Předchozí model Smart prime 6 byl jedním z nejlepších levných telefonů se systémem Android. Jak je na tom jeho nástupce Vodafone Smart prime 7? Hlavním lákadlem je opět čistý Android ve verzi 6.0.1, podpora všech důležitých pásem LTE a cena lehce nad 3000 Kč (10/2016). Na první pohled moc nezaujme výkon, který se zdá dokonce horší než u předchozí modelu, ale pojďme se podívat, jak to vypadá v praxi.
Design a zpracování – 8/10
U telefonů nižší cenové třídy není design tím hlavním a kvalita zpracování často pokulhává, ale Vodafone Smart prime 7 se v tomto ohledu drží dobře. Telefon je kromě přední strany, která je kryta sklem se zaoblenými hranami, vyroben celý z plastu, ale to bych nebral jako výtku, v této cenové relaci ani nemůžeme čekat nic jiného. Hrany jsou zaoblené a zadní strana je pokrytá texturou, díky které se telefon lépe drží a dovolím si říci, že mu dodává i lehký nádech luxusu. Nezapomínejte ale, že se jedná se o telefon za 3000 Kč.
Na přední straně najdeme 5ti palcový displej, dále je v horní části reproduktor a samozřejmě nechybí přední kamerka. Dole se nachází tři senzorická tlačítka, která nejsou součástí displeje a využívají prostor pod ním. Osobně se mi telefon ovládal bez větších obtíží, ale senzorická tlačítka mohla být klidně větší a umístěná trochu výše.
Na pravém boku se nachází kolébka pro regulaci hlasitosti a tlačítko pro vypínání telefonu. Ovládají se bez problémů a pomáhá tomu i trochu zdrsněný povrch. Jedinou otázku mám na životnost těchto tlačítek, protože při bližším pohledu mají trochu vůli a v budoucnu by s tím mohl být problém. Zadní strana je pokrytá již zmíněnou jemnou texturou, kterou jsem si během recenze hodně oblíbil (stejné řešení má i Vodafone Smart ultra 7). Nepřehlédnete ani výrazné logo společnosti Vodafone a lehce vystouplou čočka fotoaparátu. Zadní kryt je odjímatelný, ale baterie je v telefonu napevno. Okolo telefonu je rámeček, který může vzdáleně připomínat kov, ale je to samozřejmě imitace.
Na recenzi jsme měli zapůjčenou černou variantu, která působí trochu nenápadným dojmem, ale třeba při pohledu na zadní stranu bych tipoval telefon na vyšší cenu. Obecně se telefon velmi dobře drží a po stránce ergonomické nemám výtky, čemuž pomáhají i rozměry telefonu, který se chlubí tloušťkou necelých 8 mm a hmotností 128 gramů. Kvalita zpracování je vzhledem k ceně nadprůměrná, snad jedinou výtku bych měl k zadnímu krytu, který při použití trochu větší síly, lehce vrže.
Displej – 7/10
Parametrově se jedná o 5ti palcový IPS displej s rozlišením HD (1280 x 720). Full HD najdete až u dražších modelů, ale tento model necílí na náročné uživatele a těm ostatním bude HD rozlišení stačit. IPS displej je určitě plus a jasnost displeje je ucházející. Trochu výhrady mám k čitelnosti na slunci, ale při ceně telefonu se nejedná o nic strašného. Displej je dobře čitelný ze všech možných úhlů. Přestože se pár nedostatků najde, obecně hodnotím displej jako nadprůměrný v kategorii levných smartphonů. Vyšší rozlišení v této třídě nenajdete a nižší rozlišení se pozitivně projeví na výdrži baterie.
Výkon a hardware – 5/10
Levné telefony většinou nenabízí žádný závratný výkon a jinak tomu bohužel není ani u prime 7. Osobně jsem se nejvíce obával operační paměti, která je pouze 1 GB a pro bezproblémový chod systému Android považuji jako optimální alespoň 2 GB. Procesor Qualcomm Snapdragon 2012 se čtyřmi jádry taktovanými na 1,3 GHz, také nevzbuzoval nějaké velké nadšení. Smartphone jsem podrobil testu výkonnosti od společnosti AnTuTu, kde prime 7 získal 23064 bodů. Když vezmeme v úvahu, že o 2000 Kč dražší model Vodafone Smart ultra 7 získal v testu skoro dvojnásobek a nejlepší telefony už dosahují běžně přes 100 000 bodů, tak z hlediska výkonu nelze od tohoto telefonu čekat zázraky.
V praxi jsem s výkonem opravdu měl občas problémy a hlavně při zapnutí lehce náročnějších aplikací, například stále populární hry Pokemon GO. Telefon hru zvládne, přestože není tak plynulá jako na výkonnějších smartphonech, ale několikrát se mi sekla. A když mi při testu někdo zavolal, nebyl jsem schopen hovor přijmout, protože telefon jednoduše zamrzl. S takto slabou výbavou nepomůže ani čistý Android a já osobně doufám, že příští nástupce už dostane k dispozici 2 GB operační paměti a výkonnější procesor.
Od reproduktoru jsem mnoho nečekal, ale příjemně překvapila dostatečná hlasitost. Telefon jsem využíval na poslech povídek např. při úklidu, ale pokud jsem na danou hlasitost pustil nějakou hudbu, tak jsem telefon musel po chvíli vypnout.
Vnitřní úložiště je pouhých 8 GB, ale naštěstí ho můžete rozšířit pomocí microSD karty a pravděpodobně i budete muset, protože z 8 GB je v praxi po prvním spuštění k dispozici asi 2 GB a to nebude stačit ani méně náročným uživatelům.
Výdrž baterie a nabíjení – 9/10
V předchozím odstavci jsem převážně kritizoval, ale tady je na místě velká pochvala, paradoxně k tomu přispívá i horší hardwarová výbava. S telefonem, který disponuje nevyjímatelnou baterii o kapacitě 2540 mAh, jsem se běžně dostával na dvoudenní výdrž a věřím, že plno uživatelů se dostane na tři dny. Pro zajímavost jsem baterii nechal testovat znovu nástrojem AnTuTu a výsledné hodnocení baterie bylo 8118 bodů, to je hodně nadprůměrná hodnota, Smart ultra 7 nedosáhl ani na 6000 a například Moto G4, kde bych výdrž hodnotil také hodně nadprůměrně mělo 7542 bodů.
Jinou kapitolou je rychlost nabíjení, v poslední době jsem si už hodně zvykl na rychlonabíjení a často hodím telefon jenom ráno před snídaní na nabíječku a mam dost “šťávy” na celý den. Otestoval jsem rychlost nabíjení Smart prime 7 a po 15 minutách telefon ukazoval jen 13 %, po 30 minutách 20 % a za hodinu byl mobil nabit jen na 39 %. Plného nabití z nuly dosáhnete přibližně za 3 hodiny, takže s nějakým rychlým nabitím před odchodem do práce nepočítejte.
Fotoaparát a kamera – 7/10
Zadní fotoaparát se chlubí 8 Mpix s autofocusem a upřímně jsem od něho mnoho nečekal, přeci jenom se u levnějších mobilů hodně šetří právě na fotoaparátu. Fotoaparát mě však nezklamal, dokonce i trochu příjemně překvapil. Při dobrých světelných podmínkám jsou fotky solidní, přestože hlavně detaily hodně splývají (čím dál, jsou tím hůře), a při špatném osvětlení kvalita fotek razantně klesá. Nicméně mě potěšila kvalita fotek na makro režim. Aplikace telefonu je přehledná a umožňuje nastavit v manuálním režimu vyvážení bílé, ISO, apod. Nenašel jsem možnost nastavení času závěrky (ani nějak “obejít”), proto se mi nepodařilo vyfotit ostře splav na posledním snímku v galerii.
Vyzkoušel jsem i HDR režim, ale nečekejte žádné zázraky, přeci jenom se jedná o levné zařízení. První fotka je bez zapnutí HDR, je jasně vidět, že stíny jsou tmavé a druhá už má stíny projasněné, ale také se slívají detaily a objevuje se šum. Pokud se budete pokoušet fotit pomocí HDR, doporučuji telefon nějak stabilizovat, v mém případě jsem ho položil na most, bez nějaké lepší stabilizace byly snímky většinou nepoužitelné.
Video je telefon schopen natáčet jen ve formátu 720p a při 30 snímcích za vteřinu. Telefon má problémy se stabilizací obrazu a také problémy při změně vyvážení bíle, na přiloženém videu to je dobře vidět.
Přední kamerka má 5 Mpix a svůj účel splní, ale opět nečekejte nic moc navíc. Pokud vezmu v potaz cenu telefonu, tak bych fotoaparát pochválil, výsledné snímky nejsou špatné, ale samozřejmě potřebujete dobré světelné podmínky. Video mě naopak zklamalo, ale znovu se to dá omluvit cenou.
Systém a konektivita – 8/10
Podpora všech důležitých pásem LTE, NFC, Bluetooth, u WiFi je základní podpora b/g/n, pro většinu uživatelů dostačující a s WiFi ani s GPS jsem nezaznamenal během recenze žádný problém. Konektivita je při zvážení ceny telefonu vynikající. Druhou SIM kartu do telefonu samozřejmě nedáte, to by byl operátor sám proti sobě.
Telefon běží na operačním systému Android 6.0.1 Marshmallow a to skoro ve své čisté podobě. Operátor předinstaloval například aplikaci pro správu hovorů a SMS, Protect (jedná se vlastně o antivirus od firmy McAfee) a pro někoho určitě užitečnou aplikaci s tipy pro začínající uživatele. Některé zmíněné aplikace vám budou fungovat jen se SIM kartou od Vodafone, ale vše se dá buď úplně odinstalovat nebo minimálně deaktivovat, aby vás to neotravovalo.
Osobně si myslím, že by telefonu velmi prospělo zvýšení paměti RAM na 2 GB, věřím, že by pak byl chod systému plynulý, nyní to prohlásit nemůžu. Při spuštění více aplikací se telefon začíná zpomalovat a sekat. Pokud ale telefon nepřetěžujete a puštěné aplikace pravidelně promazáváte, tak jsou reakce telefonu překvapivě plynulé i při dané hardwarové výbavě.
Alternativy k Vodafone Smart prime 7
Jako první zmíním dokonce o něco levnější možnost v podobě trochu méně známého Doogee X5 Max Pro, který při ceně okolo 2500 Kč nabízí vyšší výkon (AnTuTU cca 30 000 bodů), 2 GB RAM, více vnitřní paměti (16 GB), podporu Dual SIM, vyrovná se i výdrží baterie, LTE není problém a operační systém je také Android ve verzi 6.0. Bonusem je i čtečka otisků prstů, která překvapivě (při této ceně) funguje docela dobře. Pokud vám nevadí koupit méně známý čínský telefon (přeci jenom tu určitá rizika jsou), tak získáte lepší smatphone a to hlavně po stránce výkonu, ty 2 GB operační paměti jsou hodně znát.
Dovolím si tu zmínit o něco dražší model tohoto operátora Smart ultra 7, který sice stojí okolo 5000 Kč (10/2016), ale mohl jsem tyto dva telefony testovat současně a osobně bych si za vyšší model připlatil. Telefon je lepší skoro ve všech parametrech a hlavně u výkonu to je hodně poznat. Prostředí ultra 7 je výrazně plynulejší a nemusíte se bát pustit i středně náročné hry. Výhodu u prime 7 vidím ve výdrži baterie, ale ultra 7 zase podporuje rychlonabíjení.
- Zajímavé alternativy najdete rovněž mezi doporučenými mobily do 4 000 Kč.
Závěrečné hodnocení
Velmi dobrý
Vodafone Smart prime 7 je lehký, dobře ovladatelný telefon se skoro čistým Androidem ve verzi 6.0.1, který zvládne bez problému jednoduché operace jako čtení emailů, surfování po internetu, apod, a navíc vydrží v chodu nečekaně dlouho. Určitě je velmi dobře použitelný třeba jako záložní telefon. Nejvíce limitující je výkon, který zpomaluje celý systém a zanechává trochu pachuť na jinak povedeném smartphonu.
- Výdrž baterie
- Plná podpora LTE
- Super konektivita
- Čistý Android 6.0.1
- Povedený design a zpracování
- Slabý výkon
- Velmi dlouhé nabíjení
- Pouze 8 GB vnitřní paměť
- Kvalita videa
Diskuze a zkušenosti
Mam dva tyto telefony z kolekce 7 pouze 1,5 mesice a oproti prime 6 hruza, oba telefony se sekají, zamrzá displej - za den 13x hard reset a to nemluvim o vypadávání hovoru a častému vypadávání signálu. PO ověření operátorem dostupnosti signálu a vložení SIM do prime 6 problemy přestaly, po opětovném vložení do 7 se problemy opakují. Nezbyva mi nez hodnotit 3*. Prime 6 byly daleko lepší ... :/