Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Samsung Galaxy J7 (2017) Dual SIM

25. 8. 2017 aktualizováno

Jihokorejská společnost Samsung nás v letošním roce potěšila několika slušnými chytrými přístroji. Především se nám líbil Samsung Galaxy S8+, o kterém jsme se vyjádřili v naší recenzi, přičemž na jeho menšího bratříčka S8 se již netrpělivě chystáme.

Nyní k nám doputoval model Samsung Galaxy J7 2017, který toho nabízí víc než dost. Cenovou hladinou šetřivé mobilní nadšence nepotěší, na oplátku ale zase uspokojí svojí kvalitou a slušným technickým základem.

Současná cena J7 2017 se pohybuje kolem 9 000 Kč (08/2017), přičemž k dostání je v několika barevných variacích. Detailněji se můžete podívat na naši zlatou barvu, přičemž zvažovat můžete také stříbrný a černý kabátek. Samsung Galaxy J7 2017 se také vyrábí v Single SIM nebo naší Dual SIM verzi.

Obsah balení

Podlouhlá papírová schránka ve svém nitru ukrývá mobilní telefon, standardní nabíjecí adaptér, kovový špendlík, samostatný propojovací kabel typu microUSB a pecková sluchátka. Pro začátečníky je připraven i návod k obsluze v papírovém vydání.

Samsung Galaxy J7 2017 - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Již na první pohled je patrné, že tento mobilní chytrák není žádný uťáplinec. Ba naopak, je veliký 152,4 x 74,7 x 7,9 mm a váží poctivých 181 gramů. Váha nás příjemně překvapila, protože musíme brát v úvahu použitý materiál. Plastové vyhotovení v tomto případě nenašlo uplatnění a výrobní proces vsadil na lehkou kovovou slitinu.

To byla dobrá volna, protože všechny díly a části na sebe dokonale pasují. Při manipulaci telefon působí pevně a nikde nic nevrže ani neskřípe. Přístroj se i příjemně drží a manipulace s ním je samá radost. Na rozích telefonů jsou známky neopatrného zacházení předchozích uživatelů, kterému konstrukce úspěšně odolala. Možná až překvapivě dobře. Je ovšem škoda, že ochrana telefonu není certifikována nějakým číslem.

Celkově se výrobek povedl i po stránce designové. Jeho zevnějšek na oko působí příjemně a docela elegantně. Krásu sice mírně ruší čočka objektivu, ale i tak je to pohledný mobilní kousek. Na horní straně se kromě objektivu 13 Mpx předního fotoaparátu nachází protáhlá zdířka reproduktoru, senzor a přisvětlovací LED dioda. Místo ní bychom asi raději viděli notifikační diodu, kterou jednoznačně postrádáme.

Pod uvedeným výčtem si pohupuje logo výrobce Samsung, přičemž hned pod ním začíná okraj 5,5palcové obrazovky. Ta je k oběma okrajům roztažena téměř na maximum, přičemž na svém konci je rázně zkosena ke kovovým okrajům. Pod displejem se tyčí mohutné mechanické domovské tlačítko, přičemž vlevo je k vidění dotykové tlačítko nabídky posledních aplikací. Pravý roh je rovněž typický a nabízí funkci „zpět” v podání druhého dotykového tlačítka.

Prostřední mechanické tlačítko kromě své hlavní role zastává i funkci čtečky otisků prstů. Ta je pohotová a nemohu jí absolutně nic vytknout. Funguje výtečně a její umístění zajišťuje pohodlné a hlavně pravidelné používání. Trošku ale zamrzí kompletní nepodsvícenost jmenovaných tlačítek.

Jdeme ale dále. Zatímco horní hrana přístroje je zcela holá, protější spodní částí má něco navíc. Především se jedná o zdířku typu microUSB a otvor pro 3,5 mm jack. Hned opodál je pak miniaturní zdířka mikrofonu. Konektor typu USB-C tedy chybí.

Pravá hrana nabízí jediné tlačítko pro zapínání a vypínání obrazovky, přičemž hned nad ním se krčí otvor hlavního reproduktoru. Na jejím nedalekém protějšku je k viděné dvojice samostatných tlačítek pro ovládání hlasitosti, přičemž ve spodní části si hoví celkem dva vysunovací šuplíky. Do prvního lze vložit nanoSIM kartu a do spodního zase jednu nano SIM kartu a paměťovou kartu. Vnější strany obou šuplíků s okrajem těla telefonu dokonale lícují a při přejetí prstem o jejich přítomnosti ani nevíte. Také všechna tlačítka sedí pevně a jejich ovládání je příjemné.

Na zadní straně chytrého telefonu je k vidění 13 Mpx fotoaparát, pod nímž je umístěn přisvětlovací LED blesk. Obě techniky jsou zapuštěny do oválu černé barvy, jehož obvod je poznamenán stříbrným okrajem. Hlavní ale je, že nic nevyčuhuje a telefon po položení zády na stůl sedí jako přibitý. Kromě uvedeného je zadní strana poznamenána logem Samsung a nápisem Duos upozorňujícím na duální SIM karty.

Displej – 9/10

Recenzovaný kousek Samsung Galaxy J7 2017 svému pozorovateli nabízí výtečný SUPER AMOLED displej. Jeho velikost se pyšní 5,5“, na jejíž ploše se zobrazuje rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů. Jemnost obrazovky se pohybuje kolem 401 dpi. Displej přístroje patří mezi ty lepší a kvalitnější. Již při prvním spuštění je kvalita na první pohled znát. Obrazovka krásně zobrazuje písmena a filmové záležitosti. Skvělou čitelnost a viditelnost berte jako naprostou samozřejmost, u níž se nemá smysl ani zastavovat.

Obrazovka nabízí dokonalou podporu v podání adaptivního jasu a filtru modrého světla, který chrání naše věčně unavené oči. Podpora je skvělá hlavně proto, neboť výborně funguje. Adaptivní jas pracuje nadmíru dobře a projevil se po všech stránkách jako dobrý pomocník. Displej je čitelný jak ve dne, tak v noci mezi peřinami.

Samsung Galaxy J7 2017

Mimo spořiče obrazovky, nastavení velikosti ikon a písmen displej nabízí možnost několika režimů. Já jsem dal přednost adaptivní obrazovce, která automaticky optimalizuje rozsah, sytost a ostrost barev displeje. Každý si nicméně může vybrat i možnost Kino AMOLED, Fotografie AMOLED, anebo základního zobrazení. Jednotlivá funkce zobrazuje barvy trošku jinak a každému se může líbit trošku jiná. Starším lidem nebo třeba sportovcům, kteří nemají čas ani náladu se v záplavě desítek ikon orientovat, mohu doporučit Snadný režim. Ten nastaví jednodušší rozložení domovské obrazovky, čímž se stane orientace mnohem jednodušší.

Na obrazovce hoduje ochranné sklo Gorilla Glass 3, které displej chrání proti poškození. Docela jsem se divil, kolik škrábanců na sobě obrazovka i přesto má. Nejedná se totiž o titěrné proužky, nýbrž o dlouhé a hluboké rýhy. Těžko říci, zdali toto nehezké poškození vzniklo normálním nošením, nebo neopatrnými uživateli. Je však minimálně povzbuzující, že žádná z rýh nešla během používání telefonu na první pohled vidět. Rýhy vynikly až při detailním zkoumání.

Kromě vynikajících zobrazovacích a softwarových vlastností ještě připišme, že všechna gesta a přání zvládá displej perfektně. Stačí se jen dotknout a obrazovka plní přesně to, co jí bylo zadáno a k čemu byla vytvořena. Výtečná je i podpora funkce Always ON, kterou dobře známa z vlajkových lodí Samsungu. Po její aktivaci nemusíte na telefon neustále klikat, protože vidíte aktuální čas, datum a příchozí zprávy nebo zapomenuté telefonáty. Tato funkce je jakousi náhradou za chybějící notifikační diodu. Skutečně výborná a návyková věc. Obrazovka podporuje i režim jedné ruky.

Hardware a výkon – 8/10

S plynulostí obrazovky je pevně spjato technické vybavení. Hlavním hybnou silou je osmijádrový procesor Exynos 7870, jehož maximální frekvence je 1,6 GHz. O dobrý výkon se dále stará grafické jádro typu Mali-T830MP2, přičemž nezbytnou součástí je také operační paměť. Její hodnota se v případě modelu J7 2017 vyhoupla na 3 GB.

Ačkoliv jsou při běžném provozu (bez hraní her) operační paměti z poloviny vytížené, systém běží nadmíru plynule. Během používání jsem se nesetkal se sáhodlouhým načítáním, nějakým sekáním nebo jinými nešvary, kterých mají některé telefony víc než dost. A to je dobře, protože telefon za takovou cenu by podobné vlastnosti mít určitě neměl. Ani přehřívání jsem nikdy nepocítil. Zahřívání ano, ale to v případě většího výkonnostního nasazení.

Samsung Galaxy J7 2017

Máte-li rádi propracovanější hry, tento model se s nimi dobře popere. Zkoušeli jsme i náročnější závodní arkádu Asphalt 8 nebo akční Gangster Vegas, kde se v obou případech hardware projevil dobře. Občas nebyl obraz úplně plynulý, ale nic negativně zásadního se nedělo. Stejně tak přístroj zvládne pracovat s více aplikacemi zároveň. Mezipaměť je sice vhodné čas od času promazat a vyčistit, ovšem není to záležitost nezbytná. Telefon si zkrátka poradí i s multitaskingem. Antutu test vykázal 46 825 bodů, což je o zhruba 17 000 míně než Lenovo Moto G5 Plus (recenze tady) a o cca 12 000 méně než vykázal Honor 6X (více v recenzi). Jak vidíte, telefon J7 2017 porazily konkurenční přístroje o několik tisíc levnější.

Samsung Galaxy J7 2017 - AnTuTu HW

Jako poněkud rozporuplný se projevil reproduktor. Jeho atypické umístění se mi vcelku líbí, byť nemusí úplně všem vyhovovat. Dobré ale je, že při surfování a sledování videí se jeho zdířka nepřikrývá peřinou nebo tělem. To ale platí pouze u jedné strany. Body jdou ale dolů za horší výstupní kvalitu. Ta není nic moc a tady bych očekával něco lepšího. Milovníci hudebních ducáren nechť sáhnou po kvalitních sluchátkách nebo reproduktorech, protože v tomto případě nepochodí.

O moc lepší není ani interní uložiště. Na papíře sice stojí 16 GB, ovšem v reálu máte k dispozici necelých 11 GB. To není na dnešní poměry dostačující a velice brzy jsem musel mazat a rozmýšlet, co budu do telefonu stahovat. Před koupí tohoto kousku tedy doporučuji přikoupit dodatečnou paměťovou kartu, která zvládne prostor navýšit až o 256 GB.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8/10

Uvnitř telefonu je vsazena nevyjímatelná baterie o kapacitě 3 600 mAh. Její výdrž se ukázala v dobrém světle, které by mělo standardním uživatelům postačit. Při plné kapacitě akumulátor zvládne telefon napájet po dobu dvou dnů. Během nich se však vaše činnost nemusí omezovat na drobné úkony, ale bez problémů si lze zahrát nějakou tu hru, vyřídit telefonát, surfovat a odpovědět na otravné zprávy.

Samsung Galaxy J7 2017 - AnTuTu baterie

Vše ale samozřejmě v rámci mezí, protože pakliže budete o vybití baterie vyloženě usilovat, její hodnotu stáhnete na samé dno během jediného dne. Akumulátor zvládne napájet hry v jednom tahu po dobu přibližně 5 – 6 hodin, přičemž sledovat filmy a videa není problém po dobu zhruba 9 hodin.

Nabíjení baterie už tak radostné není. K ruce totiž není žádná vysokorychlostní nabíječka, nýbrž klasický nabíjecí uťáplinec. To je velká škoda, protože s výkonnější nabíječkou by se doba nabíjení určitě nezastavila na hodnotách 2 hodin a 30 minut. Nabíjecí proces tedy trvá dost dlouhou dobu. AnTuTu test baterie dosáhl na 16 665 bodů, což je vynikající výsledek.

Fotoaparát a kamera – 7,5/10

Někde v úvodu jsme hodnoty fotoaparátů nakousli. Obě kamery mají stejnou hodnotu 13 Mpx, ovšem mírné rozdíly tu přeci jenom jsou. Zatímco zadní fotoaparát nabízí světelnost v hodnotě f/1,7, přední selfie kamera má světelnost f/2,0. Jak je vidno, obě tyto hodnoty jsou nadmíru dobré a kdejaké fotografické konkurenci vytřou zrak.

Garantovaná čísla jsou ale jedna věc, kdežto výsledná kvalita druhá – ovšem o to zásadnější. Fotoaparát mne svojí kvalitou ze židle určitě nevytrhl. Začněme ale radostněji. Nadmíru dobře fotoaparát zachycuje objekty v denním světle, kde bych ohvězdičkoval zejména barvitost a sytost snímků. Hlavně na lidských tvářích a kůži jde vidět, jak jsou barvy plné a přirozené. Opravdu moc hezká podívaná.

Na více fotografií v originální kvalitě se můžete podívat na této stránce.

Ani makro snímky nejsou vůbec k zahození. Stačí si trošku vyhrát, mít krapet trpělivější ruku a výsledky jsou znát. Hrozně se mi líbil automatický režim, jehož kvality se plně projevily při fotografování pavučin. Objektiv stačí namířit na vybraný bod zájmu a sám začne pěkně ostřit – jakoby věděl, co si přeji fotografovat. To je perfektní věc, která dovolí fotografovat kde co.

Výsledky jsou na tom ale hůře v případě, kdy se fotografovaný objekt hýbe. Pak jsou snímky rozmazané a vlastně k ničemu. Objektivům nedělá dobře ani zatažená obloha doprovázená stíny. Fotografie pak bývají zatmavené a celkově potemnělé. Maximální rozlišení se v případě fotografií zastavilo na hranici 4 128 × 3 096 pixelů, přičemž videa lze natáčet ve Full HD rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů.

Kamerové záběry hodnotím lehce nadprůměrně. Natočená videa sice nejsou kdovíjak ostrá a světlá, ovšem alespoň nejsou trhaná a ve většině případů ani rozostřená. Ostření je výborné během dne, ovšem s ubývajícím světlem je drobná ostřící nejistota přece jen patrná.

Kreativnější fotografové mohou využít několik fotografických posluhovačů. Krom automatického režimu je k dispozici Pro, Panoráma, HDR, Noc a kupříkladu i sport. Také fotografické efekty jsou zastoupeny výběrem hlubokého, retro, filmového, klidného nebo třeba pastelového tónu.

Fotoaparát lze klidně i načasovat nebo každou fotografii označkovat polohou jejího vzniku. Příjemná je i možnost zkontrolování obrázku po jeho bezprostředním pořízení, jako jsme tomu zvyklí u klasických fotoaparátů. Pro milovníky selfie snímků se hodí i funkce klepnutí na displej, po čemž následně dojde k vyfotografování.

Systém a konektivita – 9/10

Samsung Galaxy J7 2017 pracuje s nejnovějším operačním systémem Android 7 s nadstavbou Samsung Exynos. Uživatelské prostředí je perfektně odladěné a plynulé. S výkonným hardwarem pracuje ruku v ruce jedna báseň a není mu prakticky co vytknout.

Jako vždy, i v tomto případě je součástí systému výsuvná lišta. Na jejím podloží najdete klasickou směsici aplikací typu baterka, režim letadlo, umístění, nerušit a další. Přístroj podporuje Bluetooth, NFC, mobilní hotspot, LTE, GPS a samozřejmě i Wi-Fi.

Kromě standardních možností jako je nastavení pozadí, tónů, mobilních dat a všemožného usnadnění bych rád vyzdvihnul rozšířené funkce. Tam najdete třeba možnost zapnutí snadného ztlumení otočením telefonu displejem dolů, inteligentní upozornění, které využívá vibrace k upozornění na nepřijaté hovory, nebo dále užitečné odesílání SOS zpráv. To si lze nastavit k obrazu svému tak, aby v případě hrozícího nebezpečí telefon automaticky odesílal obrázky nebo nahrávky vybraným kontaktům. SOS odesílání se aktivuje trojím rychlým stisknutím vypínače.

Po prvním spuštění můžete využívat předinstalované aplikace od společnosti Google, jako je Gmail, Mapy, YouTube a jiné užitečnosti. Také společnost Microsoft se trošku přiživila a k mání je Word, Excel a třeba Skype. Náročnějším posluchačům udělá radost přítomnost FM rádia, kalendáře a záznamníku. Co chybí je infraport.

Alternativy k Samsung Galaxy J7 2017

O něco méně stovek stojí Honor 8 32 GB Dual SIM (čtěte naši recenzi), který si momentálně můžete koupit za 8 800 Kč (08/2017). Ačkoliv nemá naše první alternativa SUPER AMOLED displej, i tak se může pochlubit plně Full HD obrazovkou, která se nemá za co stydět. Ostatně displej je se svými 5,2palci o něco menší a naopak  se může pyšnit 4 GB operační paměti a váhou kolem 150 gramů.

Honor 8 má především výtečné fotoaparáty. Přední stranu zdobí 8 Mpx objektiv, přičemž zadní strana je o mnoho lepší. Na zádech tohoto chytrého telefonu totiž najdete duální fotoaparáty o výkonu 12 Mpx. Těšit se můžete i na kvalitní zpracování a odladěný systém včetně rychlého nabíjení. Jenom ta energetická výdrž by mohla být trošku lepší a kvalita videí stejně tak.

Druhou alternativou si dovolíme upozornit na letošní výborný telefon Lenovo Moto G5 Plus, o kterém jsme psali během teplých červencových dní. V současné době stojí kolem 7 000 Kč (08/2017), přičemž jeho koupi můžete s klidným svědomím doporučit. Mezi hlavní přednosti Moto G5 Plus patří především pevná konstrukce, pohotová čtečka otisků prstů a třeba i skvělý hardwarový výkon a obstojná výdrž baterie. I tento kousek má ale své meze, kdy nám nejvíce vadila absence notifikační diody a průměrný výkon fotoaparátů.

Závěrečné hodnocení

8.3

Skvělý

Recenzovaný Samsung Galaxy J7 (2017) se ukázal v převážně dobrém světle. Především nás zaujalo poctivé kovové zpracování, čitelný displej a odladěný systém s nejnovějším Androidem. K samému výsluní nám ale chybělo několik drobností. Hlavně se nám stýskalo po notifikační diodě a vyspělejším USB-C konektoru.

Design a zpracování
8
Displej
9
Výkon a hardware
8
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
7.5
Systém a konektivita
9
Klady
  • Kovový design
  • Skvělý displej
  • Slušná výdrž baterie
  • Plynulý systém
  • Funkce Always ON
Zápory
  • Chybí notifikační dioda
  • Nepodsvícená navigační tlačítka
  • Delší doba nabíjení
  • Konektor microUSB
  • Vyšší cena

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář