Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Dětské zboží

Nejlepší hobby horse 2024 – Test a průvodce výběrem

19. 9. 2023 aktualizováno

Hobby horsing je poměrně mladá a pro leckoho jistě kuriózní disciplína. Možná se však vyplatí poznat ji lépe, protože přináší řadu příjemných příležitostí a výhod. Pokud vás zaujme, náš test a průvodce vám pomohou vybrat si první hobby horsingové vybavení.

Nejlepší hobby horse

Finský a ručně vyrobený koník na tyči pro drezurní hobby horsingové disciplíny. Prvotřídní kvalita zpracování. XL velikost.

Poměr cena/výkon

Krásný hnědák na tyči vhodný pro začínající i pokročilé jezdkyně a jezdce hobby horsingu. Univerzální velikost. Vhodný pro různé disciplíny.

Dostupný hobby horse

Velmi pěkně zpracovaný koník na tyči vhodný pro děti a první seznámení s hobby horsingem. Zvukové efekty, nízká hmotnost.

Nejlepší hobby horse

Hobby horse Andalusian Sinfonía Pro Humma – Skvělý kůň na tyči pro náročné

Humma hobby horse Pro náročné

Výška těla: 36 cm | Délka tyče: 45 cm | Délka rukojeti: 6 cm | Celková délka: 87 cm | Hmotnost: 1,2 kg | Pro výšku jezdce: 148 – 164 cm | Cena: 7 770 Kč

Klady
  • Finská ruční řemeslná výroba
  • Prvotřídní a nezávadné materiály
  • Velurový, příjemný povrch
  • I pro vyšší a starší jezdce
  • Nízká hmotnost
  • Velmi realistická podobizna
  • Vhodné pro drezury
Zápory
  • Vysoká cena

Tento parádní koník může být chloubou stáje každého milovníka hobby horsingu – včetně aktivních závodnic či závodníků. Kůň je inspirován plemenem andaluských koní a dostal jméno Simfonía. Výrobcem je značka Humma, která pochází přímo z kolébky hobby horsingu, z Finska. Můžete se tedy spolehnout na špičkovou kvalitu. Navíc jde o ruční řemeslnou výrobu s použitím pouze zdravotně nezávadných, netoxických materiálů.

Tento koník je ve velikosti XL, což znamená, že je určen pro jezdkyně či jezdce do výšky až 164 cm. Samotná hlava je dlouhá 36 cm a široká 32 cm. Společně s březovou tyčí, která je odnímatelná, a rukojetí je celkové délka koně 87 cm. Navzdory velikosti a prvotřídní kvalitě zpracování si však kůň zachovává velmi příjemnou hmotnost pouze 1,2 kg. Jízda s ním bude tedy dokonale komfortní.

Koník je zpracovaný velmi realisticky. Nechybí detailní stínování a lesk v okouzlujících očích. Použitá velurová látka je mimořádně příjemná na dotek a připomíná skutečnou srst. Tento kůň je pro své rozměry a zpracování krku doporučován především pro drezurní disciplíny. Svou kvalitou osloví i velmi náročné a pokročilé zájemce.

Tohoto krásného ručně vyrobeného drezurního hobby horse koníka můžete mít ve vícero barevných provedeních. V tomto případě jde o statného siváka. Jelikož se jedná o produkt prestižní značky z dílny finských mistrů, nejde tomuto koníkovi prakticky nic vytknout. Hříva, oči, uši i švy, vše je precizní a v rukou vhodné jezdkyně může tento koník skutečně okouzlit porotu i diváky.

Recenze Hobby horse HKM – Hnědy kůň na tyči pro hobby horsing

Hobby horse hnědák Zlatý střed

Délka tyče: 40 cm | Hmotnost: 650 g | Materiál: Dřevo, polyester, polyuretan |Cena: 2 460 Kč

Klady
  • Osvědčený výrobce jezdeckých potřeb
  • Vynikající poměr ceny a kvality
  • Elegantní hnědá barva
  • Realistické zpracování
  • Univerzální velikost
  • Odnímatelná uzda
Zápory
  • Nic

Pro všechny, kteří mají slabost pro elegantní hnědáky, je tu tenhle parádní hnědý hobby horse. Jde o koníka s poměrně univerzální velikostí a zpracováním, takže může dobře posloužit jezdkyním různého věku i výšky. Zrovna tak ho můžete vzít s sebou na nejrůznější disciplíny hobby horsingu. Hodí se pro drezuru, ale díky velmi příjemné hmotnosti 650 g je vhodný i pro parkour a většinu dalších disciplín. Do stáje jistě perfektně zapadne a využití se pro něj na závodech i mimo ně najde dost a dost.

Koník pochází z dílny známé značky HKM, která patří v oblasti produktů pro jezdectví i hobby horsing mezi špičku. Poměr ceny a kvality je na opravdu velmi příznivé úrovni. Hlava koně je zpracována z polyesterové, velmi odolné tkaniny. Tato syntetická látka má výhodu, že nevyžaduje náročnější údržbu. Je mechanicky odolná, dobře snáší i vlhkost a rychle schne. Ani případný deštík proto na projížďce koníkovi nijak neuškodí. Materiál je přitom i velmi příjemný na omak – s plyšovou úpravou, aby lépe evokoval reálnou hebkou koňskou srst. Kůň má rovněž detailně zpracované uši a oči a působí realisticky.

Na skvělém dojmu se nemalou měrou podílí i uzda s udidlem, které jsou odnímatelné. Jsou vyrobeny z odolného polyuretanu, ale na pohled k nerozeznání od pravé kůže. Od té se však materiál liší snazší údržbou. Značka HKM nabízí celou sérii těchto koníků pro hobby horsing. Vybrat si můžete i hnědáka či grošáka. Vraník však vypadá opravdu skvěle a dokáže zapůsobit. Vhodný je pro začínající hobby horsingové jezdkyně, ale neztratí se ani ve stáji pokročilejší závodnice.

Recenze Hobby horse ‘Bella’ HKM – velmi dostupný hobby horse

Bella koník na tyči Levný základ

Celková délka: 100 cm | Hmotnost: – | Materiál: Dřevo, polyester, polyuretan |Cena: 930 Kč

Klady
  • Velmi kvalitní zpracování
  • Tyč s rukojetí a kolečky
  • Více barevných variant
  • Pěkně zpracovaná uzda
  • Zvukové efekty ržání a klapání
Zápory
  • Spíše hračka pro menší děti

Tento velmi pěkný kůň na tyči může být výbornou volbou pro úvod do hobby horsingu. Nejde však ani tak o „závodního“ hřebce jako spíš hračku pro rekreační použití a pro velmi malé zájemkyně či zájemce o tento sport. Výhodou je velmi dostupná cena oproti pokročilejším hobby horse koním.

Koníka jménem Bella si vaše dítě či děti zajisté zamilují. Navzdory velmi nízké ceně pod 1000 Kč se totiž může pochlubit krásným zpracováním. Jde ostatně o výrobek velmi známé značky HKM. Kůň je opatřený tyčí z poctivého dřeva. V první třetině tyče je i zesílená tvarovaná rukojeť a na spodní části kolečka pro snadnější jízdu. Tyto pomocné prvky – stejně příčná dřevěná rukojeť na konci krku – se už obvykle u klasických hobby horsingových koní nevyskytují. Pro menší jezdce však mohou být velmi nápomocné.

Za zvláštní zmínku stojí velmi pěkná uzda s udidlem v imitaci hnědé kůže s elegantním prošíváním a bronzovými cvoky a sponami. Samotná hlava koníka je z odolného polyesteru v hebké, plyšové úpravě.

Parádní záležitostí jsou pak i zvukové funkce. Kůň totiž umí ržát a ozývají se i zvuky klapání kopyt. Napájení zajišťují tři ploché knoflíkové baterie typu LR44, které jsou součástí balení. Koník Bella je navíc k dispozici hned v několika barevných variantách. Může to být černý vraník, hnědák či bělouš, ale existuje i v béžovém provedení.

Nejoblíbenější hobby horse

TOP hobby horse
Andalusian Sinfonía

Špičkový hobby horse z dílny finské značky Humma. Andaluské plemeno.

Špičkový hobby horse z dílny finské značky Humma. Andaluské plemeno.

Zjistit cenu
Hobby horse HKM

Univerzální a krásně zpracovaný hnědák pro hobby i závodní použití.

Univerzální a krásně zpracovaný hnědák pro hobby i závodní použití.

Zjistit cenu
Hobby horse ‘Bella’ HKM

Pro úplné začátky s hobby horsingem a nejmenší jezdkyně

Pro úplné začátky s hobby horsingem a nejmenší jezdkyně

Zjistit cenu
Aurora

Nádherný kůň indiánského plemene Appaloosa i pro náročnější.

Nádherný kůň indiánského plemene Appaloosa i pro náročnější.

Zjistit cenu
Jiskra

Černý hobby horse. Parádně zpracovaný a nejen cenově přívětivý vraník.

Černý hobby horse. Parádně zpracovaný a nejen cenově přívětivý vraník.

Zjistit cenu
Luna

Elegantní a přítulný bělouš Luna pro začínající i pokročilé jezdkyně.

Elegantní a přítulný bělouš Luna pro začínající i pokročilé jezdkyně.

Zjistit cenu
Rainbow Pony

Levný a pěkný hobby horse, spíše jako hračka pro malé jezdyně.

Levný a pěkný hobby horse, spíše jako hračka pro malé jezdyně.

Zjistit cenu

Další vybavení pro jezdce

Jak vybrat nejlepší vybavení na hobby horsing?

Pokud byste ještě tak před deseti či dvaceti lety spatřili dospělého člověka, jak venku rajtuje na plyšové koňské hlavě na tyči, pravděpodobně byste si pomysleli, že utekl z nějakého ústavu. Ale zábrany stranou… hobby horsing není žádná duševní porucha, nýbrž regulérní sportovní disciplína. Byť, pravda, určená spíše pro děti a mládež.

V hobby horsingu se pořádají závody a soutěže i jiné akce, má dokonce své sportovní organizace – a to dokonce i u nás v ČR. Zde příznivce hobby horsingu sdružuje organizace ČHHA neboli Česká hobby horsing asociace.

V našem článku se dozvíte, kde a kdy se tento sport vlastně objevil, jak to celé funguje, pro koho je vhodný a co je potřeba, pokud s ním chce někdo začít. V neposlední řadě se podíváme na to, jak vybrat tu nejdůležitější pomůcku pro tuto disciplínu – totiž samotného „koníka“.

Co je to hobby horsing?

Pravděpodobně znáte tradiční disciplíny, jako je parkour, dostihy či drezura, kde se jezdci na koních snaží předvést umění svých zvířat i své vlastní. Tyto disciplíny jsou mimořádně náročné pro jezdce i koně, pro diváky enormně přitažlivé. Jejich nevýhodou však je, že nejde jen tak o nějaký „koníček“, kterému by se mohl ve volném čase věnovat každý. Reálné koňské disciplíny stojí obrovské množství času, úsilí i financí. Tak moc, že prostá radost z pohybu a zábava někdy u účastníků ustupují do pozadí.

Hobby horsing jezdkyně

Představte si však, že byste si mohli parkour či drezuru užívat jen tak, v mnohem poklidnější atmosféře – a navíc bez toho, abyste potřebovali skutečného koně. A zde právě přichází na řadu hobby horsing, který představuje jakousi přístupnou imitaci těchto disciplín. Něco jako motokáry místo skutečných závodů formulí.

Hobby horsing může na nezasvěceného diváka na první pohled působit bizarně. Ve skutečnosti však nabízí mnohé výhody. Především je to sport, ve kterém do popředí vystupuje právě ona zábava, přátelská atmosféra, radost z pohybu a kolektivu.

Odkud pochází hobby horsing?

Hobby horsing má svůj původ na severu a jak asi tušíte, jde o poměrně mladou disciplínu. Vše začalo ve Finsku někdy na začátku tohoto tisíciletí. Zprvu šlo o zábavu menší komunity čítající pár desítek či stovek členů, ale zájem o tuto disciplínu se začal poměrně brzy šířit. A to i mimo hranice Finska. Hobby horsing se začal dostávat serióznější podobu, vznikaly první kluby a organizace. Avšak velmi dlouho se na příznivce tohoto sportu i na domácí půdě ve Finsku pohlíželo přinejlepším s pozdviženým obočím.

Obrovský podíl na tom, že se povědomí o hobby horsingu rozšířilo mezi populaci mnoha zemí, má film na Oskara nominované režisérky Selmy Vilhunen z roku 2017. Ten nese příznačný název Hobbyhorse revolution a jde o dokument pojednávající právě o komunitě kolem hobby horsingu.

Už v květnu téhož roku se v Helsinkách konal jezdecký festival, kde se soutěží v hobby horsingu zúčastnilo na 5000 lidí. Dnes má ve Finsku hobby horsing více než 10 000 aktivních příznivců a účastníků a mnoho tisíc v dalších zemích světa, včetně ČR, kde se tento sport velmi dobře uchytil. K nejvýznamnějším událostem patří každoročně konaný Finnish Cone Horse Championships pořádaný ve Finsku.

Pro koho je vhodný hobby horsing?

Hobby horsing může být zábavou pro každého, ale faktem je, že nejvíce láká děti a mladé lidi. Především dívky. Dle statistik tvoří základnu hobby horsingu především dívky ve věku od 10 do 18 let. Faktem tedy je, že jde především o dívčí sport a důležitým aspektem je právě silný, spjatý dívčí kolektiv.

Hobby horsing spojuje pobyt na čerstvém vzduchu s pohybem, který má gymnastické prvky, a s pocitem sounáležitosti a přátelství mezi účastníky. Může být skvělou volbou pro děti a mladé lidi, kteří chtějí někam patřit a být součástí sportovně zaměřené komunity.

Drezura s hobby horse

Hobby horsing má samozřejmě blízko ke svým předlohám, tedy k jezdeckým sportům. Ovšem těm se může pro jejich zejména finanční náročnost věnovat jen málokdo. Hobby horsing může být dobrou náhradou, která je dostupná pro každého.

Běžné je, že si účastníci tohoto sportu své umělé koníky vyrábějí sami. Ale pokud vy nebo vaše děti rovnou nehovíte pokročilému kutilství, nezoufejte. Koně na hobby horsing lze i koupit. A výběr je dnes už poměrně pestrý.

Jak je na tom hobby horsing v ČR?

V ČR sdružuje zájemce o hobby horsing již zmíněná organizace ČHHA. Poprvé se u nás hobby horsing objevil v roce 2005 a dnes už má dost slušnou základnu, takže se dávno vymanil ze škatulky prosté kuriozity. Existuje už docela zajímavý počet klubů, které se tomuto sportu věnují. Byť se stále nedá říct, že by byl klub na dosah v každém městě. Mezi významné patří například klub v Liberci či Havířově.

Akci v hobby horsingu však u nás není málo. Asi nejvýznamnější je Czech Hobby Horsing Tour. Jde o sérii závodů, jejichž zlatým hřebem je pak samotné mistrovství České republiky v tomto sportu. Pro kvalifikaci na mistrovství je třeba odjet alespoň jeden závod. Závody se pořádají v Praze, Brně, Zlíně, Olomouci, Plzni, Hradci Králové, Českých Budějovicích či Mladé Boleslavi nebo i dalších městech. Obvykle tedy pro zájemce není problém najít dostupnou variantu. Nejrůznější menší závody a akce se pak konají i několikrát do měsíce na nejrůznějších místech ČR.

Hobby horsingové tábory

Ve Finsku i jiných zemích už jsou poměrně běžné a velmi oblíbené hobby horsingové tábory. Určeny jsou pro děti a mládež, které se zajímají o tento koníček. A tábory najdete už i v ČR, často jde o příměstské tábory nebo dětské workshopy. Pokud máte doma dítě – zejména ve věku mezi cca 5 až 15 lety – které hobby horsing zaujal, tábor může být ideální prázdninová, letní atrakce.

Výhodou je, že na táboře, kde bude čistě podobně naladěný kolektiv, se dítě vyhne nechápavým pohledům či posměškům, které bohužel provozování hobby horsingu stále provázejí.

Disciplíny hobby horsingu

Jakým disciplínám se lze v hobby horsingu věnovat? Všechny zájemce zajisté potěší, že hobby horsing nabízí poměrně pestrou paletu možností a disciplín. Mezi závodní disciplíny, které uznává ČHHA patří zejména…

Drezura

V jezdecké drezuře jde především o dokonalou disciplínu a soulad mezi jezdcem a koněm. Hodnotí se různé prvky v kroku, klusu a cvalu. Tato soutěž je již od roku 1912 i součástí olympijských her. V hobby horsingu patří rovněž k nejpopulárnějším. Není zde však kladen takový důraz na ocelovou kázeň.

Obecně je v hobby horsingu upřednostňována větší volnost a kladen větší důraz na prostor pro fantazii. Nicméně obdobně jak v reálné drezuře jsou i v hobby horsingu jednotlivé prvky drezury a jejich provedení bodově hodnoceny porotou. Zajímavou alternativou je drezura dvojic, která kromě sportovních dovedností posiluje týmového ducha, přátelství a kolektiv.

Parkour

Jezdecký parkour patří mezi divácky nejatraktivnější disciplíny. A opět jde i o sport figurující na olympijských hrách. V hobby horsingu jde možná o nejprestižnější a nejoblíbenější disciplínu – a to jak mezi účastníky, tak diváky. Důvodem může být to, že parkour skutečně dává prostor pro předvedení pohybových až gymnastických dovedností.

Při hobby horse parkouru se skáče přes překážky stejné jako při skutečném parkouru. Opět je u soutěží i porota a hodnotí se výkony, provedení nebo čas. Překážky na hobby horse parkour mívají nejčastěji 30 až 90 cm.

Hobby horse dráha parkour

Skok mohutnosti

Mezi další disciplíny uznávané i ČHHA patří skok mohutnosti. Tato disciplína de facto představuje jezdeckou obdobu skoku vysokého. Počáteční výška překážky bývá 70 či 80 cm, ale šikovné a zdatné hobby horsingové jezdkyně dokážou běžně překonat i více než 100 cm vysokou hrazdu.

Rekordní hodnoty jsou pak ještě výš. A tento vysoký skok je prováděn samozřejmě s koněm na tyči, což ho znesnadňuje. Jde tedy o úctyhodný atletický výkon. Pro děti a mládež se díky hobby horsingu mohou některé tyto základní atletické prvky a dovednosti stát přístupnějšími, zábavnějšími a atraktivnějšími. Získané pohybové dovednosti lze samozřejmě přenést i do jiných sportů.

Western

Velmi zábavnou, ale i poměrně náročnou disciplínou jsou westernové jízdy. Podobně jako v klasickém jezdectví i v hobby horsingu se provozují různé dílčí disciplíny, jako je reining, rail, western pleasure či riding atd. Tyto disciplíny se obvykle liší v samotném složení prvků, ale taky v tom, z jakých hledisek jsou výkony hodnoceny. Některé disciplíny hodnotí kvalitu, jiné rychlost. Westernové disciplíny spojují drezurní i parkourové prvky a mají i prvky vlastní – včetně například překážkové jízdy.

Estetické disciplíny

Součástí hobby horsingu jsou nejen sportovní, ale i estetické či designové disciplíny. Ty jsou zaměřené na hodnocení vzhledu koně, ale i jeho sladění s jezdcem a patřičné předvedení. Jde tedy o formu hodnocené přehlídky či výstavy. Typicky jsou na těchto soutěžích přesně stanovena pravidla, co se hodnotí a jaký má mít prezentace průběh. Hodnotí se první dojem, vzhled koníka a sladění s jezdkyní, chůze, přesnost a dodržení pravidel a podobně.

Překážky a skoky

S jakými typy překážek či skoků a úkonů se lze setkat v hobby horsingových soutěžích? Stejně jako samotné disciplíny vycházejí i jednotlivé prvky z reálných prvků využívaných v tradičním parkouru nebo jiných soutěžních disciplínách.

Křížek

V případě parkouru či v jiných překážkových disciplínách (např. western,…) se můžete setkat s překážkami, jako je křížek. Jde o nízkou překážku vhodnou pro začátečníky a menší či méně zdatné jezdkyně. Tyče pro přeskok mají tvar X.

Kolmák

Kolmý skok (čili kolmák) pak patří mezi nejčastější a nejtypičtější druhy překážek. Jde o více tyčí umístěných vodorovně nad sebou v kolmých stojanech. Tato překážka je základní prověrkou zdatnosti ve skoku vysokém.

Oxer a variace

Jedním z nejtěžších prvků je pak oxer. Jde o dvě překážky (de facto dva kolmáky) za sebou, takže se prověřuje schopnost ve skoku do výšky i do dálky. Oxer má obě překážky stejně vysoké, pokud je první překážka nižší než druhá – mluví se o dvojbradlí. Trojice překážek může být trojitý oxer či trojbradlí. Existuje rovněž křížkový oxer, který tvoří nikoli dva kolmáky, ale dva křížky za sebou.

Zeď a vodní příkop

Psychologicky náročným prvkem je zeď. Jde o přeskok „kamuflovaný“ do podoby cihlové zdi. V reálném parkouru se kůň spíše zalekne a tento efekt může být patrný i u hobby horsingu, nicméně zdi jsou zpracovány tak, že vrch se snadno poddá případnému nárazu, aby nedošlo ke zranění.

Elegantní překážkou je vodní příkon, který má často v hobby horsingu podobu nafukovacího vodního bazénku, ne příliš vysokého (cca 10 cm). Někdy se nahrazuje pouze modrou textilií, kobercem.

Druhy skoků

A pak jsou tu různé typy skoků. Jednoduchý skok pro základní překážky, kombinace skládající se z dvou či více samostatných skoků, které jsou však hodnoceny jako jeden celek v rámci jediné překážky. Mezi překážkami by měl být prostor na jeden až tři kroky. Dalším typem je distance, kde jsou dvě překážky s přesně naměřenou vzdáleností (počtem kroků) od sebe.

S těmito informacemi už můžete se svými dětmi, které se o hobby horsing zajímají, třeba doma na zahradě či v přírodě vytvořit tréninkové překážky pro nácvik. Nezapomeňte však dbát i na bezpečnost!

Bezpečnost při hobby horsingu

Překážky pro hobby horsingový parkour nemohou být zcela totožné s těmi pro tradiční parkour. Je třeba respektovat zdatnost a fyzické možnosti jezdkyň. Tomu by měla odpovídat výška (délka) jednotlivých prvků.

Rovněž materiály překážek, většinou břeven, mají být bezpečné. Na rozdíl od klasického parkouru není vhodné používat těžší dřevěná břevna. Vhodné jsou lehké plastové trubky nebo lehké dřevěné latě, které snižují riziko zranění při zasažení.

Co je to KHT?

KHT je zkratkou finského slova  Keppihevostalli a v hobby horsingu jde o poměrně důležitý pojem. Jednoduše řečeno znamená stáj. Stáj v hobby horsing pojetí obvykle znamená sbírku koníků. Předpokládá se, že aktivnější závodníci nezůstanou u jediného koně. Stáj je pak největší chloubou každého „hobby-horsera“. Stáj se nejčastěji týká především vlastnoručně vyrobených koníků.

Výroba koníků je obvykle důležitou součástí hobby horsingu. Díky tomu dochází ke spojení sportu a řemesla a u dětí se rozvíjí láska a zájem o obě tyto dovednosti.

Jak vyrobit hobby horse koníka?

Koník na tyči může vzniknout nejrůznějšími postupy. Na internetu je k dispozici spousta video-návodů, jak se vyrábí dřevěný kůň na tyči z různých materiálů a s různou úrovní kvality a realističnosti. Většina návodů je v angličtině, ale i první české vlaštovky už na Youtube taky vzlétly.

Hnědák pro hobby horsing

Velmi jednoduchého koníka si můžete s dětmi vyrobit například z ponožky. Potřebovat budete velkou ponožku – podkolenku nebo třeba i „sibiřku“. Dále pár odstřižků látky, knoflíky, plnicí, strečovou či bublinkovou fólii, bavlnku, vhodně dlouhou tyč a pomůcky na šití.

Základem je vycpat ponožku fólii a vytvarovat ji trpělivě tak, aby co nejvíce tvarem připomínala koňskou hlavu. Musí být dostatečně napěchovaná, aby tvar skutečně udržela. Spotřeba folie tedy bude vyšší. Ze zbytků látky, třeba džínoviny, vystřihnete a sešijete uši a následně je přišijete k hlavě. Stejně tak k ní přišijete vhodné knoflíky jako oči a na uzdu můžete použít vystřižené pásky látky či stuhy. Z nastříhané bavlnky pak uděláte hřívu. Přišívání každé „žíně“ dá práci, ale čím hustější ji uděláte, tím bude výsledný koník lépe vypadat. Pak už stačí hlavu přidělat k vhodné tyči.

Výroba koníka na tyči může být skvělou zábavou s dětmi a pomůžete jim rozvíjet kreativitu, manuální zručnost i trpělivost a fantazii.

Jak vybrat velikost koně?

Ať už budete hobby horse koně vyrábět, nebo raději koupíte hotového, vždy je důležitá velikost. Velikost koně zpravidla ani soutěžní pravidla neupravují, přesto se v hobby horsingu velikosti rozlišují a jsou důležité už kvůli tomu, aby byl koník přiměřený věku a fyzickým schopnostem jezdkyně a aby nepřekážel při určitých prvcích nebo disciplínách.

Tyto velikosti většinou udávají výrobci a nabízejí hobby horse koníky ve velikostech S, M, L nebo někdy i XL pro snadnou orientaci v sortimentu. Ačkoli se přesné rozměry (už proto, že jde často o ruční výrobky) mohou mezi výrobci lišit, jisté základní rysy bývají obecně společné.

Velikost S

Nejmenší velikost koníka, která se v hobby horsingu, často vyskytuje je S. Výška koňské hlavy (resp. krku) od začátku krku až pod uši je cca 33 cm. Délka tyče bývá 37 cm. Tito koníci jsou vhodní pro děti, malé a začínající jezdkyně. Hmotnost bývá jen pár set gramů.

Někdy se však malá velikost používá i většími jezdci pro specifické disciplíny, jako je parkour, kde je třeba zajistit, že kůň nebude při přeskocích překážet a nebude příliš těžký. Parkour je tak bezpečnější i zábavnější a jezdkyně zvládne vyšší skoky.

Velikost M

Velmi univerzální střední velikost koníků. Tito koně patří k nejoblíbenějším a používají je děti i mladé, pokročilé jezdkyně, které už s nimi zvládnou třeba i parkour. Hobby horse velikosti M však vynikne skvěle i (nebo zejména) v drezuře a stejně tak může být vhodnou volbou pro přehlídky a jiné estetické disciplíny.

Hobby horse velikosti M je zkrátka v mnoha ohledech tak trochu sázka na jistotu. Představuje vhodnou první volbu pro seznámení s hobby horsingem. Velikost od kořene ucha k tyči je kolem 37 cm. Stejně dlouhá bývá i tyč.

Velikost L, XL

Jde o koníky vyšších velikostí. Určeni mohou být pro starší jezdkyně, u kterých by už malé velikosti nevynikly a které jsou již zároveň fyzicky zdatnější, aby zvládly většího a těžšího koně. Přesto se u sportovnějších disciplín, jako je parkour či skok mohutnosti používají spíše málo. Naopak mohou velmi zaujmout u disciplín drezurních či přehlídkových.

Náš tip
Zmíněné velikosti se typicky odvíjejí od formátu papíru. Pokud přiložíte hlavu koníka velikosti S k A4 listu, měl by ji přesahovat pouze ušima. Velikost M je na pomezí mezi A4 až A3, kdežto L už spíše kopíruje rozměry A3 a velikost XL ji může přesahovat. Jde o pomůcku, kterou můžete využít při výrobě vlastního koníka.

Jaké plemeno zvolit pro konkrétní hobby horsing disciplínu?

Poměrně příznačné je pro hobby horsing to, že koníci na tyči nejsou jen nějakou položkou v inventáři, ale mají pro jezdce význam a vlastní charakter. Podobně, jako je tomu se skutečnými zvířaty. Koně dostávají jména a jsou taky vyrábění a opečovávaní s láskou. Ostatně, jak bylo výše řečeno, existují i závodní hobby horsingové disciplíny, v nichž se hodnotí čistě „kvalita“ koní a schopnost koně prezentovat.

Asi tedy nikoho nepřekvapí, že koníkům na tyči většinou slouží nějaké reálné předlohy. Hobby horse má typicky určité plemeno a taky vlastní jméno. S jakými plemeny se lze setkat anebo jaké se hodí pro parkour či jiné disciplíny a mohou posloužit jako předloha či inspirace při vlastnoruční výrobě?

Rychlá plemena

Na světě jsou víc než tři stovky koňských plemen, takže opravdu máte z čeho vybírat. Kdo chce mít ve své stáji – čili keppihevostalli – rychlého a vytrvalého běžce, dobrou volbou může být jistě anglický plnokrevník.

Soutěživé plemeno a dokonalý dostihový kůň s nádhernými, ladnými liniemi. Nejrychlejší dosáhli až na cca 70 km/h. Takové rychlosti se v hobby horsingu bohužel nedočkáme, ani kdyby se na něj dal Usain Bolt, ale rychlé plemeno může být dobrou motivací ke sportovnímu výkonu a ozdobou keppihevostalli.

Mezi velmi rychlá plemena patří taky ušlechtilý arabský plnokrevník. Pokud jezdec preferuje ryzáky, bělouše či hnědáky, může být perfektní volbou. Je to štíhlý a mimořádně mrštný kůň se skvělou výdrží. Opět může podpořit a motivovat i k vytrvalostnímu výkonu jezdkyně.

Estetické disciplíny

Pozoruhodně ladnou figuru má úchvatné plemeno achaltekinský kůň. Je úžasně ladný, štíhlý a nádherný. Srst je často až zlatavá a neuvěřitelně lesklá. Pro samovýrobu může být takový kůň skvělou výzvou a jistě zazáří i v soutěžích hodnotících estetiku. Zároveň je velmi rychlý. Překrásnou hřívou a klenutým krkem se mohou chlubit koně z méně známého španělského plemena paso fino – u poroty může získat body i za originalitu.

Western

Který kůň by mohl lépe zvládat westernové disciplíny než „kovbojský kůň“ plemene quarter horse. Je mrštný, rychlý, všestranný. Skvělý pro poddisciplíny jako reining (westernová drezura), pole bending a další.

Appaloosa plemeno hobby horse

Pro western se jistě hodí i indiánské plemeno appaloosa. Jsou to koně velmi učenliví a inteligentní, skvělí společníci. Navíc si lze vyhrát se zbarvením, to bývá velmi unikátní a krásné. Zahrnuje typicky černé či hnědé flíčky a fleky na bílém podkladu. Stylový může být i ikonický americký mustang.

Drezura

Tato výsostná disciplína si žádá i skvělého koně. Výbornou a populární volbou i v hobby horsingu je andaluské plemeno. Toto vznešené plemeno se pro drezuru perfektně hodí, nejčastěji jde o bělouše s šedavým nádechem. Další tradiční volbou může být svalnatý a okouzlující fríský kůň – typicky vraník. Mezi velmi oblíbená plemena v hobby horsingu se pak rozhodně řadí fjordský kůň.

Toto menší a houževnaté severské plemeno je velmi přívětivé. Kůň je skvělý pro začátečníky i díky své všestrannosti. Hodí se na drezury, ale i parkour a jiné disciplíny. Toto věrné a vděčné plemeno se jistě uplatní v každé stáji, keppihevostalli.

Pro drezuru může být výbornou volbu i atletický hannoverský kůň, který je zároveň výborný skokan. Mezi další vhodná plemena patří vestfálský kůň, zvláště pro milovníky hnědáků a vraníků. Taky atletický a společenský dánský či přátelský a vytrvalý holandský teplokrevník.

Parkour

Parkour má v hobby horsingu významné postavení. Dá se říct, že jde o v mnoha ohledech nejatraktivnější disciplínu – a to jak pro jezdce, tak i publikum. Tato disciplína vyžaduje pohybovou zdatnost, vytrvalost, atletické dovednosti. Funguje tedy více jako skutečná sportovní disciplína s benefity i pro samotné jezdkyně. Opět je však důležité, zvolit si pro parkour i správného hobby horsingového koně.

Skvělí mohou být mnozí již zmínění koně. Třeba fjordský kůň, appaloosa, fríský, hannoverský nebo samozřejmě andaluský kůň a další. Pro začínající hobby horsery může být dobrou volbou quarter horse či velšský kob, mohutný i skvěle ovladatelný. Spíše pokročilejší volbou pak může být skvělý a všestranný irský sportovní kůň.

Velké místo v parkouru má nepochybně oldenburg. Kůň, který dokáže být silnou oporou. Skvěle se hodí i pro drezuru. Další vynikající volbou může být trakénský kůň – velmi klidný a skvělý skokan. Nezmínit nelze ani holštýnského koně, věrného a atletického.

Materiálové zpracování

Koník na tyči pro hobby horsing může být vyrobený z nejrůznějších materiálů a jejich kombinací. V případě domácí výroby lze použít nejrůznější dostupné materiály. Pro vyplnění vnitřku hlavy koníka lze použít nejrůznější odstřižky látek. Vhodnější však mohou být materiály, které jsou pevnější a lépe drží tvar. Například zhutněné větší množství potravinářské či balicí fólie.

V případě prodávaných hobby horse koní už se setkáte s jinými plnicími materiály. Objevit se mohou např. polyesterové pěny, polystyrenové kuličky a jiné především syntetické hmoty, které poskytnou dostatečnou pevnost. Kvalitní výrobci se snaží dbát na využívání pouze zcela zdravotně nezávadných materiálů. Někteří využívají čistě přírodní a ekologické látky.

Na povrch koníka se používají rovněž velmi rozmanité látky. Oblíbené jsou semišové či velurové, sametové nebo plyšové textilie, které jsou hebké na omak a evokují koňskou srst. Používá se i velboa, což je imitace zvířecí kůže/srsti či satén nebo třeba eko kůže, bavlněný beránek apod. Setkat se můžete s přírodními, ale i syntetickými textiliemi – ty mohou mít výhodu odolnosti, nenáročnosti na údržbu, rychlejšího schnutí a lepšího snášení povětrnostních podmínek. Zároveň bývají často levnější.

Hříva se nejčastěji vyrábí z bavlnky, bavlněného vlákna nebo příze. Na uzdu je vhodné použít syntetickou eko kůži anebo můžete sáhnout i po pravé kůži. Tu rovněž někteří výrobci používají, ale spíše u dražších, prémiových hobby horse koní.

Hobby horse s jezdkyní

Jaké jsou nároky na koně či jezdce?

Na výrobu, zpracování či vybavení hobby horsingových koníků pro závodní účely se typicky nevztahují žádná striktní pravidla. Měli by však odpovídat hobby horsingovému „standardu“ – tedy jde o realistickou hlavu koně s krkem na krátké dřevěné tyči o délce cca 30 až 50 cm.

Kůň může či musí mít uzdečku a otěže, popřípadě poprsní popruhy, martingaly, jezdec může mít chrániče nohou či bičík (někdy se stanovenou max. délkou). Zpravidla se však, např. při parkouru, naopak nepoužívají helmy či vesty pro jezdkyně. Ty mohou být v hobby horsingu spíše přítěží než pomocí.

Jaké doplňky se hodí?

Koníka na tyči je možné dodatečně opentlit a dovybavit nejrůznějším způsobem. K základnímu vybavení patří jistě ohlávky, otěže, ale taky uzdečky a nánosníky, pro náročnější zájemkyně i martingaly, které zajistí lepší ovládání koníka – zejména zamezí pohazování hlavou. Plná výbava hobby horse koníka působí velmi stylově a profesionálně. Tyto pomůcky lze nakoupit i vyrobit například z koženky nebo i pravé kůže, ale taky např. z provazů či textilií. Pořídit se dají i speciální pláštěnky, čabraky a deky nebo celé sety vybavení.

Kde koupit?

Kvalitní vybavení na hobby horsing můžete pořídit v e-shopu Horseandme.eu.

Které značky nabízejí potřeby pro hobby horsing?

Humma

Prestižní značka výrobce hobby horse koní a potřeb přímo z Finska. Vynikající kvalita i výběr. Volba i pro náročné.

humma hobby horse

HKM

Značka jezdeckých potřeb s širokým výběrem. Nabízí i vybavení pro hobby horsing, včetně samotných koníků.

HKM hobby horse

Kolik stojí hobby horse?

Cena do 1 500 Kč

Spíše hračky pro nejmenší a budoucí zájemce o hobby horsing. V této ceně pořídíte spíše příslušenství.

Cena od 1 500 do 10 000 Kč

Velký výběr koní pro hobby horsing. Lze najít i velmi kvalitní modely vhodné pro soutěžení.

Cena nad 10 000 Kč

Špičkoví koně pro hobby horsing vhodní jako ozdoba stáje a pro vážné zájemce o závodní hobby horsing.

Oblíbené vybavení pro hobby horse jezdce

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.1 (15 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář