Mezi nejrizikovější operační systémy patří stále Windows. A má to své jednoduché a logické opodstatnění: právě tato platforma od společnosti Microsoft je totiž stále nejrozšířenější. Prudký nárůst smartphonů a jiných chytrých zařízení ovšem způsobil, že se hackeři od stolních počítačů a notebooků orientují také na chytré telefony.
Dané problematice jsme se podívali na kobylku a přinášíme vám užitečné rady a tipy, jak se v prostředí svého telefonu chovat a jakým způsobem případným rizikům úspěšně čelit. Článek byl stylizován tak, aby jeho textu a bezpečnostnímu poselství porozuměl i začínající a nezkušený uživatel. Zároveň vám poradíme několik tipů na kvalitní antivir zdarma.
Ochrana telefonu
Android vs. iOS
V současné době můžeme jednoznačně říci, že majitelé jablečných produktů využívající operační systém iOS jsou v téměř stoprocentním bezpečí. Daný systém je uzavřený a tudíž i „nepřístupný“ a vysoce bezpečný. Naopak stále rozšířenější Android razí cestu zcela opačnou. Svým uživatelům a vývojářům nabízí otevřená vrátka, která prakticky nic nestřeží. A jak ze skutečného světa víme, překonat otevřené a neuzamknuté dveře není nic těžkého.
Toho si jsou dobře vědomi právě hackeři, jejichž ilegální snažení se na systémy Android vysokou měrou zaměřují – a úspěšně! Z tohoto důvodu je tedy žádoucí, abyste při práci a zábavě na svém telefonu nebo tabletu byli ve střehu a počítali si minimálně velmi obezřetně. Jedině tak nepřijdete o svá data a citlivé údaje.
Mezi rizikové faktory patří využívání bluetooth, NFC a infračerveného portu. Zásadní hrozbu nicméně představuje internet a surfování. Připojení k internetové síti je pro nás důležité, neboť bez připojení nemůžeme v autobuse surfovat, psát si s kamarády nebo sledovat videa či poslouchat vzdělávací podcasty. Uživatelům telefonů bez internetu samozřejmě téměř žádné riziko nehrozí, takových případů je ovšem naprosté minimum: bez internetu zkrátka není smartphone smartphonem.
Ostatně většina české populace opouští rozložité psací stoly a nepohodlné židle, protože raději surfuje právě přes mobilní telefon. Taková forma je zkrátka jednodušší, praktičtější, rychlejší a vlastně i levnější. Díky telefonům nemusíme kupovat drahé PC nebo notebooky, nejsme omezeni prostorem ani dosahem Wi-Fi a požadované informace zjistíme v rámci malého okamžiku. Jak vidíte, kompaktní zařízení přináší spoustu praktických výhod. Dávejte si ale pozor na číhající nebezpečí.
Nejlepší antiviry pro PC
Zabezpečení stolního počítače nebo notebooku je také velmi důležité. Pokud přemýšlíte nad kvalitním antivirem, mrkněte na recenze těch nejlepších:
- Norton 360 Deluxe – 9,6/10
- ESET Internet Security– 9,1/10
- Kaspersky Internet Security– 9,0/10
- AVG Internet Security– 8,0/10
- Avast Internet Security – 8,0/10
Jak se efektivně a jednoduše bránit
Především jednejte s rozmyslem: zásad je hned několik. Snažte se, abyste bezmyšlenkovitě neodklikávali požadavky nainstalovaných aplikací. Nenechte se zlákat svojí pohodlností a vyskakovací okna si pečlivě pročtěte (nebo je raději rovnou zamítněte).
V prvé řadě je nutné zamezit stahování aplikací a dat z „neznámých zdrojů“, které neznáte vy ani společnost Google (provozovatel vašeho operačního systému). Nejefektivnější způsob ochrany je zavítat do nastavení a v příslušné kolonce zaškrtnout možnost stahování pouze z Google Play.
Ovšem pozor: čas od času se dokonce i na Google Play objevují hacknuté aplikace. Ideální je tedy počkat na názor a zkušenosti ostatních a teprve poté si hru nebo aplikace stáhnout. Tisíce spokojených uživatelů zpravidla dokládá, že je aplikace kvalitní (ani tohle nepsané pravidlo ale nemusí být vždy pravda).
Mezi další nezbytnosti patří pravidelné aktualizace operačního systému a nainstalovaných aplikací. Ačkoliv nás aktualizace spíše otravují, mějte na paměti skutečnost, že je vývojáři nevypouští do světa pro nic za nic. Nové záplaty se totiž nejenže podílejí na lepší funkčnosti daného programu, ale zároveň často odstraňují zjištěné bezpečnostní chyby. Nainstalováním aktualizace výrazně přispějete do zabezpečení svého zařízení.
Stále ale mějte na paměti, že ani sebeopatrnější chování nemusí znamenat absolutní bezpečí. Mezi veledůležité bezpečnostní prvky patří také kvalitní a silné heslo. Na tohle téma bylo napsáno již mnoho a asi nemá smysl oprašovat již oprášené, proto si uveďme pouze několik nejdůležitějších bodů.
Zásady silného hesla
- Nepoužívejte známé fráze nebo texty
- Čím delší heslo, tím lépe
- Nepoužívejte jedno heslo pro více služeb
- Používejte dvoufázové ověřování hesla (e-mail, telefon…)
- Doporučujeme správce hesel, například LastPass
- Své heslo nikdy a nikomu nesdělujte/nepiště
Jedním z vhodných řešení představují tzv. virtuální privátní sítě, zkráceně VPN, které dokáží veškerou internetovou komunikaci mezi vámi a druhou stranu dokonale zašifrovat. Při zapnuté VPN je hackerský útok téměř zcela eliminován. Danou tématikou se obšírněji zabývá náš článek s nejlepšími VPN, kde mimo zajímavých rad a tipů najdete výběr 5 nejlepších VPN. A jestliže pravidelně navštěvujete kavárny a jiné veřejné prostory, kde se připojujete na nezabezpečenou Wi-Fi (není nutné zadávat heslo), taková VPN je pro vás zcela nezbytná.
Pokud vám svět VPN připadá příliš složitý, což ale není skutečně pravda, máte možnost volit řekněme tradičnější metodu ochrany, tj. antivir. Antivirové programy si do svého zařízení snáze nainstalujete a správným používáním vysokou míru bezpečí docílíte nepochybně také. Výběr 5 nejlepších antivirů si nastudujete v našem pečlivě sepsaném článku.
Proč svá zařízení chránit?
Mějte na paměti, že škodlivé viry dokáží váš přístroj výrazně zpomalit, ale zejména jsou v ohrožení vaše data. Nejde přitom pouze o zjištění e-mailové adresy nebo adresy bydliště, ale hlavně o hesla, čísla kreditních karet, PINy, fotografie, videa a jiné hrozby. Zákeřný malware se dokáže napojit na objektivy vašeho telefonu tak, že útočník z druhého konce světa přesně vidí, co fotografujete a natáčíte. Bezpečnost svých zařízení tedy v žádném případě nepodceňujte.
Nejlepší antiviry zdarma
Antivirových programů zdarma pro mobilní telefony existuje obrovské množství. Pro méně znalého uživatele nemusí být orientace vůbec jednoduchá. Po zapojení našich redaktorských zkušeností a smyslů jsme vybrali několik nejlepších antivirů pro váš smartphone, které si můžete do svého zařízení stáhnout úplně zdarma. Sami jsme se přesvědčili, že i bezplatný antivirus nemusí být vůbec špatný.
Avast Mobile Security 2019
Tenhle antivirový gigant patří mezi jedničku na trhu. Svým uživatelům servíruje pestrou paletu efektivních možností obrany. Mezi bezplatnými funkcemi najdete blokování hovorů, bránu firewall a ochranu proti krádeži telefonu, která vám dovolí vaše zařízení vzdáleně uzamknout nebo vymazat citlivá data.
Pokud se rozhodnete pro placenou verzi, vaši obrazovku odlehčíte o snůšku reklam. Samozřejmostí jsou také pokročilejší funkce.
AVG Antivirus 2019
AVG Antivirus 2019 je nesmírně oblíbený antivir zdarma, který váš telefon dobře ochrání před nebezpečnými viry a škodlivým malwarem. V bezpečí budou také vaše osobní data díky účinnému zámku aplikací, není ani problém otestovat Wi-Fi nebo prozkoumat informace o oprávnění aplikací. Tenhle bezplatný antivirus si již nainstalovalo přes 100 milionů uživatelů.
Placená verze svým zákazníkům nabízí mnohé pokročilejší funkce, jako je blokace spyrewaru, zdokonalený firewall a další.
Mobile Security & Antivirus
Mobile Security & Antivirus doporučujeme všem, kteří hledají rychlý a výkonný antivir. ESET Mobile Security představilo efektivní řešení pro váš telefon nebo tablet, které si můžete na 30 dní stáhnout úplně zdarma. Po celý měsíc budete moci využívat prémiové funkce, mezi nimiž se nachází kontrola elektronické pošty, stahovaných souborů, webů, ransomware, adware, phising a dalších škodlivých kódů.
Po 30 dnech je nutné upgradovat na prémiovou verzi, protože jedině tak vám zůstanou všechny užitečné antivirové funkce.
Bitdefender Antivirus Free
Možná méně známým, ale o to kvalitnějším bezplatným antivirem pro váš telefon představuje Bitdefender Antivirus Free. Jedním z největších benefitů tohoto programu je skutečnost, že aplikace nepracuje na pozadí. To má za následek nízké hardwarové nároky, které nezaměstnávají hardwarové vybavení smartphonu a zároveň šetří baterii. Krom ochrany proti virům se můžete těšit z ochrany proti malware a možnosti skenování cloudu.
Spokojeným zákazníkům můžeme doporučit upgrade na placenou verzi, která nabízí pokročilejší funkce a vyšší zabezpečení.
Kaspersky Mobile Antivirus
Kaspersky antivirus asi není nutné nijak sáhodlouze představovat. I tenhle kvalitní a léty prověřený produkt je k mání zdarma pro majitele chytrých telefonů, kterým nabízí blokaci škodlivých webů, jednoduchou správu zabezpečení, a především vynikající antivirovou kontrolu. Nechybí ani filtrace nežádoucích hovorů.
Za pár stokorun si můžete pořídit plnou verzi, která vám nabídne pokročilejší funkce a zabezpečení.
Jaké jsou nevýhody antivirů zdarma?
Mezi zásadní nevýhody free antivirů patří omezené funkce (minimálně do určité doby). Většina antivirů zdarma tedy nenabízí maximální ochranu, která se dokáže o váš telefon nebo tablet postarat. Je tedy na vás, jakou formou bezpečnost vašeho elektronického zařízení uchopíte. Ideálně je si daný antivir vyzkoušet a pokud se vám osvědčí a bude se vašemu oku líbit, dejte přednost placené verzi.
Nejde přitom o žádné závratné sumy, ale o maximálně několik stokorun ročně. Většina antivirů pro počítače nabízí ochranu pro další zařízení dokonce zdarma.
Diskuze a zkušenosti
Mám pořád reklamu v telefonu i když volám tak se mi objevují i když i zapnu telefon Taki nemám šanci ani zvednout tel.
Dobrý den, potřebuji vědět, jaký máte telefon a jaký máte nainstalovaný systém Android?