Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Jak vybrat mobil

Výkon mobilních telefonů (procesor – CPU, grafický čip a RAM)

10. 11. 2024 aktualizováno

Při výběru mobilního telefonu hraje velkou roli jeho plynulost a výkonnost. Když však člověk pohlédne na specifikace konkrétního modelu, je to samý Cortex, Helio, Mali, 820, X20, 420, gigabajt, megahertz a osmijádro, až z toho jde hlava kolem. V tomto článku se tedy pokusím stručně a jasně sepsat nejdůležitější parametry týkající se výkonu a přinést přehled nejvýkonnějších “telefonních součástek” současnosti.

Náš tip
Hledáte výkonný telefon? Pak si přečtěte naše tipy na nejvýkonnější telefony na českém trhu 😉

Procesor

Procesor je klíčovou součástí každého chytrého telefonu, neboť ovlivňuje, jak je zařízení výkonné a jak plynulý a rychlý je jeho chod. Podle čeho však poznáte, který procesor je nejlepší? Frekvence a počet jader nejsou jediným, a už vůbec ne hlavním vodítkem. Níže se podíváme na jednotlivé komponenty, které mají na posouzení výkonu největší vliv.

Typ a počet jader procesoru

V současné době se v mobilních telefonech nejčastěji vyskytují jádra typu Cortex a Oryon od společnosti ARM. Využívají je přední výrobci čipových sad jako Qualcomm nebo MediaTek. Na
přelomu let 2024 a 2025 platí za nejvýkonnější řešení osmijádrový čipset Snapdragon 8 Elite s jádry Oryon, kdy takt jádra zaměřeného na co nejvyšší výkon dosahuje až 4,32 GHz. Velmi obdobně je na tom konkurenční čipset Dimensity 9400 využívající jádra Cortex-X925, Cortex-X4 a Cortex-A720.

Běžný uživatel se však v různých označeních jader, jejich počtu a taktu bude spíše ztrácet. Počet jader ani výsledná frekvence totiž nemusí nezbytně znamenat, že dané zařízení bude například nejvýkonnější. Mnohem vhodnější jsou reálné zkušenosti recenzentů, případně uživatelů před vámi.

Jistým vodítkem mohou být také různé testy výkonnosti, které se provádějí speciálními aplikacemi. Obvykle tyto informace najdete pod označením benchmark testy. Například aplikace Geekbench dokáže na zařízení změřit výkon na jednom jádru, stejně jako na všech jádrech současně. Obě hodnoty jsou důležité. Zatímco výkon na jednom jádru využijete při běžných činnostech, vícejádrový výsledek se projeví u náročnějších aplikací a her, které dokážou tento výkon využít.

Kromě zmíněného Geekbenche je obecně známý benchmark AnTuTu, který však nenajdete v běžných obchodech s aplikacemi a jeho instalace je tudíž komplikovanější. Doporučit lze ještě dalšího velikána jménem 3DMark, který kromě výkonu měří především grafický výkon.

Přirovnání trojice clusterů (sad jader) k automobilové převodovce. Zdroj: http://mediatek-helio.com/x20/

I procesory střední třídy nabídnou dostatek výkonu pro většinu úkonů, vyhnout byste se však měli dvou a čtyřjádrovým procesorům s jádry Cortex-A7 nebo slabšími.

Grafický čip

Celkový výkon telefonu, a to zejména v náročných aplikacích a hrách, ovlivňuje kromě procesoru také použitý grafický čip. V tomto případě je situace o něco přehlednější než u procesorů, ale i tak to běžnému uživateli v tabulce parametrů mnoho neřekne. Qualcomm standardně značí grafické čipy jako Adreno, nejvýkonnějším typem je Adreno 830. V případě MediaTeku jsou nasazovány grafické čipy Immortalis, přičemž nejvýkonnější nese označení G925. Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím výkonnější čip.

Výsledný grafický výkon není ovlivněn pouze grafikou ale do velké míry i rozlišením displeje. Z toho důvodu si na HD displeji můžete zahrát nejpropracovanější hry na plné detaily i s méně výkonným grafickým čipem, zatímco na FullHD displeji se budete muset smířit s nižší kvalitou grafického výstupu. Nemluvě o QHD rozlišení.

Operační paměť (RAM)

Neméně důležitá je RAM, neboli operační paměť. V jejím případě je situace přehledná i pro zcela neznalé uživatele. Jde totiž o hodnotu, která se v dnešní době udává v GB. Operační paměť využívá systém i všechny aplikace k ukládání průběžných dat. Jakmile aplikaci tvrdě vypnete, případně vypnete celý telefon, operační paměť se promaže. Začněme dnešní typickou hodnotou.

U nejlevnějších modelů je to 3 GB, typičtější jsou však 4 GB. Ty lze navíc považovat za nezbytné minimum pro méně náročné uživatele. Telefony střední třídy mívají typicky 6 GB, avšak tato hodnota, jelikož se jeví zcela dostatečně, se objevuje i u dražších přístrojů. Lze ale říci, že u vlajkových modelů se dnes setkáte s hodnotami 8 GB nebo 12 GB. Speciální herní přístroje mívají i 16 GB nebo 24 GB RAM.

Souhrnně platí, že telefon s 6GB operační pamětí bude fungovat spolehlivě na vše, na co si vzpomenete. Každý výrobce sice přistupuje jinak ke správě operační paměti, některé telefony tak automaticky zavírají aplikace rychleji než jiné. Obecně platí, že operační paměť je v telefonu proto, aby byla využívána.

Není proto ideální, pokud při běžné práci zůstává například více než polovina operační paměti volná. Na mnohých telefonech dnes najdete i pojem virtuální operační paměť. Ta funguje tak, že si telefon vyčlení část interní paměti pro potřeby virtuální RAM, čímž ji zdánlivě navýší. Vyžaduje to však nutnost mít dostatek prostoru v interní paměti.

Náš tip
Hledáte telefon na paření? Pak si přečtěte naše tipy na nejlepší herní mobily 😉

Měření výkonu telefonu (benchmarky a testy)

Nejznámější benchmarky

Výsledky benchmarků je třeba brát vždy s rezervou, protože se jedná pouze o modelové testy, které nemusí odpovídat reálnému výkonu při konkrétních úkonech.

Aplikace na měření grafického výkonu telefonu

Testovací hry – tzv. „herní benchmarky

  • Real Racing 3 a Asphalt 8: Airborne (sami mění kvalitu obrazu)
  • Dead Effect 2 a Unkille (kvalita obrazu se mění ručně)

Souhrnné výsledky několika BenchmarkůPerformance Benchmark od Phonearena.com

Slovníček

Čipová sada (Chipset)

Chipset je v podstatě základní deska zařízení, která propojuje všechny ostatní komponenty (procesor, operační paměť, grafický čip, fotoaparát, bluetooth, WiFi atd.). U mobilních telefonů je nahrazen systémem na čipu (viz níže)

Grafický čip / akcelerátor / procesor (GPU – Graphics Processing Unit)

Grafický čip je součástí SoC a má velký vliv na vizuální stránku uživatelského zážitku. Ovlivňuje vnímanou rychlost telefonu.

Procesor (CPU – Central Processing Unit)

Procesor je elektronický obvod, který vykonává počítačové programy. Skládá se z několika jader, z nichž každé pracuje na určité frekvenci , která se udává v GHz. Srovnání frekvence je užitečné pouze v případě procesorů stejné třídy a generace, pro porovnávání napříč různými procesory nemá význam.

Rozdílný význam slova procesor

U PC a notebooků se má „procesorem“ obvykle na mysli CPU. Pokud mluvíte o „procesoru“ u telefonů, myslíme často SoC.

Systém na čipu (SoC – System on a chip)

Jedná se o kombinaci chipsetu a procesoru (procesorových jader). SoC tedy integruje všechny komponenty na jediném čipu, čímž se uspoří spousta prostoru. SoC také určuje specifické vlastnosti, které zařízení může podporovat, jako je rozlišení fotografií nebo natáčení videa. Hlavní výhody SoC jsou jeho velikost, nízká spotřeba energie a nízká produkce tepla.

Mezi oblíbené SoC patří Snapdragon, Samsung Exnos či Intel Atom.

Další zdroje informací:

https://www.svetandroida.cz/jak-vybrat-mobilni-telefon-procesor-201601
https://www.svetandroida.cz/jak-vybrat-mobilni-telefon-2-graficky-cip-201602
https://www.svetandroida.cz/znaceni-procesoru-chipsetu-201601
https://www.makeuseof.com/tag/jargon-buster-the-guide-to-understanding-mobile-processors/

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (5 hlasů)

Autor článku

Václav Hrnčíř
Václav Hrnčíř

Vašek je fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Aby pomohl ostatním s výběrem toho správného produktu, rozhodl se s Petrem v roce 2016 založit tento portál a své poznatky sdílet v podobě recenzí a článků. Pro Testado.cz pracoval do roku 2020.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář