V roce 2015 vydala jihokorejská společnost Samsung odolný telefon Samsung Galaxy Xcover 3, který uživatelé přivítali vesměs pozitivně. Nyní, o dva roky později, jsme se dočkali vylepšeného následovníka Galaxy Xcover 4.
Hned na úvod můžeme prozradit, že byť se vizáží od svého předchůdce nijak zvlášť neliší, i tak zaznamenal několik citelných změn k lepšímu. Současná cena modelu Xcover 4 se v CZ distribuci pohybuje kolem 6 900 Kč (05/2017) a v dostání je v černém provedení.
- Na nejnovější verzi Samsung Galaxy XCover 5 se podívejte v naší recenzi.
Obsah balení
Uvnitř minimalistického balení se nachází přístroj Samsung Galaxy Xcover 4, nabíječka s odnímatelným kabelem a stručný průvodce rychlým nastavením. Případný kupující si nicméně může podrobný návod v češtině stáhnout kdekoliv na internetu.
Design a kvalita zpracování – 9/10
Všichni se asi shodneme na tom, že Xcover 4 nepatří mezi žádné krasavce. Pomyslný kabátek s nádechem elegance byl výrobci vysvlečen již při prvopočátcích vzniku tohoto přístroje. Zároveň si ale připomeňme, že podobný telefon si zřejmě oblíbí hlavně uživatelé pracujících v horších podmínkách, různí dobrodruzi a turisté, kterým záleží spíše na použitelnosti nežli načančaném vzhledu.
Váha telefonu se zastavila na slušných 172 gramech, které se vtěsnaly do rozměrů 14,9 x 73,1 x 9,7 cm. Telefon se příjemně drží a hezky se s ním manipuluje, na čemž mají velkou zásluhu některé atypické prvky. Mezi nejzásadnější počítáme boční pogumování s řadou drážkování. Tato kombinace spolu výborně ladí a odvádí dokonalou práci, ať už máte ruce suché nebo mokré. Mobilní říše není na podobné úpravy příliš zvyklá, o to víc jsem byl s rychlým zažitím mile překvapen. Na skvělé manipulaci se podílí také zdrsněná zadní část. Opomenout nesmíme ani na boční otvor pro snadnější nošení na popruhu.
Tělo zařízení na mnoha místech poznamenal všudypřítomný plast, který působí sice levně, nicméně se dalo – s ohledem na vlastnosti telefonu – s jeho použitím počítat. Samsung Galaxy Xcover 4 se totiž může chvástat certifikací IP68, která ručí za voděodolnost po dobu 30 minut v maximální hloubce 1,5 metrů a odolnost vůči prachu. Odolnost byla také posvěcena armádou USA, která garantuje certifikaci MIL-STD-810G – zařízení úspěšně odolá vyšším teplotám a zimě, vibracím a jiným extrémům.
Nyní ale k hlavním prvkům telefonu. Na spodní čelní straně stojí v pozoru trojice nepodsvícených navigačních tlačítek, která jsou „cvakací“. Tato volba je zjevně spjata s pohodlnou manipulací v náročnějších podmínkách, kde zkrátka není čas ani nálada hledat minimalistická tlačítka na displeji nebo rámu přístroje. Tlačítka sice nevypadají kdovíjak hezky, ale jsou funkční a přesná – a přece o to tady jde. Nad tlačítky se roztahuje 5“ displej, k němuž se za chvíli dostaneme, přičemž nad obrazovkou je ve střední části otvor reproduktoru, snímač vzdálenosti a přední 5 Mpx fotoaparát. Notifikační dioda tedy chybí.
Horní hrana tradičně slouží pro otvor 3,5mm jacka, přičemž na protější spodní hraně je k vidění miniaturní otvor mikrofonu a klasický univerzální konektor, který je posluhovačem nabíjení nebo propojení přístroje s počítačem nebo jiným zařízením. Na levém okraji vystupuje multifunkční tlačítko XCover, pod nímž je podlouhlé tlačítko pro regulaci hlasitosti. Pravý protějšek pak hostí otvor reproduktoru a samostatné vypínací tlačítko.
Posledním nepopsaným listem je zadní část telefonu, která je v horní části osazena 13 Mpx fotoaparátem a nedalekým bleskem. Pod uvedenou dvojicí se rýsuje logo výrobce Samsung. U fotoaparátu bych se na chvíli zastavil, neboť mi neunikla drobná nepříjemnost. Lehce vystouplá čočka fotoaparátu je totiž obklopena drobným plastovým rámečkem čtvercového tvaru, do jehož miniaturních spár se během recenzování dostal prach, který nelze jednoduchým otřením odstranit. Ačkoliv se jedná o drobný detail, puntičkářům by mohl tento „nedostatek“ vadit.
Po technické stránce hodnotím zpracování modelu Samsung Galaxy Xcover 4 pozitivně. Konstrukce je odolná, telefon se příjemně drží a nikde nic neskřípe. Kamenem úrazu je ale již jednou zmíněný vzhled telefonu, který zřejmě nikoho moc nenadchne.
Displej – 8,5/10
Během používání nového modelu Xcover 4 se budete radovat z 5“ TFT IPS displeje v rozlišení 1280 x 720 pixelů (294 ppi), který svoji roli plní nadmíru dobře. Obrazovka je za každého počasí a prostředí dostatečně čitelná, přičemž pro ještě lepší čitelnost není problém pomocí funkce Zrak spustit vyšší kontrast písmen nebo klávesnice. V praxi jsem ale tyto funkce nevyužil, protože byl veškerý text a zobrazený obsah vždy dobře čitelný nejen při čelním, ale i při bočním pozorování.
Manuální regulaci jasu lze nahradit automatickou, která se na okolní prostředí pohotově a přirozeně adaptuje. Čtenáři a „noční sovy“ si pak mohou spustit filtr modrého světla, jenž unaveným očím o něco ulehčí. Pro úplnost ještě dodejme, že si lze nastavit snadnější zobrazení rozložením domovské obrazovky, které zaručí větší přehlednost jednotlivých ikon a položek.
K tomu všemu nechybí ani funkce zvýšení citlivosti displeje, která umožní ovládání pomocí nasazené rukavice nebo speciálního pera. Rukavici jsme opakovaně vyzkoušeli a reakcím obrazovky není co vytknout. Celkově není ani co vytknout samotnému displeji, jenž za každých okolností obstál. Během závěrečného hodnocení ale musíme přihlédnout k některé konkurenci, která za danou částku servíruje kvalitnější zobrazení.
Hardware a výkon – 7,5/10
Výkon tohoto odolného krasavce zajišťuje čtyřjádrový procesor Exynos 7570 o rychlosti 1,4 GHz, kterému je ku pomoci 2 GB operační paměť.
Interní úložiště hlásí 16 GB prostoru, nicméně v reálných podmínkách počítejte s kolem 9 GB. Není to sice moc, ale pomocí MicroSD karty si můžete úložiště pro svá data rozšířit na slušných 256 GB.
Během používání se celý systém jevil jako vyladěný a stabilní. Přístroj se při běžném používání nepřehříval a mnou zadané úkony zvládal s pečlivostí a pokorou. Hardwarovou sestavu jsme podrobili AnTuTu Benchmarku, kde si v závěru sáhla na 35 516 bodů.
Zahrál jsem si spoustu nových i starších her jako třeba Racing Xtreme, Sky To Fly a třeba Monster Lege, u nichž jsem se ohledem na dostatečný výkon nerušeně bavil. Náročnější hry jako třeba Kill Shot byly ale absolutně nehratelné.
Ani na boční reproduktor nelze hubovat. Při svém výstupu se z nenápadného průduchu pravidelně linul poctivý a čistý zvuk, který byl dokonce i slušně hlasitý a překvapivě basovitý.
Výborně hodnotím také samostatné postranní tlačítko XCover, které zastává dvojitou funkci, kdy požadovanou aplikace lze aktivovat buď krátkým stiskem, nebo podržením tlačítka. Je i příjemné, že si uživatel může navolit prakticky jakoukoliv funkci – svítilnu, kalkulačku, kalendář, emailovou schránku, hru a mnohé další. Určitě skvělý příklad toho, jak lze jednoduchým způsobem zefektivnit čas.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 7,5/10
Vnitřní prostor přístroje má v nájmu Li-Ion baterie o kapacitě 2 800 mAh. Nenechte se však zastrašit nízkou číselnou hodnotou, protože je na přiložená baterii spolehnutí a nenechá vás nikdy na holičkách. V AnTuTu testu sice dostala slaboulinkých 7 552 bodů, ovšem jak praxe ukázala, nízké výsledky vlastně nic neznamenají.
Kapacita baterie je dostačující a v případě občasného používání si na nabíječku vzpomenete jednou za dva a půl dne. A pokud už se tak stane, za slabou čtvrthodinu se její kapacita zvýší o 10 procent a za hodinu o zhruba 57 procent. Plné nabití se z úplného vybití dá dosáhnout za zhruba dvě hodiny. Při puštěném filmu se plné nabití srazí na zhruba 43 procent za 6 hodin, přičemž hraní her energii spotřebovává o několik procent víc – záleží ovšem na na charakteru hrané video-hry.
Jak čas ukázal, postupem času se životnost baterie pravidelným nabíjením a vybíjením zkrátí. Výrobce však v tomto případě svým uživatelům umožňuje vyměnit starou baterii za novou, protože je u modelu Samsung Galaxy Xcover 4 baterie vyjímatelná. Za dva roky tak nebudete nuceni kupovat nový přístroj, ale za pár stovek jednoduše přikoupíte čerstvý zdroj energie.
Fotoaparát a kamera – 7,5/10
Hlavní zbraní recenzovaného chytrého telefonu Samsung Galaxy Xcover 4 je 13 Mpx zadní fotoaparát se světelností f/1.9. Pokud si dáte na fotografování záležet a projevíte alespoň trošku snažení, budete se těšit z kvalitních a detailních snímků, které dokáží vcelku obstojně zachytit i menší detaily.
Třeba v případě níže umístěné fotografie si můžete přiblížením přečíst registrační značku vzdáleného autobusu, což se u telefonů v této cenové kategorie jen tak nevidí. Kvalita si ale žádá trpělivost, kdy zejména zaostření někdy trvá déle, než by si člověk představoval.
Všechny fotografie jsou v originálním rozlišení k vidění na této stránce.
Pokud ale nebudete nikam spěchat a čočce svůj drahocenný čas přece jenom věnujete, bohatě vás odmění koukatelnými fotografiemi. Problémy většinou nastanou při horší viditelnosti, kdy v okolí převládají tmavé barvy a stíny. Velice rychle se pak z tmavě-hnědé stane černá. Ani při slunečném počasí nebyly výsledky vždy perfektní a dokonalé. Čočka občas některé objekty zachytila až moc světle, ale jindy paradoxně zase až moc tmavě. Někdy zkrátka nedokázala dobře vyhodnotit fotografovaný cíl.
Ani v nočních hodinách není vše ideální. Kvalitně zachytit projíždějící automobil je takřka nadlidský úkol, stejně tak si fotoaparát neporadí s okolními rušivými elementy, jako jsou třeba lampy veřejného osvětlení.
Na druhou stranu makro režim zvládá čočka nadmíru dobře. Snímky jsou krásné za denní i noční doby, pyšní se výbornou detailností a kontrastem. Ostatně ku pomoci a vždy nablízku je všestranná softwarová podpora fotoaparátu. Mezi nabídkou je standardní automatické řešení, které lze nahradit sportovním a nočním režimem, panoramou a jinými. Jednoduchým signálem není problém fotografie pořizovat v hlubokém, retro, klidném nebo třeba pastelovém efektu.
Zadní fotoaparát má v nabídce šestici rozlišení, z nich je nejvyšší 4128 x 3096 pixelů, u předního fotoaparátu je pak maximální rozlišení 2576 x 1932 pixelů.
Co se týče videa, přístroj umožní kamerovat ve FHD rozlišení 1920 x 1080 pixelů, přičemž nejnižší je VGA rozlišení 640 x 480 pixelů. Videa jsou docela povedená a téměř se netrhají, i tak je ale při natáčení drobnější třas patrný. Vychválit musím i kvalitní zaznamenávání okolních zvuků.
Systém a konektivita – 9/10
Samsung v případě tohoto modelu zvolil operační systému Android verze 7 (Nougat), což je pro nás milé překvapení. Zaplesat tak mohou milovníci novějších aplikací, se kterými si tento přístroj hravě poradí.
Naprostou samozřejmostí je výsuvná lišta s přehlednou nabídkou vybraných aplikací, které si lze měnit a upravovat. Po prvotní instalaci na vás vybafne základní porce užitečných nástrojů od společnosti Microsoft (Word, Excel, Skype, PowerPoint…) a své místo si vydobyla také společnost Google (Chrome, Gmail, YouTube, Disk, Mapy, Hudba Play…).
Samotný Samsung vnitřní úložiště obtěžkal prohlížečem, záznamníkem, E-mailem a třeba funkcí Zabezpečená složka, díky níž budete mít svoje vybrané soubory, fotografie a data zabezpečena. Celkově je předinstalovaných aplikací dle našeho mínění zbytečně moc.
Stabilní systém nabízí například možnost zapnutí režimu jednou rukou, který se hodí při chůzi či běhu. Jeho zapnutí lze spustit pomocí gesta nebo stlačením domovského tlačítka třikrát za sebou. Po spuštění režimu se obrazovka rychle zmenší, vlivem čehož se dá obrazovka ovládat pomocí jednoho prstu, tedy palce.
Domovské tlačítko lze také využít pro rychlé spuštění fotoaparátu, přičemž využívat lze i možnost inteligentního upozornění, které vás po zvednutí telefonu vibracemi upozorní na nepřijaté hovory a zprávy.
Systém dále pamatuje na méně zrakově a sluchově vybavené jedince, kterým například zadní blesk připomíná na různá oznámení a novinky (viz výše). V nastavení si není ani problém navolit zamykání obrazovky – gesta, směrový zámek, znaky, PIN kód a heslo. Hezky zpracovaná je i složka údržba zařízení, kde máte jako na dlani stav baterie, úložiště, vytíženost paměti a ikonku týkající se zabezpečení.
Velmi se mi líbí možnost snadného vyhledávání jednotlivých položek a dat, jejíž vypátrání usnadňuje všudypřítomný interní vyhledávač. Telefon je tak přístupný pro méně zkušené uživatele, kteří mezi položkami tápou a někdy si i neví rady. A pokud by ani vyhledávač nepomohl, v nastavení je v pohotovosti uživatelská příručka.
Telefon plně podporuje LTE, Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.1 a dokonce i NFC pro snadnější platby a nákupy. Je ale velká škoda, že do přístroje nelze vložit dvě SIM karty. Budoucí majitelé se ani propojení chytrého telefonu s počítačem nemusí bát, protože pro práci se soubory není třeba složitě instalovat dodatečný software – po zastrčení datového kabelu si systém se vším poradí sám.
Alternativy k Samsung Galaxy Xcover 4
Případné alternativy budeme hledat mezi odolnými telefony, které mají k recenzovanému modelu nejblíže. Doporučit můžeme třeba chytrý telefon iGET Blackview BV6000, který si lze momentálně pořídit za částku kolem 6 600 Kč (05/2017). Pokud se vám telefon líbí, můžete si přečíst naši recenzi, nebo se věnovat následující stručné charakteristice. Telefon váží 252 gramů, disponuje OS Android 6 a má displej veliký 4,7″ s rozlišením 1280 x 720 pixelů. K ruce je 32 GB interního úložiště, 3 GB RAM a baterie o kapacitě 4500 mAh. Fotoaparáty zastává 13 a 5 Mpx čočka. Samozřejmostí je certifikace odolnosti IP68.
Za částku 6 700 Kč (05/2017) doporučujeme model EVOLVEO StrongPhone G4, o kterém jsme také psali recenzi. Váží hezkých 180 gramů, uvnitř budete pracovat s Androidem verze 6, přičemž veškerý obsah bude zobrazován na 5″ displeji v rozlišení 1280 x 720 pixelů. Dostupné interní úložiště obsahuje 32 GB prostoru, přičemž svižný pohon zaručuje 3 GB RAM. V telefonu dále najdete 3000 mAh baterii a fotoaparát o 8 a 5 Mpx. Telefon je konstruován tak, aby splnil podmínky IP68 certifikace.
Závěrečné hodnocení
Skvělý
Pokud hledáte šikovného a hlavně odolného společníka na cesty a ke sportu, s modelem Samsung Galaxy Xcover 4 jistě neprohloupíte. Konstrukce je pevná, s přístrojem se pohodlně manipuluje, obrazovka hezky zobrazuje a reproduktor slušně a hlasitě hraje. Systém je plynulý a ani fotoaparát není špatný, ovšem chce to trošku cviku a trpělivosti. Krapet horší je baterie, přičemž některé může zamrzet nudnější a jednodušší vzhled.
- Super odolná konstrukce
- Stabilní výkon
- Slušné fotografie a videa
- Spousta softwarových vychytávek
- Tlačítko XCover
- NFC
- Jednoduchý design
- Slabší baterie
- Málo interního úložiště
- Nepodporuje DUAL SIM
- Slabší herní výkon
Diskuze a zkušenosti
Dobrý den, mám velké pochybnosti o deklarované odolnosti telefonu. Asi po měsíčním používání mu po lehkém pádu praskl po celé délce vertikálně displej. Jelikož bych to od přístroje vykazujícím se standardem odolnosti MIL-STD 810G neočekával, zahájil jsem reklamační řízení a zároveň požádal VOC Samsung o předložení atestu. Reklamace byla zamítnuta a atest po více jak měsíci a mnohých urgencích dodán nebyl. Stále mě zajímá, jak byl telefon testován metodou 516.6 - Shock Test a protože společnost Samsung není schopna příslušný dokument dodat, podávám podnět na prošetření ČOI.
Dobrý den, tyhle informace po ruce nemáme. Zeptáme se výrobce a pak Vám (snad) odpovíme.
Dobrý den, mobil jsem používal déle jak půl roku. Mobil splňoval vše, co stačí běžnému uživateli. Perfektní kvalita co se týče voděodolnosti. Testovala jsem ho na vodě pod vodou byl tak 10-15 minut půl metrové hloubce a prudkých peřejích. Odolal, ale nesmíte se vyděsit, že následující den nefunguje reproduktor, pouze když přepnete na hands free. Den počkat a telefon funguje jako nový. Jen si dávat pozor na padání. Ošklivě mi spadl a od té doby nebyl kryt jako dřív a poté jsem ho už ve vodě netestovala. Byla jsem o trochu spokojenější s My Phone Hammer. Lepší baterie, horší fotoaparát, ale jednoznačně odolnější na vodu a otřesy. S vodou je to to samé1-2 dny vydržet a reproduktor zase funkční :-)
Dobry den, hledam nejaky odolny telefon, ale jako jedno z kriterii vyberu mam zisk anteny - tedy prijem signalu. Tento parametr se zrejme nikde neuvadi, takze hledam uzivatelske recenze. Pohybuji se v mistech, kde je signal opravdu slaby a napriklad Samsung Galaxy Express (i8730) byl v tomto ohledu bidny. Jak je na tom Xcover 4?
Dobrý den, tohle kritérium je skutečně velmi problematické. V případě Samsungu jsem ale problémy nikde nepocítil, tedy oproti ostatním telefonům. V případě signálu Vám asi, bohužel, nezbude nic jiného, než to risknout a telefon koupit a pak následně zkoušet.
Dobrý den. Dají se přednainstalované aplikace které nevyužiji z telefonu odstranit? Píšete že jich je tam celkem dost. Momentálně mám xcover 2, sekání a nedostatek vnitří paměti když chci otevřít fotky je už vážně o nervy. U xcoveru 4 se dá stahovat a instalovat aplikace které chci na sd kartu nebo stále jen do paměti telefonu? Děkuji za odpovědi
Díky za pěknou recenzi. Taky uvažuji o XCoveru 4 a provozuji XCover 2 (nějak jsem za ty roky telefon vychytal a i bez rootu to celkem funguje - mohl bych k tomu napsat příručku "XC2 for dummies :-)". Ale ještě dotaz - má XC4 USB OTG (resp. USB Host)? Uvažuji, že bych k tomu používal audio periferie, které to vyžadují. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, v balení OTG redukce není, ale lze si ji za pár korun dokoupit.
Dobrý den, některé aplikace se vymazat dají, jiné zase ne. Nejde však o nic zásadního, protože ty programy, které odstranit/odinstalovat nelze, stačí přesunout do jediné složky a máte pokoj a přehlednost... Pokud se bavíme o Xcoveru 4, k dispozici budete mít 9 GB interního uložiště, na které můžete stahovat a instalovat cokoliv - co stáhnete nebo vyfotíte. Pokud místo dojde, stačí si koupit paměťovou kartu, se kterou uložiště můžete navýšit. Co se týká Vašeho Xcoveru 2... Pokud se Vám systém seká a je zpomalený, nejlepší variantou je tovární nastavení, které celý systém promaže. Čistý systém pojede určitě mnohem lépe, než Váš současný. S tím je potřeba počítat a čas od času tohle aplikovat. Chytré telefony jsou jako počítače - časem se zanesou a nepracují tak, jak na začátku užívání. Na druhou stranu se jedná o starší telefon, který může mýt s novými aplikacemi a hrami problém. To je holt úděl dnešní doby - nové technologie jdou dopředu a tak je třeba a vlatně i nutné svoje technologické pomocníky neustále inovovat a kupovat nové.
Dobrý den, dříve jsem měla xcover 2 a byl u něj velký problém s rychlostí mezi jednotlivými úkony. Jak je na tom 4?
Dobrý den, v tomto případě jsem tyto problémy nepostřehl. Ostatně více se dočtete v sekci konektivita, která získala 9 bodů z 10, což je skvělý výsledek.
Dobrý den měl jsem dříve dvojku, ale strašný kvuli tomu, že apky nešli ukládat na pamětovku. Tento telefon, by měl být v pohodě ne?
Dobrý den, Váš problém byl u modelu Samsung Galaxy Xcover 2 znám, nicméně v případě tohoto modelu by mělo být již všechno v pořádku.
Dobrý den, překvapilo mne, že telefon nemá žádný kryt na konektoru pro sluchátka a usb, nemůže se tudy dostat do tel voda? Koupil jsem jej jako vodeodolny ale mám strach jej ponořit. Diky
Dobrý den, ano, člověka to zarazí, ale obavu mít nemusíte :)
Jak funguje GPS?
Dobrý den, GPS vždy fungoval dobře a neměl jsem s jeho použitím žádný problém. Pro jistotu jsem prohledal i zahraniční články, ale nikde jsem na žádné problémy nenarazil.