Ačkoliv o značce Motorola příliš často neslýcháváme, po delší odmlce se nám dostal do rukou přístroj Motorola Moto G6 Plus. Následující řádky vám prozradí, jak si tahle střední třída vede proti nesmlouvavé konkurenci.
Cena telefonu se dnes pohybuje kolem 6 900 Kč. Prodává se světlejší stříbrná nebo tmavě modrá, kterou jsme na Testado.cz dostali k testování.
Obsah balení
Uvnitř hezké zelené krabičky najdete mobilní telefon Motorola Moto G6 Plus, nabíječku, USB-C kabel, silikonový obal, příručku rychlým nastavením a kovovou sponku.
Design a zpracování – 8/10
Recenzovaný telefon Motorola Moto G6 Plus se nese v tradičním „Motoroláckém” duchu. Designová stránka je taková řekněme praktická, bez zbytečné uhlazenosti a šmrncu. Je to ale především věc vkusu. Rozměrově konstrukce řadí daný stroj mezi větší smartphony, což dokládají parametry 160 × 75,5 × 8 milimetrů. Praktická štíhlost byla ovšem zachována, stejně tak jako příjemná hmotnost 167 gramů. Telefon se ani po delším používání v ruce nepronese.
Na čelní straně dominuje 5,9palcový dotykový displej, na jehož horní straně najdeme selfie kamerku a blesk, telefonní a hlavní reproduktor včetně skenu rozpoznávající obličeje. Tato funkce pracuje vesměs spolehlivě, ovšem nikoliv rychle. Často jsem raději využil svižnější čtečku otisků prstů umístěnou na spodní části obrazovky. Čtečka naopak pracovala rychle, s čerstvě umytýma rukama ale systém neodemknete. Na stejném místě jako čtečka sídlí také domovské tlačítko.
Je zase na každém zvážit, zda umístění čtečky považovat za přínos. Osobně mám ale tuhle variantu rád a připadá mi mnohem praktičtější, než běžnější usazení na zádech mobilu. Pokračujme ale k dalším parametrům. Ačkoliv Moto G6 Plus nedisponuje zvýšenou odolností, čelní i zadní strana byla opatřena ochrannou vrstvou Corning Gorilla Glass 3. I přesto se výrobci nepodařilo telefon dokonale uchránit a do rukou se mi již dostal s několika výraznějšími škrábanci.
Zadní skleněná bedra navíc trpí na upatlání a otisky prstů jsou do očí bijící. Dominantním prvkem zadní části zastává duální blesk a duální fotoaparáty, jejichž čočky byly usazeny do kruhového panelu. Ten je dosti vystouplý a jeho podoba nevypadá příliš vábně. Zároveň způsobuje, že po položení na stůl se při stisknutí okrajů displeje telefon naklání do strany. Kolem panelu s fotoaparáty se navíc usazuje špína a prach.
I přesto je držení přístroje velmi příjemné. Mimo nízké hmotnosti přidaly ruce k dílu zaoblené hrany z hliníku. Konstrukce je tudíž pevná a všechny prvky sedí na svém místě. Pravou hranu budete využívat k regulaci hlasitosti a k zapínání obrazovky. Na horní části se zase obsluhuje plnohodnotný duální slot, který pojme 2 nanoSIM karty a microSD kartu najednou.
Na dolní části je místo pro 3,5mm audio jack a konektor USB-C. Určitě velká výhody, ovšem pozor, datová rychlost není nijak závratná, neboť se jedná o typ USB 2.0.
Shrnout finální verdikt nad zpracováním Motorola Moto G6 Plus je spíše individuální záležitost a roli kata hrát odmítám. Každopádně pokud jste někdy měli v ruce nějakou Motorolu a její podoba vám vyhovovala, i tady budete nejspíš spokojeni. Ostatní musí počítat s určitými kompromisy.
Displej – 8,5/10
Nová Motorola nemá žádný výřez, průstřel ani podobná udělátka, jako tomu bývá u holé většiny aktuálních konkurentů. Naopak, rámečky jsou jasně viditelné a na horní a dolní straně zbylo nevyužité místo. Displej je veliký 5,9″ a zabírá 74,4 % přední strany. Jedná se o standardní IPS LCD panel s poměrem stran 18:9. Rozlišení si sáhlo na 2 160 × 1 080 pixelů a jemnost káže slušných 409 ppi.
Obrazovka je pěkná a pochválit musím hlavně výrazný kontrast, který se mi osvědčil i na přímém jarním slunci. Také adaptivní jas funguje povětšinou dobře – možná během rána, kdy je přítmí a kolem panuje přemíra umělého osvětlení, má technika trošku problém zvolit ideální jas. V nastavení máte šanci měnit režim barev, tapety, režim spánku, velikost písma a spořič obrazovky.
Ačkoliv testovanému přístroji chybí notifikační dioda, slušnou náhradu zastává zobrazování údajů a notifikací po zvednutí telefonu nebo po mávnutí rukou (podobně jako u funkce Always-on v případě Samsungů). Na tuto výhodu jsem si rychle zvykl a docela mi přirostla k srdci. Snad se jen někdy zapínala až moc často, například během posezení u piva, kdy jsem měl mobil položený kousek od sebe.
Hardware a výkon – 8,5/10
Motorovou poháňku tady má na starosti osmijádrový procesor Snapdragon 630, 4 GB RAM a grafický čip Adreno 508. Jak vidíte, nejde o výstřelek poslední technické módy. Než čísla jsou ovšem mnohem důležitější praktické výsledky. Během načerpaných zkušeností nemohu vůči hardwaru směřovat žádné výtky. Bezvadně se mi hrály nejnovější hry včetně PUBG MOBILE, systém pracoval vždy rychle a načítání bylo rovněž bez zdlouhavého čekání.
AnTuTu test vykázal 89 748 bodů, což je vůči ceně odpovídající výsledek. Základní výbava dále zahrnuje 64 GB interní uložiště, které si můžete pomocí paměťové karty dále rozšířit až o 256 GB prostoru navíc. V zásadě ale není takový krok pro běžné majitele ani nutný, protože máte k dispozici kolem 49 GB.
Palec vzhůru ještě přiděluji použitému reproduktoru, jehož přítomností byla poctěna čelní strana. Hudba i hlasy se na vás šinou hezky zpříma. Také kvalita i hlasitost odpovídají slušné úrovni, jen to stereo chybí…
Výdrž baterie – 8/10
Baterie se řadí mezi čistý průměr. Kapacita 3 200 mAh při intenzivnějším používání vydrží maximálně celý den. Pokud budete mobil používat „normálně”, ani 2 dny nejsou problém. Používání GPS a hraní her ale dává baterce pořádně zabrat. V případě nouze můžete výdrž navýšit pomocí spořiče v nastavení. V žebříčku výdrže baterií serveru GSMArena se baterie umístila někde uprostřed.
Co mne naopak mile potěšilo je rychlé nabíjení. Za zhruba 1 hodinu a půl se kapacita z úplného vybití naplní na maximálních 100 procent. Spěšné nabití během snídaně tedy smysl rozhodně má. Telefon se nicméně během dobíjení citelně zahřívá, tak snad akumulátor vydrží i dlouhodobější používání.
Fotoaparát a kamera – 8/10
Tvorbu fotografií mají na starosti duální objektivy o výkonu 12 Mpx (f/1,7) a 5 Mpx (f/2,2). Výsledky opravdu stojí za to a telefon mohu s klidným svědomím doporučit uživatelům, kteří hledají kvalitní fotomobil za nízkou cenu. Obrázky jsou v naprosté většině ostré, barevné a plné pixelového života. Hezké jsou i makro snímky, ale musel jsem si dlouho zvykat na umístění fotoaparátů (nejsou v rohu, jako tomu většinou bývá).
Originální fotky jsou k vidění na této stránce.
Líbí se mi také uživatelské prostředí. Na horní straně servíruje HDR, blesk a automatiku, swajpnutím doleva prostředí zabrousí mezi režimy fotek a videí. K mání je portrét, filtr obličeje, panorama, skenování textu či výřez, s nímž můžete oříznout objekt a přidat nové pozadí.
Video umí pracovat s pomalým pohybem, časosběrem nebo třeba filtrem obličeje. Filtry váš obličej skutečně zbaví skvrn nebo zarudlých míst, člověka ale potom vypadá tak nějak „nelidsky” – proto jsem dolů umístil selfii bez úprav. Mezi nabídkou nechybí ani plně manuální režim, který vás pohostí profesionálnějším nastavením.
Záběry zvládne Motorola Moto G6 Plus v maximálním rozlišením 4K při 30 FPS. K výběru je dále FHD s 60 FPS nebo HD se 30 snímky za sekundu. Kvalita videí je průměrná. Nejvyšší rozlišení se pozitivně projevuje při zacílení na blízké objekty, zejména při makru. Běžné záběry ale trpí zrnitostí a průměrností. Nelze ani přehlédnout všudypřítomný třas, který dokazuje absenci stabilizace. A je to právě kvalita videa, která celkovou známku hodnotící fotoaparáty strhává.
Selfie kamerka disponuje 8 Mpx se světelností f/2,2. Pro naprostou většinu uživatelů stačí. Fotí rychle a pěkně, přičemž režim rozostření pozadí funguje i zde. Moc se mi líbí výukový program v českém jazyce, jenž začátečníky provede světem fotografování. Tady se někdo snažil, čehož si cením.
Systém a konektivita – 9/10
Původní osmá verze Oreo byla aktualizována na nový Android 9 Pie. Těšil jsem se z téměř čistého systému, kterému nechyběly hodiny, kalendář, kalkulačka, FM rádio, svítilna a programová zásoba od společnosti Google. K mání je výsuvná lišta s rychlým přístupem k režimu letadlo, spořiči baterie a jiným funkcím.
Moto G6 Plus podporuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, GALILEO, BDS a NFC. Jak vidíte, na infraport nedošlo. Uvnitř systému najdete například gesto pro rychlé spuštění fotoaparátu (2× zmáčknutí zapnutí displeje) či usnadnění. Nic dalšího ale nenajdete.
Celkově na mne systém zapůsobil dobře. Řeč je hlavně o novém Androidu, čistém prostředí a svižném chodu. Motorola G6 Plus je rychlý telefon, který vás nebude nikdy a v ničem zdržovat. Otevřít několik aplikací současně není pro tenhle smartphone žádná práce.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Na Heurece se během času sešlo kolem desítky uživatelských recenzí. Názory zákazníků se shodly na pěkných 94 procentech. Z takto malého čísla ovšem nelze dělat přesvědčivé závěry.
Proto jsme nakoukli na zahraniční recenze. Líbil se nám posudek webu trustedreviews.com, kde chválí konstrukci, displej a baterii. Na expertreviews.co.uk tamní redaktoři kladně hodnotili fotografie a odemykání obličejem.
Alternativy k Motorola Moto G6 Plus
Konkurence je v této cenové třídě hodně drsná. Doporučit můžeme například o něco levnější novinku Xiaomi Redmi Note 7, která vás může zaujmout nápaditým skleněným designem, dvoudenní výdrží a rychlou čtečkou otisků a obličeje. Moc povedený je také Honor 8X (recenze), jenž nabízí pěkný 6,5palcový displej, dvoudenní výdrž, pěkné fotky a zvládne i náročnější hry.
Závěrečné hodnocení
Skvělý
Motorola Moto G6 Plus je skvělý mobil střední třídy, který doporučíme hledačům kvalitního displeje, slušného výkonu a pěkných fotografií. Také čistý Android 9 Pie je moc příjemný.
Rozměry a hmotnost: | 160 × 75,5 × 8 mm, 167 g |
Displej a rozlišení: | 5,9", 2 160 ×1 080 px |
Procesor a RAM: | Snapdragon 630, 4 GB RAM |
Baterie: | 3 200 mAh |
Fotoaparáty: | 12 +5 Mpx, 8 Mpx |
Systém: | Android 9 Pie |
- Neobvyklý design a USB-C
- Velký a kvalitní displej
- Zvládá i náročné hry
- Rychlé nabíjení
- Krásné denní fotografie
- Čistý Android 9 Pie
- Postrádá zvýšenou odolnost
- Vystouplé zadní fotoaparáty
- Průměrná výdrž baterie
- Průměrná videa bez stabilizací
Diskuze a zkušenosti