Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší nafukovací stany 2024 – Test a průvodce výběrem

Máte malý stan a na nohy vám táhne? Co takhle si pořídit větší – a ještě navíc nafukovací, abyste ho mohli kdykoli rozložit za pár minut a zase se věnovat zábavnějším činnostem. V dnešním článku se podíváme na to, jak nafukovací stany fungují a v čem (nebo zda vůbec) jsou lepší než ty klasické. Doporučujeme nafukovací stan pro 4 osoby od Decathlonu Air Seconds 4.1 F&B

Nejlepší nafukovací stan

Velmi komfortní stan až pro 6 osob se třemi ložnicemi a skvělou výbavou. Špičkové zpracování, stabilita a prostor.

Nejlepší cena/výkon

Prostorný stan se 3 ložnicemi pro max. 6 osob. Velmi pěkně vybavený i zpracovaný. Relativně skladný a lehký.

Nejlepší levný stan

Pěkný a mimořádně populární, prostorný stan pro 4 osoby.  Vhodný pro méně náročné kempování.

Nejlepší nafukovací stan

Recenze Outwell Parkdale 6PA – Vynikající nafukovací stan pro 6 osob

Nafukovací stan pro 6 osob Pro náročné

Tvar: Tunelový | Počet osob: 6 | Počet ložnic: 3 | Rozměry: 390 × 655 × 220 cm | Hmotnost: 27,3 kg | Vodní sloupec: 4 000 mm (tropiko) | Cena: Od 27 000 Kč

Klady
  • Vynikající prostornost a komfort
  • Propracované detaily
  • 3 oddělené ložnice až pro 6 osob
  • 4 000 mm vodní sloupec
  • Předsíň a veranda
  • Velmi odolná a stabilní konstrukce
Zápory
  • Vyšší cena
  • Vyšší hmotnost

Značka Outwell patří mezi nejvýznamnější výrobce nafukovacích stanů. Pokud pokukujete po velmi prostorném modelu i pro větší rodinu nebo třeba cestování s partou přátel, stan Parkdale 6PA by vás rozhodně měl zajímat. Jde o rozlehlý stan pro 6 osob a velkou výhodou jsou rovnou tři ložnice, které zajišťují lepší soukromí. Ale díky odnímatelným přepážkám lze vytvořit i velký jednotný prostor. Nadstandardní výška stanu 220 cm je dokonale pohodlná i pro vyšší dospělé osoby. Kromě ložnic má stan i předsíň, a dokonce krytou verandu.

Základem stanu je předtvarovaná nafukovací konstrukce Ridig Air System s oddělenými vzduchovými komorami. Systém je mimořádně stabilní i při značné výšce stanu a nafouknutí je velmi snadné i díky výkonné pumpě, která je součástí příslušenství. Díky vysoké voděodolnosti vám stan poskytne suché a bezpečné přístřeší i v náročných podmínkách a špatném počasí. Vodní sloupec tropika dosahuje rovnou 4 000 mm, což je nadprůměrná hodnota. Polyethylenová podlážka pak perfektně chrání před vlhkostí od země.

Stan má velmi propracovanou ventilaci, členění a pokročilé sofistikované vybavení, které uspokojí i náročné obyvatele. Nechybí velká prosvětlující okna, panoramatický vchod, systémy ochrany proti větru, ale ani detaily jako závěsné systémy, kryté vstupy pro síťové kabely a podobně. Svým zpracováním i výbavou patří tento stan již do vyšší kategorie a kromě vyšší ceny anebo hmotnosti a rozměrů ve sbalené podobě na něm lze jen těžko najít vážnější nevýhody.

Recenze Vango Aether Air 600XL – Prostorný nafukovací stan za dobrou cenu

Vanga stan pro 6 osob Zlatý střed

Tvar: Tunelový | Počet osob: 6 | Počet ložnic: 3 | Rozměry: 380 × 600 × 210 cm | Hmotnost: 23,8 kg | Vodní sloupec: 3 000 mm (tropiko) | Cena: Od 19 489 Kč

Klady
  • Velmi prostorný a pohodlný
  • 3 ložnice až pro 6 osob
  • Dobré vybavení
  • 3 000 mm vodní sloupec
  • Poměr cena/kvalita
Zápory
  • Venkovní přístřešek drží tyče

Nafukovací stan Vango Aether Air 600XL patří mezi velmi populární rodinné modely. Jde o obzvlášť rozměrný a prostorný stan vhodný až pro 6 osob, navíc vybavený 3 samostatnými ložnicemi. Přitom je na poměry nafukovacích stanů k dostání za solidní cenu kolem 19 000 Kč. Skvělá volba pro kempování s celou rodinou nebo i přáteli. Stan má stabilní tunelovou konstrukci a kromě ložnic jsou zde další prostory v podobě verandy a předsíně. Kryté užitkové části stanu mají vchod zepředu i z boku a jsou zde panoramatická okna. Ložnice jsou naopak zatemněné pro dokonalý spánek.

Ložnice, které mají každá 120 cm na šířku, lze propojit v jednu celistvou místnost. Stan je vybaven moskytiérami, závěsným systémem, otvory pro kabely, popruhy a kapsami, které slouží jako úložiště. Ventilační systém AirZone zajišťuje, že ve stanu bude příjemné klima. Ke stanu je k dispozici i pumpa, která umožní jeho postavení během cca 15 až 20 minut.

Tropiko stanu disponuje vodním sloupcem 3 000 mm, což je do běžných podmínek naprosto dostačující hodnota. Stan se tak hodí na kempování, různé akce a festivaly anebo i do volné přírody. Ve sbaleném stavu má stan 73 × 45 × 45 cm a hmotnost těsně pod 24 kg. Na poměry nafukovacích stanů jde o příznivé hodnoty, přitom si stan zachovává odolnost. Celkově jde o výbornou volbu s vynikajícím hodnocením.

Recenze Air Seconds 4.1 F&B – Praktický nafukovací stan pro 4 osoby

Stan pro 4 osoby Levný základ

Tvar: Tunelový | Počet osob: 4 | Počet ložnic: 1 | Rozměry: Ložnice 280 × 210 cm, výška 190 cm, předsíň 6,5 m2 | Hmotnost: 15 kg | Vodní sloupec: 2 000 mm (tropiko) | Cena: Od 8 990 Kč

Klady
  • Štědrý prostor až pro 4 osoby
  • Lehký a skladný
  • Cenově dostupný
  • Solidní zpracování a vybavení
Zápory
  • Bez pumpičky
  • Spíše pro méně náročné, příležitostné použití
  • Průměrná voděodolnost

Tento nafukovací stan patří u nás k vůbec nejprodávanějším. Nabízí velmi snadné a rychlé rozložení díky nafukovací konstrukci v kombinaci s pohodlím a prostorností, ale i stabilitou. Navíc patří ve své kategorii k relativně cenově dostupným. Tento stan má jednu ložnici a vhodný je až pro 4 osoby, tedy třeba i pro rodinné použití. Vnitřek tvoří prostorná předsíň, která nabídne 6,5 m2 prostoru a ložnice o rozměrech 280 × 210 cm. Nadprůměrná je i výška stanu, která činí 190 cm, takže nabídne solidní komfort i vyšším osobám.

Stan je velmi dobře větraný, ze solidních, odolných materiálů. Díky propracované konstrukci zvládne při správném nafouknutí (na 7 PSI) odolat i silnějšímu větru do cca 60 km/h. Stan potěší prosvětleností a komfortem, který umocňuje i výbava s různými šikovnými detaily a zlepšováky. Při sbalení navíc váží jen 15 kg.

A jaké jsou zde nevýhody? Například je to fakt, že v ceně není pumpička, tu je třeba si dokoupit nebo obstarat zvlášť. Stan má taky spíš průměrnou voděodolnost, u tropika dosahuje vodní sloupec 2 000 mm, u podlážky 2 400 mm. Vhodný je tedy spíše pro méně náročné a běžné (příležitostné) kempingové použití. Zajímavou výhodou je naopak například materiál Fresh, který zamezuje přehřívání vzduchu ve stanu a zajišťuje příznivější klima i v létě. Materiál Black zase zaručí 99% nepropustnost světla v ložnici. Celkově jde o velmi vydařený a skvěle hodnocený stan, který naprostou většinu běžných zájemců perfektně uspokojí.

Nejprodávanější nafukovací stany

Jak vybrat nafukovací stan?

Co je nafukovací stan a jak funguje?

Nafukovací stany jsou relativně moderní novinka, která se objevila teprve před pár lety. Dnes už však můžete nafukovací stany běžně spatřit v kempech a nabízí je většina významnějších výrobců a outdoorových značek. Jak vlastně vypadají a fungují?

Nafukovací stany se v zásadě od těch klasických až tak moc neliší. Nejde o nějakou kempingovou variantu skákacích hradů. Rozdíl je pouze v tom, že místo kovových tyčí, které udržují konstrukci běžného stanu, jsou tyto nosné části z předtvarovaných nafukovacích rour. Zbytek stanu je však de facto „normální“.

Nafukovací stan Decathlon Air Seconds recenze testado

Proč si (ne)pořídit nafukovací stan?

Nafukovací stan je tedy variantou klasického stanu s „tyčovou“ konstrukcí. Ale jde o lepší, nebo horší volbu? Tak jednoduše se to samozřejmě říct nedá. Kdyby ano, jedna varianta konstrukce by se brzy přestala prodávat i vyrábět. To nejspíš nehrozí. Nafukovací stany nejsou dalším vývojovým krokem, nýbrž pouze alternativou s poněkud odlišnými vlastnostmi. Ty mohou za určitých okolností přinést jisté benefity.

Snadno a rychle

Hlavní výhodou nafukovací konstrukce stanu by mělo být snadnější a rychlejší sestavení. Je tomu skutečně tak? Nafukovací konstrukce nahrazující kovové tyče umožní skutečně snadnější manipulaci. Skutečná výhoda tkví v tom, že stan může mnohem snáze postavit i jediná osoba – a to i u větších modelů.

Zde se dostáváme k tomu hlavnímu. V případě nafukovacích stanů zásadněji oceníte jejich hlavní výhodu zejména v případě, kdy jde o různé robustnější a rodinné stany. Velmi malé a mini nafukovací stany pro jednu či dvě osoby pravděpodobně nepostavíte až tak výrazně snadněji nebo rychleji, než kdyby šlo o klasickou tyčovou konstrukci. Nafukovací stany se však snáze i rozkládají a sbalují.

A pak vyvstává otázka pracnosti. Manipulace s pumpou a nafukovací konstrukcí je sice méně komplikovaná, ale nedá se říct, že by se obešla zcela bez námahy. Pokud pro nafukování použijete ruční pumpu (což lze ve většině případů předpokládat), budete muset přece jen trochu zabrat.

Kolíky zůstávají

Výše jsme se zmiňovali o výhodě (zejména u větších stanů) při vztyčování samotné konstrukce. Ale stan je pochopitelně třeba ukotvit bez ohledu na to, zda jsou jeho výztuže kovové, či nafukovací. Práce se zatloukáním kolíků, která je pro mnohé velmi otravná, tedy ani u nafukovacích stanů neodpadá. Jinými slovy, skóre je zde pro oba typy stanů vyrovnané.

Skladnější?

Jsou nafukovací stany skladnější a lehčí? I když by se to dalo očekávat, nemusí tomu tak být. Naopak mohou být ve složeném stavu trochu rozměrnější a těžší – počítáme-li samotný textil. U klasických stanů pak přidávají váhu a „objem“ tyče, u nafukovacích je to zas pumpa.

Chcete-li nafukovací stan vztyčit bez zbytečné dřiny, a tak aby byl adekvátně nafouknutý, a tudíž stabilní, pravděpodobně nebude optimální volbou nejmenší „kapesní“ mini pumpa. Bude se hodit mít s sebou výkonnější nožní pumpu, kempingovou či třeba cyklistickou. A ta už nějaké to místo taky zabere. Nelze tedy jednoznačně prohlásit, že nafukovací stany jsou vždy lehčí a skladnější než ty s kovovou konstrukcí.

Nafukovací stan Decathlon Air Seconds testado

Jsou nafukovací stany odolné?

Přemýšlíte, jak si nafukovací stan povede ve srovnání s klasickou kovovou konstrukcí v záležitostech odolnosti? Ať už vůči povětrnostním vlivům nebo mechanickému poškození? To je samozřejmě dobrá a relevantní otázka, kterou má smysl řešit zvláště v případě, že patříte mezi náročnější turisty, kteří se nezaleknou těžšího terénu ani horšího počasí.

Mohlo by se zdát, že u nafukovacích stanů bude hrozit vysoké riziko „defektu“. Tedy propíchnutí či prasknutí konstrukčních nafukovacích trubic. Přehnaná obava ale není na místě. Trubice jsou z pevné pryže/textilie. Pravděpodobnost prasknutí při běžném zacházení je u kvalitních modelů velmi nízká. Nějaký náhodný kamínek či trn plášti většinou neublíží, bylo by třeba spíše větší násilí. I v případě defektu lze však dírku v trubici poměrně snadno opravit – a to pomocí záplaty na duše či např. speciálního lepidla.

A jak je tomu při nepříznivém počasí? Například silném větru? Někdy se můžete setkat s tvrzením, že právě zde tkví zásadní slabina nafukovacích stanů a že při silném větru konstrukce hůře drží tvar a je méně stabilní. Většinou však podobné zkušenosti vyplývají z toho, že jsou konstrukční trubice nedostatečně nafouknuté. Je opravdu vhodné řídit se návodem k použití, kde by měl být stanoven i požadovaný tlak (většinou cca 7 až 9 PSI). Velmi dobrým pomocníkem tak může být i pumpička s tlakoměrem, díky kterému se můžete ujistit, že je stan nafouknutý optimálně.

Pro koho jsou nafukovací stany vhodné?

Ze všeho výše řečeného jasně vyplývá, že nafukovací stany nejsou dokonalé nebo lepší v každém ohledu, ale spíše mohou nabídnout výhody za určitých okolností a pro konkrétní uživatele. Kdy se tedy vyplatí o tomto řešení uvažovat?

Typickým případem může být situace, že hledáte rodinný stan. Tedy větší až velký stan pro cestování s dětmi například po kempech. Když jedete vozem, není problém sbalit stan i větší pumpu, která umožní rychlé a pohodlné nafouknutí. I velký stan může docela hladce a velmi rychle postavit i složit jen jediná osoba. To se hodí, pokud jede na výlet s dětmi jen jeden rodič.

Příkladů je ale samozřejmě víc. Hodit se může pro jakékoli kempování či akce, kdy si nechcete přidávat práci s výstavbou stanu. Může to být třeba na festivalu či jiné akci s přáteli. Na vodě či road tripu, kdy se pohybujete z místa na místo a stan je třeba stavit často a tak dále.

Naopak nafukovací varianta nemusí nabízet zvláštní výhody například pro turisty, kteří cestují sami nebo ve dvou. Potřebují malý či mini stan a chtějí nést co nejnižší zátěž a zároveň vyžadují co nejvyšší odolnost a stabilitu stanu pro náročné podmínky. Zde může klasická verze stanu nabídnout přinejmenším srovnatelné vlastnosti. Navíc za typicky výrazně nižší cenu.

Vango Joro Air Eco Dura Testado

Nafukovací party stany a přístřešky

Zatím jsme se zaměřovaly na stany určené především pro kempování, turistiku apod. Tedy stany sloužící primárně pro nocování. Ale nafukovací stany se skvěle uplatňují i ve zcela jiném odvětví.

Používají se například jako přístřešky a party stany během různých výstav pod širým nebem, festivalů, firemních i jiných akcí. Jde typicky o otevřené formy stanů tvořené nafukovacími „sloupky“ se střechou. Některé stěny (někdy i všechny) jsou zcela volné, otevřené. Pod takový stan je možné umístit například venkovní posezení, prezentační či prodejní pult apod.

Velkou výhodou těchto stanů je, že se obvykle ani nekotví do země a lze je položit na jakékoli podloží. Vypadají taky velmi stylově a elegantně. A hlavně… rozložení i složení je velmi snadné a pro podobné účely perfektní. Jde o moderní trend, který se k nám spíše teprve dostává. V zahraničí je podstatně větší výběr. Pořídit takové stany je však už možné i u nás.

Náš tip

Stan je základ, ale na turistiku či kemping budete potřebovat i další vybavení. Neobejdete se bez spacáku a karimatky, žaludek vám zas naplní a zahřeje třeba kvalitní a výživná hotovka na cestu.

Lze stan nafouknout jakoukoli pumpou?

Teoreticky půjde nafukovací stan nafouknout s jakoukoli kompatibilní pumpou. Požadavky na tlak nejsou nijak zásadně vysoké. Většina i větších stanů vyžaduje optimální tlak kolem 7 až 9 PSI, což lze s běžnými pumpami dosáhnout. Nicméně výkonnější pumpa umožní rychlejší a méně namáhavé nafouknutí stanu, takže více vynikne tato výhoda nafukovací konstrukce.

Tvar nafukovacího stanu

Pokud jde o tvar stanu, v případě nafukovacích stanů poměrně jasně dominuje tunelová konstrukce, což je poměrně zajímavé, protože u klasických stanů stále převažuje spíše osvědčená kopule (tvar iglú). Zastaralé áčkové stany jsou pak obecně už dávno na ústupu a mezi nafukovacími modely je zřejmě vůbec nenajdete.

Většina u nás nabízených nafukovacích stanů je tedy tunelová. Jaké jsou výhody a nevýhody této konstrukce? Předností těchto stanů je, že při poměrně vysoké skladnosti nabízejí opravdu velmi štědrý prostor. Jsou tedy velmi prostorné a komfortní. V klasickém prutovém provedení je však stavba tunelové konstrukce náročnější než u kopulového tvaru. V případě nafukovacího stanu tento problém nejenže odpadá, ale výhoda rychlé stavby je zde ještě více zdůrazněna.

Lze tedy předpokládat, že právě odtud pramení převaha nafukovacích tunelů. Udržují si výhodu velkého prostoru, odpadá nevýhoda náročnější stavby.

Pokud jde o stabilitu a odolnost, tunelové stany je obecně vždy nutné kotvit, jinak se mohou velmi snadno „srolovat“. Po zakotvení však mohou vykazovat vynikající stabilitu, zvláště pokud se vám podaří postavit je po větru. Při bočním větru se mohou poryvy do větší plochy přece jen více opírat. Pakliže je však stan kvalitní, dobře ukotvený a dostatečně nafouknutý, může odolat i silnějšímu větru. Konkrétní mezní hodnotu výrobci většinou uvádějí a vychází přitom z testů ve vzduchovém tunelu.

Velikost nafukovacího stanu

V kapitole výše jsme zmiňovali, že výhody nafukovacího stanu lépe vyniknou zejména u větších a rodinných stanů. U stanu vyšších a rozložitějších. Zde totiž může být rozdíl v náročnosti a době stavení (či balení) již poměrně velmi markantní.

Výrobci jsou si toho vědomi, a proto nejrobustnější nabídku nafukovacích stanů najdete právě v této kategorii. Nejvíce se na českém trhu objevují nafukovací stany pro 4 až 6 osob. Ale to neznamená, že menší (nebo větší) nafukovací stany vůbec nepořídíte. Samozřejmě ano, ale sortiment může být menší. Navíc se zde více rozevírá propast cenového rozdílu.

Malé stany lze dnes pořídit od pár stovek korun, ale stejně velké nafukovací stany spíše až od několika tisíc. Vyšší investice přitom v tomhle případě nemusí přinést adekvátní benefity.

Členění nafukovacího stanu

Poměrně důležité jsou i dispozice stanu. Zvláště u větších stanů, které jsou mezi nafukovacími typy běžné. Nejvíce je pravděpodobně nafukovacích stanů se dvěma ložnicemi, ale na českém trhu jsou i modely se třemi, či naopak jednou ložnicí. Dalším užitným prostorem může být apsida anebo předsíňka. Předsíňka bývá větší a víceúčelovější.

Dalším prostorem bývá venkovní nadstřešení. I u nafukovacích stanů mohou mít venkovní přístřešky vlastní nosné, kovové tyče. Pokud chcete zcela „beztyčové“ provedení, dobře se před pořízením informujte, jak je daný model řešený.

Samozřejmě mezi nafukovacími stany najdete modely s velkými okny či vícero vchody pro lepší větrání a přístupnost jednotlivých částí a více světla v interiéru.

Rozměry nafukovacího stanu

Obrovskou výhodou nafukovacích stanů je, že mohou nabídnout poměrně velmi štědré a komfortní rozměry, včetně výšky. A to aniž by narůstala hmotnost a objem příslušenství (tyčí) nebo náročnost či doba výstavby.

Větší stany nabídnou délku i 6 nebo 7 metrů, šířku třeba k 4 metrům a výšku 2,2 i více metrů, takže se v nich pohodlně postaví i vysoká osoba. Je však nutné počítat s tím, že takto velké stany už se i poněkud „pronesou“. Ve sbaleném stavu obvykle velké nafukovací modely váží kolem 22 až 28 kg. Na pěší turistiku se tedy zrovna dvakrát nehodí.

Voděodolnost

Potřebujete stan i do nepohody? Důležitou vlastností je samozřejmě nepromokavost. Hodnoty se mohou lišit pro vnější plášť (tropiko) a pro podlážku. U v ČR prodávaných nafukovacích stanů se nejčastěji setkáte s hodnotami vodního sloupce kolem 2 000 až 3 000 mm. To lze považovat za použitelnou variantu pro mírné až deštivější podmínky v našem podnebním pásmu. Mezi nafukovacími modely však najdete i mnohem voděodolnější a expediční stany s velmi vysokým vodním sloupcem. Výběr je však omezenější a cena již bývá značná.

Jak vybrat stan?

V případě většiny parametrů (ať už jde o materiály, různé vybavení, doplňky apod.) lze nafukovací stan vybírat podobně jako klasický. Podrobný návod s představením všech důležitých faktorů najdete přímo na našich stránkách.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (12 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář