Japonský výrobce Sony své příznivce poctil slušivě vypadajícím chytrým telefonem Sony Xperia XA1, který se pohybuje v lovištích stále velmi populární střední třídy. Případné zájemce zaujme nejen krásnou tváří, ale také příjemnou manipulací a třeba solidní konektivitou. Ani fotoaparáty na tom nejsou vůbec špatně, jistým problémům se ale nevyhnuly.
Cena modelu Sony Xperia XA1 se pohybuje zhruba kolem 6 800 Kč (07/2017), přičemž vybírat můžeme z bílé, černé, zlaté a růžové barvy. My máme na stole černé provedení, které nevypadá vůbec špatně. Pojďme se podívat, co nám telefon vlastně nabízí. Konkurence je totiž tvrdá a nesmlouvavá…
Videorecenze
Obsah balení
Balení je strohé a uvnitř papírové krabice najdeme skutečně prostý základ. Vedle samotného přístroje je to stručný průvodce v anglickém jazyce, nabíječka a kabel. Ten je na jedné straně zakončen klasickým konektorem USB-A, kdežto na druhé je poctěn zakončením USB-C. Nic dalšího v krabici nenajdeme. Netřeba nijak sáhodlouze vysvětlovat, že za cenu sedmi tisíc by nějaká sluchátka přece jen bodla.
Design a zpracování – 7/10
Jak jsme na samém začátku vzpomínali, estetická stránka tohoto přístroje vypadá skvěle. Na telefon je radost pohledět a pohladí i příjemné rozměry 145 x 67 x 8 mm, kterým žádnou ostudu neudělá ani hmotnost přístroje čítající 143 gramů. Telefon se tak příjemně drží a pohodlně se s ním manipuluje, a to nejen při lenošivém posezu někde v tramvaji, ale také během svižné chůze městskými uličkami.
Obrazovka o velikosti 5“ sice není žádný drobeček, ovšem – jako například u nejnovějšího Samsungu – je příjemně štíhlá. Skutečně efektní řešení, které si zaslouží vyzdvihnout, protože je pro své uživatele velkým přínosem. Otázku konstrukční výrobci řešili pomocí plastů, jejichž větší a menší části jsou na těle telefonu přítomny takřka na každém kroku. A je to zejména zadní krytí nad baterií, kde je tenký plast nedoléhavý a mezi ostatními součástkami vyvolává pomyslnou nepohodu.
Možná je to černou barvou, třeba také ne, ale telefon mi již dorazil s jasně viditelnými vlasovými škrábanci právě na démonizované zadní plastové straně. I já jsem, bohužel, nějaký nechtěně přidal, a to i přesto, že telefon neustále nosím v látkovém obalu. Puntičkáři se holt budou muset chtě nechtě smířit s negativně se měnící zadní částí telefonu, která bude již brzy plná škrábanců a oděrek.
Plasty nalezneme také na různých dalších viditelných místech, kde ale nejsou – oproti zadní části – nijak na obtíž. Druhým konstrukčním materiálem je lehoulinký hliník, který telefon zpevňuje po jeho bocích. Xperia XA1 tak nikde nevrže a neskřípe, přičemž ani po silnějším zatlačení nevydá ani hlásku. Pojďme se nyní podívat na konkrétní tlačítka a použité technologie.
Začneme-li z levého horního rohu, zde je usazena notifikační dioda, která zároveň plní oznamovací funkci probíhajícího nabíjení. Vedle diody je objektiv předního fotoaparátu o síle 8 Mpx, u něhož je kousek opodál podlouhlý reproduktor. Na pravé straně ještě sedí všímavé čidlo vzdálenosti a osvětlení.
Pod těmito vychytávkami se roztahuje 5“ dotykový displej, na jehož spodní straně je trojice navigačních tlačítek řešených softwarově. Hned pod nimi je takřka neviditelný mikrofon. Na spodní hraně najdeme zdířku USB-C pro nabíjení a průduch hlavního reproduktoru. Pravá hrana byla vybrána pro samostatné tlačítko fotoaparátu (stisknutím se spustí režim focení), tlačítko pro zapnutí/vypnutí obrazovky a kolébkové tlačítko pro správu hlasitosti.
Mechanické tlačítko (2x stisknutím se spustí režim focení) pro ovládání displeje bylo poctěno stříbrnou barvou, kdežto všechna ostatní poznala černou. A je to právě stříbrná barva, která na mne působila spíše rušivě. Při každém pohledu mne vždy nepříjemně trkla do oka, což zrovna není úplně to, co bych si přál. Navíc je tlačítko zpracováno do kroužku, které po přejetí prstem nepříjemně škrábe. Výrobce se zjevně snažil vybočit ze zažitých tradic, dle mého ale poněkud nešťastně.
Protější levou stranu svojí přítomností poctil zasunovací šuplík pro nanoSIM kartu a microSD kartu. Jeho vytažení lze provést pohodlně nehtem, a kupříkladu oproti nižšímu modelu Sony Xperia L1, který jsme nedávno recenzovali, v těle telefonu sedí jako přibitý. Je ale škoda, že krytka nelícuje s hranou přístroje, což některým všímavcům může vadit.
Zbývá ještě horní hrana, na které najdeme zdířku 3,5 mm jacku a sekundární mikrofon. Zadní strana se nese v duchu 23 Mpx fotoaparátu, pod jehož objektivem civí blesk. Kousek dál civí označení podpory NFC a logo Xperia. Pozorný čtenář již ví, že na přístroji chybí čtečka otisků prstů.
Displej – 6/10
Velkým překvapením je rozlišení displeje, které je pouhých 1280 x 720 pixelů, tudíž se nese v duchu HD. Reakce obrazovky jsou pohotové a celkové vykreslení barev a písma není vůbec špatné. Softwarově obrazovku podporuje adaptivní jas, jenž úroveň jasu optimalizuje podle okolního světla. Kromě možností změny velikosti písma, ikon a vyvážení bílé ale nic dalšího neservíruje. Přítomna je sice podpora vylepšení snímků, která vylepší kvalitu prohlížených fotografií a videí, ale to je spíše jakýsi detail.
Po stránce čitelností je obrazovka zhruba uprostřed pomyslných vah. Z bočních úhlů jsou jednotlivé detaily stále dobře čitelné, ovšem hůře se na obrazovku dívá na přímém slunci. Maximální míra jasu není zřejmě taková, jaká by měla optimálně být. Nevyvážený jas se projevil i při noční četbě, kdy minimální míra jasu je stále dost vysoká.
I přes některé lapálie se ale na obrazovku hledí příjemně a běžný uživatel by neměl mít s jejím používáním žádný problém. Text je příjemně teplý a ani kvalita přehrávaných videí nikde netrpí. Vychválit musím hlavně tmavé barvy, mezi nimiž vévodí černá.
Hardware a výkon – 7,5/10
Hlavním motorem chytrého telefonu Sony Xperia XA1 je osmijádrový procesor MediaTek helio P20, jehož síla se rozkládá do čtveřice procesorů o síle 2,3 GHz a do druhé čtveřice 1,6 GHz. Grafické jádro zastoupil čip ARM Mali-T880, přičemž operační paměť je se vyšvihla na hodnotu 3 GB. Dané hodnoty sice nejsou kdovíjakým zázrakem, ovšem praxe ukázala, že spolu jednotlivé součástky dobře spolupracují. V AnTuTu Benchmarku přístroj vybojoval 56 253 bodů.
Telefon se během používání projevil jako dobře optimalizovaný a stabilní. Nepříjemnosti typu přehřívání, dlouhé načítání nebo sekání se v tomto případě neobjevují. Právě naopak, pohodlně a nerušeně si užijete i náročnější hry, jako je akční vřava Zombie Safari, Bomb Hunters a třeba neméně náročnější závodění Asphalt 8: Airborne. Použitý hardware zvládá také několik spuštěných aplikací najednou. Hry a další aplikace budete moci ukládat na 32 GB interní úložiště, které ale ve skutečně představuje zhruba 22 GB. Necelých 10 GB si totiž ukrojil systém hned po prvním startu.
Mono reproduktor se projevil jako velký hudebník. O kvalitní výstup nouze skutečně není, přičemž během poslechu pocítíte líbezné zvuky dobré kvality. Vysoká hlasitost se ovšem kdesi tak nějak zapomněla. Pro hlasité pouštění hudebních hříček uprostřed hlučného kamarádského kruhu tato Xperia zkrátka není.
Stejně tak mé zvědavosti neunikla kvalita nahrávání zvuku, která je příšerná. I při dobrých okolních podmínkách (žádné rušivé zvuky v pozadí) je výsledná nahrávka zkreslená a nekvalitní. Kapitolou samou pro sebe je pak nešťastné umístění reproduktoru, který jsem si hlavně při hraní her neustále překrýval.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 8/10
Baterie není svojí kapacitou žádný cvalík – 2 300 mAh zkrátka není v dnešní době nic moc. V reálných podmínkách ale baterie obstála na výbornou. Na plné nabití vydrží klidně celé dva dny, což očekával jen málokdo. Na čtení zpráv, surfování po internetu, telefonování a odpovídání na drobné facebookové zprávy je výdrž jednoznačně dostačující. Ani na cesty tedy není nabíječka nutná.
Nabíjení se ale samozřejmě vyhnout úplně nedá. Pokud se k nabíjecímu procesu chýlí, systém svého majitele dopředu varuje, že se kapacita baterie krátí. Celkovou výdrž lze rapidně prodloužit pomocí přiložených režimů STAMINA, které omezí dostupné aplikace na minimum. I bez těchto udělátek se ale obejdete: plně nabitá baterie dovolí sledovat filmy zhruba 10 – 11 hodin, přičemž hrát hry dovolí po dobu kolem 5 hodin.
Nabíjecí proces trvá v průměru kolem 2 hodin, což je hodnota tak nějak průměrná – tedy neurazí, ale ani nenadchne. Je nicméně nutné dodat, že se zařízení při nabíjení ani vybíjení nepřehřívá, což svědčí o dobré vyváženosti a odladěnosti. V AnTuTu testu baterie zápasila zuby nehty a vybojovala 7 858 bodů, takovýto výsledek můžeme hodnotit jako lehce nadprůměrný.
Fotoaparát a kamera – 7/10
Společnost Sony se rozhodla do modelu Sony Xperia XA1 umístit hlavní fotoaparát o velikosti 23 Mpx a světelností f/2.0. Což o to, parametry má hlavní kamera nadprůměrné, ale není všechno zlato, co se třpytí. Při fotografování jsem s přístrojem neustále bojoval a bojoval. Někdy jsem zvítězil, jindy zase prohrál na celé čáře. Objektiv je až hrozivě neposedný a stále dokola zaostřuje, přeostřuje a rozostřuje – podívejte se na první dvě fotografie, které se od sebe kvalitativně naprosto liší, byť jsou fotografovány hned za sebou. Největší problémy jsem pocítil při makro režimu, kdy čočka tápe a nechápe, co po ní vlastně vyžaduji. Někdy ani předmětný detail nedokáže zachytit vůbec.
Na fotografie v originálním rozlišení se můžete podívat tady.
Pokud jsem ale párkrát vydechl a dal kameře šanci a hlavně čas, většinou mne svými výsledky mile překvapila. Snímky dokáží být detailní a barvité, stejně tak umí slušně zachytit i vzdálenější objekty. Ne vždy to ale platí, a tak musíte počítat s tím, že každá druhá třetí fotografie nebude úplně ideální a podle představ. Bude rozmazaná, nebarvitá nebo taková nevýrazná. Vůbec nejhorších kvalit se dočkáte v domácích podmínkách, naopak nejlepších venku.
Hlavní fotoaparát až překvapivě dobře obstál během noční doby, kdy mu ani nevadilo agresivní světlo uličních lamp a měsíce. I v tomto případě ale platí, že je třeba trpělivosti. Přední 8 Mpx fotoaparát s ostřením a neposedností nemá žádný problém a je celkově vzato nadprůměrný. Odvádí dokonalou práci, která je na pořízených snímcích jasně patrná.
Během fotografování si lze vybrat z několika kvalit, vyhrát si s barevností a jasem, uložit polohu fotografovaného objektu a další funkce. Využívat lze automatický režim focení nebo manuální, který umožní vyhrát si s hodnotou ISO a HDR. Pro hezké životní momentky dobře poslouží i přítomná samospoušť. Fotografickou podporu zastupuje také Efekt AR, Panorama a třeba Kreativní efekt pro zpestření fotografií.
Sony Xperia XA1 dokáže natáčet videa v několika kvalitách. Nejhorší je hodnota VGA a naopak nejlépe lze vaše radovánky zachytit ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Při natáčení okolní přírody jsou záběry hezky barevné, ovšem nahrávka jako celek není vůbec zdařilá. Objekty jsou rozmazané a rozpoznat menší detaily prakticky nelze. Alespoň že je nahrávka plynulá a bez třasu.
Asi největší problémy má kamera ve stínech a v blízkosti objektů, jako jsou třeba listy a stromy. V tomto případě je video trhané a výsledek je skutečná mizérie. Také s noční dobou objektiv vůbec nekamarádí a některé natáčené objekty jsou ve videu jen stěží rozpoznatelné.
Systém a konektivita – 8/10
Sony Xperia XA1 staví na nejnovějším operačním systému Android verze 7 Nougat. Jak už to u společnosti Sony bývá zvykem, svým zákazníkům hodlá dopřát nejnovější hry a aplikace, kdy ani recenzovaná Xperia není žádnou výjimkou. Připravena a vždy v pohotovosti je výsuvná lišta se vším potřebným. K mání je rychlé zapnutí Wi-Fi, mobilních dat, režimu letadlo, svítilny, polohy a jiné funkce, které si můžete přednastavit podle svého přání.
Systém podporuje mimo zmíněné Wi-Fi také Bluetooth a NFC k rychlé výměně dat. Spolehnout se pak lze i na plnou podporu LTE. Obrazovku lze uzamknout pomocí gesta nebo číselného pinu, příjemná je i funkce pro jiné uživatele. Pro začínající uživatele je v telefonu připraven pohotový asistent, který svého diváka seznámí se vším potřebným. I člověk neznalý se dozví něco o režimu STAMINA, nástrojích pro údržbu a plynulém chodu, o různých tipech a dalších vychytávek.
Po prvním spuštění na mne vybaflo několik předinstalovaných aplikací, z nichž zmíním třeba hodiny, kalendář a základní hudební přehrávač. Svoji pevnou pozici si zde vydobyla společnost Google, která je v telefonu zastoupena veškerou paletou svých programů. Kromě prohlížeče Chrome se můžete radovat z Gmailu, Hudba Play, Disku, Fotek, dokumentů a tabulek. Pokud ale nejste zastánci Googlu, máte smůlu, protože tyto produkty odinstalovat nelze.
Systém byl po většinu času plynulý a negativa bych hledal jen těžko. Opomenout nesmím ani na konektor USB typu C, díky němuž se fotografie a jiné soubory přenáší rychlostí blesku. Pro spárování s počítačem není ani třeba nic instalovat, jednoduše stačí propojit obě zařízení a věnovat se své práci.
Alternativy k Sony Xperia XA1
Pěknou alternativou může být telefon Lenovo P2, který vyniká hezkým vzhledem, kvalitním displejem, rychlým nabíjením a výdrží baterie o kapacitě 5 100 mAh. Obrazovka má velikosti 5,5″ a rozlišení 1920 x 1080 pixelů, přičemž operační systém je verze 6 Marshmallow. Kapacita operační paměti je na solidní hodnotě 4 GB, přičemž interní uložiště představuje 32 GB. Ani 13 a 5 Mpx fotoaparáty nejsou k zahození. Občas ale zazlobí slabší optimalizace. Cena Lenova P2 se pohybuje kolem 7 800 Kč (07/2017).
Jako levnější variantu pak zkuste třeba Samsung Galaxy A3 (2017), jehož cena se v současné době pohybuje kolem 6 000 Kč (07/2017). Je totiž kompaktní, voděodolný, slušně fotí a baterie také něco vydrží. Navíc váží pouhých 138 gramů a displej se roztahuje na 4,7″ v rozlišení 1280 x 720 pixelů. Operační paměť má 2 GB, přičemž hry a aplikace budete ukládat do 16 GB prostoru. Zadní fotoaparát má 13 Mpx, kdežto přední zase 8 Mpx. Počítat ale musíte se slabším reproduktorem.
- V cenové kategorii do 7 000 kč je řada dalších kvalitních přístrojů. Přehled doporučených modelů najdete v tomto článku.
Závěrečné hodnocení
Velmi dobrý
Sony Xperia XA1 je pohledné zařízení s příjemný uživatelským prostředím, pohotovými reakcemi a stabilitou. Fotografie má slušné a barvité, ovšem chce to notnou dávku trpělivosti a snažení. Na své si přijdou i náruživí hráči, kteří si budou moci zahrát i náročnější hry. Naopak nelichotivé je plastové zadní krytí náchylné k poškrábání, HD displej a absentující čtečka otisků prstů.
- Hezký design
- Dokonalá kompaktnost
- Solidní fotografie
- Stabilita a optimalizace
- Konektivita
- USB-C
- Plastové zadní krytí
- Pouze HD displej
- Neposedný autofokus
- Nehezká videa
- Méně hlasitý reproduktor
Diskuze a zkušenosti