Do rukou se nám dostalo chytré zařízení Sony Xperia XZ1 Compact, které si můžete koupit za částku kolem 15 000 Kč (10/2017). Zatímco se většina výrobců snaží své smartphony spíše zeštíhlovat, japonští inženýři si s úzkými parametry příliš hlavu nelámali. Na přesycený mobilní trh na druhou stranu dodali kompaktní zařízení s menším displejem. Pojďme se podívat, jaké výsledky vlastně vybojovalo.
Na českém trhu je prozatím k mání pouze verze Single SIM, která se dá pořídit v několika barevných variantách. K nám doputovala barva modrá, koupit si ale můžete i černou nebo třeba stříbrnou verzi.
Obsah balení
Pokud si přístroj zakoupíte, domů vám dorazí papírová krabička, ve které najdete chytrý telefon, nabíjecí adaptér, datový kabel typu USB-C, plastová sluchátka a průvodce rychlým spuštěním. Naše krabička ale obsahovala pouze telefon a kabel, tudíž je přiložená fotografie krapet chudší.
Design a zpracování – 8/10
Velikostní proporce recenzovaného kousku se vešly do rozměrů 129 × 64 × 9,3 milimetrů, které se vtěsnaly do 140 gramů. První dvojice údajů hovoří jasně – telefon je kompaktní a nepříliš velký. S tím souhlasíme, hůře je na tom ale výsledná šířka. Zatímco většina výrobců chytrých telefonů své přístroje zeštíhluje, společnost Sony jakoby razila úplně jinou cestou.
Větší šířka nás trkla hned na samém začátku používání, ovšem v tomto případě ji nebereme jako kdovíjaký průšvih. Zbylé rozměry jsou totiž nadmíru slušné a s telefonem se i přesto pohodlně manipuluje. Vlastně se i celkově dobře drží a veškerá práce netropí žádné lapálie. Tolik k rozměrům, které se na internetovém poli staly velmi diskutovaným tématem.
Vnější schránka Xperie je vyrobena z několika materiálů. Zatímco se na přední části budete dotýkat příjemného skleněného povrchu, záda i boční strany jsou plastové. Lehkou kovovou slitinu pak najdete na horní i dolní hraně přístroje. Ať už působí tato směsice jakkoliv, ve výsledku si není na co stěžovat. Konstrukce telefonu je nadmíru pevná a o skřípotu není slyšet ani z blízka. Tělo se může pyšnit odolnostní certifikací IP68, tudíž voda (do 1,5 metru na max. 30 minut) a prach nepředstavují neřešitelný problém.
Některé prvky ale na nás působí poměrně rušivě. Za nehezký považujeme kruhový objektiv předního fotoaparátu. Je zbytečně velký a jeho tmavý odstín nepůsobí zrovna nejlépe. Příliš nám ani nesedla krytka pro nanoSIM kartu a microSD kartu na levé hraně telefonu. Také proti okrajům máme drobné výhrady. Postranní zaoblení levé a pravé strany telefon sice má, ovšem horní a dolní zakončení je takové až useknuté. Po přejetí prstem má člověk pocit, jakoby se dotýkal neopracovaného obrobku. Spodní hrany se zády telefonu ještě lícují, ovšem na čele mírně vyčuhují a na omak nejsou příjemné. XZ1 Compact tedy není kdovíjaký krasavec. Je to řekněme taková malá baculka.
U popisu přístroje můžeme ještě zůstat – dejme přednost pravé hraně. Tam najdete podlouhlé tlačítko pro regulaci hlasitosti a tlačítko pro zapínání a vypínání přístroje. Mechanické tlačítko je pokryto stříbrnou barvou a je do konstrukce mobilu mírně zapuštěno. Má to své opodstatnění, protože kromě pohotovostních pokynů zastává roli čtečky otisků prstů. Čtečka je rychlá a spolehlivá, ovšem její umístění ideální není.
Nachází se zhruba uprostřed krajní plochy, tudíž uživatel musí po uchopení telefonu svoji dlaň a palec porůznu nakrucovat. Člověk si sice časem zvykne, ovšem mohla být vybrána pohodlnější varianta. Velice rychle přijdete i na to, že čtečka funguje až poté, co tlačítko zmáčknete. Pro odemknutí tedy nestačí přiložit palec nebo jiný zvolený prst, ale ono tlačítko se prostě musí zmáčknout.
Nedaleko pod čtečkou je ještě umístěno hardwarové tlačítko fotoaparátu (dvě úrovně zmáčknutí). Při fotografování se tak nemusíte dotýkat obrazovky, ale rovnou mačkáte mechanickou spoušť. Plynule můžeme přejít na horní hranu, kde spatříte otvor pro 3,5 mm jack a zdířku mikrofonu.
Protější dolní hrana vlastní druhý mikrofon a konektor typu USB-C. Ten budete využívat pro nabíjení telefonu a propojení s jinými zařízeními. Čelní strana mimo prostorově výraznějšího 8 Mpx fotoaparátu holduje indikační LED diodou, reproduktorem a senzorem. Nechybí ani logo výrobce Sony. Uprostřed se roztahuje 4,6 palců veliký displej, v jehož spodní části jsou umístěna softwarová navigační tlačítka. Kousek pod nimi je na těle přístroje druhý reproduktor. Po dlouhé době se setkáváme s přístrojem, jenž hraje stereo. O tom si ale více povíme v sekci Hardware.
Jelikož je obrazovka nevelkých rozměrů, ve spodní části přístroje vznikla slušná porce nevyužitého místa. Je nicméně zřejmé, že s ohledem na druhý reproduktor výrobce příliš variant ani neměl. Na zadní straně dohledáte objektiv 19 Mpx fotoaparátu, blesk a laserové ostření. Záda ještě zdobí název Xperia.
Na videu se můžete podívat, co telefon vlastně vydrží…
Displej – 8/10
Sony Xperia XZ1 Compact byla osazena 4,6“ dotykovým displejem. Pakliže hledáte menší telefony s menší obrazovkou, tenhle by se vám mohl líbit. Rozlišení se zastavilo na kvalitě HD, kterou jsme popravdě během používání ani nezaznamenali. Tedy v negativním smyslu slova.
Obrazovka totiž působí kvalitně a s jejím výkonem jsme byli spokojeni. Drobná písmenka jsou čtivá a sledované filmy byly vždy dostatečně barevné. Hezké ostrosti jsme si povšimli v případě herních klání, kde jsme byli nadmíru spokojeni. Svrchní vrstvu obrazovky chrání ochranné sklo Gorilla Glass 5, které je příjemné na dotek a nezanechává viditelné čmouhy. Jen minimální jas mohl být o něco menší. Maximální zesílení je ovšem v pořádku.
Displej podporuje i několik softwarových vychytávek. Mezi stěžejní zařaďme funkci adaptivního jasu, která pracuje vesměs výborně. Černý puntík ale připisujeme za občasnou jasovou nestálost, kdy se obrazovka opakovaně rozjasňovala a zase kabonila. Zkrátka nevěděla, jaký jas volit. Využívat můžete i režim spánku (15 sekund – 30 minut) a třeba chytré podsvícení. Kvalitu lze ještě doladit nastavením vyvážení bílé nebo volbou několika režimů.
Příjemným bonusem je režim rukavice, díky čemuž můžete telefon v chladných dnech a nocích ovládat s rukavicemi. Náruživým čtenářům ale může vadit absence filtru modrého světla. Pokud ji totiž zkombinujeme s vyšším minimálním jasem, těžko říci, zdali je tento přístroj vhodný pro noční knihomoly. My jsme s čtecím ponocováním problémy neměli, někteří ale výhrady mít přece jenom mohou.
Hardware a výkon – 9/10
Poctivý výkon zajišťuje výkonný osmijádrový procesor Snapdragon 835, kterému při těžkých chvílích vypomáhají 4 GB operační paměti. Grafický výkon obstarává čipset Adreno 540. Ve výkonnostním AnTuTu boji získal XZ1 Compact nadstandardních 154 894 bodů, což samo o sobě dokladuje poctivou hardwarovou vybavenost. Naše praxe to jenom potvrdila a hraní her byla samá radost. Veškeré hry zvládal tento přístroj skvěle a povětšinou se neobjevily závažnější problémy.
Některé hry sice mírné zaškobrtávání pocítily, zmiňme třeba MMORPG Taichy Panda 3, ovšem ostatní jely skvěle. Stále musíme mít na paměti, že výkonnější konkurence stojí násobek ceny recenzovaného přístroje, a tak určité meze zkrátka mít musí. Minimálně uspokojivé ale je, že i při delším zátěži a vyšším hardwarovém nasazení se telefon nepřehřívá.
Pokud jde o interní uložiště, pro vaše soubory máte k dispozici kolem 22 GB. To samozřejmě není zase až tak moc a výrobce nám mohl poskytnout trošku místa navíc. Uložiště si ovšem můžete dodatečně rozšířit pomocí microSD karty až o 256 GB.
Nadmíru spokojeni jsme byli s přítomnými stereo reproduktory. Hrají velmi hlasitě a kvalitně. Líbí se nám i jejich vhodné umístění na čelní straně telefonu. Díky tomu se nám nikdy nestalo, že bychom si průduchy překrývali a film nebo hra utrpěla na zvukové kvalitě. Pro hudební nadšence je tak Sony Xperia XZ1 Compact jednoznačně dobrou volbou.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 8,5/10
Do schránky mobilního telefonu se vešel akumulátor s kapacitou 2700 mAh. A byť číselná hodnota svojí velikostí příliš nepřekvapí, telefon bez problémů vydrží plné dva dny. Samozřejmě za předpokladu, že budete využívat adaptivní jas a nebudete celý den lenošit pouze u her. AnTuTu test vykázal 12 937 bodů.
Přehrávání YouTube videí se dá při plném nabití věnovat klidně přes 8 hodin, hraní her pak o nějakou tu hodinu méně. Vždy ale záleží, jakou hru zrovna hrajete. Nabíjecí proces trvá z úplného vybití do maxima zhruba 100 minut. Velmi ale záleží, jakou nabíječku budete používat. Vzhledem k tomu, že jsme v balení neměli originál, můžeme o přesných hodnotách hovořit pouze v rámci zahraničních recenzí. Někteří recenzenti se dostali klidně na hodinu a půl.
Asi největší podíl na slušné výdrži má nižší rozlišení obrazovky (HD) a její menší velikost 4,6“. Pokud byste chtěli dobu provozu ještě o něco prodloužit, můžete sáhnout po některém z úsporných režimů. Řeč je o režimu STAMINA nebo Ultra STAMINA, které se postarají o vypnutí většiny aplikací. V sekci „Baterie“ se dají vypátrat největší energetičtí žrouti – a podle toho se při používání telefonu chovat.
V defaultním nastavení je aktivována funkce ochrany baterie. Ta sleduje vaše „nabíjecí zvyky“ a podle toho řídí nabíjecí cyklus. Od této funkce výrobce slibuje hlavně prodloužení životnosti baterie a zkrácení doby nabíjení.
Fotoaparát a kamera – 9/10
Hlavní fotografickou zbraní recenzovaného telefonu je 19 Mpx fotoaparát se světelností f/2.0. Svoji práci odvádí skutečně precizně a nadstandardně. Výsledné snímky nás uspokojily v denní i noční dobu. Pravda, v domácích podmínkách nejsou výsledky zcela ideální, ovšem stále patří mezi ty vůbec nejlepší.
Na více fotografií v originální kvalitě najdete na této stránce.
Při nejvyšším nastavení lze pořídit fotografie v rozlišení 5056 × 3792 pixelů. Ostatně už takto vysoká čísla naznačují, že půjde o kvalitu, za kterou se není třeba stydět. Dočkáte se sytých barev a ostrých snímků, na nichž spatříte i sebemenší detaily. Plnou měrou jsme využívali automatický režim, který se prokázal jako odladěný a spolehlivý. Zdatnější fotografové ale mohou volit manuální režim, kde lze pracovat s hodnotou ISO, EV, WB, SS, AF. K dispozici jsou i kreativní efekty, panorama a jiné.
Použitelná byla snad každá fotografie, kterou jsme v terénu pořídili. Nadstandardní je i vykreslení stínů a slunečních paprsků, které snad nejlépe demonstruje vyfotografovaný dron. Také fotografie přírody jsou nádherné. Ani milovníci sociálních sítí neutrpí a pro svoje selfie výtvory mohou využívat 8 Mpx objektiv se světelností f/2.4. Drobné výtky ale máme ohledně makro režimu, kde nám povedená fotografie dala občas zabrat. Fotky byly převážně rozmazané a objektiv stále tápal, co vlastně chceme fotografovat.
Spokojeni budou nejen fotografičtí nadšenci, ale i amatérští kameramani. Přístroj totiž zvládne natáčet záběry v 4K rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Výsledná videa jsou nadmíru povedená a téměř zcela plynulá. K mání jsou i další kvality, například Full HD při 30 nebo 60 snímcích za sekundu. Nadmíru dobře vypadají i noční záběry včetně fotografií v úplné tmě. K dispozici je i spousta softwarové podpory.
Nechybí mřížky, automatický náhled fotografií, uložení polohy, samospoušť, sledování objektu a třeba i možnost manipulace s barvou a jasem. Využívat lze i automatický blesk s potlačením červených očí. Trošku nás ale mrzí mírná prodleva při ukládání jednotlivých obrázků. Nejde ale o nic zásadního.
Systém a konektivita – 8,5/10
Sony Xperia XZ1 Compact staví na operačním systému Android verze 8.0, který s sebou přináší několik uživatelských vychytávek. Začněme ale postupně. Po prvním spuštění spatříte uprostřed obrazovky průvodce zařízením Xperia, který vás jednoduchými pokyny provede celým telefonem. Ruku v ruce je této funkci chytrý asistent, kde se dozvíte spoustu tipů a užitečných rad.
Součástí systému je i výsuvná lišta, kde najdete zrychlený přístup ke klasickým funkcím. Vyzdvihněme třeba svítilnu nebo Hotspot. Telefon podporuje technologii Bluetooth, Wi-Fi, NFC a LTE. V nastavení sítě a internetu se mi líbí správa dat, kde jsou zobrazeny veškeré přenosy a datová vytíženost. Systém vlastní několik základních vzhledů a schémat, která si můžete libovolně měnit k obrazu svému.
Užitečná je i modrá lišta, která svého uživatele informuje o vypnutí mobilních dat. Měnit lze samozřejmě všechny zvuky a tóny, velikosti písmen a způsoby odemykání. Součástí systému je i několik experimentálních položek. Můžete si vyzkoušet aplikovat text s vysokým kontrastem nebo korekci barev.
Po prvním zapnutí na vás vykoukne celá řádka předinstalovaných aplikací. Některé jsou užitečné, jiné zase (pro některé) zbytečné. Kupříkladu aplikace PlayStation nebo 3D autor nejsou k ničemu, podobně jako další dvojice aplikací od Amazonu nebo Movie Creator. Mezi nimi ale najdete i vítané kancelářské pomocníky jako je kalkulačka, kalendář, hodiny nebo počasí.
Systém je povětšinou plynulý a nikde se nezadrhává. Čas od času se ale dostaví delší načítání, hlavně v případě spouštění her. Smířit se musíte i s chybějícím FM rádiem a infraportem.
Alternativy k Sony Xperia XZ1 Compact
Za poctivou levnější variantu považujeme nedávno recenzovaný chytrý telefon Huawei P10 Dual SIM, který má svojí výbavou co nabídnout. Za částku kolem 13 000 Kč (10/2017) si máte možnost koupit líbivý smartphone se slušným displejem, solidním výkonem a nadprůměrnými duálními fotoaparáty. Menší částka si ale vybrala svoji daň v podobě nulové odolnosti.
Dražší alternativou je letošní model Samsung Galaxy S8 (čtěte naši recenzi), jehož cena se pohybuje kolem 22 000 Kč (10/2017). Za několika tisícový příplatek získáte elegantního pomocníka s vysokou odolností, výkonem, nadstandardními fotoaparáty a odladěným systémem. Smířit se ale budete muset se slabší baterií a průměrnou zvukovou reprodukcí, kterou má recenzovaný telefon XZ1 Compact jednoznačně kvalitnější.
Jako alternativu z kategorie malých telefonů můžeme doporučit Samsung Galaxy A3 (2017), který jsme recenzovali během března letošního roku. Za zhruba 7 000 Kč (10/2017) získáte chytrého pomocníka s kompaktními rozměry, zvýšenou odolností, solidní výdrží a kvalitním displejem o velikosti 4,7 palců. Oproti recenzovanému modelu má ale horší reproduktor a malou menší paměť s velikostí kolem 10 GB.
- Zajímavé přístroje najdete i mezi mobily do 10 000 Kč.
Závěrečné hodnocení
Skvělý
Sony se novým přírůstkem rozhodně vytáhla. XZ1 Compact je zářným příkladem toho, že i chytrý telefon kompaktních rozměrů dokáže být odolný, výkonný a slušně fotografující. Konstrukce je ovšem trošku baculatějšího vzezření a po estetické stránce také nejde o nažehleného elegána.
- Kompaktní rozměry
- Odolnost IP68
- Kvalitní stereo reproduktory
- Vysoký výkon
- Vynikající fotoaparát
- Videa ve 4K
- USB-C
- Android 8.0
- Baculatější tělo
- Obyčejný design
- HD rozlišení
- Občas delší načítání
Diskuze a zkušenosti