Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Huawei Nova 3 Dual SIM

12. 9. 2018 aktualizováno

Na trhu se čas od času objeví solidní chytrý kousek, který má na první pohled vše, co skvělý telefon může zákazníkům nabídnout. S chutí jsme otestovali Huawei Nova 3, jehož proporce se v takovém duchu tváří.

Naše tužby byly na mnoha místech skutečně ukojeny. Hned na úvod vypíchněme třeba krásný displej nebo herní výkon. Nejen o takových superlativech se dočtete v aktuální recenzi. Pokud byste si chtěli Huawei Nova 3 pořídit, přichystejte si 10 990 Kč (9/2018).

Obsah balení

Po vybalení na vás vykoukne chytrý přístroj Huawei Nova 3, nabíječka s výstupem 2A s podporou rychlého nabíjení, datový USB-C kabel, plastový obal na telefon, sluchátka s mikrofonem a kovová sponka.

Originální zabalení nabízí také příručku, kterou ale v našem případě někdo zašantročil. Přítomností obalu jsme nadmíru ocenili. Telefon se mnohem lépe drží a konstrukce je výborně chráněna.

Huawei Nova 3 Dual SIM - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Testovaný Huawei Nova 3 jednoznačně patří mezi rozměrnější telefony. Proporce 157 × 73,7 × 7,3 mm jasně značí, že je telefon pořádně vytáhlý, ovšem zároveň příjemně uzoučký a štíhlounký. Do kapsy se každopádně schová jen těžko. Konstrukční zpracování je nicméně moc příjemné, na čemž se podílí skleněné potažení čelní i bederní strany. Přítomnost ochranné vrstvy Gorilla Glass se ale nekoná.

Zatímco na předku je natažena ochranné fólie, na zádech řádí pohledné modro-fialové pozadí. To reaguje na okolní světlo a natočení, čímž vytváří působivé barvy. Uvidíte, že se vám tahle barevná scénka bude líbit stejně jako nám.

Všechny strany přístroje jsou úhledně zahlazeny, tudíž nám žádná část telefonu nikde nevadila. Upatlanost je ale všudypřítomná, stejně tak se ani o bezpečné manipulace příliš mluvit nedá. Přístroj vám během okamžiku může lehce vyklouznout a pak přijde na řadu ronění slz. Nova 3 totiž nemá žádnou certifikaci odolnosti, takže pozor na prach a vodní lázeň. Alespoň že se hmotnost vešla do stále slušných 166 gramů.

Čelní stranu zdobí dvojice selfie kamerek (opravdu), telefonní reproduktor a notifikační dioda zapuštěná na repráčku. Ani tady výrobce neopomněl na letošní trend a vršek obrazovky přikrášluje výřez. Jestliže vám není zrovna při chuti, skrze softwarovou výpomoc máte možnost jeho okolí překrýt černým pozadím. Předek je mimo 6,3palcového panelu jinak zcela holý. Navigační tlačítka tedy nahmatáte přímo na displeji.

Pravá strana slouží k regulaci hlasitosti a zapínání obrazovky, přičemž na horní straně byl vsazen pouze mikrofon. Ten je přítomen i na protější spodní straně, kde si také dřepí postarší 3,5 mm audio jack, napájecí USB-C konektor a osamocený mono reproduktor. Čekali jsme sice stereo, ale co se dá dělat…

Huawei Nova 3 Dual SIM

Záda telefonu pak ozdobila dvojice duálních objektivů s přisvětlovací LED diodou. Vystouplý modul se podílí na značném vyklání v případě položení telefonu na rovný stul. Ovládání pak není nijak příjemné, ale spíše dosti krkolomné. Účinné řešení představuje nasazení obalu.

Kromě nápisu značící přítomnost umělé inteligence na zádech telefonu ještě dohledáte čtečku otisků prstů. Její kruhové zpracování se podepsalo na příjemném užívání a bleskových reakcích.

Nyní trocha faktické kritiky. Co na tomhle kousku jednoznačně postrádáme je avizovaná odolnost. Kromě toho nás mrzí přítomnost hybridního slotu. Plnohodnotný duál by zkrátka vyzněl lépe. Přístroj za svoji cenu vypadá sice hezky, s ohledem na zjištěné nedostatky ale musí jít konečné hodnocení krapet dolů.

Displej – 9/10

Obrazovka se zastavila na obřím rozměru 6,3″, které zabírají něco málo přes 84 % plochy. Takový panel již umí zastat kus práce, což jsme ocenili zejména při hraní stříleček nebo surfování na internetu. Člověk má vše potřebné na jednom místě a časté rolování v tomto případě ani nehrozí.

Poněkud atypický je také poměr stran 19,5:9, který ale s vyvěšenými praporky vítáme. Protáhlejší vzrůst je zkrátka mnohem lepší než posouvat displej do šířky. Nejen proto se telefon pohodlně drží a hezky se s ním manipuluje.

Huawei Nova 3 Dual SIM

Rozlišení panelu je 2 340 × 1 080 pixelů s jemností 409 ppi. Ani jeden z parametrů není na první, ani druhý pohled nijak závratný, ovšem praxe ukázala poněkud jiný metr. Zobrazení je totiž překrásné a je radost se na všechny ty ikonky, písmena a efekty dívat. Pokud bychom nevyčetli parametrové číselné míry, displej bychom zařadili do mnohem vyšší sféry.

Obrazovka nabízí režim spánku, komfortní čtení, avizovanou možnost překrytí výřezu, machinace s rozlišením (HD+ nebo FHD+) včetně automatické regulace jasu. Ta ovšem není u Huawei Nova 3 nijak valná. Hlavně v nočních hodinách regulace na okolní prostředí špatně reagovala, tudíž jsme si museli častokrát dopomoci vlastními silami.

Maximální i minimální jas je ale dostatečný, stejně tak i pozorovací úhly a čitelnost na slunci. Displej se nám v obecném měřítku každopádně líbí a jeho přítomnost považujeme za jedno z hlavních lákadel koupě této chytré mobilní novinky.

Náš tip

Nebaví vás čtení a dáváte přednost video recenzím? Navštivte náš YouTube kanál.

Hardware a výkon – 9/10

Trápený Huawei Nova 3 byl osazen osmijádrovým procesorem Kirin 970, kterému dělají společnost 4 GB operačních pamětí a grafický čip Mali-G72 MP12. Ať už se tahle hardwarová sebranka tváří jakkoliv, ve výsledku jsme se s úsměvem radovali z každé hry.

Tomuto stroji nedělá problém plynule rozchodit ani výbornou online pecku Shadowgun Legends, takže máte o zábavu postaráno. Pravdou nicméně je, že se při delším používání docela zahřívá. Topící tendenci jsme postřehli i při přehrávání videí na YouTube.

AnTuTu výsledek hardwaru zvědavcům ale nenabídneme, protože se nám instalace aplikace opakovaně nepovedla. Obecné výsledky ale hovoří o hodnotách nad 200 tisíc bodů.

Všechny palce na nohou i rukou zvedáme za přítomné 128 GB uložiště, které ve výsledku znamená nějakých 111 dostupných gigabitů. Takové datové skladiště už jen tak nezaplníte. Těm hodně náročným ještě vzkážeme možnost rozšíření až o dalších 256 GB skrze přítomné hybridní šuplátko.

Přítomný mono reproduktor hraje hlasitě a v rámci mezí také kvalitně. Zpívaný projev je hodně slušný, na druhou stranu nám chybí basové hloubky a trošku toho „tucání”.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8,5/10

Uživatelsky nevyjímatelný akumulátor pocítil hodnotu 3 750 mAh, která ručí za den a půl náročnějšího používání. Hraní her dobu sníží na jediný den, ovšem při běžné činnosti je skutečně 36 hodin jistých. V případě krize můžete ještě sáhnout po úsporných režimech, které výsledné číslo znatelně prodlouží. Musíte se ovšem smířit s omezenými funkcemi.

Huawei Nova 3 Dual SIM - nabíječka

Leč jsme byli s obecnou výdrží nadmíru spokojeni, rychlost nabíjení nás nijak neuchvátila. Z úplného vybití se na maximální kapacitu dostanete za nějaké dvě hodiny. Za jednu hodinu na zhruba 56 %. Ani tady vám výsledky AnTuTu baterie nepřineseme, protože se nám program nedařilo rozchodit.

Na jednu stranu jsme díky přítomnosti funkce Quick Charge čekali něco rychlejšího, ovšem na druhou stranu musíme brát v potaz kapacitu baterie, která se přibližuje hranici 4 tisíc. Velká škoda, že testovaná Huawei Nova 3 nepodporuje bezdrátové nabíjení. Asi by to něco stálo, protože skleněná záda přístroj přece má.

Fotoaparát a kamera – 7,5/10

Pro fotografické nadšence Huawei nabízí hned čtveřici objektivů: dva na čele a dva vzadu. Hlavním lákadlem je především zadní výbava s 24 a 16 Mpx o působivé světelnosti f/1,8. Tohle soustrojí dokáže pracovat s hloubkovým, fázovým a kontrastním ostřením. Čelní dvojka o hodnotách 24 a 2 megapixelů pak disponuje světelností f/2,0.

Další fotografie v originální kvalitě si prohlédněte tady.

Pořízené obrázky se povětšinou mohou chlubit hodně slušnou kvalitou. Ostatně na okolních fotografiích jsou jasné a ostré barvy zcela patrné. Fotografická výbava své okolí hezky zaznamenává dokonce i při snížených světelných podmínkách. Trocha stínu nebo zatažená obloha s čočkami prostě nijak zásadně nezamává.

Moc hezké jsou také makro snímky a selfie výtvory. Jak je vidno, poněkud neobvyklá duální výpomoc na čelní straně se vyplatila. Instagramoví fanoušci tedy mají další vhodný telefon do své výbavy.

Výhrady ale máme k pohyblivým záběrům. Telefon umí natáčet dokonce v rozlišení 4K při 30 FPS, ovšem reálné výsledky tomu příliš neodpovídají. Okolí je často dosti zrnité a jakýkoliv zoom sníží kvalitu skutečně výrazně. Také stabilizace nějak pospává, protože se každé video třepe jako ruce nočního pijana po probuzení.

Objektivy čas od času nespolupracují, což se projeví na chvilkovém rozostření obrazu. Kromě nejvyšší kvality můžete natáčet třeba ve FHD při 60 FPS, nejhůře pak v HD.

Uživatelské rozhraní svému držiteli nabízí výběr několika režimů, mezi nimiž nechybí clona, portrét, AR (emotikony), panorama, černobílý, vodoznak, filtr a jiné. Součástí výbavy je dále HDR a podpora umělé inteligence (AI), jejíž úkol je jasný: vybrat nejvhodnější nastavení bez nutnosti lidského zásahu.

Její funkčnost je ale rozporuplná. Někdy jsou výsledky v pořádku, jindy je vidět prostor pro výrazné zlepšení. Vývojáři by mohli na optimalizaci ještě drobet zapracovat. Přítomnost inteligence ale jednoznačně vítáme, neboť posouvá telefonní zařízení zase někam dál.

Systém a konektivita – 8,5/10

Operační systém staví na Androidu 8 Oreo a grafické nadstavbě EMUI 8.2. Prostředí patří mezi ta přehledná, svižná a intuitivní. Spolehnout se můžete na výsuvnou lištu a řadu předinstalovaných aplikací od Googlu.

Kancelářské pomocníky zastoupil kalendář, hodiny, kalkulačka, rekordér, ale také kompas a zrcadlo. Dočkáte se i několika předinstalovaných demoverzí her a aplikací typu eBay či Netflix. Že se vám nelíbí? Během okamžiku je můžete odinstalovat přetažením do virtuálního koše.

Samotný systém kamarádí s LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, GPS, GLONASS a NFC. Infraport nebo FM rádio ale nikde nenajdete. Uvnitř nastavení je přítomna například chytrá asistence, ve které v rámci nastavení zapnete všemožná gesta.

Převrácením pak můžete utlumit příchozí šéfův hovoru, kloubem prstu rozdělíte obrazovku na dvě poloviny, třemi prsty pořídíte snímek obrazovky a tak dále. A možnost plánovaného zapnutí a vypnutí přístroje někoho také potěší.

Působivé je dále hlasové ovládání, jehož prostřednictvím vybraným slovosledem probudíte telefon a přinutíte jej k vybrané činnosti, jako je třeba rychlé volání. A světe div se, ono to skutečně funguje. Paráda!

Recenze a zkušenosti zákazníků

Česká Heureka posbírala 27 uživatelských recenzí, které se společně podílely na perfektním 99 % hodnocení. Spokojení zákazníci si chválí pěkný vzhled, velkou obrazovku, slušné fotografie a baterii. Někomu ale vadí absence odolnosti a menší notifikační LED dioda.

Zapátrali jsme i za naše hranice, kde nás zaujala recenze serveru TechRadar.com. Tam se mezi klady objevil výkon, fotoaparát a povedená nadstavba EMUI.

Na stránce Gadgetsnow.com telefon sklidil hodnocení 3/5, kde tamní hodnotitelé považují Novu 3 za vydařenou, ovšem zároveň upozorňují na velkou konkurenci dané kategorie.

Alternativy k Huawei Nova 3

Jako vyloženě přímého konkurenta považujeme LG V30 (recenze), který stojí skoro stejně a nabízí po téměř všech stránkách něco navíc. Předně je řeč o elegantním zpracování, vysoké odolnosti s certifikací IP68 a vojenským standardem, perfektním 6″ P-OLED displeji a povedených denních i nočních fotografiích.

Za obdobnou cenovku si můžete pořídit leč starší, ale stále vynikající stroj Samsung Galaxy S8 (recenze). Tahle mašina vaše ruce poctí krásným zpracováním, oči vysokým rozlišením v podání Super AMOLED obrazovky a dětské choutky skrze našlapaný procesor Exynos 8895 a 4 GB RAM.

Moc dobrý telefon je také Honor 10 4GB/128GB Dual SIM (recenze), u něhož oceníte pohledné vzezření, herní výkon, pěkné fotografie a plynulá videa v kvalitě FHD+. Honor doporučíme i selfie nadšencům, neboť dokáže dobře zachytit témě jakýkoliv ciferník.

Závěrečné zhodnocení

8.4

Skvělý

Nákup smartphonu Huawei Nova 3 rozhodně stojí za zvážení. Vychválit musíme atraktivní vzhled, vynikající obrazovku plnou detailů, herní výkon a poctivou výdrž. Body šly ale dolů za absenci odolnosti a nestabilizovaná videa.

Design a zpracování
8
Displej
9
Hardware a výkon
9
Výdrž baterie
8.5
Fotoaparát a kamera
7.5
Systém a konektivita
8.5
Klady
 • Pěkný vzhled
 • Velký a kvalitní displej
 • Slušný herní výkon
 • 111 GB základní uložiště
 • Parádní výdrž
 • Pěkné fotografie
 • Funkční odemykání obličejem a hlasem
 • Svižný a odladěný chod
Zápory
 • Bez odolnosti
 • Nestabilizovaná videa
 • Absence bezdrátového nabíjení
 • Dost se patlá

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář