Do stále populárnější středí třídy chytrý telefonů zabrousil přístroj LG Q6, jehož cenovka pocítila výrazné zlevnění. Služby „Kvé šestky” si můžete pořídit za částku kolem 5 500 Kč (02/18), která neurazí ani velké šetřílky.
A byť telefon nepatří mezi výkonné stroje plné technologických pozlátek, během recenzování nás dokázal zaujmout řadou pozitiv. Výborná je kupříkladu vojenská odolnost nebo skenování obličeje. Tenhle krasavec se prodává v černé nebo naší platinové barvě.
Obsah balení
Po otevření krabičky na vás vykoukne chytrý telefon, nabíjecí adaptér, datový kabel s koncovkou microUSB a kovový špendlík. Naše testovací balení sice plastová sluchátka postrádalo, součástí oficiálního balení ale jsou.
Design a zpracování – 8/10
Pokud nás něco na první omak zaujalo, je to zpracování telefonu. Výrobní proces poznal lehkou kovovou slitinu, která je pevná a příjemná na omak. LG Q6 má kompaktní rozměry 142,5 × 69,3 × 8,1 mm, jež jdou ruku v ruce s nízkou hmotností 149 gramů. Budoucím majitelům můžeme slíbit, že si pohodlné zacházení skutečně zamilují. Všechny hrany jsou navíc příjemně zaobleny a při používání netropí potíže.
Velké obrazovky nejsou špatné, ovšem jejich těžkopádnost občas překáží. LG Q6 je ale úplně jiná telefonická pohádka. Bezvadně se drží a práce s ním je úplná balada. Hodí se jistě zmínit přítomnost vojenského certifikátu MIL-STD-810G, který slibuje výdrž metrového pádu a imunitu vůči extrémním teplotním výkyvům. Samotná konstrukce nese odolnost IP52, tudíž trošku prachu a jemných deštivých kapek vydrží. Čelo je zároveň vyzbrojeno ochranou Gorilla Glass 5.
Zatímco je předek slušně zabarikádován, zadní část je opačného rázu. Plast toho zjevně příliš nevydrží, neboť nesl viditelné a dosti hluboké rýhy. Opatrnost je tak na místě a s koupením telefonu doporučujeme nějaký obal.
Po stručném výkladu pojďme rovnou na technické zázemí. Přístroj je ze své čelní strany osazen 5,5 palcovou obrazovkou, která se slušně roztahuje do všech stran. Hlavně boční rámečky jsou hodně zeštíhlené, což vypadá půvabně. A nejde pouze o design. Uvidíte sami, jak se vám budou během surfování tenké rámečky zamlouvat. Nad displejem je horní lišta osazena reproduktorem pro telefonování, 5 Mpx selfie kamerkou a senzory.
Horní strana mimo otvůrku mikrofonu zeje prázdnotou, zatímco spodek nabízí několik vymožeností. Mimo zdířky druhého mikrofonu se jedná o 3,5 mm jack a microUSB port. Levá hrana vlastní dvojici samostatných tlačítek pro regulaci hlasitosti, přičemž o kousek níž je situován výsuvný šuplík pro jednu nanoSIM kartu a paměťovou kartu (v dostání je i však i verze Dual SIM). Protější levá hrana poskytuje útočiště zapínacímu tlačítku displeje.
Záda LG Q6 se nesou v roli hlavního fotoaparátu, jehož výbavu zahrnuje 13 Mpx a blesk. Podstatná část beder zůstala na první pohled holá. Ve skutečnosti ale ukrývá plochu pro rychlou NFC platbu. Úplně dole je pak k vidění modelové označení a reproduktor. LG Q6 ale postrádá čtečku otisků prstů a notifikační LED diodu. Absence těchto technologií byla nahrazena skenováním obličeje, o kterém se více dozvíte v poslední části recenze.
Na videu se můžete podívat, co telefon vlastně vydrží:
Displej – 8,5/10
Jak jsme již prozradili před chvílí, displej je veliký 5,5 palců. Konkrétně se jedná o IPS LCD Full Vision FHD+, které slibuje rozlišení 2 160 × 1 080 pixelů. Také jemnost 442 ppi je slušná. Obrazovka si zaslouží velkou pochvalu. Během provozu jsme nezaznamenali žádné zaškobrtnutí, a to jak po stránce zobrazovací, tak po stránce softwarové.
Barvy působily za každých okolností hezky a přirozeně, červená vypadala červeně, přičemž stejně tak pozorovací úhly byly v pořádku. V podobně kladném duchu můžeme hovořit o automatické regulaci jasu, která fungovala za každých okolností bezproblémově. A náruživí čtenáři jistě ocení přítomnost modrého světla pro pohodlnější čtení.
Hardware a výkon – 7/10
Hned na úvod můžeme říct, že LG Q6 není zařízení zaměřené na náruživé hráče. Hardwarové osazení totiž patří mezi ta starší a chabější. Řeč je o osmijádrovém procesoru Qualcomm Snapdragon 435, který se na potenciální (ne)výkonu podílí největší měrou. 3 GB operační paměti totiž patří mezi stále slušné hodnoty. Součástky si v AnTuTu testu vybojovaly 52 284 bodů. Jelikož se aplikace dočkala upgradu, nejsou výsledné hodnoty – z důvodu zachování objektivnosti – srovnávány s jinými přístroji.
Ačkoliv recenzovaný přístroj průměrnější herní hříčky zvládá obstojně, s mírně náročnějšími hrami má již znatelné problémy. Tradiční pokles snímkování je zkrátka patrný. Obecně ale sdílíme názor, že pro občasné hráče LG Q6 stačí. Už jen z důvodu, že stále více her již nabízí snížení rozlišení nebo efektů. Ani při náročnějších úkonech se však telefon nepřehřívá, což svědčí o poctivé vyladěnosti a inženýrském promazání.
Velikost interního uložiště nás ale neuspokojila. Brožurky sice lákají na 32 GB, po spuštění a aktualizacích ale počítejte s přibližně 22 GB. Prostor si ovšem můžete rozšířit zakoupením dodatečné paměťové karty. Nad slabým datovým uložištěm tak můžete slušně vyzrát. Pro kompletní výčet ještě komentujme reproduktor. Hraje docela hlasitě, ovšem kvalita se řadí mezi průměr. Obecně ale jde o stále slušné poslouchání, které není třeba nějak hanit.
Příliš se nám ani nelíbí poplakávání některých redaktorů, jejichž psané recenzentské poselství vyčítá samotné umístění hrací soustavy. Zejména jsou rozčarováni nad nekvalitou reprodukované hudby po položení telefonu na záda. Není to ale pravda a přístroj hraje (kupodivu) stále obstojně.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 7,5/10
LG Q6 během provozu využívá baterii o kapacitě 3 000 mAh. Nedočkavé hned ze startu potěšme informací, že při plném nabití telefon vydrží téměř dva dny. To nejsou vůbec špatné výsledky a přístroj se za svoji energetickou spotřebu stydět nemusí. Ani nabíjení není co vytýkat, neboť se časový průměr pohybuje kolem 1 hodiny a 50 minut.
Hraní her a sledování filmů dává baterii samozřejmě hodně zabrat, ale výdrž se stále drží na přijatelných 7 hodinách. Je nicméně zásadní, jaké hry hrajete, jak hospodaříte s jasem apod.
Fotoaparát a kamera – 7/10
Výsledné fotografie jsou povětšinou na velmi dobré úrovni. Čočkám nejvíce prospívají dobré světelné podmínky, kdy nejsou rušení okolními vlivy. Pak se dočkáte kvalitních obrázků, které se mohou ohánět slušnými detaily a sytými barvami. Problém nastává s ubývajícím světlem. Šumu výrazně přibývá a snímky se řadí po bok průměru. Noční snímky patří mezi ty horší. Objektivy si zkrátka dost dobře neporadí s potlačením výrazných světel (zejména lamp), kdy je výsledek celkově nehezký.
Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.
Rozporuplné jsou také makro snímky. Pokud dáte fotoaparátům čas, téměř vždy vyhotoví perfektní fotografii, na které jsou k vidění i ty nejtitěrnější detaily. Viz například papilární linie na níže přiloženém snímku (ruka). Někdy ale fotoaparát nedokáže zaměřené objekty zpracovat a s přístrojem je pak nutno porůznu manipulovat. Teprve pak se čočka usadí a začne něco dělat.
Kvalita videí je spíše průměrná. Detaily se drží na střední úrovni, která nenáročné uživatele neurazí. Na druhou stranu oceňujeme slušnou stabilizaci a plynulost pořízených záběrů. Videa se nesekají a jsou příjemně koukatelná. Nyní trošku čísel. Hlavní fotoaparát vlastní 13 Mpx, přičemž přední kamerka používá k práci 5 Mpx. Maximální rozlišení fotografií činí 4 160 × 3 120 pixelů. Video můžete natáčet v hodnotách 1 920 × 1 080 pixelů při 30 snímcích za sekundu.
Fotografické prostředí je celkově jednoduché a intuitivní. Mimo několika režimů (např. panorama, jídlo) ale nic podstatnějšího nenabízí. Pěkná je ovšem funkce „čtverec”, která obrazovku rozdělí na dvě poloviny. Po vyfotografování se tak můžete ihned podívat na výsledek.
Systém a konektivita – 9/10
Operační systém běží ve verzi Android 7.1.1, jemuž vypomáhá LG nadstavba šesté verze. Prostředí je moc hezké a systém plynulý. Nemusíte se obávat záškubů ani dlouhého načítání. Lehký multitasking připadá také v úvahu, ovšem s výkonnými stroji se samozřejmě pasovat nemůžeme. Při používání potěší přítomnost technologií NFC, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, LTE, Hotspot a dalších standardů. Oželet ovšem musíte infraport.
Po prvním spuštění se budoucí majitelé mohou radovat z přítomnosti Gmailu, Disku, Fotek a jiných Google programů. Dále je pak k mání aplikace hodiny, kalendář, kalkulačka, úkoly, rekordér či FM rádio. Nechybí tedy nic základního ani zásadního. Nyní něco krátce ke skenování obličeje, kterým výrobce nahradil čtečku otisků. Tato funkce není vůbec špatná, ovšem častokrát vykazovala nedostatky.
Rozpoznávací senzor zkrátka musí mít ideální podmínky, aby přístroj odemknul. Pokud je šero, nebo naopak hodně slunečno, na řadu přijde tradiční gesto či PIN. Skenování ještě není úplně doladěno do úplného ideálu.
Systém LG Q6 nabízí několik slušných vychytávek, které nejeden majitel ocení. Obrazovku lze například poklepáním probudit nebo si vyhotovit selfie fotografii pomocí gesta. Jakmile se s telefonem sžijete, tyhle možnosti začnete využívat bez přemýšlení a automaticky.
Alternativy k LG Q6
Za prakticky stejné peníze si můžete pořídit výborný telefon Honor 6X, který vás zaujme slušným displejem, multifunkční čtečkou otisků prstů, skvělým herním výkonem a poctivou výdrží baterie. Jeho zpracování ovšem patří mezi tuctovější a konstrukce není rovněž bezproblémová. Více informací napoví naše recenze.
Za levnější náklady se naskýtá chytrý telefon Xiaomi Redmi Note 4 3GB/32GB Global, jehož hardwarová výbava zaujme především občasné hráče. Xiaomi ručí za dobrý výkon, povedený displej, krásné dílenské zpracování a skvělou výdrž baterie. Fotografie a videa se ovšem řadí mezi ta průměrnější. Loňská recenze se ale nesla převážně v pozitivním duchu.
- Pro více alternativ navštivte článek Nejlepší telefony do 6 000 Kč.
Závěrečné hodnocení
Velmi dobrý
LG Q6 patří mezi povedené telefony za příznivé náklady. Především oceňujeme hezkou a odolnou konstrukci, plynulá videa a optimalizovaný systém. Ani snímač obličeje není špatný, ale je stále co zlepšovat. Absence čtečky, notifikační diody a přítomnost staršího hardwaru ale může někoho přesto odradit.
- Pěkný design
- Odolná konstrukce
- Slušné fotografie
- Plynulá a stabilizovaná videa
- Optimalizovaný systém
- Skenování obličeje
- Záda náchylná k poškrábání
- Průměrný hardware
- Malé interní uložiště
- Absence čtečky otisků
- Chybí notifikační LED
Diskuze a zkušenosti