Model Nokia 6 zastává roli letošní vlajkové lodi tohoto světově známého výrobce mobilních telefonů. Moc jsme se na ni těšili a dvoutýdenní seznamování nás povětšinou bavilo.
Pokud si i vy na šestou Nokii brousíte zuby, máte možnost sáhnout po verzi Single SIM nebo Dual SIM, o které si budeme v rámci recenze povídat. Na trhu se objevila stříbrná, modrá nebo černá barva. Poslední zabarvení jsme vyzkoušeli i my. Cena Nokia 6 Dual SIM se pohybuje kolem 6 500 Kč (10/2017).
Obsah balení
Výrobce do úzké papírové krabice vtěsnal kromě mobilního telefonu nabíječku, propojovací kabel s koncovkou typu microUSB, plastová pecková sluchátka, kovovou sponku a návod v českém jazyce.
Design a zpracování – 7/10
Mezi jedny z lepších vlastností nové Nokie 6 jednoznačně řadíme zpracování. Konstrukce je vyrobena z lehkého hliníku, který celé tělo pevně zoceluje. Bytelné zpracování se podepsalo na absenci vrzání nebo podobně nechtěných jevů. Dokonce i postranní tlačítka sedí jako přibitá, což se vidí jen málokdy.
Celé tělo se rozkládá do rozměrů 154 × 75,8 × 7,85 mm (8,4 mm s výstupkem kamery), přičemž počítat můžete s hmotností 168 gramů. Všechny rohy jsou přirozeně zaobleny, přičemž zejména na zádech přístroje jsou k vidění pásky sloužící k posílení přijímaného signálu. Kolem obvodových strach je k vidění tenká stříbrná linka, která se mi ale příliš nelíbila, podobně jako úzké pogumování kolem obvodových lišt.
Zkosení všech hran učinilo z postranních stran užší části, se kterými přijdete během manipulace do styku. Jejich zúžení na mne během používaní působilo doslova frustrovaně, protože jsem se neustále obával, že mi telefon z rukou vypadne. To by mělo docela jistě fatální následky, protože konstrukce nevlastní žádnou odolnostní certifikaci.
Všimli jsme si všudypřítomných škrábanečků, které způsobuje běžná manipulace. Vnější nátěr je na zacházení zjevně velice háklivý. Postupem času se dá očekávat, že se vizáž přístroje bude měnit znatelně k horšímu.
Drobné negativum si dále zaslouží drobný výstupek zadního fotoaparátu. Pokud telefon položíte na stůl nebo jinou rovnou plochu, při poklepu na okraje obrazovky se telefon stává vratkým. Při odepisování zpráv a obecně náročnější činnosti je lepší si telefon uchopit do ruky. Zmíněné boční hrany navíc řežou do dlaně. I když jsme se snažili sebevíc, nikdy jsme si na ten nepřirozený pocit nezvykli.
Ať už uplynulé řádky působí jakkoliv, designově se nám telefon líbí. Dost možná to způsobuje 5,5 palců velký dotykový displej. Pojďme ve výčtu technických prvků pokračovat. Na horním čele telefonu dále najdete 8 Mpx fotoaparát, podpůrný reproduktor, senzor a logo Nokia. Indikační LED dioda bohužel chybí.
Na spodní části je pak k vidění trojice navigačních tlačítek, z nichž jsou ta okrajová podsvícená. Prostřední obdélníček mimo roli domovského tlačítka zastává funkci čtečky otisků prstů. Ta byla povětšinou spolehlivým a rychlým otrokem, jehož služby jsme neustále plně využívali. Kromě rychlosti chválíme i její praktické umístění.
Horní hrana přístroje zůstala kromě otvoru pro 3,5 mm jack úplně holá, kdežto spodní protějšek má něco navíc. Především hlavní reproduktor a microUSB konektor, skrze který se provádí nabíjení a párování s jinými přístroji. Hned vedle je ještě miniaturní zdířka mikrofonu. Pokračujme levou hranou, kde je umístěn vysunovací šuplík. Jeho nitro disponuje prostorem pro dvě nanoSIM karty nebo případně jednu nanoSIM kartu a jednu microSD kartu.
Protější pravá strana vlastní kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti a samostatné tlačítko pro zapínání a vypínání displeje. Na zádech telefonu najdete 16 Mpx fotoaparát a blesk, nad nimiž ještě vysedává další zdířka mikrofonu. Zatímco přední strana nežádoucí upatlanosti úspěšně vzdoruje, záda telefonu jsou naopak plná otisků a nehezkých čmouhanců.
Podívejte se, co Nokia 6 vydrží…
Displej – 8/10
Zobrazovací plocha se rozkládá na 5,5 palcích. Displej zvládá Full HD rozlišení 1920 × 1080 pixelů. Čitelnost na slunci je vynikající, v podobném duchu se nesou i pozorovací úhly. Jas hlásí 450 nitů a hustota pixelů se zastavila na slušivé hodnotě 403 ppi. Displej vždy obratně reagoval a žádné problémy nepáchal. Chválíme i povrch obrazovky, který je příjemný na dotek. Vnější schránku dotykové plochy chrání Gorilla Glass 3.
Podíváme-li se na softwarovou podporu, k dispozici je adaptivní jas a sluneční mód. Automatická regulace jasu byla povětšinou příjemná, možná při domácích podmínkách bychom někdy uvítali méně světla. Pokud jde o sluneční mód, dali jsme přednost jeho permanentnímu zapnutí. Po jeho vypnutí jsme ale žádné změny nevypozorovali.
Obrazovku si lze ještě vyšperkovat spořičem obrazovky, velikostí písma a tapetou. Filtr modrého světla jsme ale hledali marně. Tak nějak se zapomnělo i na regulaci teplot zobrazených barev. Ale to je spíše detail, který zřejmě příliš mnoho běžných uživatelů ani nevyužívá.
Tak či onak, před koupí modelu Nokia 6 berte velikost obrazovky v potaz. Plnohodnotné ovládání jednou rukou je zkrátka nemyslitelné. To ale není nevýhoda, nýbrž pouze jakési „ale”, které si je nutné uvědomit.
Hardware a výkon – 7/10
Pohonnou jednotkou recenzovaného modelu Nokia 6 Dual SIM je postarší procesor Qualcomm Snapdragon 430. Jeho pobočníkem jsou 3 GB operační paměti. Společně vykonávají poměrně obstojný výkon, tedy alespoň co se běžných úkonů týče. Načítání je bleskové a práce se soubory plynulá. Herní výsledky ale při náročnějších činnostech pokulhávají.
Propracovanější hry zkrátka nejsou pro šestou Nokii příliš žádoucí, čemuž se samozřejmě nedivíme. Naopak musíme poklonkovat nad plynulostí průměrně náročných her. Moc hezky nás hardware překvapil u online střílečky Players Unknown Battle Grand, která byla skvěle hratelná a plynulá. Interní úložný prostor představuje zhruba 22 GB prostoru. V případě potřeby si je možné uložiště rozšířit pomocí microSD karty až o 128 GB navíc.
Neradi se smiřujeme s některými recenzenty, kteří po zhlédnutí hardwarových parametrů hážou všechny telefony do jednoho pytle. Takový přístup si Nokia 6 určitě nezaslouží. Vyšší zátěž je ovšem na přístroji znát, hlavně na zadní části, kde se znatelně zahřívá. AnTuTu test vykázal 47 305 bodů.
Nokia 6 vlastní celkem dva reproduktory. Hlavní je umístěn na spodní straně (vedle zdířky pro nabíjení) a druhý zase na čele telefonu. Zvuková kvalita nás příjemně překvapila. Reproduktor hraje hlasitě a skladby nebo filmy jsou poslouchatelné. Ačkoliv Nokia vlastní reproduktory dva, v případě hlasitosti používáme jednotné číslo záměrně. Sekundární reproduktor totiž hraje příliš potichu a dalo nám docela práci si uvědomit, že vůbec hraje.
Pokud si hlavní reproduktor přikryjete prstem nebo dlaní, podpůrný reproduktor jeho práci v žádném případě nenahradí. Hraje prostě až příliš tiše. Na druhou stranu určitě lepší, než kdyby jeho místo bylo prázdné.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 7,5/10
Nokia 6 Dual SIM energeticky pohání baterie o kapacitě 3 000 mAh (nevyměnitelná). Její projev nebyl vůbec špatný a svými schopnostmi dokázala telefon udržet v provozu po dobu dvou dní. Při vyšším zatížení, jako je hraní her nebo sledování filmů, se ale výdrž zastaví na hranici jednoho dne. AnTuTu test baterie prokázal 6502 bodů.
Pokud vezmeme v potaz displej o velikosti 5,5“, výkon baterie je poměrně ucházející. Sledováním filmů při plném nabití můžete strávit asi 8 hodin, u hraní her pak asi o dvě hodiny méně. Záleží ale na mnoha faktorech, jako je nastavení jasu, náročnosti dané hry, počtu doteků apod. Avizované hodnoty berte jako jednu velkou nadsázku.
Nabíjecí proces trvá z úplného vybití na maximální nabití zhruba od 130 minut do 150 minut. Skutečně to dost dlouhá doba, takže doporučujeme nabíjet během noci, kdy délku nabíjení řešit nebudete.
Fotoaparát a kamera – 7,5/10
Během fotografování budete využívat hlavní fotoaparát o velikosti 16 Mpx se světelností f/2.0, přičemž přední čočka s totožnou světelností oplývá 8 Mpx. Během příznivých světelných podmínek jsou výsledné fotografie nadprůměrné a někdy až skvělé. Na snímcích je znát slušná ostrost, barevnost a plná sytost – zejména zeleně. Zadní fotoaparát zvládá maximální rozlišení fotografií o hodnotách 4608 × 3456 pixelů.
Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.
Výsledky se podstatně zhorší s ubývajícím světlem, kdy se objeví šum a rozostření. Hlavně při fotografování větších ploch a krajinek jsou vzdálenější objekty rozmazané a nehezké. Zatímco během dne obě čočky ostří rychle a tak nějak ví, co si přejeme fotografovat, během noci jsou obě až „přiopilé”. Čočky okolní světla neustále zaostřují a rozostřují, což působí potíže. Někdy postačí vyčkat až se objektiv ustálí, jindy se fotografie prostě nevydaří.
Makro snímky se nám ale líbí, neboť dokáží zachytit i sebemenší detaily s žádaným rozostřením pozadí. A byť nejsou noční videa žádný detailní zázrak, jsou povětšinou plynulá a slušný obraz přesto zaznamenají. To se nicméně nedá říct o nahrávání zvuků, které jsou na velmi nízké úrovni. Videa lze pořídit v maximálním rozlišení 1920 × 1080 pixelů při 30 snímcích za sekundu.
Výrobce se ani moc nepochlapil s fotografickou podporou. Během fotografování se dá nastavit maximálně blesk, HDR, mřížkování a ještě třeba vodoznak. Trošku nám chybí další fotografické režimy a různá udělátka.
Systém a konektivita – 8,5/10
Recenzovaný chytrý kousek pracuje s operačním systémem Android verze 7.1.2. Není to ovšem verze finální, protože výrobce slibuje aktualizaci na Android 8. Nedůvěra není u tohoto slibu na místě, protože zatím všechny letošní Nokie byly a jsou pravidelně softwarově upgradovány.
Součástí systému je výsuvná lišta, kde se hlásí ke službě svítilna, funkce Nearby nebo kupříkladu režim úspory dat. Nokia 6 podporuje technologii Wi-Fi, Bluetooth, NFC a nejrychlejší LTE. V nastavení si lze různě pohrávat s nastavením displeje, oznámením, zvuky a dalšími věcmi. Systém je plynulý a stabilní. Načítání se neseká a nikdy jsme nebyli nuceni systém restartovat. Také multitasking je přípustný, což je s ohledem na 3 GB RAM příjemné zjištění.
Příjemnost navíc představuje rychlé spuštění fotoaparátu, které lze aplikovat rychlým zmáčknutím tlačítka primárně určenému k zapínání displeje. Využívat se dá i dvojice pohybů: otočením telefonu odmítnete hovor, při zvednutí přístroje zase ztlumíte vyzvánění. Velká škoda, že podobných gest nezná Nokia o něco víc, jako třeba letošní model Lenovo Moto G5 Plus.
Po prvním spuštění máte k dispozici celou řádku užitečných aplikací. Předně zmiňme například hodiny, mapy, FM rádio, kalendář a kalkulačku. Předinstalovaných programů je ale přece jenom zbytečně moc. Obešli bychom se například o Kiosek Play, Knihy Play, Filmy Play, Duo, Stahování a jiné položky. Nokia 6 Dual SIM mimo jiné postrádá infraport, který se v poslední době příliš nenosí.
Alternativy k Nokia 6 Dual SIM
Mezi první příhodnou alternativu jsme zařadili o něco dražší přístroj Samsung Galaxy A5 2017, o kterém jsme psali recenzi v letošním únoru. Tento přístroj má krásné zpracování, výborný displej, poctivou výdrž baterie a slušný fotoaparát. Něco navíc představuje odolnost vůči prachu a vodě včetně funkce Always ON. Jako u recenzované Nokie mu chybí notifikační LED dioda a nepodporuje Dual SIM.
Poctivou alternativou je bezesporu model Lenovo Moto G5 Plus, o kterém se více dočtete tady. Za částku kolem 7 000 Kč (10/2017) získáte chytrý telefon s pevnou konstrukcí, pohotovou čtečkou otisků prstů, skvělým výkonem a řadou užitečných pohybových gest. Na druhou stranu se budete muset spokojit se spíše průměrnými fotoaparáty a vachrlatými postranními tlačítky.
Jako nejlevnější variantu jsme zvolili letošní model Nokia 5 Dual SIM, který na mobilním trhu zastává pomyslnou roli slabšího bratříčka recenzovaného šestého modelu. Stojí kolem 5 500 Kč (10/2017), za které na oplátku dostanete pevnou kovovou konstrukci, slušný výkon, solidní energetickou výdrž a poctivé fotoaparáty. 5,2 palců veliký displej ale zvládne pouze HD rozlišení a občas nás potrápilo delší načítání. Více se o telefonu Nokia 5 dočtete v naší recenzi.
- Zajímavé alternativy jistě najdete i mezi nejlepšími mobily do 6 000 Kč.
Závěrečné hodnocení
Velmi dobrý
Model Nokia 6 Dual SIM představuje poctivý telefon střední třídy, který oplývá pevnou konstrukcí a plynulým systémem. Za příznivých podmínek slušně fotí a přístroj je celkově stabilní. Vadí nám ale ostré hrany a absence notifikační LED diody. Občasné zahřívání není také příjemné.
- Pevné kovové tělo
- Stabilní hardware
- Slušné fotografie
- Plynulý systém
- Brzký upgrade na Android 8
- Drobné konstrukční chyby
- Chybí notifikační LED
- Při zatížení se přehřívá
- Delší doba nabíjení
Diskuze a zkušenosti