Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Samsung Galaxy S8 (G950F)

13. 9. 2017 aktualizováno

Letošní vlajkový model Samsung Galaxy S8 Plus se skutečně povedl, což dokládáme v naší červnové recenzi. Od té doby uplynulo hodně vody, a tak přišel čas i na chytrý telefon Samsung Galaxy S8.

Cena tohoto chytrého kousku se pohybuje kolem 22 000 Kč (09/2017), přičemž k dostání je v černém, modrém, zlatém, šedém, stříbrném a dokonce růžovém provedení. Od vyspělejšího „Pluska“ se liší zejména svojí velikostí, nicméně i na některé drobnosti přece jenom dojde. Pojďme se podívat, co za částku přesahující magickou hranici dvaceti tisíc korun vlastně dostaneme.

Testado radí

Máte rádi telefony Samsung? Přečtěte si výběr těch nejlepších modelů v poměru cena/kvalita.

Obsah balení

Součástí balení je papírový průvodce rychlým spuštěním, značková sluchátka AKG včetně dvojice náhradních párů gumek. Dále krabice obsahuje rychlonabíječku s propojovacím kabelem zakončeným USB typu C.

Součástí krabice je i dvojice redukcí: první zvládá změnu z microUSB na USB-C, přičemž druhá dokáže rozpoznat konektor USB-A, jehož výstup se změní na USB-C.  Jde tedy o tzv. USB OTG redukci. Obsah balení je více než slušný, a svojí kvalitou samotný výrobek určitě nehaní.

Samsung Galaxy S8 - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Zpracování smartphonu jednoznačně patří mezi jeho velké přednosti. Telefon je pohledný a esteticky dokonalý. Krásné dílenské zpracování vzalo za své a hrdí majitelé Galaxy S8 se mohou jen radovat. Na stolku odložený telefon vzbudí mezi okolními kolemjdoucími nikdy neutichající zájem. Každý si chce na tento 148,9 mm vysoký, 68,1 mm široký a 8 mm hluboký výtvor sáhnout a trošku se s ním polaskat.

Konstrukčnímu zpracování jasně dominuje tvrzené prosklení Gorilla Glass 5. Tuto formu ochrany najdete jak na čelní, tak zadní straně přístroje. Obvodové strany telefonu jsou zase z lehké kovové slitiny, která zařízení celkově zpevňuje. Skřípot nebo nářek spojených součástí je zcela mimo mísu. Pevná konstrukce je dokonce odolná, o čemž svědčí certifikace IP68. Vysoký stupeň krytí znamená možnost ponořit přístroj do metrové hloubky po dobu 30 minut. Odolnost vůči prachu a vlhkosti je pak samozřejmá.

Boční i vrchní strany jsou příjemně zaobleny tak, že se při držení hrany telefonu nezarývají do prstů a dlaně. Zaoblená je vlastně i obrazová strana, jejíž boční části vytvářejí příjemný 3D efekt. Telefon se také příjemně drží a je radost s ním pracovat. Na venkovních stranách zkrátka nenajdete prvek, který by pohodlné manipulaci svojí přítomností bránil.

Hůře je na tom ale kluzkost. Jelikož jsou všechny strany zaoblené a všude se táhne skleněný povlak, stačí drobná nešikovnost a „máte vyděláno“. Je to zkrátka kompenzace za hezký vzhled a ladné křivky. Zakoupení pouzdra tedy stojí minimálně za zvážení. Přístroj se vám bude lépe držet a pocit bezpečí se rovněž mírně navýší. Z rapidního navýšení váhy mít obavu nemusíte, protože recenzovaný kousek váží velmi slušných 155 gramů.

Nyní plynule přejděme k technické vybavenosti nového Samsungu Galaxy S8. Čelní strana má na svém vršku hned několik specializací. Mimo senzorů se jedná o notifikační LED diodu, 8 Mpx fotoaparát a podlouhlý reproduktor. Naprostou většinu přední strany zastává displej o velikosti 5,8 palců. Navigační tlačítka se nesou v softwarovém duchu, což znamená, že na čelní straně nenajdete žádné mechanické tlačítko – vše se ovládá dotyky a gesty.

Na horní straně spatříte miniaturní zdířku mikrofonu a vysunovací slot pro jednu nanoSIM kartu a jednu microSDXC kartu. Protější spodní strana zajistila prostor sloužící otvoru pro 3,5 mm jack a hlavní reproduktor. Mezi oběma jmenovanými je k vidění konektor USB-C, s jehož pomocí můžeme telefon nabíjet a propojovat s dalšími technikami.

Pravá hrana vlastní samostatné tlačítko pro zapínání a vypínání displeje. Levá na tom není o nic lépe: hostí kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti a spouštěcí tlačítko služby Bixby. To lze již díky šikovné komunitě přeprogramovat na prakticky jakoukoliv funkci – třeba výsuvnou lištu. Po otočení telefonu na nás vybafne 12 Mpx fotoaparát, blesk a čtečka otisků prstů. Ta funguje skvěle a pohotově, vadí nám ale její nevhodné umístění. Tělo recenzovaného Samsungu je moc dlouhé, a tak je i čtečka otisků na nás příliš daleko.

A u odemykání se můžeme ještě chvíli zastavit. Přístroj jde totiž mimo otisků, zadáním hesla nebo gesta odemknout také rozpoznáním obličeje nebo očních duhovek. Servisování zajišťuje přední senzor, jehož rozpoznávací schopnosti klopýtají při snížené viditelnosti. Tento technický nedostatek je ale logický: když je tma, člověk také nevidí, jakou barvu očí má jeho protistrana…

Podívejte se, co Samsung Galaxy S8 vydrží…

Displej – 10/10

Testovaný model se může pyšnit vynikající obrazovkou typu Super AMOLED o velikosti 5,8“ a maximálním rozlišení 2960 × 1440 pixelů. Jedná se o poněkud atypické hodnoty, což má své logické opodstatnění. Nezvykle protáhlé tělo smartphonu se projevilo na neobvyklém poměru stran 18:5,9.

O displeji lze jednoznačně hovořit jako o učiněné pastvě pro oči. Obrazovka je dokonale čitelná a všechna požadovaná zadání vykresluje nadstandardně. Také jemnost 568 ppi není vůbec k zahození. Těšit se můžete na jemné rysy a teplé barvy, na které je radost pohledět. Všechny pozorovací úhly jsou zcela dostatečné a s čitelností jsem nikdy a nikde problém neměl.

Samsung Galaxy S8

A uvidíte sami, že maximální jas doslova vypaluje oči. S jeho regulací si ale nebudete muset lámat hlavu, protože displej vlastní všestrannou softwarovou podporu. V prvé řadě jde o automatický jas, který se svému okolí výborně přizpůsobuje. Knihomolové určitě ocení i přítomnost filtru modrého světla, který citlivým očím zase o něco ulehčí.

V případě obrazovky lze dále nastavovat třeba časový limit jejího vypnutí, stavový panel, spořič obrazovky, LED indikátor a třeba i režim displeje (adaptivní, Kino AMOLED, Fotografie AMOLED, základní). Něco navíc představuje možnost změny rozlišení obrazovky, která nabízí celkem tři úrovně rozlišení: HD+, FHD+ a WQHD+.

Obrazovku hodnotím celkově jako nadprůměrnou a není jí vlastně ani co vytknout. Všechny gesta a pokyny zvládá s rychlostí a ladností páva, tudíž nelze hodnotit jinak než maximální bodovou hranicí. Nad čím ale zvedám prst je neskutečná upatlanost, která se promítá na každičkém centimetru. Nehezkých čmouhanců se ani nelze zbavit.

Hardware a výkon – 9/10

Výkonností stránka této hračky je na vrcholné úrovni. Hledáte-li spolehlivého a nadstandardního herního kamaráda, právě tenhle mobilní telefon je pro vás to pravé ořechové. Jádro přístroje zastupuje výkonná pecka v podobě osmijádrového procesoru s čipsetem Exynos 8895, po jehož boku stojí vždy ve střehu 4 GB operační paměti.

Nadstandardní technická výbava znamená ochutnávku veškerých nejnovějších her, které běží tak plynule, jak jen to je vůbec možné. Poklesy snímkování nebo nějaké záškuby jsou zde naprostou utopií. Ani teplotní stránka nevykazuje výkyvy, jež by stály za komentář. Svatým důkazem je tomu výsledek v AnTuTu Benchmarku, kde Galaxy S8 vybojoval 174 432 bodů.

Samsung Galaxy S8 - AnTuTu Benchmark HW

A to už je panečku pořádný výsledek, který dokonce překonal svého dražšího bratra S8 Plus o celé dva tisíce. Více než trojnásobně pokořil například nedávno recenzovaný Samsung Galaxy J7 (2017), a o necelých třicet tisíc bodů přeskočil Honor 8 Pro. Jak tedy vidíte, výkonností stránka této plechovky je nadstandardní.

Ani vnitřní uložiště není k zahození. Výrobce sice zpívá o 64 GB prostoru, k využití je ale téměř 54 GB. I tak se jedná o vysoké číslo, které není v mobilním světě příliš obvyklé. V případě, že holdujete pořadům a filmům ve vysokém rozlišení, můžete si přikoupit microSDXC kartu, s jejíž pomocí se dá uložiště rozšířit o dalších 256 GB místa.

Dost bylo ale slaďoulinkých vět, na řadu musí přijít i kritika. Tu snášíme na zvukovou stránku. Za prvé bychom klidně uvítali stereo reproduktory, přičemž stejně tak by nám nevadila vyšší výstupní kvalita. Použitý mono reproduktor sice vříská dostatečně hlasitě, na druhou stranu ale nejsou jeho tóny nic moc kvalitní. Tedy pochopitelně v říši mobilních přístrojů za desetitisícové částky. Ani jeho umístění není zrovna ideální. Při hraní si výstup překryjete prstem nebo dlaní a máte po legraci.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7,5/10

Kapacita použité baterie se zastavila na hranici 3000 mAh. Na úvod si neodpustíme říci, že se zrovna nejedná o hodnotu, kterou bychom akceptovali. Telefon je dost velký na to, aby byla kapacita klidně o nějaký ten tisíc větší.

Samsung Galaxy S8 - baterie

Při běžném používání se každodenního nabíjení nevyhnete. Na konci dne se procentuální hranice pohybuje kolem 20 – 35 procent. A to znamená nutnost nabití. Do rána sice přístroj vydrží, ale úplně vybitý vám bude samozřejmě k ničemu. Během používání jsem získal neblahý pocit, že je vlastně úplně jedno, co s telefonem dělám. Jestli hraji hry nebo brouzdám na internetu, baterie chce stůj co stůj každý den dobít.

Samsung Galaxy S8 - AnTuTu Benchmark baterie

Nabíjecí proces trvá z úplného vybití na maximální hodnotu průměrně kolem hodiny a půl. Za půl hodiny získáte kolem 36 procent nabité kapacity. Nejsou to sice špatná čísla, ale přáli bychom si něco rychlejšího. Drobnou útěchou jsou úsporné režimy, s jejichž softwarovou pomocí se životnost baterie výrazně navýší. Na oplátku ale musíte počítat s vypnutými aplikacemi a sníženým výkonem včetně jasu. AnTuTu test baterie skončil na 11 682 bodech.

Fotoaparát a kamera – 9/10

Je to nejen herní výkon, ale i dvojička fotoaparátů, kterými Samsung Galaxy S8 vyniká. Zatímco zadní stranu okupuje 12 Mpx objektiv, na té přední najdete neméně kvalitní 8 Mpx selfie kameru. Oba kusy oplývají světelností f/1,7, což nejsou vůbec špatné hodnoty. Výsledná kvalita je znát v každém okamžiku. Je prakticky jedno, zdali fotografujete za plného slunečního svitu, šera, anebo večer… Snad z každého snímku vyčuhuje kousek něčeho slušivého. Tato slova je ale nutné brát v rámci mezí, neboť noční snímky se svojí podobou nebudou denním snímkům vyhotoveným za ideálních podmínek nikdy rovnat.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Objektivy fotografují skutečně výtečně. Samsung Galaxy S8 jednoznačně doporučujeme uživatelům, kteří hledají nadstandardní fotoaparát. Hlavní čočka zvládne pořídit snímek v maximálním rozlišení 4032 × 3024 pixelů, přičemž selfie si zase můžete pořídit v 2560 × 1440 pixelech. Fotografických kvalit je k výběru několik, díky čemuž ušetříte místo a v případě sdílení fotografií i data.

Mezi největší negativa fotoaparátů považuji problémy se zachycováním pohybujících se předmětů. Na větší vzdálenost problémy patrné nejsou, hůře jsou na tom ale výsledky u blízkých objektů. Například při koupání malého vrtošivého dítěte se namísto hezkých vzpomínek dočkáte spíše rozmazaných čmouhanců.

Fotografické rozhraní je velice intuitivní a jednoduché. Není potřeba se s ničím sáhodlouze seznamovat a cokoliv nastavovat. Stačí zapnout daný režim a můžete vesele fotit. Mimo pixelové volby si můžete vybírat z široké řádky nejrůznějších nastavení a efektů. Fotografovat nemusíte pouze automatickým režimem. K mání je režim Pro, Panoráma, Hyperčas a jiné. Bohatou softwarovou podporu vyplňuje časovač, rychlé spuštění pomocí tlačítka pro zapínání displeje, ovládání hlasem a další vybrané funkce.

Ani videa nezklamala a svojí obrazovou kvalitou jsou nadprůměrná. Postupem času jsme nabyli dojmu, že nahrávací kvalitu výrobci v poslední době spíše opomíjejí. Letošní Galaxy S8 nám ale ukázal, že tomu tak není. Výsledné záběry jsou skutečně vynikající a díky pohotové stabilizaci obrazu jsou dobře koukatelné. Zadní kamerou můžete natáčet maximálně v rozlišení 3840 × 2160 pixelů při 30 snímcích za sekundu, přičemž přední kamera zvládá rozlišení 2560 × 1440 pixelů také při 30 snímcích.

Systém a konektivita – 9,5/10

Chytrý mobilní telefon za takovou cenu samozřejmě vlastní nejnovější Android verze 7.0. Ruku v ruce s operačním systémem jde Samsung nadstavba Experience. Oba systémy spolu bezvadně kooperují a během používání jsem se nesetkal s ničím negativním. Zadrhávání ani zdlouhavé načítání nemá v těchto hájích žádný prostor. Naopak jsem byl svědkem plynulého chodu a slušné porce užitečných vychytávek.

Mezi ty povedenější řadíme využití okraje obrazovky. Snadným přetažením prstu se vysunou vybrané aplikace a kontakty. To je velmi pohodlný způsob, jakým se rychlostí blesku dostaneme k nejpoužívanějším aplikacím.

Dále dejme prostor pohotové výsuvné liště. Její zpracování zobrazuje celkem 16 funkcí najednou, přičemž k těm ostatním se lze dostat snadným potáhnutím prstu. Prostředí výsuvné lišty okupuje baterka, úsporný režim, filtr modrého světa, umístě a další věci. Po prvním spuštění na vás čeká řádka skvělých programů od Microsoftu (Word, Excel, Skype), Googlu (Disk, Duo, Fotky) a Samsungu (Moje soubory, Galaxy Apps).

Kromě uvedených jsou automaticky nainstalovány aplikace jako třeba Mapy, YouTube, Kalendář a Hodiny. Porce je to vskutku úctyhodná, ovšem nejde o nic otravného a už vůbec ne zbytečného. S veškerým servisem jsem byl spokojen a nemohu nic vytýkat. Nyní můžeme plynule přejít do položky „Nastavení”. Galaxy S8 podporuje NFC, Wi-Fi, Bluetooth a třeba LTE. FM rádio a infraport ale budete hledat marně.

Za slušnou kompenzaci těchto absentérů ale můžeme počítat funkce pro zrakově a sluchově postižené, široký sortiment pozadí a motivů včetně funkce Smart Switch. Ta zvládne snadné přenesení obsahu ze starého zařízení formou USB propojení nebo bezdrátového přenosu. Vychválit musíme i funkci rychlého hledání – stačí zadat název hledaného výrazu a systém vaše přání v okamžiku vychrlí. V systému se tedy neztratí ani začínající telefonisté.

Alternativy k Samsung Galaxy S8

Dražší variantou je samozřejmě Samsung Galaxy S8 Plus (čtěte naši recenzi), který stojí o nějakou tu tisícikorunu víc. Za příplatek získáte hlavně větší obrazovku o velikosti 6,2 palců a baterii o kapacitě 3500 mAh.

Podívat se můžete i na o něco levnější variantu, která má svojí kvalitou stále co nabídnout. Hovoříme o smartphonu Honor 8 Pro (recenze), jehož cena se pohupuje na 16 000 Kč (09/2017). Za tenhle peníz vám garantujeme krásný design, kvalitní displej, vynikající výkon a perfektní fotografické výsledky. Krom toho můžete počítat s optimalizovaným systémem běžícím na Androidu 7.0. Jen škoda kluzkého povrchu a přehřívání.

A pokud nechcete utratit příliš, zkuste model LG G6 za 11 000 Kč (09/2017). Tento kousek vlastní krásný displej o velikosti 5,7″, dvojici 13 Mpx fotoaparátů a 4 GB operační paměti. Vaše hry a pořízené snímky si můžete ukládat na uložiště o velikosti 32 GB, přičemž kapacita baterie hlásí hodnotu 3300 mAh. Právě akumulátor nemusí zrovna všem vyhovovat, protože toho zase tolik nevydrží.

Náš tip

Jsou pro vás prioritou kvalitní fotky? Pak sáhněte po některém z doporučených fotomobilů.

Závěrečné hodnocení

9

Perfektní

Letošní Samsung Galaxy S8 se vyvedl a jeho koupi můžeme jenom doporučit. Telefon vypadá krásně, něco vydrží, zvládne náročné hry a focení, včetně natáčení videí, je samá radost. Trošku nám ale vadí horší umístění čtečky otisků prstů a třeba i slabá výdrž baterie. Recenzovaný model ale mezi vlajkové lodě Samsung právem patří.

Design a zpracování
9
Displej
10
Výkon a hardware
9
Výdrž baterie
7.5
Fotoaparát a kamera
9
Systém a konektivita
9.5
Klady
  • Elegantní design
  • Odolná konstrukce
  • Vysoký výkon
  • Nadstandardní fotoaparáty
  • Vyladění systém
Zápory
  • Umístění čtečky otisků prstů
  • Průměrný reproduktor
  • Upatlaný povrch
  • Slabší výdrž baterie
  • Vysoká cena

Nejprodávanější mobilní telefony dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář