Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Doogee X20

18. 3. 2018 aktualizováno

Že chytrý telefon nemusí nutně stát značnou část naší výplaty dokazuje Doogee X20. Na pultech obchodů se prodává za 1 600 Kč (03/18), což daný model řadí mezi jedny z nejlevnějších mobilů.

Během měsíčního testování jsme se této levnotě podívali na kobylku a v rámci recenze servírujeme naše uživatelské zážitky. Případní zájemci si mohou Doogee X20 koupit ve stříbrné, zlaté nebo černé barvě, kterou vidíte na přiložených fotografiích přímo z redakční dílny.

Obsah balení

Součástí balení je papírová krabice černé barvy, chytrý telefon Doogee X20, 0,15A nabíječka, datový kabel typu microUSB, zadní kryt z umělé hmoty a stručný průvodce. Provedení ochranného krytí sice nepatří mezi ty precizní a pohledné, svoji roli ale plní dobře.

Doogee X20 - obsah balení

Design a zpracování – 6,5/10

Doogee X20 váží 153 gramů, jejichž hmotnost se vtěsnala do rozměrů 145,5 × 71,9 × 8,8 mm. Telefon je velmi kompaktní a pohodlně se drží i v jedné ruce. Pomocí palce zvládnete naprostou většinu úkonů i za chůze. Obvodové hrany jsou patřičně zaobleny a žádná hrana nebo část do rukou netlačí.

Výrobce viditelně šetřil na použitém materiálu. Hlavní části přístroje tvoří obyčejný plast černé barvy. I přesto všechny dílce na telefonu dobře pasují a nikde nic neskřípe. Recenzovaný model sice nepatří mezi velké elegány, ale spíše plní řady základních modelů pro méně náročné uživatele.

Těm ostatně nebude také příliš vadit všudypřítomná ušmudlanost a upatlanost, která je viditelná jak na čele, tak na zádech telefonu. Pořízené fotografie jsme nijak nešperkovali, abyste viděli, jak telefon vypadá v akci.

Konstrukce telefonu nabízí pouze nejnutnější základy. Na spodní části přední strany posedává trojice navigačních tlačítek. Zatímco možnost zapnutí naposled spuštěných aplikací a zpět se aktivuje dotykem, tlačítko„Home” je mechanické. Žádné z nich ale není podsvícené. Největší část poněkud nepřekvapivě zabírá 5″ displej, přičemž hned o kousek vedle vysedává selfie kamera, reproduktor pro telefonování a senzor blízkosti.

Nedaleká horní hrana ukrývá otvor 3,5 mm jacku, protější spodek zase slouží microUSB konektoru pro nabíjení telefonu. Hned vedle je pak k vidění zdířka mikrofonu. Levá strana konstrukce zeje prázdnotou, ovšem pravý protějšek můžete využívat pro obsluhu kolébkového tlačítka pro regulaci hlasitosti a tlačítka pro zapínání obrazovky. Na zádech telefonu vládne duální fotoaparát a přisvětlovací dioda. Úplně dole jsou ještě zdířky reproduktoru.

Zadní plastové krytí lze jednoduchým způsobem sejmout. Pod krytem se ukrývá uživatelsky vyměnitelná baterie a zdířka pro nanoSIM, microSIM a paměťovou kartu. Celou trojici lze používat současně. Před prvním zapnutím nezapomeňte z baterie sundat záslepku, jinak telefon prostě nezapnete.

Do výbavy Doogee X20 se tedy nevešla notifikační LED dioda a čtečka otisků prstů. Telefon tedy můžete odemykat buď pomocí PINu či gesta. Výrobce zkrátka někde ušetřit musel.

Displej – 6,5/10

Obrazovka je veliká 5 palců a zvládá rozlišení 1 280 × 720 pixelů. HD rozlišení je oproti dražší konkurenci logicky zaostalejší, ale pro sledování filmů a surfování bohatě stačí. Pozorovací úhly jsou v pořádku a čitelnost stále bezvadná. A ostatně ani jemnost 294 PPI nepatří mezi ty nejhorší.

Doogee X20

Kromě velikostí písmen a tapety si máte možnost zapnout adaptivní jas. Automatikum fungovalo ve většině případů dobře, tudíž jsme neměli nutkání použitý jas dolaďovat svépomocí. Poněkud překvapivě fungoval lépe než u vybavenějšího bratra Doogee X30.

Dále nás mile potěšily reakce obrazovky. Ty byly vždy přesné a pohotové. Takovou kvalitu jsme zkrátka nečekali: už jen z toho důvodu, že je na displeji nalepena ochranná folie. Prezentovanou chválu ale berte stále s drobnou nadsázkou, neboť se pohybujeme v říši ultra levných telefonů.

Hardware a výkon – 4,5/10

Hlavní pohonnou jednotkou je čtyřjádrový procesor MediaTek 6580, který spolupracuje s 2 GB operační paměti. Telefon je při běžné práci svižný a otevírání jednotlivých podsložek se nijak zásadně neprotahuje.

Doogee X20 překousne i méně náročné hry na grafiku a efekty. Náročnějším titulům se je ale lepší vyhnout, protože se sekají a nejsou téměř hratelné.

Doogee X20

Ostatně není ani divu, protože i při nečinnosti je kapacita operačních pamětí vytížena téměř z poloviny. Alespoň že se telefon nepřehřívá a neseká při běžné činnosti. Před koupí přístroje ale doporučujeme rovnou dokoupit paměťovou kartu (max. 32 GB).

Z původních 16 GB se totiž vyklubalo 11,4 GB interního uložiště. Na nenáročné surfování a telefonování to sice stačí, ovšem milovníkům filmů a hudby ani náhodou. Výsledky AnTuTu testu vám bohužel neukážeme, protože se nám do telefonu program nepodařilo stáhnout.

Použitý reproduktor se ukázal jako rozporuplný pracant. Jeho maximální hlasitost byla skutečně nadstandardní, ovšem za cenu rapidního snížení zvukové kvality. Trošku nás ale překvapila hlasitost minimální, která i přesto hraje nadmíru hlučně. Sledování napínavého filmu vedle usínající polovičky je s Doogee X20 zcela nemyslitelné. Reproduktor je zkrátka hlučný za všech okolností, jakoby spolkl megafon.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7/10

Telefon pohání baterie o kapacitě 2 580 mAh. Její výdrž se prokázala jako dostatečná. Kombinace menšího displeje a nižšího rozlišení přinesla své ovoce.

Pokud budete baterii šetřit a nebudete jí nakládat hrami a filmy, nabíječku nemusíte navštívit klidně i čtyři dny. V případě běžného provozu se ale výdrž pohybuje kolem 2 dní. AnTuTu test baterie ukázal 4 273 bodů.

Doogee X20 - AnTuTu baterie

Nabíjecí proces trvá zpravidla kolem 2 hodin. Navíc je výborná již zmíněná možnost uživatelské výměny baterie, jejíž výdrž bude docela jistě časem snižovat. Oproti jiným telefonům ale budete mít možnost zakoupit si baterii novou a ušetřit tak peníze za koupi nového telefonu.

Fotoaparát a kamera – 2,5/10

Hned na začátku si musíme přiznat, že Doogee X20 není žádný fotografický génius. Jeho hlavní fotografické jednotky zastává duální fotoaparát o 5 Mpx, přičemž pro selfie snímky slouží 2 Mpx.

Obrazová kvalita se povětšinou pohybovala na horším pomezí, ovšem nejednou se snímek prostě celý nepovedl. Častokrát jsme z galerie mazali úplnou černotu nebo nepoužitelnou rozmazanost. A pokud se fotografie přesto povedly, častokrát jim chyběl detail a ostrost.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady

Ani barvy na tom nebyly o moc lépe a všudypřítomný šum je na každé fotografii jasně patrný. Také přisvětlovací dioda neodvádí příkladnou práci, neboť nedokáže ve správném okamžiku dostatečně osvítit fotografovaný objekt. Nejednou se nám prostě stalo, že namísto osvětleného předmětu jsme vyfotografovali jenom malý kus „něčeho”. Nejvíce nám ale při fotografování vadila citelná hardwarová slabost telefonu.

Přístroj se pravidelně škubal a po dotyku náležitého tlačítka se vůbec nic nedělo. Museli jsme tak vyčkávat, než se fotografický režim stabilizuje a bude na naše pokyny reagovat. Zachytit nenadálou situace je s tímto telefonem zhola nemožné, stejně tak pořídit ostrý snímek pohybujícího se objektu. Podobně chabě jsou na tom i videa.

Full HD kvalita s 30 FPS je spíše k smíchu, protože výsledky na to opravdu nevypadají. Videa se třesou a viditelně jim chybí špetka detailu. Vůbec nejhorší jsou nahrávky z tmavých prostor a v noci.

Fotografický režim nabízí klasicky řešené prostředí. Uživatelé mohou zapínat HDR, funkce blesku a vybírat z režimů FaceBeauty, Blur či Mono. V nastavení lze ještě sáhnout po výběru několika (ne)kvalitách snímků a videí, formátech fotografií, GPS údajích a popřípadě samospoušti.

Systém a konektivita – 6/10

Doogee X20 staví na operačním systému Android verze 7.0, který zásadním způsobem ovlivňuje Doogee nadstavba. Ta se od loňského roku vlastně ani nezměnila a na uživatele chrlí fádní a nezajímavé prostředí. Navíc je zhruba polovina menu v angličtině, což je přetrvávající loňský nešvar. Důležitější nicméně je, že systém pracuje překvapivě svižně a plynule.

V nabídce máte několik užitečných aplikací, mezi něž bezesporu patří avizované hodiny, kalkulačka, kalendář či FM rádio. Programové zastoupení si našly Google aplikace, tedy Chrome, Gmail, Disk, Fotky, Mapy a jiné. Na žádné zbytečnosti tady nenarazíte, což je určitě dobrá zpráva. Samozřejmostí je pohotová výsuvná lišta, kde najdete například možnost nerušit, polohu, režim letadlo nebo třeba svítilnu.

Pokud jde o funkčnost, přístroj si poradí s Wi-Fi, Bluetooth a GPS. Chybí ale NFC a podpora nejrychlejšího internetového připojení LTE. Doogee X20 spolupracuje se sítí 2G a 3G. To je třeba brát v patrnost a smířit se s pomalejším načítáním internetových stránek, obrázků a videí.

Vnitřní systémové nastavení umožňuje zapínat rychlé spuštění fotoaparátu stlačením tlačítka pro zapínání obrazovky a různá gesta. Tak třeba po dvojitém poklepání na obrazovku se displej rozsvítí, namalováním písmene „e” se spustí prohlížeč, „zetkem” se spustí hodiny apod.

Alternativy k Doogee X20

Pokud si přejete zůstat věrni značce Doogee, máme pro vás hned dvě doporučení. Vůbec nejlevnější alternativu představuje Doogee X10, který se dá koupit za nějakých 1 300 Kč (03/18). Za pár stokorun můžete očekávat slušnou konstrukci, parádní výdrž baterie a podporu Dual SIM. Více prozradí naše recenze.

Za částku přibližně 2 100 Kč (03/18) nabízí obchody Doogee X30, což je trošku vybavenější alternativa předchozího doporučence. Během měsíčního testování jsme ocenili především pevnou konstrukci, kvalitní HD displej a slušnou energetickou výdrž. Další informace prozradí informativní březnová recenze.

Trošku dražší alternativu zastává chytrý telefon Xiaomi Redmi 4X (3GB/32GB) Global. Tenhle model se stal prakticky ihned po vydání velmi populárním sluhou, který si nejeden uživatel nemůže vynachválit. Také my jsme přístroj testovali a především se nám líbil po stránce konstrukční, výkonnostní a reprodukční. Jestliže se chcete o tomto čínském oblíbenci dozvědět více, následujte odkaz na naši recenzi.

Kvalitních telefonů z levnějších hájů se prodává ale mnohem víc. Pokud za svůj budoucí telefon nechcete příliš utrácet, můžeme vás ještě odkázat na článek Nejlepší mobilní telefony do 3 000 Kč. Na jednom místě máte hned několik pěkných kousků za pěkné peníze.

Závěrečné hodnocení

5.5

Dobrý

Doogee X20 osloví především zákazníky s nízkými nároky a důrazem na pořizovací cenu. Slušná obrazovka a chvalitebná energetická výdrž ale nemůže náročnějším telefonistům ani trošku stačit.

Design a zpracování
6.5
Displej
6.5
Hardware a výkon
4.5
Výdrž baterie
7
Fotoaparát a kamera
2.5
Systém a konektivita
6
Klady
  • Pevná konstrukce
  • Slušný HD displej
  • Poctivá výdrž baterie
  • Uživatelsky vyměnitelná baterie
  • Podpora plnohodnotného Dual SIM
  • Nízká cena
Zápory
  • Nudný design
  • Slabý hardware
  • Malé interní uložiště
  • Slabé fotoaparáty
  • Nedoladěná Doogee nadstavba
  • Absence LTE

Za zapůjčení Doogee X20 děkujeme společnosti Servatech.cz

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář