Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Huawei P20 Pro Dual SIM

8. 6. 2018 aktualizováno

Recenze Huawei P20 Pro Dual SIM

Až z čínského Šen-čenu dorazil na evropské sklady veleočekávaný vlajkový telefon Huawei P20 Pro 6GB/128GB Dual SIM, kterého se nemohli dočkat především fotografičtí nadšenci a milovníci silného výkonu. Případní zájemci si mohou vybírat z modréčerné, zelené či fialové varianty, přičemž k dostání je také verze Single SIM. Cena přístroje se pohybuje kolem 22 000 Kč.

Během recenzování jsme této novince pořádně zatopili a přinášíme detailní postřehy z naší měsíční pouti. Nedočkavcům můžeme na úvod prozradit, že fotografuje skutečně výtečně a směle se rovná nejlepším fotomobilům. Na plné hodnocení to ale nebylo. Proč odpoví následující řádky.

Obsah balení

Kromě telefonu Huawei P20 Pro uvnitř papírové krabice najdete mohutnou nabíječku, datový kabel s koncovkou USB-C, plastová sluchátka s ovládáním hlasitosti, kovovou sponku a papírového průvodce (v našem balení chyběl).

Užitečná je v neposlední řadě i redukce z USB-C na klasický 3,5 mm audio výstup. Co ale v balení rozhodně postrádáme je nějaký šikovný obal. Jak se totiž sami brzy dozvíte, bude hodně potřeba.

Huawei P20 Pro 6GB/128GB Dual SIM - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Rozhodně nejsme zastánci kýčovitých srovnávání s konkurencí. Výjimka ale potvrzuje pravidlo, takže s chutí do toho. P20 Pro jakoby z okna vypadl poslednímu iPhonu X. Může za to několik prvků, přičemž mezi nejzásadnější patří bezesporu horní vykrojení displeje.

Těžko říci, zda tenhle prvek soudit kladně nebo záporně. Hlubší smysl, mimo umístěného sekundárního reproduktoru, notifikační LED diody, senzoru a selfie kamerky, v této „fičurce“ prostě nevidíme. Svojí přítomností nás každopádně nijak neomezoval a celkově netropil problémy.

Levé a pravé místečko od vykrojení je využito pro ukazatele připojení, zapnutých technologií, notifikací, stavu baterie a času. Čelo telefonu bylo poznamenáno obrazovkou o rozměru 6,1“, která si svým zpracováním drží lehce netradiční poměr stran 18,7:9. Protáhlé tělo je ideální pro surfování na internetu, zároveň se ale jednou rukou příliš pohodlně neovládá.

Hned pod rozměrnou obrazovkou najdete čtečku otisků prstů. Její reakční schopnosti jsou naprosto dokonalé a přístroj za každých okolností v mžiku odemyká. Roztažnost snímače lze dokonce využít pro povely „zpět“, „domů“ či přejít mezi nedávné aplikace.

Telefon můžete kromě otisků odemknout i pomocí funkce rozpoznání obličeje. Tahle varianta patří mezi ty nejlepší, které jsme kdy měli tu čest odzkoušet. Srovnáme-li její spolehlivost s konkurenčním Samsungem Galaxy S9 Plus, reakce jsou o poznání rychlejší. O to víc jsme byli překvapeni, když jsme zjistili, že tato funkce dobře běží i za snížených světelných podmínek – dokonce i v noci a úplné tmě. Odemykání obličejem je prostě boží a návykové.

Nežli se dostaneme k charakteristice zadní strany, něco málo si řekněme i k ostatním prvkům. Při koupi P20 Pro vás bude předně zajímat levá hrana. Právě tam totiž najdete šuplík, který si rozumí se dvěma nanoSIM kartami najednou. Paměťovou kartu načíst ale neumí, tudíž si musíte vystačit se základním 128 GB uložištěm. Protějšek se pak nese v tradiční podobě kolébkového regulátoru hlasitosti a samostatného tlačítka pro aktivaci displeje.

Horní hrana pak využívá infraport a mikrofon. Spodek upotřebíte pro nabíjení skrze USC-C zdířku, na jejíž pravé straně dřepí hlavní reproduktor. Průduchy jsou sice dva, ovšem ten levý svojí přítomností zastává pouze vizuální zkrášlení. A nyní konečně k zadní straně. Bedra přístroje jsou zrcadlující a krásně namodralá. Skleněné potažení je na omak příjemné, čemuž ještě přispívají zaoblené okraje a hrany telefonu.

Bedra telefonu jsou ovšem náchylná na otisky prstů. Čmouhanců se budete zbavovat jen těžko, a tak je nošení hadříků pro puntičkáře vyloženě nutnost. Fotografickou kvalitu trojice objektivů Leica budeme hodnotit až v příslušné kategorii níže, právě nyní je ale nutné se zabývat jejich konstrukčním zpracováním.

Huawei P20 Pro 6GB/128GB Dual SIM

Zejména horní dvojice totiž z těla přístroje citelně vystupuje, což se neblaze odrazilo na používání. Otázku designovou přenechejme každému, nechť si ji subjektivně posoudí. Opomenout ale nesmíme stránku uživatelskou. Vystouplé objektivy jsou totiž ostré a na dotek nepříjemné.

Vůbec nejhůře se projevily po položení telefonu na rovnou plochu, jako je psací stůl či noční stolek. Přístroj se výrazně kymácí, tudíž je psaní textů nepohodlné a surfování rovněž není zcela ideální. Tady designéry trošku nechápeme a je důvod k zamyšlení. Komu se chce brát telefon pořád do ruky?

První techničtější kategorii ale zakončíme pozitivně. Je třeba vyzdvihnout obstojné rozměry 155 × 73,9 × 7,8 mm, které jsou stále velmi slušné. Výborná je i celková hmotnost 155 gramů. Odolnost IP67 není také k zahození, ale osmičku na konci bychom viděli asi raději. Prémiové telefony od Samsungu ji přece mají…

Displej – 9,5/10

Ke slovu se hlásí 6,1“ Full View OLED s maximálním rozlišením 2 240 × 1 080 pixelů. Proti zobrazení s jemností 408 PPI není z recenzentského postu co namítat. Barvy jsou dle očekávání krásné a přirozené, přičemž černá je skutečně černá tak, jak má být.

Reakce i pozorovací úhly se nesou v bezproblémovém duchu, přičemž podobně kladně hodnotíme i čitelnost na slunci. Na obrazovce nalepená ochranná fólie sice její podobu mírně zohyzdila, na druhou stranu se nemusíte obávat poškrábání.

Huawei P20 Pro 6GB/128GB Dual SIM

Automatická regulace jasu je okamžitá a příjemná. Vyzařující jas skvěle umírňuje i v úplné tmě, kdy displej nevypaluje unavené oči. Finální rozlišení se dá jednoduchým povelem ponížit na HD+, čímž ušetříte spotřebovanou energii. Uživatelskému nastavení podléhá i filtr modrého světla, spořič obrazovky, tapety, velikost textů či režim zobrazení.

Níže se podívejte, jak vypadá displej s výřezem a „bez výřezu”.

Skrýt lze dokonce i připomínkovaný výřez. Jedním kliknutím se jeho pravé i levé okolí zbarví do černa, což automaticky vyvolá pocit jakoby tam ono vykrojení ani nebylo. Takže pokud vám tenhle nově nastolený trend není po vytříbené chuti, výřez prostě softwarově schovejte.

Hardware a výkon – 8,5/10

Vnitřní plocha telefonu Huawei P20 Pro byla obtěžkána starším procesorem Kirin 970 s osmi nadupanými jádry, 6 GB operačních pamětí a grafickým čipem Mali-G72. I přes roční narozeniny procesoru je výkon nadstandardní a můžete si být jisti, že si zahrajete i ty nejnáročnější hry.

 Huawei P20 Pro 6GB/128GB Dual SIM - AnTuTu hardware

AnTuTu Benchmark si vydobyl 209 967 bodů, což je ve srovnání s konkurenčním modelem Samsung Galaxy S9Plus 64GB Dual SIM o nějakých 41 tisíc horší výsledek. Testovaný Huawei na celé čáře poráží i o několik tisíců levnější rváč Sony Xperia XZ2 Dual SIM či jeho menší obdoba Sony Xperia XZ2 Compact Dual SIM.

Ať už jsou AnTuTu čísla jakákoliv, vnitřní uložiště na tom není vůbec špatně. Papírově uznaných 128 GB se sice smrsklo na 111 GB, ovšem stále tady hovoříme o obřím uložišti, které běžný uživatel jen stěží zaplní. A pokud ano, tak má holt smůlu, protože šuplík neumí paměťovou kartu obsluhovat. Před koupí telefonu tedy dobře zvažte, zdali vám tahle (ne)možnost vlastně vyhovuje.

Solidní reprodukci obstarává dvojice hučounů. Zvukový duch „Pé dvacítky próčka“ se tedy táhne ve stereu. Hlavní reproduktor je vůči menšímu sekundantovi zcela logicky o poznání silnější, společně ovšem umí nachystat zvukově líbezný koktejl.

Také hlasitost je dostatečná a pro pouštění hudby ke cvičení nebo telefonování na hlasitý odposlech se dokonale hodí. Výstupní kvalita se ale zvukovým výsledkům Sony Xperia XZ2 Dual SIM rovnat nemůže, tam byl zvuk prostě lepší…

Výdrž baterie a doba nabíjení – 9/10

V případě baterie se vývojáři dost vycajchnovali. Objemná kapacita 4 000 mAh se projevila jako vynikající energetický držák. Huawei P20 Pro vydrží na jedno nabití celé dva dny. Ale samozřejmě, jestliže budeme hrát celý den hry, tak se k tolika hodinám ani nepřiblížíme. Stačí však lehce přemýšlet a výdrž vás mile potěší.

Jsme rádi, že se Huawei této úlohy zhostil tak dobře. Poslední dobou máme totiž baterií s „jednodenním trendem“ dost. Mobilní telefon musí být zkrátka mobilní, což P20 Pro prakticky dokládá. AnTuTu test baterie ukázal 13 351 bodů. V nabídce samozřejmě nechybí řádka úsporných režimů, které finální výdrž dokáží ještě o něco prodloužit.

 Huawei P20 Pro 6GB/128GB Dual SIM - AnTuTu baterie

Také rychlost nabíjení naše smysly vcelku potěšila. Z úplného vybití se na stoprocentní připravenost baterie vyšvihne za cca 1 hodinu a nějakých 30-40 minut. To je – s ohledem na objemnou kapacitu a skvělou výdrž – slušné zjištění.

Ovšem pozor, nejednou se nám stalo, že se baterie živila i přes dvě hodiny. Úplné vybití se prokazatelně nevyplácí. Naopak pokud budete dobíjet častěji, což ostatně doporučujeme, nabíjení bude otázkou několika desítek minut.

Absentérství bezdrátového nabíjení ovšem překousnout nelze. Recenzujeme vlajkovou loď, takže tady jde bod dolů a konkurence se může hlasitě chichotat, kdežto my jen kroutíme nevěřícně hlavou. Vždyť záda skleněná jsou, tak jde je problém?

Fotoaparát a kamera – 9,5/10

A konečně startujeme téma, které patří mezi dlouhodobě nejdiskutovanější a propíraná. Všichni se ptají, zdali je P20 Pro lepší než ten nebo onen telefon, tak pojďme zjistit, co vlastně použitá technika umí. Hlavní fotografickou výpomoc představuje trojice objektivů, která je usazena hezky pospolu na bedrech telefonu.

Všech 99 fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Jmenovitě se jedná o 40 Mpx oko se světelností f/1,8 a 8 Mpx teleobjektiv se světelností f/1,6. Tyto techniky jsou blízko u sebe, zatímco hnedle pod nimi byl usazen samostatný fotografista s výkonem 20 megapixelů a světelností f/2,4. Pro zachycení svých úsměvů máte pak k dispozici výbavu o 24 Mpx.

Teleobjektiv se tady vyřádil na plné čáře. Svojí technickou vyspělostí dokáže vypotit trojnásobný optický zoom, přičemž když přidá ruku k dílu černobílá čočka, hovoříme o pětinásobném hybridním zoomování. Svoji roli hraje i fázové ostření a laserový autofocus.

Vyhotovené fotografie rozhodně patří k těm nejlepším. Jestliže ovšem máme rovnat P20 s několikrát zmíněným přístrojem S9 Plus, výrazné změny asi nenajdeme, protože oba fotí skvěle. O poznání lépe však dokáže recenzovaný Huawei pořídit noční fotografie. Ty jsou prostě skvělé a je až neuvěřitelné, jaké množství světla dokáže na výsledný snímek napasovat.

Zatímco se většinou nočním fotografiím snažíme vyhnout, v aktuálním případě tomu bylo opačně. Níže se můžete podívat na obrázky bez nočního režimu (nahoře) a se zapnutým nočním režimem (dole). Slušný rozdíl, co říkáte?

Také videa jsou rozhodně povedená a pěkná. Natáčet můžete v rozlišení UHD 4K v rozlišení 3 840 × 2 160 pixelů při 30 snímcích za sekundu. Použitá technika dokáže detailně zazoomovat i na velkou vzdálenost, ovšem vždy pár sekund trvá, než se houpající se obraz ustálí.

To už jsou ale drobnosti, se kterými je prostě nutné dopředu počítat. Nedržíme masivní kameru, ale drobné zařízení plné vychytávek. Je ale pravda, že jsou pohyblivé snímky občas až příliš tmavé, což se někdy týká i fotografií.

Uživatelské prostředí je tradičně jednoduché a uživatelsky přívětivé. K výběru se nabízí řada užitečných režimů, jako třeba noční či profesionální režim, černobílý, panorama, vodoznak, malování světlem či HDR. Zatímco se funkce clona hodí pro fotografování osob nebo předmětů do 2 metrů, portrétní režim efektně rozmazává pozadí. Objektivy dokonce umožňují tvořit 32× zpomalená videa při 960 FPS.

Naprosto parádní je umělá inteligence během fotografování. Ta obstarává co nejlepší nastavení automaticky za vás. Takže když například fotografujete text, přístroj zachytí text ve vysoké kvalitě, fotíte dokument, obrázek se uloží pěkně ořezaný s ohledem na zachycený předmět, a máte-li v úmyslu fotografovat okolní přírodu, čočky se přepnou do režimu „zeleň“ s důrazem na kvalitu listoví a naturálních barev.

Systém a konektivita – 9,5/10

Huawei P20 Pro poněkud nepřekvapivě staví na nejnovějším operačním systému Android 8 Oreo. Podobně aktuální je také čínská nadstavba EMUI 8.1.0, která se snaží o co nejlepší uživatelské přizpůsobení. Prostředí je samozřejmě svižné a nadmíra spuštěných aplikací mu na nikde neubírá.

Spolehnout se můžete na výsuvnou lištu plnou známostí v podobě svítilny, snímku obrazovky, funkci nerušit a podobně. Využívat lze i lištu dolní, což je ovšem – s ohledem na pohotové odemykání skrze rozpoznání obličeje – problematické.

Mezi předinstalovanými aplikacemi najdete Gmail, Mapy, Disk či YouTube od Googlu, přičemž v nástrojích je k dostání zrcadlo, počasí, kalkulačka, rekordér, kompas a inteligentní ovladač určený pro plné využití infraportu. Na kalendář či hodiny se také nezapomnělo, což se nedá říci o FM rádiu.

Systém dále nabízí nejrychlejší verze LTE, Wi-Fi a NFC. Bluetooth technologie ale pocítila obstarožní verzi 4.2. Její stáří nás ovšem nijak citelně nesužovalo – pomalejší rychlost prostě nepoznáte. Součástí nastavení je schopný čistič zbytečného datového haraburdí nebo chytrá asistence. Právě tam máte šanci vyzkoušet text s vysokým kontrastem, vyslovovat hesla a pohrávat si s korekcí barev.

Prostředí si rozumí s režimem pro ovládání přes nasazené rukavice či dokáže telefon připravit na aplikovaný ochranný kryt. Ovládání pohybem zase umožní zařízení ztlumit překlopením, speciální gesto pak rozdělí obrazovku na dvě poloviny.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Zákazníci si na Heurece pochvalují hlavně kvalitní fotoaparáty, skvělou výdrž baterie a svižný chod. V rámci třicítky uživatelských recenzí si Huawei P20 Pro vydobyl 92 % hodnocení a pěknou 9. příčku nejprodávanějších mobilních telefonů.

Těch několik negativních ohlasů se pak shoduje nad absencí bezdrátového nabíjení a chybějícím slotu pro paměťovou kartu.

Alternativy k Huawei P20 Pro

Tady není o čem diskutovat, protože zcela zřejmým konkurentem je model Samsung Galaxy S9 Plus. Tohle dokonalé zařízení je schopno potěšit i ty nejnáročnější rejpaly. Měli jsme s ním tu čest během května, kdy nás potěšil svým elegantním vzhledem, zpracováním, vynikajícím displejem, skvělými fotografiemi a parádními funkcemi. Ne nadarmo stále patří mezi TOP modely současnosti a se svými 9,3 body si drží první místo v žebříčku mobilních telefonů Testado.cz.

Jako o něco dražší variantu doporučíme skvělý telefon Apple iPhone X 64GB, který se stal nejprodávanějším iPhonem v historii. Vlastně se ani není čemu divit, vždyť vypadá přímo božsky, fotí neskutečně krásné obrázky, vyniká pokročilými technologiemi a na svých zádech má vytištěné magické jablečné logo.

Pro další inspiraci navštivte článek Nejlepší prémiové mobilní telefony, kde máte k pročtení několik prvotřídních prémiových speciálů. A že hry moc nemusíte a raději fotíte? Tak zavítejte na článek s Nejlepšími fotomobily. Inspirací máte dost…

  • Pokud chcete ušetřit, můžete provést nákup přes cashback portál Tipli.cz, viz níže.
Náš tip

UŠETŘETE AŽ 33 % Z NÁKUPŮ – Zaregistrujte se na Cashback portálu Tipli.cz a z každého nákupu ve více než 1950 ověřených obchodech získejte část peněz zpět. Nyní navíc uvítací bonus k registraci ve výši 100 Kč.

Závěrečné hodnocení

9

Perfektní

Huawei P20 Pro patří mezi precizní chytrá zařízení, které se o svoji přízeň nemusí bát. Krásně fotografuje i natáčí, dlouho vydrží a nabízí poctivý výkon. Trošku nás ale překvapila horší ergonomie a absence bezdrátového nabíjení.

Design a zpracování
8
Displej
9.5
Hardware a výkon
8.5
Výdrž baterie
9
Fotoaparát a kamera
9.5
Systém a konektivita
9.5
Klady
  • Elegantní vzhled
  • Krásný displej
  • Slušný výkon
  • Dvoudenní výdrž
  • Krásné fotografie a videa
  • Svižný a odladěný systém
Zápory
  • Na stole se viklá
  • Pouze IP67
  • Lapač otisků
  • Absence bezdrátového nabíjení
  • Nemožnost použití microSD karty

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář