Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Bílé zboží

Recenze pračky Whirlpool FWG91484W EU

23. 7. 2017 aktualizováno

Automatické pračky jsou dnes nedílnou součástí každé domácnosti a proto jsme se rozhodli detailně podívat na zoubek jedné z nich. Konkrétně se jedná o předem plněný model Whirlpool FWG91484W EU z nové řady FreshCare+ s cenovkou kolem 9 900 Kč (07/2017). Pračka se chlubí energetickou třídou A+++, maximálním počtem otáček 1400 a kapacitou 9 kg, což z ní činí ideální volbu do čtyřčlenné domácnosti. Jaké jsou její klady a zápory? Dozvíte se v testu.

Design a zpracování

Whirlpool FWG91484W EU patří mezi volně stojící předem plněné pračky, vyráběné v tradiční bílé barvě. Přestože objem jejího bubnu je 9 kg, svými vnějšími rozměry se vyrovná řadě kapacitně menších praček, neboť na výšku měří pouhých 84,5 cm a na šířku 59,5 cm. Pouze hloubka 63 cm a hmotnost 72 kg naznačují, že se jedná o model z kategorie větších spotřebičů.

Na první pohled uživatele upoutají velká průhledná dvířka, která lze otevřít do úhlu zhruba 145°.  Za nimi se skrývá prostorný vstup do bubnu (průměr 33 cm), který umožňuje velmi snadné vkládání a vyndávání prádla. Na druhou stranu, otevřená dvířka zabírají poměrně velký kus prostoru, což v kombinaci se zmiňovanou hloubkou znamená, že tento model není příliš vhodný do malých domácností, kde se bojuje o každý centimetr čtvereční volné plochy.

Uvnitř pračky najdeme nerezový buben s kapacitou 62 l, který pohání indukční motor CIM SilentMotion, na nějž výrobce (po registraci na jeho stránkách) nabízí 10letou záruku.  Jak již bylo zmíněno, buben pojme až 9 kg prádla a zvládne odstřeďovat rychlostí až 1400 otáček za minutu. Jako u ostatních praček, i zde se tyto údaje vztahují pouze k některým programům, jako je bavlna či bílé prádlo. Například rychlý 30minutový program je určený pouze pro max. 4,5 kg a jemného prádla vyperete najednou jen 1 kg. Více viz tabulka programů níže.

Z hlediska designu se jedná o pohlednou moderní pračku, která snadno zapadne do každé domácnosti průměrné rodiny. Jediné, co bychom zde vytkli, je, že pračka není vybavena ochranou proti přetečení, ani není dodávána s bezpečnostní hadicí AquaStop.

Instalace a první použití

Hned na úvod je třeba říci, že instalace Whirlpool FWG91484W EU  je velmi snadná. Díky přehlednému návodu ji zvládne i nezkušený uživatel. Jediné potřebné nářadí je 12mm klíč a vodováha.

Pračka k nám dorazila ve fólii a polystyrénovém obalu. Pro její rozbalení se doporučuje kooperace alespoň dvou osob, ale silnější jedinci to zvládnou i v jednom. Jakmile je pračka zbavena obalu a případně i nálepek, jako první je nutné odstranit čtveřici ochranných přepravních šroubů na zadní straně. Na jejich místo přijdou plastové krytky.

Následně se pračka umístí na své místo a pomocí výškově nastavitelných nožiček a vodováhy se vyrovná do roviny. Pak už se jen připojí obě hadice a elektrický kabel a pračka je připravená k použití. Než se však pustíte do praní, je nutné pračku spustit naprázdno, aby došlo k odstranění veškerých zbytků po výrobě, na což vás samozřejmě upozorní i návod.

Délku kabelů a hadic považujeme za dostačující:

 • délka elektrického kabelu: 1,2 m
 • délka hadice přívodu vody: 1,4 m
 • délka odtokové hadice: 1,15 m (resp. 1,65 m)

Ovládací panel a displej

K pračce je dodáván stručný návod v několika jazycích, včetně češtiny. Přestože má pouze 4 stránky, považujeme ho za dostatečný. Díky přehlednosti a srozumitelnosti se z něho dozvíte vše podstatné, co potřebujete k ovládání přístroje vědět.
Například i to, co znamenají symboly na ovládacím panelu. Pračka totiž není vybavena českými popisky, ale jednotlivé programy jsou označeny piktogramy. Ze začátku je tedy nutné mít po ruce návod, nicméně časem člověk vše rychle pochopí a zapamatuje si.

Jde-li o samotné ovládání, programy se volí pomocí kruhového knoflíku, u něhož bychom ocenili, kdyby byla ryska, značící zvolený program, o něco výraznější. Po stranách voliče programů naleznete tlačítka Zapnout/Vypnout a Spustit/Pozastavit.

K individuálnímu nastavení programů slouží šestice tlačítek ve spolupráci s LCD displejem. U jednotlivých programů lze nastavit teplotu, rychlost odstřeďování a intenzitu máchání. Dále lze zapnout funkce Clean+ a FreshCare+, o nichž se zmíníme níže, nastavit odložený start nebo zamknout tlačítka.

Funkci odloženého startu musíme pochválit, neboť jeho rozsah je poměrně široký. Prvních 12 hodin ho lze nastavit po půlhodině, dalších 12 hodin po hodině. Celkově lze spuštění pracího cyklu odložit nejvíce o 24 hodin. Dětská pojistka chrání před nechtěnému provedení změn v nastavení, především ze strany neposedných dětí, nicméně tlačítko ZAP./VYP. zůstává stále funkční, takže se nejedná o stoprocentní ochranu.

V průběhu praní displej zobrazuje aktuální prací cyklus (praní, máchání, odstřeďování) a zbývající čas do konce praní. Nenechte se vyděsit úvodní hodnotou, která často přesahuje 4 hodiny. Pračce chvíli trvá než její 6. smysl nasnímá množství prádla a tomu uzpůsobí délku pracího programu. Po asi 10 minutách se na displeji zobrazí správný čas, který většinou správně odpočítává až do konce pracího cyklu. Několikrát se ale stalo, že ukazovaný čas přesný nebyl a během pracího cyklu se výrazně navýšil. Proto ho berte spíše s rezervou.

Obsluha a údržba

O širokém plnícím otvoru již byla řeč, tak jen dodejme, že se dvířka snadno otevírají a vkládání a vyjímání prádla je tak pohodlné. Velké průhledné okénko navíc umožňuje sledovat aktuální průběh praní, což člověk může využít i místo televize.

Ke dvířkům nicméně máme i jednu výtku – po doprání zůstává v jejich manžetě voda. Tu lze sice snadno vytřít hadříkem, nicméně to přináší zbytečnou práci navíc.

Dalším důležitým prvkem je dávkovač pracích prostředků. Přihrádky pro hlavní praní, předpírku i aviváž jsou přehledně uspořádány a v návodu dobře popsány. Pochválit musíme i možnost celý zásobník vyjmout a následně snadno vyčistit. Naopak se nám příliš nelíbí jeho otevírání. Podobně jako dvířka se otevírá pouhým tahem, bez nutnosti cokoli zmáčknout. Zatímco ale u dvířek je otevírání lehké, zde se musí vynaložit větší síla a člověk má trochu strach, aby něco neurval.

Nabídka programů a funkcí

Whirlpool FWG91484W EU nabízí možnost 12 různých programů, mezi nimiž nechybí EkoBavlna, Džíny, Sport, Vlna, Jemné prádlo, Smíšené prádlo či rychlý 30minutový program. Pro přehled viz následující tabulka:

Whirlpool FWG91484W EU

Jednotlivé programy lze dále upravovat dle vlastních preferencí. Například u EkoBavlny lze nastavit teplotu v rozmezí od 20 do 60°C a otáčky od 600 do 1400 za minutu. Oproti některým jiným pračkám, ale programy nelze nijak časově zkrátit. O délku pracího cyklu se výhradně stará inteligentní technologie 6. smysl, která rovněž sama nastaví optimální spotřebu energie a vody.

Ze speciálních funkcí můžeme zmínit Clean+, která slouží k lepšímu odstranění skvrn z prádla, nebo FreshCare+, který pomocí páry osvěžuje prádlo a brání tvorbě bakterií.

Co by někteří uživatelé však mohli postrádat je speciální program na boty nebo program pro odstranění chlupů.

Kvalita praní a ždímání, délka pracího cyklu

Ke kvalitě praní a ždímání nelze nic vytknout, neboť pračka dosahuje dobrých výsledků. Prádlo je dobře vyprané a díky 1400 otáčkám i kvalitně vyždímané. Účinnost ždímání spadá do třídy B a zbytková vlhkost je 53%. Whirlpool FWG91484W EU tak sice nedosahuje účinnosti modelů třídy A, ale i tak jsou tyto hodnoty více než ucházející.

Kvalitu praní můžete vidět na následující dvojici fotografií, kdy jsme vyprali ručník zašpiněný rtěnkou, hořčicí, kečupem, čokoládou a hlínou. Za použití běžného pracího prostředku a funkce intenzivního praní Clean+ si pračka s nečistotami poradila velmi dobře.

Při dobrém vyvážení je pračka stabilní a při práci nikam necestuje. Jednu věc ale funkčnosti vytknout musíme. V manžetě bubnu totiž po vyprání zůstává nezanedbatelné množství vody. Tu lze sice lehce vytřít hadříkem a jedná se tak jen o drobnou nepříjemnost, nicméně nepříjemnost to je.

Díky množstevní automatice nelze určit přesnou délku každého pracího cyklu. Záleží to totiž na množství vloženého prádla, úrovni jeho savosti, zvoleném programu, počtu otáček atd. Výrobce u programu bavlna udává dobu praní přes 4 hodiny, ale s menším množstvím prádla se lze snadno dostat i na čas kolem jedné a půl hodiny.

Spotřeba energie a vody a hlučnost

To samé, co o délce programů, lze říci i o spotřebě vody a elektrické energie. Vše záleží na zvoleném programu a množství prádla. Pro referenci udává výrobce následující hodnoty:

Program / stav Spotřeba
Bavlna 60°C plná náplň 1,03 kWh a 57,5 litrů
Bavlna 60°C poloviční náplň 0,78 kWh
Bavlna 40°C poloviční náplň 0,71 kWh
Pohotovostní režim 8 W
Vypnutý režim 0,5 W

Energetický štítek ukazuje referenční spotřebu za roční cyklus 196 kWh elektrické energie a 11 690 litrů vody. Tím se FWG91484W EU řadí do úsporné třídy A+++, respektive A+++ – 10%, což znamená, že má o 40% úspornější chod než spotřebiče třídy A. Přestože byste na trhu našli i úspornější pračky (třídy A+++ -40%), v tomto směru nelze modelu od Whirlpool rozhodně nic vyčítat.

Whirlpool FWG91484W EU

Hlučností se pračka řadí k modernímu průměru. Při praní nepřesahuje úroveň 60 decibelů a většinu času si jen tak ševelí. Vyšší hlasitost logicky vydává pří odstřeďování, ale ani zde nejde o nic hrozného. Výrobcem udávaných 79 decibelů jsme za celou dobu testování nenaměřili. I při nejvyšších otáčkách byla o něco nižší (převážně kolem 70 decibelů). Žádné další rušivé zvuky jsme při testování nezaznamenali.

Závěrečné hodnocení

Pračka Whirlpool FWG91484W EU jednoznačně patří mezi povedené spotřebiče. Kromě kvalitního praní a ždímání, které by dnes již mělo být standardem, nabízí úsporný chod, dostatek programů, pěkný design a kapacitu 9 kg, která uspokojí každou běžnou rodinu. Instalace a obsluha jsou velmi jednoduché, a to i díky českému návodu a přehlednému ovládacímu panelu. Ze záporů lze jmenovat zejména absenci ochrany před únikem vody, ostatní jsou spíše drobnosti. Její koupi tak může jen vřele doporučit.

Klady
 • Úsporná
 • Kvalitní praní i ždímání
 • Kapacita 9 kg
 • Odložený start
 • Snadné ovládání a obsluha
Zápory
 • V gumě dvířek zůstává voda
 • Nemá ochranu proti úniku vody
 • Horší otevírání dávkovače pracích prostředků
 • Chybí program na boty

AP Servis

Za poskytnutí pračky k recenzi děkujeme společnosti AP Servis.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Václav Hrnčíř
Václav Hrnčíř

Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí. Můj Facebook, Osobní stránky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář