Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Ostatní

Jak se daní investice

Danění výnosů z investic má mnoho podmínek, ale pokud pochopíte, jak celý systém funguje, jistě zvládnete vyplnit daňové přiznání bez zbytečného stresu. S návodem se nemusíte se ničeho bát. A dost možná právě pro vás ani povinnost zdaňování investic neplatí. Pojďte se podívat na pravidla i výjimky.

Základní pravidla danění investic

Zdaňuje se vždy výdělek, nikoliv samotné vlastnictví investic. Dokud budou vaše aktiva pracovat na burze, nemusíte z jejich zvyšující se hodnoty nic odvádět. Povinnost přichází až s realizovanými zisky. To znamená, když investici výhodně prodáte nebo když vám z ní budou plynout nějaké příjmy, např. dividendy nebo úroky.

Zdanění v praxi sníží váš reálný zisk z investic. Ale jelikož odvádíte státu část peněz až z finálního výnosu, nikde se nestane, že by se kvůli placení odvodů investice stala ve výsledku prodělečnou. Jinak je tomu u burzovních poplatků, které si účtuje váš broker (zprostředkovatel nákupu) / vaše obchodní platforma. Ty jsou placené z finančních operací, tudíž mohou snadno přeměnit drobný výdělek na záporná čísla.

Náš tip
U brokera XTB neplatíte nic za transakce při měsíčním objemu do 100 000 EUR a ani za výběr zisku či za vklad na váš investiční účet.

Pro investování a jeho danění si nemusíte vést účetnictví, ale je nezbytné mít dokumentaci provedených obchodů; datum nákupu a prodeje, pořizovací a prodejní cenu i poplatky spojené s obchodem. Dostačující je výpis od brokera, kde najdete přehledně všechny své obchodní záznamy.

Pokud nejste firma, daně z investic spadají do kategorie daně z příjmů fyzických osob. Daňové přiznání musíte podat po uplynutí zdaňovacího období, kterým je kalendářní rok:

  • Do 3 měsíců (do 1. 4. následujícího kalendářního roku) při podání v papírové podobě
  • Do 4 měsíců (do 1. 5. následujícího kalendářního roku) při podání v elektronické podobě
  • Do 6 měsíců (do 1. 7. následujícího kalendářního roku) když přiznání podává váš daňový poradce

jak se daní investice

Kdy není nutné investice danit?

Do kategorie investic, které jsou osvobozené od daně, spadají v zásadě dvě hlavní situace. Stačí splnit jen jednu z nich, aby se vás daňová povinnost netýkala.

  • Vaše příjmy z investic v jednom zdaňovacím období nepřesáhly 100 000 Kč.
  • Drželi jste ve svém vlastnictví cenné papíry déle než 3 roky (tzv. časový test).

Pozor, hranice 100 000 Kč se týká příjmu (obdržené částky), nikoliv daněného zisku (rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou). Pokud například cenné papíry (akcie, index a ETF, CFD, futures kontrakty, kryptoměny atd.) koupíte za 90 000 Kč a prodáte je za méně než 3 roky za 110 000 Kč, je váš příjem 110 000 Kč a daňové přiznání podávat musíte. Daň pak platíte z částky 20 000 Kč (110 000 – 90 000).

Časový test a další zmiňované aspekty se týkají cenných papírů. U alternativních investic a tradingových instrumentů mohou být pravidla jiná (např u CFD časový test neplatí). V současné době také probíhají jednání o zavedení nových pravidel na krypto (včetně časového testu). Tohle ale ještě není vyřešeno a v tom případě platí současná pravidla.

Daňové přiznání musíte podat i tehdy, pokud prodáváte svá aktiva se ztrátou (za méně než 3 roky a za více než 100 000 Kč). Daně ale samozřejmě v případě prodělku neplatíte – zdaňuje se zisk a ten vy nemáte.

Samostatnou kategorií investic jsou hmotné (nikoliv on-line přes burzu vlastněné) zlato, stříbro a platina. Ty se považují za movitý majetek. Fyzické osoby z nich daně neplatí bez ohledu na objem transakce nebo čas vlastnictví. Na právnické osoby se výjimka nevztahuje a prodej investičních drahých kovů zdaňovat musí v případě, že je vlastnily méně než 5 let. Sazba je 19 %.

Kdy získáte peníze z investic již zdaněné?

Spoření nebo dividendy a dluhopisy, které vyplácejí české společnosti, podléhají pro daňové rezidenty ČR takzvané srážkové dani 15 %. To znamená, že daň zaplatí poskytovatel služby či vydavatel cenného papíru a vy jako investor dostanete peníze již zdaněné. Do daňového přiznání je neuvádíte.

Pro dividendy a dluhopisy z jiných zemí toto pravidlo ale neplatí. Příjmy z nich do daňového přiznání uvést musíte. A to i v případě, že už byly zdaněné v zahraničí. Pokud má ČR s danou zemí uzavřenou smlouvu o dvojím zdanění, lze si pomocí přílohy daňového přiznání zaplacenou zahraniční daň započíst vůči té místní, abyste nemuseli platit dvakrát.

danění investic jak ušetřitSazby daní pro investice

S výjimkou od daně osvobozených nebo již zdaněných investic (viz výše) se daně platí podle dvou základních sazeb:

  • 15 % když zisky nepřesáhnou hranici 36násobku průměrné měsíční mzdy
  • 23 % když zisky přesáhnou hranici 36násobku průměrné měsíční mzdy

Optimalizace daní z investic

Existuje několik možností, jak snížit daňovou povinnost nebo jak z investic daně neplatit vůbec. Dobrá investiční strategie vám pomůže ušetřit.

Základ spočívá ve dvou hlavních případech osvobození od daně – v časovém testu 3 roky a hranici 100 000 Kč. Mnoho investorů proto upřednostňuje dlouhodobé investice. Jejich výhodou proti krátkodobým vkladům je také lepší stabilita a předvídatelnost. Dále je praktické využít přelom zdaňovacího období a rozdělit svůj příjem na první výběr mírně pod 100 000 Kč v jednom roce a zbytek v tom následujícím. Vybírat lze totiž stejně jako investovat jednorázově i pravidelně.

Také si hlídejte všechny položky, které lze od zisku odečíst, aby byla daněná částka co nejnižší. Mezi ně patří především poplatky brokerovi a investiční ztráty – například když prodáte akcie od společnosti A se ztrátou 10 000 Kč a zároveň prodáte akcie od společnosti B se ziskem 20 000 Kč, odečtete si od zisku ztrátu a danit budete pouze 10 000 Kč. Zaplatíte-li ještě své investiční platformě 500 Kč, danit bude pouze 9 500 Kč.

Pro uplatnění ztráty platí však několik pravidel:

  • Pokud prodáte cenné papíry se ztrátou, můžete tuto ztrátu uplatnit pouze proti ziskům z investice stejného druhu. Například ztrátu z akcií nelze použít vůči dividendám nebo úrokům z dluhopisů. Ztráty z investic také neslouží k redukci jiných příjmů například ze zaměstnání nebo z podnikání.
  • Pokud jste drželi cenné papíry déle než 3 roky a byli jste tak osvobozeni od daně, nemůžete ztrátu z těchto cenných papírů použít pro odpočet.
  • Pokud došlo ke ztrátě, musíte ji uplatnit v zdaňovacím období, ve kterém vznikla. Na rozdíl od podnikatelské daňové ztráty, kterou je možné převádět na následující roky, ztráty z investic tuto možnost nemají.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor článku

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář