Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Sony Xperia X Compact

22. 1. 2017 aktualizováno

Malých telefonů s displejem pod 5 palců je dnes na trhu ohromný nedostatek, takže každý takový příspěvek je velmi vítaný. To platí i o 4,6palcové Sony Xperia X Compact, která je nepřímým nástupcem oblíbené a vychvalované Xperie Z5 Compact. Povedlo se Sony udržet vysokou kvalitu, i přes nižší zaváděcí cenu, která se v současnosti pohybuje kolem 11 000 Kč (01/2017), nebo jde o propadák?

Obsah balení

Sony Xperia X Compact - obsah balení

V našem testovacím balení toho příliš nebylo. Mobil, USB-C kabel a návod. V prodejním balení byste však měli dostat i rychlonabíječku.

Sony Xperia X Compact je v dostání ve 3 barevných variantách – mlhově modré, vesmírně černé a námi testované bílé.

Design a zpracování – 7/10

Co vás u této Xperie na první pohled nepochybně zaujme, jsou, jak už název napovídá, její kompaktní rozměry. S 4,6 palcovým displejem a váhou 135 gramů, jde skutečně o mrňouska, který se skvěle drží v jedné ruce a snadno se vleze do každé kapsy. Dobrému pocitu z držení napomáhají i oblé boky, které hladce přecházejí do zakulaceného krycího skla Gorilla Glass, které chrání displej. Vše skvěle lícuje a nikde nic neřeže do ruky. V tomto směru telefon opravdu vyniká a zaslouží si jedničku s hvězdičkou.

Co naopak může řadu lidí odradit je plastový design. Ačkoli mobil rozhodně nevypadá ošklivě, vzhled je poněkud obyčejný. Zejména zadní strana na mě zpočátku působila poněkud lacině (na telefon s cenovkou přes 10 tisíc korun). Na druhou stranu cihlovitý design má své jisté kouzlo a řadu lidí nepochybně zaujme.

Z hlediska kvality zpracování nejde mnoho vytknout. Telefon je bytelný, nevrže a neklouže. U černé verze si někteří recenzenti stěžovali na viditelné šmouhy, ty ale u námi testované bílé nebyly téměř vidět. Jediné, co bych vytkl je vysoká náchylnost k odřeninám a poškrábání. Testovací model před námi mělo v ruce zřejmě několik lidí a přední rohy jsou viditelně odřené. Doporučuji proto dokoupit alespoň základní gelové pouzdro.

Na přední straně pod displejem najdete mikrofon s reproduktorem v jednom. Nahoře je pak nad logem SONY druhý reproduktor, vedle přední kamerka, notifikační dioda a senzory přiblížení okolního světla. Hardwarová tlačítka nečekejte, jsou zde jen softwarová v rámci displeje.

Pravý bok tvoří trojice ovladačů. Vypínací tlačítko, které v sobě ukrývá čtečku otisků prstů, je jediným kovovým prvkem přístroje. Níže je trochu neprakticky umístěna kolébka regulace hlasitosti. Zcela dole pak najdeme dvoupolohovou spoušť fotoaparátu, díky níž je focení vskutku velmi pohodlné. Všechna tlačítka se ovládají velmi pohodlně a lehce. Největší výtku mám asi ke čtečce otisků prstů, jejíž přítomnost je kladem, nicméně spolehlivost trochu pokulhává. Zřejmě je to dáno poměrně malou plochou, kam se přikládá prst.

Na levoboku leží šuplíček pro nanoSIM a microSD kartu. Oproti konkurenci se otevírá pomocí nehtu, namísto kovové sponky. To je na jednu stranu praktické (nemusíte s sebou neustále mít sponku/špendlík), ale na straně druhé to není zdaleka tak elegantní. Nemluvě o tom, že slot nepůsobí nijak bytelně a příliš častým vytahováním by se mohl poškodit.

Konektor na USB je standardně umístěn na spodní straně, zatímco jack na sluchátka a sekundární mikrofon se nacházejí nahoře. Zadní stranu pak zdobí decentní nápis Xperia a vlevo nahoře fotoaparát s LED diodou a snímačem světla. Uprostřed potěší přítomnost NFC antény.

Pokud telefon srovnáme se starší Xperií Z5 Compact, musíme si postesknout na chybějící voděodolnost.

Displej – 9/10

Sony Xperia X Compact - displej

IPS displej X Compactu se Sony opravdu povedl. Ačkoli je rozlišení pouze HD (1280 x 720 px), díky malé úhlopříčce je jemnost 319 ppi. To sice není mnoho, ale při běžném používání naprosto postačuje. Kontrast i barevnost jsou na špičkové úrovni. V nastavení si navíc můžete vybrat ze tří režimů vylepšení obrazu. Stejně tak je možné si přizpůsobit vyvážení bílé dle vlastního výběru.

Čitelnost na slunci je bezproblémová, stejně jako pozorovací úhly. Automatická regulace jasu funguje rychle a spolehlivě. Maximální jas je oslňující. Přestože by minimální mohl být trochu nižší, v noci jeho záře vyloženě neruší.

Velmi chválím vynikající citlivost displeje. Díky speciálnímu režimu jde telefon navíc poměrně dobře ovládat i v rukavicích. I když na nějaké velké smskování to příliš není. Dalším kladem je ochranné sklo Gorilla Glass, které displej chrání před poškrábáním.

Výkon a hardware – 8/10

Telefon je poháněn šesti-jádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 650 s frekvencí 1,8 GHz a grafickým akcelerátorem Adreno 510. Plynulost zajišťuje 3 GB RAM. Ačkoli výkon X Compactu nepatří k absolutní špičce, v Antutu testu mile překvapil, když dosáhl hodnoty 77 083 bodů. V porovnání například se stejně drahým Honorem 8 (96 104) je to sice méně, ale rozhodně se za tento výsledek telefon stydět nemusí.

Sony Xperia X Compact - Antutu test

V praxi je chod zcela plynulý a to i při mnoha spuštěných aplikacích najednou. Telefon též v pohodě zvládá náročné hry typu Asphalt 8 nebo Villagers and Heroes. Vnitřní kapacita je slušných 32 GB, z nichž pro uživatele zbude něco přes 20 GB. Pomocí microSD karty lze navíc celkovou kapacitu rozšířit o dalších 256 GB.

Podíváme-li se krátce na dvojici reproduktorů, velmi potěší jejich umístění na přední straně, díky čemuž je při položení na stůj nebo držení v ruce nezakryjete. Kvalita zvukového výstupu je rovněž nadprůměrná, i když audiofilové budou stále nespokojeni a raději využijí sluchátka. Jediné co bych vytknul, je maximální hlasitost, kdy to repráčky trochu nezvládají a poslech některých skladeb přestává být příjemný a je spíše otravný.

Výdrž baterie a rychlost nabíjení – 7/10

Výdrž 2700 mAh baterie je spíše průměrná. Při náročném používání je třeba telefon dobíjet každý den, nicméně při běžného používání zvládne i dny dva. Hráči her si přijdou zhruba na 5 hodin provozu a v testu nepřetržitého přehrávání videí na Youtube (při středním jasu) smartphone dosáhl hodnoty 8 hodin. Výsledek AnTuTu Testeru je 7434, což se také řadí spíše mezi průměr.

Sony Xperia X Compact - test baterie

Jelikož u našeho recenzního modelu nebyla připojena nabíječka, nemohu se bohužel podělit o přesné hodnoty nabíjení. Údaje ostatních recenzentů však mluví o rychlém nabití do 2 hodin, což jistě potěší. Stejně jako funkce ochrany baterie, která slibuje její až dvojnásobnou životnost.

Fotoaparát a kamera – 8,5/10

Sony Xperia X Compact je vybaven dvojicí kvalitních fotoaparátů. Zadní nabízí rozlišení 23 Mpx a čelní 5 Mpx. Podání barev je přirozené, pouze u nočních fotek nažloutlé. Makro fotky jsou velmi povedené, nicméně občas zde byl problém s ostřením. Fotografie za jasného i slabého světla hodnotím nadprůměrně, naopak s nočními snímky to je již horší. Ani ty ale vyloženě neurazí. Okraje fotek trpí celkově nižší ostrostí a výtku si zaslouží i poněkud zdlouhavé ukládání fotografií. Zmenšené ukázky můžete vidět níže (originály pak zde).

Aplikace fotoaparátu je povedená. Samozřejmostí je manuální i plně automatický režim. Nastavit můžete ISO (50-3200), EV (+/-2), vyvážení bílé či délku uzávěrky nebo ostření. Ze speciálních funkcí lze zmínit panorama, kreativní efekty, úpravy portrétu či tvorbu fotografie doplněné zvukem. Jasné body navíc si zaslouží již zmíněná dvoupolohová spoušť, díky které nemusíte, jak datlové ťukat na displej.

Telefon umí natáčet video ve Full HD kvalitě (60 fps), což je oproti starší Z5 Compact pohoršení, neboť ta zvládala 4K rozlišení. Na druhou stranu kvalita záznamu je hodně povedená, jak můžete vidět níže. Obraz je ostrý a barvy věrné. Díky pětiosé elektronické stabilizaci se navíc obraz téměř nechvěje a je krásně plynulý. Nic nelze vytknout ani zvukovému záznamu.

Systém a konektivita – 8/10

X Compact běží na mírně upraveném Androidu 6.0.1. Podoba systému je přehledná a intuitivní. Jak již bylo řečeno, vše funguje hladce a svižně. Žádné záseky, žádné pády. Samozřejmostí je možnost změny tématu, a to buď zdarma či (častěji) za drobný peníz.

Co někoho může po zapnutí nemile překvapit je ohromné množství předinstalovaných aplikací. Neříkám, že nemohou být užitečné, ale osobně bych se bez mnohých z nich v klidu obešel. Z těch pozitivních zmiňme sérií nástrojů od Googlu, nezbytné hodiny, Facebook, počasí či kalendář. Fajn jsou též Sony aplikace na správu hudby, videa či fotogalerie. Zbytečné mi naopak přišly Amazon Shopping, Zprávy, AVG protection, Lifelog, Náčrt, Xperia Lounge či aplikace pro PS4. Většina z nich navíc nejde odinstalovat, pouze zakázat. Větší střídmost by zde rozhodně nebyla na škodu. Naopak bych uvítal aplikaci na poznámky, která v této záplavě nepochopitelně chybí.

Zaměříme-li se na konektivitu, pak je telefon vybaven všemi standardy Wi-Fi, českou LTE, Bluetooth, GPSkou i NFC. Velmi slušná výbava, které k dokonalosti chybí snad jen infraport, Dual SIM či bezdrátové dobíjení.

Alternativy k Sony Xperia X Compact

Hlavním konkurentem Sony Xperia X Compact je starší model Sony Xperia Z5 Compact, který se v současnosti prodává rovněž kolem 11 000 Kč (01/2017). Výkonově i rozměrově jsou si telefony velmi podobné a oba běží na Androidu 6.0. Z5 se nicméně může pochlubit vodotěsnou konstrukcí, prémiovějším designem nebo možností natáčet ve 4K. Díky velmi slabé konkurenci v kategorii mobilů do 5“  oba patří k nejlepším kompaktním telefonům na trhu.

Jednou z mála Androidích alternativ může být Galaxy A3 (2017), který má na český trh vstoupit v únoru 2017. Jeho cena bude začínat na 9 000 Kč a hmotnost bude i přes 4,7“ displej ještě o pár gramů nižší. Více o něm napíšeme v brzké recenzi.

Pokud vám nevadí větší rozměry, pak v této cenové třídě můžeme doporučit Honor 8, který nabízí vyšší výkon, lepší fotoaparát, spolehlivější čtečku otisku prstů a delší výdrž. Kluzký skleněný design však nemusí být pro každého. Navíc kvalitou natáčení videa a přehráváním zvuku za Sony zaostává.

Náš tip

Nevybrali jste si? Pak zkuste článek Nejlepší mobily do 10 000 Kč.

Závěrečné hodnocení

7.7

Velmi dobrý

Sony Xperia X Compact patří bezesporu mezi nejlepší malé telefony, a to i díky minimální konkurenci. Nabízí nádherný displej, nadprůměrný zvuk, skvělé video a chvályhodnou konektivitu. Výkon je ucházející a chod zcela plynulý. Díky lehkému a kvalitnímu designu se pohodlně drží v ruce. Zklamáním je naopak ne vždy spolehlivá čtečka otisků prstů a náchylnost k poškrábání. Nepotěší ani spousta bloatware.

Design a zpracování
7
Výkon a hardware
8
Výdrž baterie
7
Fotoaparát a kamera
8.5
Systém a konektivita
8
Klady
  • Lehký a kompaktní design
  • Skvělý displej a nadprůměrné reproduktory
  • Slušný výkon
  • Výborná konektivita
  • Hardwarová spoušť fotoaparátu
  • Kvalitní video
Zápory
  • Chybí odolnost proti vodě a prachu
  • Ne vždy spolehlivá čtečka
  • Spousta zbytečných aplikací
  • Snadno se poškrábá

Nejprodávanější mobilní telefony dle heureka.cz

Souhrn zahraničních recenzí

Recenze na cnet.com – 7,5/10

Sony Xperia X Compact je malý telefon s excelentním fotoaparátem, ale postrádá pár funkcí, jako je voděodolnost a v USA také čtečku otisků prstů (v ČR je čtečku otisků na telefonu najdeme).

Klady: Sony Xperia X Compact je malý telefon s 4,6 palcovým displejem, krásným displejem, excelentním fotoaparátem a dobrou výdrží baterie.

Zápory: Voděodolnost najdeme jen u modelu prodávaném v Japonsku a v USA chybí čtečka otisků prstů. Trochu se zasekává při editaci fotek, nebo při pořizování fotek za horšího světla.

Recenze na trustedreviews.com – 6/10

Není tak dobrá jako předchozí telefony z řady Sony Compact. Jedná se o slušný telefon střední třídy, který shazuje dolů ošklivý design.

Klady: Dobrá životnost baterie, kompaktní rozměry, klapka fotoaparátu.

Zápory: Hnusný design, pomalý a nespolehlivý fotoaparát, není voděodolná, drahá vzhledem k tomu, co dostanete. 

Recenze na techradar.com – 6/10

Nová Sony X Compact je nejlépe vypadající telefon této kompatní řady, jaký byl dosud vyroben. Bohužel důraz na design, si vyžádal přiliš mnoho obětí v ostatních kategoriích. Ve srovnání s Xperii Z5 Compact je tento mobilní telefon trochu poddimenzovaný a nabídka není tolik zajímavá.

Klady: Parádní design a telefon je možné bez problémů ovládat jednou rukou. 3 GB RAM a USB-C konektor potěší.

Zápory: Není voděodolná, příliš drahá, v US chybí čtečká otisků prstů, nedostatečný výkon CPU.

Recenze na notebookcheck.net – 8,7/10

Xperia X Compact je nyní mainstreamový mobilní telefon. Nicméně nabízí kompaktní rozměry bez žádných velkých nedostatků. Výkon je v praxi také více než dostačující, ale konkurence je v tomto cenovém segmentu velmi silná.

Klady: Velmi dobrá kvalita zpracování, dobrý výkon, v realitě velmi dlouhá výdrž, USB-C konektor, slušné reproduktory, dobrý fotoaparát, rozšiřitelné úložiště pomocí microSD karty, jasný displej.

Zápory: Citlivý lesklý povrch, pouze USB 2.0, pomalejší než předchozí modely v některých případech, chybí certifikace IP, nepodporuje nahrávaní ve 4K.

Recenze na androidauthority.com – 8,4/10

Nová Sony Xperia X Compact byla vytvořena pro lidi, kteří chtějí malý telefon bez kompromisů. A toto zadání plní tato Xperia velmi dobře, bohužel tomu odpovídá i prémiová cena, kterou asi nebude mnoho lidí ochotno zaplatit.

Klady: Kompaktní rozměry, jasný displej, dobrá výdrž baterie, skvělý fotoaparát, přední reproduktory, možnost rozšíření vnitřního úložiště, rychlý výkon.

Zápory: Není odolná proti prachu a vodě, premiová cena.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Václav Hrnčíř
Václav Hrnčíř

Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí. Můj Facebook, Osobní stránky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář