Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Samsung Galaxy A51

18. 2. 2020 aktualizováno

recenze mobilu Samsung Galaxy A51

Samsung Galaxy A51 je přímým nástupcem populárního modelu Samsung Galaxy A50, který jsem loňský rok testoval. Znovu jsme se dočkali velkého displeje, početné fotografické soustavy, slušné výdrže a obecně poctivé výbavy. Bude i letos Galaxy A51 za 9 000 Kč vyhledávanou střední třídou?

Obsah balení

Pokud si Samsung Galaxy A51 koupíte, uvnitř krabičky kromě smartphonu najdete datový USB-C kabel, 15W nabíječku, plastová sluchátka a kovovou sponku. Tu využijete pro obsluhu plnohodnotného duálního slotu.

*K testování jsme dostali pouze telefon a nabíječku, proto není přiložena fotografie balení.

Design a zpracování – 8/10

Zpracování Samsungu Galaxy A51 mě celé týdny bavilo. Mobil se příjemně drží a působí zábavně. Ačkoli je proporčně rozložitější (158,5 × 73,6 × 7,9 mm), nízkou hmotnost 172 gramů mu může leckterá konkurence závidět. Mobil nemá tendenci z ruky vyklouzávat a zaoblené hrany neřežou do dlaní.

  • Na okolních fotkách vidíte černou variantu. Někteří prodejci nabízí také modrou nebo bílou.

Asi největším zklamáním je absence zvýšené odolnosti. Ani letošní pokračovatel se nedočkal odolnosti proti vodě. Záda jsou ostatně plastová, díky odleskům a preciznímu vyhotovení ale působí stále prémiově. Ani na omak se nedostavil „pocit lacinosti“. Bedra zdobí čtvero fotoaparátů a blesk. Usazení po vzoru iPhonů je zřejmé.

Na čelní straně se nachází 6,5palcový Super AMOLED displej. Rámečky jsou minimální a v horní části se usídlil „průstřel“ se selfie kamerkou. Spodní třetina telefonu slouží pro odemykání otiskem prstu formou optické čtečky. Ta bohužel nefunguje úplně stoprocentně a nejrychleji. Mnohem lepší (a rychlejší) je využít odemykání obličejem. Při troše cviku člověka nenechá na holičkách ani uprostřed noci. Displej vás nasvítí a systém se odemkne.

Samsung Galaxy A51 recenze mobilu

Nový Samsung Galaxy A51 dokáže pracovat se 2 nanoSIM a paměťovou kartou současně (Dual SIM). Šuplík najdete při levé straně. Protější pravice slouží regulaci hlasitosti a zapínání obrazovky. Spodní stranu využijete pro napájení skrze USB-C konektor a poslech hudby přes 3,5mm jack. Ze spodní strany hraje také reproduktor. Ten má „á padesát jednička” pouze jeden.

Obecně vzato se mi Galaxy A51 líbí. Působí decentně a hezky se ovládá. Až na avizované zápory palec nahoru. Při testování byl telefon chráněn krytem a tvrzeným sklem Panzer Glass. Pokud máte z poškození přístroje obavy, tuto volbu mohu doporučit. Sklo ani ochranný obal mi při ovládání nevadily. Jak vypadá Panzer Glass v akci se podívejte na třech fotografiích níže.

Ochrana Panzer Glass

Displej – 9/10

Samsung Galaxy A51 vlastní Super AMOLED displej, jehož 6,5“ zabírá 87,4 % čelní strany. Rozlišení vychází z 2400 × 1080 pixelů, které se rozprostírají na formátu 20:9. Jemnost se pohybuje na příjemných 405 ppi. Obrazovku chrání Corning Gorilla Glass 3. Výrobce se zřejmě snažil šetřit, protože na trhu už dávno existují vyšší třídy těchto skel.

Samsung Galaxy A51 recenze a test

Displej má A51 skutečně hezký. Barvy jsou plné, detaily ostré a pozorovací úhly špičkové. Podobně hodnotím automatickou regulaci jasu, filtr modrého světla nebo správu navigačního panelu. Lze si vybrat i z živého nebo přirozeného režimu, přičemž Android 10 nabízí tmavý režim. Funkce Always On je skvělá pro notifikace přímo na displeji.

Hardware a výkon – 7,5/10

Recenzovaný mobil staví na osmijádrovém procesoru Exynos 9611 (10nm), grafickém čipu Mali-G72 MP3 a 4 GB operačních pamětí. Samsung Galaxy A51 zvládne všechny hry dneška. Zkoušel jsem akce typu The Walking Zombie 2, DeliveryFromThePain a obraz byl většinou plynulý.

Galaxy A51 ale herní telefon není. V AnTuTu testu získal skoro 178 tisíc bodů. To je podobný výsledek jako levnější Huawei P Smart Pro a mnohem horší skóre než výrazně levnější Xiaomi Redmi Note 8 Pro. Čísla jsou sice jenom čísla, interní systém však onu průměrnost (nebo i podprůměrnost) podtrhuje.

Prostředí totiž není extra plynulé. Hlavně při fotografování jsou znát záseky, to stejné platí při ukládání souborů a načítání. Tady testovaný smartphone zklamal. Není ovšem vyloučeno, že se aktualizace postarají o nápravu. Třeba už zítra… Úžasný není ani přítomný mono repráček. Hraje hlasitě, ale výstupní kvalitu považuji za průměrnou. Samsung se očividně i letos drží zajeté laťky po vzoru vzpomínané verze A50.

Interní uložiště vás ale omezovat nebude. Skladiště se 128 GB je pro většinu dostatečné. Náročnější mohou sáhnout až po 1TB paměťové kartě.

Výdrž baterie – 9/10

Baterie se 4000 mAh se stydět nemusí. Na plné nabití telefon vydrží s přehledem dva dny používání. Při častém hraní a užívání vám ručím za celý den. Přítomná nabíječka je schopna telefon z úplného vybití na maximální kapacitu dobít za zhruba hodinu a půl. To jsou milé výsledky, které zájemce o Samsung Galaxy A51 potěší.

Pro ještě větší výdrž můžete sáhnout po úsporných režimech. Něčím navíc je režim spotřeby aplikací nebo adaptivní úsporný režim, který baterii koriguje podle způsobu používání.

Střední třída však o sobě dala znát v podobě chybějících funkcí. Tou je míněno bezdrátové dobíjení. Pro takovou vymoženost je už nutné zapátrat mezi prémiové telefony.

Fotoaparát a kamera – 7,5/10

Samsung Galaxy A51 má na své zadní straně 4 kamery:

  • Širokoúhlá kamera 48 Mpx, f/2.0
  • Ultraširokoúhlá kamera 12 Mpx, f/2.2
  • Makro kamera 5 Mpx, f/2.4
  • Hloubkový senzor 5 Mpx, f/2.2

Telefon umí vyfotit hezké snímky. Za nejlepší vlastnost považuji vynikající prokreslenost a barvitost obrázků. Pokud se fotografie povede, může se pyšnit přirozenými barvami a slušnou ostrostí. Hezké jsou také makro snímky, které lze pořídit ze vzdálenosti 3-5 cm. Také práce se světlem stojí většinou za to.

Umělá inteligence zvládá svoji práci dobře. Zachycenou scénu dokáže optimalizovat a oživit. Horší situace nastává v šeru nebo nočních hodinách. Tam fotografie svoji kvalitu ztrácí. Pokud s telefonem při focení jen nepatrně pohnete, fotky budou rozmazané a nehezké. Mně se noční snímky zkrátka nelíbí. Selfie s 32 Mpx naopak fotí velmi dobře. Obraz nemá tendenci přepalovat nebo zbytečně zkrášlovat.

Video můžete natáčet maximálně ve 4K rozlišení s 30 snímky za sekundu. Pokud chcete vyšší plynulost, musíte snížit nastavení na FHD (tam dostanete 60 FPS). Videa jsou obecně slušná: je patrný detail a záběry se nesekají. Zásadně jim ale škodí chybějící stabilizace obrazu u 4K rozlišení. Stabilizaci má jen Full HD. Během natáčení ani není možné přepínat mezi kamerami, což je další nepříjemný limit.

Při focení samozřejmě můžete objektivy plynule přepínat. Jednu a tu samou scénu tedy není problém zabrat klasicky nebo širokoúhle. Širokoúhlý režim má ale obrázky tendenci zkreslovat. Režimy zahrnují profesionální, panorama, jídlo, noc, hyper čas a několik dalších. Lehce obtěžující jsou pomalejší reakce při focení, přičemž ani uživatelské prostředí fotoaparátů není nejrychlejší.

Galaxy A51 obecně vzato fotí hezky. Od takové soustavy objektivů jsem ale očekával něco víc.

Systém a konektivita – 8/10

Stejně jako drtivá většina aktuálních Samsungů, i nový Galaxy A51 běží na nejnovějším Androidu 10. Jenom k dobru mu je grafická nadstavba One UI 2.0. Ta je graficky povedená, přehledná a jednoduchá na ovládání. Ikonky jsou příjemně seřazeny a barevně a graficky odlišeny.

Po prvním spuštění se můžete těšit z aplikací od Google (Gmail, Chrome, Mapy, YouTube, Disk, Filmy Play, Fotky…), kalendáře, hodin a Game Launcheru. Pro zbytečné aplikace se místo nenašlo. Nastavení umožňuje ladění biometriky a zabezpečení, digitální pohodu, rodičovskou kontrolu, péči o zařízení a rozšířené funkce. Pod touto položkou najdete Bixby či možnost spojení telefonu se systémem Windows.

Pro ještě lepší používání se někdy hodí režim jednou rukou nebo rychlé pohyby a gesta. Mobil probudíte zvednutím, poklepáním se rozsvítí obrazovka a tak dále. A co konektivita? Ta je samozřejmě bohatá. Dostalo se na Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 5.0, GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NFC, FM rádio a podporu USB On-The-Go.

Výše jste si také přečetli, že Samsung Galaxy A51 vlastní praktický USB-C konektor. Vadou na kráse je ale plynulost systému. Ne že by se vyloženě zasekával, občasné prodlevy jsou ale znát. Nejhorší situace panuje ve fotografickém režimu. Většina běžných uživatelů bude ale absolutně spokojená.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece patří A51 mezi třicítku nejprodávanějších telefonů. Ze zahraničních recenzí doporučujeme Notebookcheck.net, kde najdete podrobné informace. Na stránce Phonearena.com vychvalují hlavně displej, výdrž a design.

Alternativy k Samsung Galaxy A51

Jako povedenou alternativu doporučuji Xiaomi Mi 9T Pro, který nabízí vysoký výkon, hezké tělo, krásné fotky a dlouhou výdrž. Z levnějších variant bych sáhl po Xiaomi Redmi Note 8 Pro (recenze), což je mobil se skvělým poměrem cena a výkon.

Závěrečné hodnocení

8.2

Skvělý

Samsung Galaxy A51 je solidní telefon střední třídy, který hezky vypadá, dlouhou vydrží a nabízí poctivé technické zázemí v podobě USB-C konektoru a čtečky otisků prstů v displeji. Ani fotky nejsou špatné, ovšem mají své limity. Nepotěší ani plastová záda.

Design a zpracování
8
Displej
9
Hardware a výkon
7.5
Výdrž baterie
9
Fotoaparát a kamera
7.5
Systém a konektivita
8
Rozměry a hmotnost:158,5 × 73,6 × 7,9 mm, 172 g
Displej a rozlišení:6,5", 2400 × 1080 px
Procesor a RAM:Exynos 9611, 4 GB
Baterie:4000 mAh
Fotoaparáty:48, 12, 5, 5 Mpx, 32 Mpx
Operační systém:Android 10
Klady
  • Hezký design a pohodlná manipulace
  • Krásný AMOLED panel
  • Čtečka otisků v displeji
  • Pěkné fotky za ideálních podmínek
  • Dlouhá výdrž baterie
  • USB-C, 3,5mm jack, Android 10
Zápory
  • Chybí zvýšená odolnost
  • Průměrný výkon
  • Slabší noční videa
  • 4K záběry bez stabilizace
  • Systém není zcela plynulý

mobil pohotovost

Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy A51 děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.

Nejoblíbenější mobily na Heureka

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (32 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář