Dluhopisy patří mezi méně rizikové investice. Přesto mají dostatečnou výnosnost a dobrou obchodovatelnost. Pojďme se podívat, jak dluhopisy fungují, jak je nakoupit a také na to, co všechno byste před jejich nákupem měli vědět.
Co jsou dluhopisy a jak fungují?
Dluhopisy jsou cenné papíry. Fungují formou půjčky a následné pravidelné splátky. Vy jako investor v tomto vztahu vystupujete jako ten, kdo peníze půjčuje (pro představu máte stejnou roli, jako banka, když si od ní vezmete půjčku).
Při nákupu dluhopisu se tedy investor stává věřitelem vydavatele dluhopisu, nikoliv spolumajitelem tohoto subjektu jako je tomu v případě nákupu akcií. Subjekt, který je vydavatelem dluhopisu, nazýváme emitentem. Ten se dluhopisem zavazuje k pravidelným platbám a ke splacení dluhopisu k datu jeho splatnosti. Celková splátka dluhopisu je vyšší, než za kolik jste dluhopis koupili. Eminent vám splatí celou půjčenou částku i úroky.
Pro investora je samozřejmě výhodou pravidelná splátka a vydělávání na úrocích, což funguje jako pravidelný pasivní příjem. Pro eminenta zase možnost si půjčit větší obnos peněz. Zároveň se také dostává do podvědomí investorů a buduje si reputaci.
Dluhopisy obsahují několik základních prvků:
- Označení dluhopisu
- Emitent a informace o něm
- Emise dluhopisu: Jeho vydání a uvedení na trh
- Nominální hodnota: Částka, kterou emitent slibuje splatit investorovi. Obvykle je to hodnota, kterou investor zaplatí při nákupu dluhopisu.
- Úroková sazba: Procento z nominální hodnoty, které emitent platí držiteli dluhopisu pravidelně ve stanovaném čase, dokud částku nesplatí
- Frekvence splátek dluhopisu: Například měsíčně, půlročně, ročně. Udává se i rozhodný den pro vyplacení částky; například poslední den v měsíci.
- Datum splatnosti: Určuje, do kdy emitent musí splatit dluhopis investorovi
Pro koho se hodí investování do dluhopisů?
Investování do dluhopisů spolu s investicemi do zlata je jednou z nejtradičnějších a nejméně rizikových forem zhodnocení finančních prostředků. Dluhopisy jsou proto vyhledávané zejména u konzervativních lidí, kteří neradi riskují. I když možná nedosahuje takové oblíbenosti a tak vysokého zhodnocení jako například akcie, i dluhopisy hrají klíčovou roli ve vyváženém portfoliu. Pomáhají diverzifikaci a při investici do rizikovějších oblastí tvoří stabilní základ portfolia.
Typy dluhopisů
Dluhopisy můžeme rozdělit podle několika kritérií. Tím hlavním je dělní podle typu eminenta:
- Státní dluhopisy: Jsou vydávané státem. Podobný typem jsou pak i komunální dluhopisy vydávané městy. Považují se za nejbezpečnější, protože riziko jejich nesplacení je minimální. Úroky však nejsou tak výnosné v porovnání se soukromým sektorem.
- Korporátní dluhopisy: Jsou vydávané soukromými společnostmi. Jejich rizikovost je vyšší, protože firmy přeci jen mohou zkrachovat a ztratit možnost splácení. Hlavní výhodou je, že obvykle nabízejí vyšší úrokové sazby než státní dluhopisy. Dluhopisy s nejvyšší rizikovostí a přitom nejvyššími výnosy se pak nazývají junk bonds.
Dalším logickým dělením je doba splatnosti. Ta může být různá, podle toho, pro jakou časovou lhůtu se eminent rozhodne. Dluhopisy tak mohou sloužit jako krátkodobé investice i dlouhodobé investice.
Jak investovat do dluhopisů?
Základní možností je nakoupit individuální dluhopisy dané společnosti nebo státu. Tuto možnost nabízejí mnohé banky. Populární je využívání on-line obchodu přes brokera. Státní dluhopisy lze koupit i osobně na pobočkách smluvních distributorů.
Kromě individuálního nákupu jednotlivých dluhopisů lze nakupovat i přes fondy; nejčastěji ETF (exchange-traded funds). Ty umožňují investorům koupit velké množství různých dluhopisů. ETF jsou sestavené tak, aby sledovaly vybraný dluhopisový trh nebo index. Získáte tak na jedno kliknutí již diverzifikované portfolio sestavené finančními specialisty, což minimalizuje riziko investičního neúspěchu. ETF samozřejmě mohou být sestavené s různou rizikovostí a různou dobou splácení, aby si vybral každý.
Dluhopisy jsou stejně jako jiné cenné papíry obchodovatelné na burze. Pokud bude situace na trhu příznivá, můžete na nich vydělat nejen formou úroků, ale i výhodného nákupu a prodeje, či spekulace. Fungují na ně některé akciové investiční strategie pro určení hodnoty, avšak cena není tolik proměnlivá.
Rizika dluhopisů
Jak již bylo zmíněno, jedním z rizik je, že vydavatel dluhopisu nebude schopný splácet pohledávku. Korporátní dluhopisy jsou v tomto ohledu celkově rizikovější. Zároveň mezi dluhopisy jednotlivých společností jsou značné rozdíly. Jedním z klíčových nástrojů pro určení rizikovosti je hodnocení emitenta, které vyjadřuje jeho schopnost splácet své závazky. Toto hodnocení poskytují ratingové agentury. Vysoké hodnocení znamená nízké riziko, zatímco nízké hodnocení naznačuje vyšší riziko nesplacení.
Ačkoliv jsou dluhopisy, s výjimkou rizika nesplácení, považovány za jistou a stabilní investici, mohou být také v některých ohledech rizikové na základě pohybů trhu. Na rozdíl od běžných investic toto riziko nespočívá v nestabilitě přímo jejich splácené hodnoty, ale v inflaci (nárůst cen / snížení kupní síly peněz). Ta snižuje reálnou hodnotu nejen peněz, ale i cenných papírů. Pokud inflace překoná úrok dluhopisu, přestává být investice výhodná.
Pokud chcete s dluhopisy obchodovat, existuje i riziko úrokových sazeb. Když úrokové sazby rostou, tržní cena dluhopisů klesá. To může vést k finančním ztrátám, pokud se dluhopisy prodávají před splatností. Všeobecně platí, že čím delší je doba, která zbývá do splatnosti dluhopisu, tím výrazněji se změna úrokových sazeb promítne do ceny.
Diskuze a zkušenosti