Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Výkon mobilních telefonů (procesor – CPU, grafický čip a RAM)

28. 2. 2017 aktualizováno

Při výběru mobilního telefonu hraje velkou roli jeho plynulost a výkonnost. Když však člověk pohlédne na specifikace konkrétního modelu, je to samý Cortex, Helio, Mali, 820, X20, 420, gigabajt, megahertz a osmijádro, až z toho jde hlava kolem. V tomto článku se tedy pokusím stručně a jasně sepsat nejdůležitější parametry týkající se výkonu a přinést přehled nejvýkonnějších “telefonních součástek” současnosti.

Náš tip

Hledáte výkonný telefon? Pak si přečtěte naše tipy na nejvýkonnější telefony na českém trhu 😉

Procesor

Procesor je klíčovou součástí každého chytrého telefonu, neboť ovlivňuje, jak je zařízení výkonné a jak plynulý a rychlý je jeho chod. Podle čeho však poznáte, který procesor je nejlepší? Frekvence a počet jader nejsou jediným, a už vůbec ne hlavním vodítkem. Níže se podíváme na jednotlivé komponenty, které mají na posouzení výkonu největší vliv.

Typ a počet jader procesoru

V současnosti se v telefonech nejčastěji používají jádra Cortex od společnosti ARM. Nejvýkonnějším je Cortex-A73, který najdeme jak mezi prémiovými zařízeními, tak i některými modely střední třídy. Oproti staršímu Cortex-A72 je o zhruba 30% lepší, přičemž ten je o 20-60% rychlejší než třetí v pořadí Cortex-A57. Mezi úsporná jádra pak patří Cortex-A53 a Cortex-A35. Obecně lze říci, že čím nižší číslo, tím méně výkonné jádro.

Z hlediska počtu jader, nelze tvrdit, že by čtyřjádrové procesory byly méně výkonné než osmijádrové či desetijádrové, nicméně trend směřuje k osmi- a vícejádrovým procesorům. U nich je třeba rozlišovat mezi dvěma typy architektury: homogenní Harvard, kde jsou všechna jádra totožná, a heterogenní big.LITTLE, s nejméně dvěma sadami jader rozdílného typu. Výhodou big.LITTLE struktury je vyšší efektivita, respektive nízká spotřeba. Osmijádrové big.LITTLE procesory jsou totiž složeny ze čtveřice výkonných jader (např. Cortex-A73) a čtveřice úsporných jader (např. Cortex-A53). Běžné činnost na pozadí obslouží úsporná jádra, zatímco pro náročné činnosti se do hry zapojí výkonná jádra. Ve výsledku získáte rychlý procesor, který je současně méně náročný na spotřebu baterie.

Zajímavým řešením je desetijádrový procesor Mediatek Helio X20, který dokáže fungovat na třech stupních, neboť má tři různé sady jader (čtyři podtaktované Cortex-A53, čtyři úsporné Cortex-A53 a dvě výkonné Cortex A-72). Dokladem vysoké výkonnosti čtyřjádrových procesorů jsou pak Snapdragon 820 a 821, které patří mezi absolutní špičku.

Přirovnání trojice clusterů (sad jader) k automobilové převodovce. Zdroj: http://mediatek-helio.com/x20/

I procesory střední třídy nabídnou dostatek výkonu pro většinu úkonů, vyhnout byste se však měli dvou a čtyřjádrovým procesorům s jádry Cortex-A7 nebo slabšími.

Značení procesorů

Zde je přehled hlavních procesorů dle jednotlivých výrobců, seřazených od nejlepších po horší (02/2017). Obecně platí, že čím vyšší je číslo, tím je daný procesor novější a výkonnější.

Kurzívou – teprve ohlášené

Nejvýkonnější procesory (Antutu září 2016)

Nejvýkonnější telefony (Geekbench 4 single-core) – bez Apple

Geekbench 4 single-core

Nejvýkonnější telefony (Geekbench 4 multi-core) – bez Apple

Geekbench 4 multi-core

Grafický čip

Co dále ovlivňuje výkon telefonu je operační paměť RAM a použitý grafický čip. Na druhý jmenovaný, který je velmi důležitý pro mobilní hráče, se nyní podíváme blíže.

Nabídka grafik je oproti procesorům přehlednější. Nejčastěji jsou telefony vybaveny grafikami Adreno od Qualcommu, Mali od ARM, PowerVR od Imagination Technologies či Intel HD od Intelu. Přehled nejlepších čipů dle jednotlivých výrobců můžete vidět níže:

Grafické čipy

Kurzívou – teprve ohlášené

Výsledný grafický výkon není ovlivněn pouze grafikou ale do velké míry i rozlišením displeje. Z toho důvodu si na HD displeji můžete zahrát nejpropracovanější hry na plné detaily i s méně výkonným grafickým čipem, zatímco na FullHD displeji se budete muset smířit s nižší kvalitou grafického výstupu. Nemluvě o QHD rozlišení.

Operační paměť (RAM)

Operační paměť se od interní paměti (úložiště) liší v tom, že uchovává pouze krátkodobá data nutná k chodu aplikací či procesů a po vypnutí se celá vymaže. Neslouží tedy k ukládání souborů, ale k plynulému chodu telefonu. Nedostatek volné RAM se projevuje záseky či náhlým ukončením aplikací.

Pro běžné telefonování a spouštění jednoduchých aplikací je operační paměti vždy dostatek. Problémy mohou  nastat v případě, že chcete spustit náročnější aplikaci či jich máte najednou spuštěných více. Zejména u levných telefonů a mobilů střední třídy je tedy třeba věnovat tomuto parametrů pozornost.

Jako základní hodnota se udává 2 GB. Pokud je telefon dobře optimalizovaný, neměl by mít s plynulostí při běžném provozu žádný problém. U nižších hodnot je třeba být opatrný a asi bychom je příliš nedoporučovali. Záleží však na konkrétním modelu a vaší uživatelské náročnosti.

Náročnější uživatelé pak jistě sáhnou po modelech s 3, 4 či dokonce 6 GB operační paměti. I zde platí, čím více, tím lépe. Nicméně, jak již bylo naznačeno, vyladěnost samotného systému hraje rovněž velkou roli.

Náš tip

Hledáte telefon na paření? Pak si přečtěte naše tipy na nejlepší herní mobily 😉

Měření výkonu telefonu (benchmarky a testy)

Nejznámější benchmarky

Výsledky benchmarků je třeba brát vždy s rezervou, protože se jedná pouze o modelové testy, které nemusí odpovídat reálnému výkonu při konkrétních úkonech.

Aplikace na měření grafického výkonu telefonu

Testovací hry – tzv. „herní benchmarky

  • Real Racing 3 a Asphalt 8: Airborne (sami mění kvalitu obrazu)
  • Dead Effect 2 a Unkille (kvalita obrazu se mění ručně)

Souhrnné výsledky několika BenchmarkůPerformance Benchmark od Phonearena.com

Slovníček

Čipová sada (Chipset)

Chipset je v podstatě základní deska zařízení, která propojuje všechny ostatní komponenty (procesor, operační paměť, grafický čip, fotoaparát, bluetooth, WiFi atd.). U mobilních telefonů je nahrazen systémem na čipu (viz níže)

Grafický čip / akcelerátor / procesor (GPU – Graphics Processing Unit)

Grafický čip je součástí SoC a má velký vliv na vizuální stránku uživatelského zážitku. Ovlivňuje vnímanou rychlost telefonu.

Procesor (CPU – Central Processing Unit)

Procesor je elektronický obvod, který vykonává počítačové programy. Skládá se z několika jader, z nichž každé pracuje na určité frekvenci , která se udává v GHz. Srovnání frekvence je užitečné pouze v případě procesorů stejné třídy a generace, pro porovnávání napříč různými procesory nemá význam.

Rozdílný význam slova procesor

U PC a notebooků se má „procesorem“ obvykle na mysli CPU. Pokud mluvíte o „procesoru“ u telefonů, myslíme často SoC.

Systém na čipu (SoC – System on a chip)

Jedná se o kombinaci chipsetu a procesoru (procesorových jader). SoC tedy integruje všechny komponenty na jediném čipu, čímž se uspoří spousta prostoru. SoC také určuje specifické vlastnosti, které zařízení může podporovat, jako je rozlišení fotografií nebo natáčení videa. Hlavní výhody SoC jsou jeho velikost, nízká spotřeba energie a nízká produkce tepla.

Mezi oblíbené SoC patří Snapdragon, Samsung Exnos či Intel Atom.

Další zdroje informací:

https://www.svetandroida.cz/jak-vybrat-mobilni-telefon-procesor-201601
https://www.svetandroida.cz/jak-vybrat-mobilni-telefon-2-graficky-cip-201602
https://www.svetandroida.cz/znaceni-procesoru-chipsetu-201601
https://www.makeuseof.com/tag/jargon-buster-the-guide-to-understanding-mobile-processors/

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (5 hlasů)

Autor článku

Václav Hrnčíř
Václav Hrnčíř

Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí. Můj Facebook, Osobní stránky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář