiště rozšířit až o dalších 256 GB. Stále se však jedná o drahý kousek techniky, jehož cena se počítá na několik tisíců.

Levá hrana přístroje je zcela holá, kdežto pravou stranu budete využít pro regulaci hlasitosti a zapínání displeje. Bedra čínské vlajky Huawei P30 Pro pak nesou trojici fotoaparátů, senzory a blesk. Nápis Leica informuje o kvalitně použité techniky. Fotografickou kvalitu ale propíráme v sekci níže. Na co totiž musím nyní upozornit je usazení objektivů.

Recenze Huawei P30 Pro

To vypadá na pohled jako semafor a při bližším ohledání je několikamilimetrový výčnělek jasně vidět. Při držení telefonu v rukou mne výstupek nepřekážel. Kdy mi ale vadil, bylo při položení mobilu na stůl. Přístroj se totiž po dotknutí prstem dost kymácí, což je nepříjemné. Při silnějším zatlačení také konstrukce vyloženě naráží na své podloží. Za mě osobně je tohle největší negativum celého zpracování, na které jsem si nedokázal ani za pár týdnů zvyknout. Jedná se však o čistě můj subjektivní dojem. Dá se každopádně předpokládat, že si telefon většina uživatelů vloží do ochranného krytu nebo obalu, tudíž má slova vyjdou naprázdno.

Byl jsem hodně zvědavý na upatlanost, která sužuje většinu smartphonů dneška. My jsme k testování dostali barvu modrozelenou a musím říct, že nejsou otlaky téměř vidět – a to dokonce ani na displeji. K dostání je také oranžovo-červená nebo bílo-fialová varianta. Konzervativci pak mohou sáhnout po černé.

Displej – 9,5/10

Čínský velikán byl opatřena OLED panelem o velikosti 6,47″ s HDR10, který poskytuje maximální rozlišení 2 340 × 1 080 pixelů („pouze” Full HD+) s jemností 398 ppi. Poměr stran hlásí míry 19,5:9. Obrazovka je tudíž vytáhlá do výšky, což se hodí hlavně pro čtení internetových stránek. Také při hraní her jsem měl virtuální bojiště jako na zlatém podnosu. Obrazovka zabírá 88,6 % čelní strany. Původně jsem očekával více, ale detailní průzkum odhaluje nevyužitý horní a dolní pruh.

Recenze Huawei P30 Pro

Dle očekávání je displej špičkový a barevný přednes bezchybný. Na každičký detail je radost pohledět a taková prohlídka fotografií je učiněným zážitkem. V nastavení nechybí automatický jas, ladění režimů barev a teplot, komfortní čtení nebo chytré rozlišení. Já jsem nechal vše na automatické konfiguraci a nikdy jsem žádné potíže nezaregistroval. Během noci se jas stáhne, ve dne zase zvýší.

Určitě se mi líbí možnost softwarového uschování horního výřezu včetně možnosti permanentního zobrazení času, data, stavu baterie a notifikací na displeji (Always-On). Displej se rovněž může rozsvítit po příchodu jakékoliv notifikace. Mobil tedy nemusíte neustále kontrolovat a sledovat, co se kde děje.

Také maximální jas je dostatečný a čitelnost na slunci přímo vynikající. Záměrně jsem se na zahradě otočil s obrazovkou přímo ke slunečnímu záření a naprosto bez problémů. Panel zvýší jas na maximum a nerušené čtení nebo hraní může pokračovat. Pozorovací úhly jsou taktéž skvělé. Na předku „Pé třicítky próčka” ovšem nenajdete notifikační diodu.

Hardware a výkon – 9,5/10

Výkonu má P30 Pro na rozdávání. K testování jsme dostali výkonnější verzi s 8 GB RAM a 256 GB interního uložiště. AnTuTu test hardwaru vypotil 291 106 bodů, což je nadstandardní výsledek. Některým se podařilo pokořit i magickou laťku 300 000 tisíc bodů, ale na těch pár tisících už nezáleží. Nový Huawei vás zkrátka v ničem limitovat nebude. Dokonce ani při velké a dlouhodobé zátěži se nezahřívá, což svědčí o vynikající kompatibilitě.

Recenze Huawei P30 Pro - AnTuTu test hardwaru

Můžete mít rozehraných několik her najednou, otevřených několik desítek stránek, ale s mobilem to ani nehne. Stále jede svižně a bez sekání, ukládání a načítání se nese v podobném duchu. Snad ani jednou jsem nezaznamenal nějaké problémy, které by způsobily nesoulad použité techniky. Za takovým výkonem a kvalitou stojí nadupané osmijádro Kirin 980 a grafický čip Mali-G76 MP10.

V této kategorii si musíme něco povědět o reproduktoru. Čekal bych stereo – bohužel jsem se dočkal pouze mono výstupu, jehož výstup je i tak hodně kvalitní a hlasitý. Je přitom k zamyšlení, že si někteří recenzenti na maximální hlasitost stěžují. Mně přijde dostatečná. Mono repráček mi ale vadil při hraní her, protože jsem si jeho osamocený průduch neustále zakrýval prstem. Ale nebojte, jde si na to zvyknout a prst si položit mimo.

Náš tip

Hledáte telefon na hry? Zkuste náš výběr nejlepších herních mobilů.

Výdrž baterie – 10/10

Tady se vůbec nezdráhám a uděluji to nejvyšší možné hodnocení – telefon si to zaslouží! Kapacita baterie se zastavila na pěkných 4 200 mAh, které vám bez větších obtíží vydrží celé 2 dny. A je jedno, jestli se občas podíváte na film, video nebo si zahrajete nějakou náročnou hru – baterka to ustojí a nikdy vás nenechá na holičkách. Ovšem pozor, ani nabíjení není otravné, právě naopak – je dokonce zábavné.

Recenze Huawei P30 Pro - nabíjení

K dobíjení se totiž využívá masivní nabíječka s výkonem 40 Wattů, která dokáže baterii z úplného vybití nabít za 1 hodinu! Při zasunutí konektoru do zdířky telefonu se na obrazovce začnou navyšovat procenta takovou rychlostí, až tomu člověk ani nevěří. Snad poprvé jsem se nad nabíjením pousmál – opravdu. Člověk si udělá ranní kávu, hygienu a než opustí dům, telefon je nabitý a připravený na další dva dny zátěže.

„Huawei P30 Pro vydrží 2 dny a nabije se za 1 hodinu…”

To ale není všechno. Akumulátor lze dobíjet také bezdrátovou formou až 15 Watty. Kromě této varianta podporuje reverzní bezdrátové nabíjení, tudíž stačí na záda mobilu položit například bezdrátová sluchátka, mobil nebo hodinky a externí zařízení se začne nabíjet. Není to sice věc, kterou většina z nás bude každodenně využívat, ale jednou za čas možná ano.

Fotoaparát a kamera – 10/10

Tak jsme se konečně dočkali a můžeme jít hodnotit to, na co čeká většina čtenářů a budoucích majitelů této mašiny. Právě fotoaparáty jsou přece jedním z železných důvodů, proč si lidé nový Huawei P30 Pro pořizují.

Více originálních fotek najde v naší galerii.

Přístroj ke své fotografické práci využívá celkem 3 fotoaparáty. Hlavní pozlátko zastává 40 Mpx se světelností f/1,6, hned vedle je širokoúhlý společník s výkonem 20 Mpx a světelností f/2,2, přičemž třetí výpomoc zastává rozlišení 8 megapixelů se světelností f/3,4. Tenhle drobek plní úkol 5násobného optického přiblížení. K vyjmenovaným čočkám si ještě připočtěme ToF senzor, jehož úkolem je pracovat s informací o hloubce každé scény.

Recenze Huawei P30 Pro

Fotoaparáty se vůči loňskému modelu Huawei P20 Pro dočkaly řady vylepšení. Jedním z nejdůležitějších je přítomnost RYYB senzoru, který nahradil tradičnější odnož RGBG. Díky takovému novátorství se dočkáte maximální hodnoty ISO až 409 600 (levnější Huawei P30 má ISO 204 800). Ať už vám daný parametr říká cokoliv, právě kvůli němu dokáže telefon pořídit skvěle vypadající snímky i během snížených světelných podmínek a nočních hodin.

Přítomný 8Mpx teleobjektiv je pak na oko asi nejzajímavější. Řeč je o nejspodnější čočce, která má tvar čtvercového hranolu. Svoji konstrukční podobu využívá na maximum pro lámání světla o 90 stupňů a 5násobný optický zoom. Pokud by vývojáři sáhli po jiném řešení, telefon by byl podstatně širší. Takhle je se svými 8,4 milimetry stále útlý. Víte, čas od času dostanu do rukou nějakou novátorskou technologii, na kterou se opravdu těším a budí velký zájem mého okolí. Huawei P30 Pro je přesně tenhle případ…

Nejkvalitnější výstup logicky dokáže 5násobné přiblížení. Pakliže sáhnete po 10násobném hybridním zoomu, kvalita již viditelně upadá, což je samozřejmě logické. Stále však mluvíme o jednom z nejkvalitnějších přiblížení, jaké jsem kdy spatřil. Vůbec nejzábavnější je ale 50násobné digitální přiblížení, které dohlédne skutečně velmi, ale velmi daleko. Maximální zoom je ale spíše na parádu a pro pobavení, protože v tomto případě je výsledek už nic moc.

Moc se mi líbilo i počínání automatického nastavení, které jsem v drtivé většině případů využíval. Přítomná umělá inteligence vládne pevnou rukou a dokáže okolí zaznamenat v té nejvyšší kvalitě. Pokud jsem chtěl fotografovat nějaký objekt z blízka (makro), telefon si sám přepnul na jinou čočku tak, aby byl výsledek co nejlepší. A skutečně tomu tak je – fotografie jsou ty nejlepší, jaké jsem kdy z chytrého telefonu spatřil. Jsou prostě nádherné, barvité, ostré, překrásné… Ostatně posuďte sami tu nádheru kolem…

Uživatelské prostředí fotoaparátu je tradičně přehledné a pohodlné. Nahoře máte k výběru nastavení, kde si můžete doladit rozlišení, přidat mřížku, spustit časovač nebo GPS polohu. Dolní část má klasickou nabídku režimů včetně portrétu, noci, nastavení clony a řady efektů jako je malování světlem, panorama, pohyblivý obrázek, různé filtry a spoustu dalších serepetiček včetně super makra.

Skvělý je také noční režim, který během noci doslova čaruje. Bez použití blesku dokáže za pár sekund nasnímat okolní objekty a krajinu téměř jako za denního světla. Zrnitost obrázků je ale viditelná, tudíž nemůžete počítat s prémiovou kvalitou. Samostatnou kategorii pak tvoří video, o kterém si nyní něco hezkého povíme.

Pohyblivé záběry můžete natáčet v maximálním rozlišení 4K při 30 FPS. I když jsem byl původně zklamán „pouhými“ 30 FPS, výsledky tomu jakoby ani neodpovídají. Videa jsou totiž plynulá a vůbec se nesekají. Jejich kvalita je pak špičková. V prvé řadě zachovávají vysokou kvalitu barev a sytosti. Občas jsou sice barvy až příliš výrazné, což platí u modré oblohy, většinou jsou ale hezké a přirozené.

Stejně jako u fotografování se mi také u natáčení osvědčilo automatické nastavení, které samo přepíná mezi jednotlivými objektivy. Důkazem tomu je hned první video s ještěrkami. Jak vidíte, i po přiblížení je obraz ostrý a stabilní. Druhé video zachycuje krásu přírody v plných barvách. Na třetím si pak prohlédněte zoom: 5násobné optické přiblížení je stále kvalitní, hybridní už ale na ostrosti ztrácí. Slušné jsou i noční záběry, kde si čočky dobře poradí s umělým osvětlením a odlesky.

Systém a konektivita – 10/10

Aktuálně Huawei P30 Pro běží na operačním systému Android 9 a nadstavbě EMUI 9.1.0. Poslední aktualizace proběhla v březnu. Počítat můžete s maximálně plynulým chodem, který je ideální pro nejnáročnější uživatele. Můžete mít otevřených několik desítek internetových stránek, uploadovat soubory a hrát hru, ale telefon se prostě nezpomalí…

K využití máte výsuvnou lištu s bohatou nabídkou aplikací, systém si jinak rozumí s LTEWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspotem, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, BDS, GALILEO a NFC. Nechybí ani infraport, FM rádio ale budete hledat marně. Moc se mi zamlouvalo ovládání pomocí gest, čímž se mi zvětšila plocha displeje, kterou jsem mohl využívat. Chytrá asistence zahrnuje také režim jedné ruky, hlasové ovládání nebo režim rukavice. Skvělá je i možnost plánovaného zapnutí a vypnutí, velká pozornost byla věnována i zabezpečení a soukromí.

V nastavení baterie lze vybírat z několika úsporných režimů včetně volby tmavého rozhraní. Pokud hledáte nějakou aplikaci nebo nastavení, pomocí horní vyhledávací lišty vše najdete během okamžiku. Kromě aplikací od Googlu počítejte s kalendářem, zrcadlem, rekordérem zvuku, kompasem, kalkulačkou a dalšími užitečnostmi. Během zhruba měsíčního používání jsem P30 Pro ani jednou nerestartoval a systém ani jednou nezamrzl.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece se potkalo přes 20 uživatelských recenzí, které se shodly na 100% hodnocení. Od zahraničních kolegů se nám líbí recenze na trustedreviews.com, kde vychvalují fotografie a rychlé nabíjení. Podívat se můžete i na recenzi webu digitaltrends.com, v níž kladně hodnotí i zoom nebo design.

Alternativy k Huawei P30 Pro

Mezi alternativami se musí jasně objevit konkurenční Samsung Galaxy S10 Plus, který patří mezi špičkové smartphony roku 2019. Za pozornost také stojí cenově obdobný Apple iPhone XS. Pokud chcete něco ušetřit, ale přesto si žádáte vysokou úroveň kvality a krásné fotografie, pak sáhněte po Xiaomi Mi 9.

Závěrečné hodnocení

9.8

Perfektní

Huawei P30 Pro právem patří mezi nejlepší smartphony roku 2019. Umí nejkrásnější fotografie, vydrží 2 dny, bleskově se nabíjí, vypadá úžasně a zvládne nejnáročnější hry. Je prostě úžasný!

Design a zpracování
9.5
Displej
9.5
Hardware a výkon
9.5
Výdrž baterie
10
Fotoaparát a kamera
10
Systém a konektivita
10
Rozměry a hmotnost:158 × 73,4 × 8,4 mm, 192 g
Displej a rozlišení:OLED 6,47", 2 340 × 1 080 px
Procesor a RAM:Kirin 980, 8 GB
Baterie:4 200 mAh
Fotoaparáty:40, 20 a 8 Mpx + ToF senzor
Operační systém:Android 9 Pie
Klady
  • Nejlepší fotomobil roku 2019
  • Bezkonkurenční zoom
  • Překrásné zpracování
  • Skvělý OLED panel s Always-on
  • Čtečka otisků v displeji
  • Brutální výkon a velké uložiště
  • Vynikající výdrž a bleskové nabíjení
  • Optimalizovaný a uživatelsky příjemný systém
Zápory
  • Absence stereo reproduktorů
  • Vystouplé zadní čočky (mobil se kymácí)
  • Chybí notifikační dioda
  • Vyšší cena

Nejprodávanější mobily

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 3.5 (17 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář