Naše stoly jsme během prvních týdnů letošního roku obtěžkali mobilním telefonem LG G6 ve verzi s 32 GB uložištěm a Single SIM. Cena této chytré hračky se pohybuje kolem 11 000 Kč (02/18), přitom teprve před několika měsíci byla cenovka znatelně vyšší.
Výbava modelu LG G6 se od jednotlivých trhů liší. Jiný kousek si mohou pořídit telefonisté v Americe, Asii a také u nás v Evropě. V naší domovině máme k mání černé, zlaté nebo platinové provedení. Třetí barvičku jsme dostali k vyzkoušení my, a tak se pojďme podívat, co na přístroj vlastně říkáme.
Obsah balení
Naše balení nabízelo krom samotného přístroje nabíjecí adaptér, datový kabel s koncovkou USB-C a kovovou sponku. V případě koupě ale můžete ještě počítat se špuntovými sluchátky a papírovou příručkou.
Design a zpracování – 8,5/10
Recenzovaný kousek LG G6 působí na pohled velmi elegantně. Přístroj se určitě neztratí ani mezi konkurenčními TOP modely, což s ohledem na cenu potěší. Konstrukční zpracování pocítilo lehkou kovovou slitinu, která telefon znamenitě zoceluje. Sebemenší zavrzání ani nelibý zvuk tak nepřipadá ani v úvahu. A nezůstalo pouze u kovu.
Zadní strana byla opasována tvrzeným skleněným krytím Gorilla Glass 5, přičemž čelní strana verzí 3. Konstrukce oplývá zvýšenou odolností, neboť vlastní certifikaci IP68. Majitelé „Gé šestky“ se tak nemusí obávat až 1,5metrové hloubky po dobu 30 minut. Přístroj se také honosí vojenskou certifikací MILD-STD 810G, kdy odolá pádu z cca 1,2metrové výšky a extrémním teplotním výkyvům. Telefon tedy něco vydrží. Celkové rozměry se vešly do hodnot 148,9 × 71,9 × 7,9 mm a hmotnosti 162 gramů.
Přístroj je vytáhlý do výšky, o čemž svědčí poměr stran 18:9. Některým uživatelům dané proporce nemusí úplně sednout, ovšem módní trend je nezadržitelný. Přístroj se slušně drží v jedné ruce, přičemž většinu povelů lze zvládnout pomocí palce. Minus ale udělujeme za ostré hrany zadního krytí. Všechny okraje jsou sice pohledně zaobleny, ovšem závěrečné obrobení nám příliš nesedělo. Při delším používání docela rylo do našich křehkých redaktorských dlaní, což nebylo vždy příjemné.
Přístroj je rovněž hodně kluzký. Zadní zasklení zkrátka vykonalo své a telefon nám jezdil jako na saních. Vysoká kluzkost se promítla i na celkové manipulaci, kdy nám mnohdy moc nechybělo a telefon nám málem vypadl z ruky. Celkově se nám ale zpracování LG G6 moc líbí. Kombinace hezkého designu a pevného zpracování je prostě skvělá. Bedra jsou sice stále upatlaná, ale to je spíše drobná estetická nesrovnalost.
Ještě zbývá popsat zevní techniku. Čelní straně telefonu vládne 5,7palcová obrazovka. Hned nad ní sedí telefonní reproduktor, senzor světla, přiblížení a selfie kamerka. Úplně dole je pak k vidění logo LG. Nic jiného tady nenajdete, neboť jsou navigační tlačítka vyřešena softwarovou cestou.
Horní hranu okupuje 3,5 mm jack a zdířka mikrofonu, přičemž protější dolní část je vybavena druhou zdířkou mikrofonu, napájecím USB-C konektorem a reproduktorem. Levý bok vlastní samostatná tlačítka pro ovládání hlasitosti, přičemž protějšek skrývá vysunovací šuplík. Tam napasujete jednu nanoSIM kartu a paměťovou kartu.
Záda telefonu vlastní duální fotoaparáty, mezi nimiž přisedává dvojitý blesk. Kousek pod ním dřepí tlačítko pro zapínání, která zároveň slouží jako čtečka otisků prstů. Jedná se o dobře umístěné tlačítko, jež se příjemně ovládá. Čtečka byla vždy spolehlivá a přesná. Ještě snad doplňme, že záda telefonu využijete pro rychlé platby pomocí technologie NFC. Pozorný čtenář si jistě všiml absence notifikační LED diody. Jak ale brzy zjistíte, její nepřítomnost byla efektivně vyřešena jiným způsobem.
Podívejte se, co LG G6 vydrží:
Displej – 9/10
Během používání chytrého telefonu LG G6 budete hledět do 5,7palcového displeje s rozlišením 2672 × 1440 pixelů. Proti obrazovce nemůžeme nic namítat, protože je opravdu skvělá. Barvy jsou krásně plné a syté, pozorovací úhly nadstandardní a maximální jas dostatečný. Displej se navíc roztahuje příjemně do stran, což vytváří pěkný designový efekt.
Moc se nám líbila i základní softwarová podpora. V nastavení si můžete pohrávat s automatickým jasem, spořičem obrazovky, filtrem modrého světla nebo třeba s velikostí a stylem písmen. Automatický jas byl za každých okolností bezvadný. Regulační služby jsme ocenili hlavně večer, kdy nebyl jas přepálený a naše oči zůstaly bez újmy.
Mezi libové funkce patří Always-ON, kterou známe například od konkurenčního Samsungu. Po zapnutí se na displeji neustále zobrazuje aktuální čas, datum a případně i notifikace jednotlivých aplikací. Je ale jenom na vás, zda dáte přednost digitálním číslicím, nebo raději sáhnete po ručičkách.
Všechno ale něco stojí: funkce Always-ON znatelně krátí výdrž baterie. Značným energetickým ztrátám ale můžete úspěšně předcházet natavením pravidelného vypnutí této funkce.
Hardware a výkon – 8/10
Ke své práci mašinka využívá postarší procesor Qualcomm Snapdragon 821, grafický čip Adreno 530 a 4 GB operační paměti. Tato kombinace se ukázala jako plně dostatečná a bez větších problémů si zahrajete i náročnější hry. Pokud přístroji pořádně naložíte, začne se trošku potit, ale nejde o nijak výjimečné teplotní výkyvy.
AnTuTu test vykázal 166 275 bodů, což je slušné. Porovnávat výsledek ale nebudeme, protože byl program nedávno výrazně aktualizován na verzi 7.0.4., takže by srovnání nebylo příliš objektivní.
Ukládání souborů je otázkou mžiku a celkově je veškerá práce nadmíru svižná. Není problém využívat multitasking, a tak si pohrávat s mnoha aplikacemi najednou. Co ale neodpouštíme je malé interní uložiště, neboť 32 GB je mimo mísu. Po prvním spuštění se využitelné interní uložiště ještě smrskne na hodnotu 22,4 GB. Pro spravení nálady si naštěstí lze data rozšířit zakoupením paměťové karty. Ovšem za cenu dalších výdajů.
Příliš nás ani neoslovil přítomný reproduktor. Hlasitost je sice slušná, kvalita se nicméně rovná průměru. Basy jsou tatam a i běžný uživatel rozpozná všudypřítomnou „plechovitost“. Tady se mohl výrobce trošku lépe vycajchnovat.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 7/10
Kapacita baterie činí 3 300 mAh. Jestliže vezmeme v úvahu velký displej a slušně našlapaný hardware, výsledek nemůže být nijak valný. A skutečně – baterie vydrží maximálně den. Před spaním se procenta zastaví mezi 15-30 procenty, což je pádný důvod k nabíjení. Výdrž je tedy průměrná a nijak nás nepřekvapila.
Naopak nabíjení je celkem slušné. Průměrně jsme se dostali z nuly na plné nabití za přibližně 1 hodinu a 40-50 minut. Abyste mohli nabíjecímu procesu předcházet, výrobce nám přichystal několik užitečných vychytávek. Krom tradičního úsporného režimu je k výběru spořič baterie při hraní her. V nastavení si můžete zvolit možnost, aby systém automaticky upravil rozlišení k horšímu, čímž se baterie bude méně vyčerpávat. Oceňujeme snaživost inženýrů, kteří se s výdrží snažili něco udělat.
Skvělé je i prostředí baterie, kde máte jako na dlani zbývající čas výdrže a žravost jednotlivých aplikací. Ty pak můžete jednoduše vypnout. Výrobce se v tomto ohledu skutečně vyřádil a nám se tento přístup opravdu líbí. V AnTuTu testu baterie vybojovala 10 228 bodů.
Fotoaparát a kamera – 8,5/10
K fotografické činnosti jsme měli k dispozici dvojici hlavních fotoaparátů o síle 13 Mpx, jejichž světelnost se pohybuje na hodnotách f/1.8 a f/2.4. Obě čočky spolu znamenitě spolupracovali a kombinace standardní a širokoúhlého záběru dokázala vyplodit vynikající snímky. Maximální rozlišení fotografií přestavuje 4160 × 3120 pixelů. Většina obrázků byla vždy na vynikající úrovni, která neurazí ani ty náročnější rýpaly. Za ideálních podmínek nelze nic vytýkat, ovšem v domácích podmínkách tolik neoblíbeného šumu zjevně přibývá.
Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.
K výběru je celá řádka šikovných pomocníků. Úvodní obrazovka fotografického režimu nabízí rychlou volbu několika režimů, mezi nimiž najdete třeba lupu, panorama, pomalý pohyb, časosběr a jiné známosti. Za zmínku dále stojí mnoho barevných režimů a několik fotografických módů.
Manuální režim je skutečně perfektní. Po jeho zapnutí se nám rozšířily možnosti ladit WB, ostření, EV, ISO a další. Skvělé jsou i ostřící body, které se automaticky zobrazují uprostřed záběru. Uživatel tak ví, jakou kvalitu výsledného snímku může zhruba očekávat.
Uvnitř hlubšího nastavení si pak můžete pohrávat s nastavením rozlišení obrázků a videa, HDR, hlasovou spouští, mřížkou aj. Je toho opravdu hodně a celým výčtem bychom tady strávili dlouhé minuty. Ohodnotit ještě musíme videa, která lze vytvořit v UHD rozlišení při rozlišení 3 840 × 2 160 pixelů. Videa jsou povětšinou moc hezká, plná barev a šumu je minimum. Výtečná je i všudypřítomná stabilizace, jež funguje za každých okolností znamenitě.
K zahození není ani přední selfie kamera o 5 Mpx, která oplývá řádkou zajímavých funkcí. Své ksichtoví si můžete okrášlit různými filtry, přisvícením nebo tóny. Čelní kamerka pracuje se světelností f/2.2.
Mezi největší negativa řadíme občasné tápání čoček, které se nemohou dohodnout a okamžité pořízení fotografie se stane nemyslitelným úkonem. Mimo jiné se také při fotografování dostavila již vytýkaná kluzkost. Bezpečné fotografování v jedné ruce je de facto nemožné.
Systém a konektivita – 9/10
Model LG G6 staví na operačním systému Android verze 7.0, kterému přicmrndává masivní LG nadstavba. Oba systémy spolu bezvadně kamarádí a my jsme se tak mohli těšit z plynulého a spolehlivého systému. Jasnačkou je pohotová výsuvná lišta, kde najdete například hotspot, světlo, režim letadlo, převrácení barev a další možnosti.
Přístroj podporuje Wi-Fi, Bluetooth, již avizovanou technologii NFC, LTE a jiné. Infraport ovšem chybí. Útroby systému toho nabízí opravdu mnoho, proto dejme přednost jen nejzásadnějšímu. Za naprosto vynikající věc považujeme široké možnosti odemknutí telefonu. Mimo známého zadávání PINu, gest a čtečky otisků prstů je k mání ještě skenování obličeje. Tuto možnost jsme si ihned nastavili a fungovala povětšinou skvěle. Problémy nastaly v přítmí a úplné tmě, ale s tím se dalo počítat.
Mimo skenování obličeje máte možnost k odemknutí použít tzv. knock code. Zjednodušeně řečeno se jedná o čtverec se čtyřmi ploškami, kde si zvolíte libovolné odemknutí pomocí dotyků. Je to podobné klasickému gestu, ale namísto šudlání obrazovky jen klikáte. Parádní je také záložka Cloud, kam si můžete přidat již používané vzdálené uložiště. Může jich být i několik, ale tady je máte hezky na jednom místě a pospolu.
Pokud se podíváme na předinstalované programy, tradičně nechybí Google – Gmail, Mapy, Duo, Fotky nebo YouTube. Kromě toho se mezi aplikacemi objevily hodiny, kalendář, kalkulačka, úkoly, hudba, FM rádio, HD Audior rekordér a ještě LG Health.
Aplikaci od LG jsme dali trošku prostoru a docela nás zaujala. LG Health vám spočítá kolik jste ušli kroků a celkově se stará o vaše zdraví. Zalíbil se nám i Smart Doctor, v jehož podání máte jako na dlani správu uložiště, pamětí, baterie a dalšího. Jediným tlačítkem všechny technikálie optimalizujete, což je uživatelsky pohodlné.
Do mínusů musíme jednoznačně uvést absenci nejnovějšího operačního systému Oreo. Jeho – snad prozatímní – nedochvilnost nás sice nijak neomezovala, ale zkrátka jsme museli přihlédnout k tomu, že civíme na vlajkovou loď velkého výrobce.
Alternativy k LG G6 H870 32GB Single SIM
Velkým konkurentem recenzovaného přístroje je bezesporu loňská pecka Huawei Mate 10 Lite Dual SIM, která pocítila výrazné zlevnění. V současné době se dá tenhle mazlík pořídit za nějakých 8 000 Kč (02/18), za které získáte atraktivní design, celokovovou konstrukci, skvělý displej, čtečku otisků prstů a velké interní uložiště. Naopak trošku pokulhává po stránce odolnosti a někomu se nemusí líbit ani absence USB-C. Více prozradí naše recenze.
Za nějakých 11 000 Kč (02/18) můžete mít skvělý přístroj Honor 8 Pro, který nás zaujal především parádním zpracováním, krásnou obrazovkou, vynikajícím výkonem a výbornými fotografiemi. Elegantní povrch ale něco stojí, a tak se musíte smířit s kluzkým povrchem. V naší srpnové recenzi se dozvíte více podrobností.
- Více alternativ najdete v našem přehledu nej mobilů do 10 000 Kč.
Závěrečné hodnocení
Skvělý
LG G6 řadíme mezi vynikající mobilní přístroje, které budoucí uživatelé uspokojí svojí elegancí, odolností, kvalitou obrazu a hezkými fotografiemi. Trošku ale zamrzí chabé interní uložiště a spíše průměrná výdrž baterie.
- Elegantní vzhled
- Odolná konstrukce
- Kvalitní obrazovka
- Výkonný hardware
- Skvělé fotografie a videa
- Plynulý systém
- Sken obličeje
- Funkce Always-ON
- Poměr cena/výkon
- Nedostatečné interní uložiště
- Průměrná baterie
- Starší hardware
- Android 7.0
Diskuze a zkušenosti