Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze EVOLVEO StrongPhone G4

14. 4. 2017 aktualizováno

Kvalitních odolných telefonů je na přesyceném mobilním trhu stále jako šafránu. Někdy je sice telefon skutečně odolný, nicméně téměř vždy jakoby na oplátku utrpí jeho výbava a technická stránka. Nyní se nám však dostal do rukou zajímavý počin EVOLVEO StrongPhone G4, který si můžete pořídit za částku kolem 7 500 Kč (04/2017). Co myslíte, dokáže odolný telefon od českého výrobce v konkurenčním boji obstát?

Obsah balení

Uvnitř krásně zpracované papírové krabice najdete chytrý telefon EVOLVEO StrongPhone G4, microUSB kabel s 230 V nabíječkou, odnimatelné kovové boční lišty, speciální šroubováček včetně kovové sponky na vysunovací šuplík, plastová 3,5 mm stereo sluchátka s hands-free a uživatelský manuál. Ačkoliv jde pouze o krabici, musím výrobce pochválit za čitelné základní údaje o zakoupeném přístroji, které se nachází na její vnější straně. Většina výrobců se tohoto pravidla vůbec nedrží a člověk musí základní informace hledat kdesi v manuálech, častokrát spíše na internetu. Balení tohoto telefonu patří mezi jedny z nejlepších, se kterými jsem se mohl dosud setkat.

EVOLVEO StrongPhone G4 balení

Design a kvalita zpracování – 8/10

EVOLVEO StrongPhone G4 se právem řadí mezi odolné telefony, což svému okolí dává na každém kroku najevo. Displej o velikosti 5″ je usazen do příjemně zaoblených tvarů pevné konstrukce, jejíž součástí je také vnitřní hořčíkový rám zajišťující ochranu proti pádům a nárazům. Zatímco je obrazovka chráněna ochranou Gorilla Glass 3, konstrukce telefonu splňuje podmínky testů Ministerstva obrany USA MIL-STD-810G:2008. V praxi to znamená výbornou odolnost vůči nízkému tlaku, vlhkosti, slunečním paprskům a dokonce i kyselému prostředí.

Samozřejmostí je pak vodotěsnost podle specifikace IP68, která ručí za bezproblémový chod v metrové hloubce po dobu 30 minut. Recenzovaný model se tak skutečně řadí mezi velké obrněnce, s nimiž se nemusí uživatel bát vypravit do nehostinné přírody nebo náročnějšího zaměstnání.

Nyní již ke standardní charakteristice. EVOLVEO StrongPhone G4 se chvástá rozměry 145 × 75 × 10 mm a váhou pouhých 180 gramů. Pokud se nad hmotností zamyslíme a vezmeme v potaz odolnou konstrukci, jedná se o příjemná čísla.

Čelní stranu telefonu mimo obrazovky zdobí reproduktor a přední 5 Mpx selfie kamera. Na první pohled úsporné opatření, které se mi však líbí a v případě daného přístroje je to ze strany výrobce určitě kulišácký tah, neboť by se v případě tlačítek a jiných serepetiček vystavil problémům se splněním vodotěsnosti a celkové odolnosti. Nikoho tak ani nepřekvapí, že byla navigační tlačítka vyřešena formou softwarových ikon.

Dolní strana slouží pro microUSB konektor, s jehož pomocí docílíte nabíjení a spárování s dalšími zařízeními. Zdířka je přiklopena odnimatelnou záslepkou stejně jako na vrchní straně umístěný otvor pro 3,5 mm standardní jack. Na pravé hraně najdete klasicky řešené ovládání hlasitosti pomocí kolébkového tlačítka, pod nímž si hoví tlačítko pro zapínání a vypínání přístroje. Protější levá strana pak představuje útočiště pro hybridní slot, do něhož není problém umístit dva kusy nanoSIM nebo případně jednu nano IM a microSDHC kartu. V neposlední řadě zmiňme na obou postranních stranách přítomnou trojice stříbrných šroubků, které celou konstrukci účinně zocelují.

Zadní strana je poněkud netradičně řešena černým pogumováním, jehož zpracování je příjemné na dotek a nelze k němu mít jakékoliv výhrady. Vrchní stranu okupuje 8 Mpx fotoaparát, jemuž v těsné blízkosti sekunduje LED blesk. Nedalekou dolní část si vydobylo logo hrdého výrobce a nenápadný reproduktor.

Celkově vzato se jedná o hezky zpracovaný chytrý telefon, se kterým se příjemně a pohodlně manipuluje. Příliš se mi ale nelíbí vyčnívající hrany kolem displeje, které jsou navíc poměrně ostré. Oku ani nelahodí záklopky zdířek na vrchní i spodní straně přístroje, které na sebe svým vyčníváním neustále upozorňují. A byť jsem v prvopočátku chválil nízkou hmotnost v poměru k odolnosti telefonu, což chválit ani nepřestanu, prakticky kdykoliv jsem vzal telefon do ruky, jeho vyšší hmotnost na sebe okamžitě strhla moji pozornost. Nemohl jsem si na ni zkrátka dostatečně zvyknout. Nutně však podotýkám, že se nejedná o negativum, ale spíše o upozornění pro ty, kteří by si chtěli EVOLVEO StrongPhone G4 pořídit pro běžné užívání (míněno škola, kancelář apod.) z důvodu jeho odolnosti. Mínus si ale zaslouží za absenci přisvětlovací diody a čtečky otisků prstů.

Displej – 8/10

Během používání přístroje EVOLVEO budete využívat 5″ IPS displej s HD rozlišením 1280 x 720 bodů. Obrazovka dokáže zobrazit požadované texty, obrázky a případně videa v solidní kvalitě. Displej nabízí vychytávky jako třeba MicraVision, jejíž technologie se stará o pokročilejší vizuální efekty, přičemž v natavení nechybí ani možnost zapnutí adaptivního jasu. Tuto možnost jsem v plné míře využíval, nicméně čas od času jsem se potýkal se situací, kdy se jas reguloval příliš pomalu, zejména v případě umělého/domácího osvětlení.

EVOLVEO StrongPhone G4

Displej zvládá veškerá gesta hbitě a bez problémů. Moc se mi líbí rychlost přetáčení obrazovky, která je vskutku blesková. V nastavení jsem si oblíbil funkci poklepu pro rozsvícení obrazovky, přičemž za výborné a hlavně užitečné považuji možnost nastavit si chytrá gesta. Není problém si kupříkladu nastavit gesto “posunout dolů”, kdy táhnutím prstu na obrazovce můžete začít okamžitě volat vybranému kamarádovi z tel. kontaktu, otevřít zprávu nebo jakoukoliv vybranou aplikaci, případně ovládat hudbu nebo odemknout obrazovku.

Displej obstál také při venkovních podmínkách, kdy s maximálním jasem nebyl problém číst text za přímého slunečního svitu. Negativně však musím hodnotit abnormálně viditelné otisky prstů, jejichž viditelnost samozřejmě způsobuje použitá Gorilla ochrana.

Hardware a výkon – 8/10

Uvnitř přístroje klekotá 64 bitový čtyř-jádrový 1,4 GHz procesor, o něhož se opírá  grafický chip Mali-T720 s podporou Open GL ES 3.1. Ruku v ruce mu je pak 3 GB operační paměť a vnitřní úložiště o velikosti zhruba 25 GB (ze slíbených 32 GB) s možností dalšího rozšíření skrze microSDXC kartu. Výkon a celkové chování telefonu hodnotím pozitivně; o to víc jsem se podivil nad výsledky AnTuTU Benchmarku, v jehož případě zařízení získalo pouhých 39 709 bodů.

EVOLVEO StrongPhone G4 - AnTuTu

Kupodivu jsem se mohl radovat nad plynulostí standardních her typu Swamp Attack, Stampede nebo případně známé adventury Syberia. Samozřejmě, v případě závodní hry Asphalt 8 výkon tohoto odolného drobečka zakolísává, ovšem u téže náročnějšího zombie masakru Dead Trigger 2 si vede opravdu dobře. Kdoví, co se uvnitř telefonu děje, neboť se nejen při hraní, ale třeba i po delším používání citelně zahřívá, možná bych se nebál tvrdit, že se dokonce přehřívá. Teplotní výkyvy jsou skutečně znatelné, což zřejmě povede ke snížení životnosti baterie a možná i některých hardwarových součástek.

V případě zvukového výstupu je ale všechno v pořádku. Poměrně nenápadný reproduktor hraje hlasitě a překvapivě kvalitně, smířit se ovšem musíte pouze s jedním reproduktorem. Ostatně, co bychom po zařízení obdobného typu měli vlastně chtít?

Výdrž baterie a doba nabíjení – 6,5/10

EVOLVEO StrongPhone G4 ukrývá 3 000 mAh baterii, kterou hodnotím spíše průměrně. Zatímco hraním her lze strávit kolem 5 hodin, sledováním filmů se hodnota pohybuje zhruba kolem 8 hodin. Jedná se však o orientační čísla, z nichž nelze nijak zásadně vycházet. Co se týče výdrže během dne, kapacita baterie při frekventovanějším používání vydrží sotva den. V případě běžné manipulace typu nějaké to volání, zpráva a kontrola emailové schránky se doba prodlouží na zhruba den a půl. Nejvíce energie si statisticky bralo Wi-Fi připojení. V AnTuTu Benchmarku si baterie sáhla na 9 764 bodů.

EVOLVEO StrongPhone G4 - AnTuTu baterie

Rychlost nabíjení je průměrná. Z nuly lze plného nabití docílit za zhruba hodinu a půl, někdy ale trvá nabíjení déle – klidně dvě hodiny. Zpohodlnělému uživateli by mohla vadit nemožnost nastavit procentový ukazatel aktuálního stavu baterie, kdy se bude muset spokojit pouze s ikonkou baterie. Na procenta se sice lze podívat v nastavení, nicméně tato varianta je nepohodlná a hlavně zdlouhavá.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Hlavní zbraní obrněnce je 8 Mpx zadní fotoaparát, jehož výsledky hodnotím pozitivně. Fotografie jsou plné sytých a krásných barev, na které je radost pohledět. Fotoaparát reaguje svižně a není problém fotografovat jeden snímek za druhým, hezky jako na běžícím pásu.

Na originální fotografie v plné velikosti se můžete podívat tady

Fotografie lze pořizovat v nejvyšším interpelovaném 13 Mpx rozlišení, přičemž naopak nejméně lze nastavit 2 Mpx. Před samotným úkonem si není problém navolit podporu proti otřesům, rozpoznání tváří, úsměvu nebo třeba samospoušť či sérii snímání.

Ani přední 5 Mpx selfie čočka není k zahození. Lze snímat v několika variantách kvality, mezi nimiž nechybí ani VGA.

V případě natáčených videí se jedná o slušný průměr v maximálním rozlišení 1280 x 720 pixelů, za který se přístroj stydět vůbec nemusí. Zjevně však chybí stabilizace obrazu, jejíž nepřítomnost zamrzí. Oba fotoaparáty mají také potíže s vykreslením tmavých barev, přičemž ani se zhoršenými světelnými podmínkami se příliš nekamarádí.

Systém a konektivita – 8,5/10

Za plynulost systému ručí operační systém Android verze 6 Marshmallow, který nabízí nejednu vychytávku. Nechybí tradiční a všemi milovaná vysouvací lišta pro snadný přístup funkcí jako svítilna, aktuální poloha či výběr zvukových profilů. Nastavení umožňuje širokou škálu možností, za zmínku stojí například možnost změny navigační lišty, chytré světlo pro rozsvícení obrazovky, správa oprávnění aplikací nebo třeba možnost naplánování zapnutí a vypnutí přístroje v určitý den a hodinu.

Lustrování mezi jednotlivými složkami je plynulé a bezproblémové. Systém působí vskutku stabilně a vychytaně, kdy se mi velmi zamlouvala zrychlená možnost projíždění ikonek jednotlivých aplikací. Plynulosti nebránilo ani otevření několika aplikací současně. V případě předinstalovaného softwaru nebudete obtěžování žádným nechtěným odpadem, neboť se na jeho místě nachází užitečná aplikace hodin, kalendáře, hudby, diktafonu a třeba i FM rádia.

Konektivita modelu EVOLVEO StrongPhone G4 hlásí možnost využití 3G/4G a nejrychlejšího LTE. Nechybí ani rychlá Wi-Fi, Bluetooth 4.0 (BLE/Smart), GPS/A-GPS/GLONASSE-kompas. Nic více, nic méně.

Alternativy k EVOLVEO StrongPhone G4

Vhodnou alternativou je bezesporu odolný model iGET Blackview BV6000 s certifikací IP68 za cenu kolem 6700 Kč (04/2017), jehož displej má velikost 4,7″ a rozlišení 1280 x 720 pixelů. V současné době nabízí Android ve verzi 6, nicméně výrobce v dohledné době připravuje novější verzi 7. Nechybí fotoaparát o síle 13 a 5 Mpx, přičemž samozřejmostí je 3 GB operační paměť a 32 GB úložiště. K zahození není ani baterie o kapacitě 4 500 mAh. Počítat ale musíte s váhou 252 gramů a absencí notifikační diody.

V případě, že se díváte po levnějších variantách, máme pro vás tip v podobě modelu Samsung Galaxy Xcover 3 VE, jehož cena se pohybuje kolem necelých 4 000 Kč (04/2017). Počítat ovšem musíte s menším 4,5″ displejem, 1,5 GB RAM a 8 GB úložištěm. K zachycení zážitků pak mobil nabízí 5 a 2 Mpx fotoaparáty. Kapacita baterie se zastavila na 2 200 mAh, jejíž životnost budete moci sledovat prostřednictvím uživatelského rozhraní operačního systému Android 6. I tak se ale jedná o povedený telefon, který odolá prachu a mírnému dešti.

Testado radí

Aktualizované tipy na nejlepší odolné mobily současnosti najdete v tomto článku.

Závěrečné hodnocení

7.8

Skvělý

EVOLVEO StrongPhone G4 nás mile překvapil svojí nadstandardní odolností, slušným výkonem a optimalizací. Fotografie jsou také zdařilé a ani posluchače hudby výstupná kvalita neurazí. Některým by však mohla vadit slabší baterie a třeba i chybějící notifikační dioda či čtečka otisků prstů. I tak se jedná o povedené zařízení, které je odolné, chytré a poslušné.

Design a zpracování
8
Displej
8
Výkon a hardware
8
Výdrž baterie
6.5
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Nadstandardní odolnost
  • Slušný výkon
  • Hezké fotografie
  • Výborná optimalizace
Zápory
  • Nudný design
  • Slabší baterie
  • Trochu se zahřívá
  • Cena

Nejprodávanější mobilní telefony dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář