Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Honor 9 4GB/64GB Dual SIM

21. 3. 2018 aktualizováno

Výrobce chytrých telefonů, společnost Huawei, si v posledních letech vydobyla značnou popularitu. Pomalu, ale jistě se tak dostává mezi největší a nejoblíbenější společnosti na světe. My jsme se rozhodli vyzkoušet nový model prodávaný pod označením Honor 9, jenž by se měl svými parametry řadit mezi špičku současné produkce. Na otázku, zda je tomu skutečně tak, nabídne odpověď naše recenze.

Pro sepsání článku jsme zvolili model Honor 9 Dual SIM, na trhu je ale možné zakoupit i Single SIM, nabízející prostor na jednu SIM kartu. Mobil se prodává v modré, černé nebo šedé barvě. V současné době se cena recenzovaného kousku pohybuje okolo 9 500 Kč (03/2018).

Náš tip

Hledáte telefony do 10 000 Kč? Zkuste náš výběr těch nejlepších.

Obsah balení

Praktická krabička obsahuje pouze základní nezbytnosti. Kromě samotného mobilu zde naleznete sponku pro otevření šuplíku na karty, nabíječku a USB-C kabel sloužící pro připojení k počítači.

Nic dalšího již v balení nenaleznete, takže ti, kteří očekávají kupříkladu sluchátka, mohou být mírně zklamáni. Mnohé může zamrzet i absence papírového návodu, který je nutné si najít v případě potřeby na internetu.

Honor 9

Design a zpracování – 7/10

Svým dílenským zpracování mobilní telefon zcela odpovídá ceně. Základem je lesklé a odolné kovové tělo s hladkým povrchem. Ten někdy až nepříjemně klouže, takže se mi dokonce stalo, že mobil spadl z poličky, a to aniž by vibroval. IPS Displej o úhlopříčce 5,15“ vyplňuje 70 % přední části těla telefonu a pyšní se standardním poměrem stran 16:9 a rozlišením 1080 × 1920 pixelů. Dodatečnou ochranu obrazovky před škrábanci zajišťuje bezpečnostní sklo Gorilla Glass 3.

Rozměry 147,3 × 70,9 × 7,5 mm řadí mobil mezi průměrně velké přístroje. Telefon dobře padne do ruky a ovládání zvládnou i uživatelé s menšími dlaněmi. Jediným výraznějším nedostatkem je již zmíněné vykluzování, kterému se skutečně nevyhnete. Hmotnost 155 gramů nijak zvlášť nevybočuje z toho, na co jsme zvyklí. Honor 9 nemá žádné certifikace IP, takže není vhodné jej vystavovat delšímu působení stříkající vody ani prachu.

Na horní levé straně můžeme nalézt přední fotoaparát, notifikační diodu a reproduktor. Ve spodní části horní strany se nachází perfektně fungující snímač otisku prstů, sloužící též jako tlačítko „domů“. Při zapnutí přístroje se po stranách hlavního tlačítka rozsvítí též dvě modrá senzorická tlačítka, nabízející další ovládací prvky. Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o tečky, bylo pro mě zpočátku obtížné rozlišit, která z nich je „zpět“ a která spouští nabídku spuštěných aplikací.

Na levé hraně je šuplík pro uložení SIM karet nebo datové karty. Spodní hrana potom skrývá zdířku pro připojení konektoru USB-C, obstojně zpracovaný reproduktor a 3,5 mm jack pro připojení sluchátek.

Na pravé hraně se nachází tlačítko pro zapínání a vypínání, stejně jako regulátor hlasitosti. Nahoře má své místo infračervený port. Zadní straně vládne duální fotoaparát s LED bleskem a laserovým autofokusem. Eleganci dodává i matný nápis Honor. Povinné informace o společnosti a zacházení s odpadem jsou zpracovány jen velmi slabě a nenarušují tak celkově velmi povedené designové zpracování mobilu.

Výbava Honor 9 zcela odpovídá vyšší střední třídě, do níž mobil cenou i úrovní provedení spadá. Naleznete tu standardní výbavu, obohacenou kupříkladu o infračervený port. Libůstky jako je snímač oční duhovky či měřič tepové frekvence však musíte hledat jinde. Vyzdvihnout je třeba dílenské zpracování konstrukce, jelikož vše perfektně sedí, nikde nic neskřípe. Lesklý design může na některé působit lacině a jiné naopak zaujmout.

Displej – 8,5/10

Tím nejzřetelnějším prvkem na každém mobilním telefonu je displej. V případě Honor 9 je založen na IPS technologii a má velikost 5,15 palců. Full HD rozlišení 1080 × 1920 pixelů zaručuje standardní úroveň obrazu. Barvy jsou čisté, displej je skvěle čitelný za všech podmínek, k čemuž přispívají i velké pozorovací úhly. Jemnost 428 PPI sice již dnes nikoho ze židle nezvedne, i tak je obrazovka příjemně detailní.

Honor 9

Vypíchnout musíme zejména nepřítomnost funkce always-on, kterou alespoň částečně supluje notifikační dioda. Možnosti nastavení displeje plně odpovídají moderním standardům. Nastavit podle svého gusta si tak můžete prakticky všechny významné prvky. Od spořiče a tapety, přes úpravy automatického otáčení a jasu, až po noční režim či velikost písma. Každý si přijde na své a může si zobrazení vyladit k obrazu svému.

Výkon a hardware – 9/10

Již při zhlédnutí základních technických parametrů jsem předpokládal, že s výkonem žádný problém nebude. Následné používání mobilu mne v tomto názoru jen utvrdilo. Osmijádrový procesor Kirin 960 nabízí výkon 4 × 2,4 GHz a 4 × 1,8 GHz a je plně srovnatelný s tím nejlepším, co je možné na trhu nalézt.

Pokud navrch přidáme 4 GB RAM, je jasné, že máme tu čest s velkou porcí výpočetního výkonu. AnTuTu test se zastavil na 171 067 bodech, čímž velká očekávání plně podpořil. Tento výsledek telefon řadí mezi TOP 20 nejvýkonnějších telefonů.

Honor 9 - AnTuTu HW

Úctyhodná síla se plně projevila i při praktických testech. Mobil si bez větších problémů poradil jak s Pokémon Go nebo Hill Climb Racing 2, tak i s mnohem náročnějšími Need for Speed No Limit nebo FIFA 18. Všechny hry reagovaly rychle, bez záškubů a zbytečných časových prodlev. Ani spuštění velkého množství méně náročných aplikací s mobilem nijak zvláště nehnulo.

Pokud jde o zvukovou produkci, jedná se o lepší průměr. Zvuk je hlasitý a čistý, překvapivě uspokojivé jsou i mnohdy problematické výšky a basy. V případě kvalitních sluchátek se pozitivní dojem jen umocňuje, musíte však počítat s tím, že nejsou součástí balení.

Interní paměť má velikost 64 GB, dostačuje tak i pro uložení velkého množství her, videí či fotografií. Na tomto místě se však sluší upozornit, že zhruba 10 GB zabírají již předinstalované systémové aplikace, z nichž mnohé není možné odstranit. Ti, kteří plánují vytvořit ze svého telefonu multimediální banku, mohou samozřejmě využít dodatečného slotu pro paměťovou kartu.

Výdrž baterie a délka nabíjení – 6,5/10

Honor 9 je osazen nevyměnitelnou baterií o kapacitě 3 200 mAh. Ta zaručuje chod po dobu maximálně 77 hodin v případě, kdy mobil není zatěžován žádnými náročnějšími úkony. Bez větších obtíží zvládne cca 30 hodin nepřetržitého hovoru. AnTuTu Battery test se zastavil na 8 725 bodech.

Nejvíce je baterie vždy vyčerpávána hraním her. Honor 9 není výjimkou a po dvou hodinkách nepřetržitého hraní dojde k poklesu stavu akumulátoru o zhruba 40%. Není tak obtížné si spočítat, že se zastavíme někde na hranici 5 hodin maximální délky hraní. Pokud holdujete filmovým maratonům, pak vězte, že déle než 7,5 hodin mobil nevydrží.

Plného nabití dosáhne telefon, díky funkci rychlonabíjení, za 1 hodinu 50 minut. To rozhodně není dlouhá doba, zvláště když zvážíme, jak dlouho bez nutnosti dobití vydrží.

Fotoaparát a kamera – 7,5/10

Honor 9 je vybaven duálním 12 + 20 Mpx fotoaparátem. Už samotný pohled na zadní stranu dává tušit, že výbava je skutečně mohutná, takže právem očekáváme vysokou kvalitu snímku. Dvě silné optiky doplňuje LED blesk a laserový autofocus. Zajímavou, výrobcem avizovanou vychytávkou, je možnost rozostření pozadí, jež by mělo dodat fotkám větší hloubku. Ne vždy se však výsledek vydaří úplně podle představ.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Foťák exceluje zejména při focení panoramat, která jsou dostatečně detailní a ostrá. Skvělou práci odvádí i v případě, kdy je světla méně a špatné vůbec nejsou ani fotografie pořízené v noci, kdy naplno vynikne práce blesku. Snímky jsou pořizovány v rozlišení 3 968 × 2 976pixelů. Fotoaparát reaguje na stisknutí tlačítka bleskově a nikdy se mi nestalo, že by se zasekl podobně jako třeba Nokia 8.

Přední fotoaparát má 8 Mpx, což se promítá i do kvality fotek. Na vyfocení selfie před zrcadlem to bezesporu stačí, ale s žádnými náročnějšími kreacemi opravdu nepočítejte. Společností Huawei propagovaný systém automatického zkrášlení, tzv. „Portrait“, ne vždy zcela funguje a výsledky tak působí spíše rozpačitě.

Zpracování kamery plně odpovídá třídě, do níž mobil spadá. Video je možné natáčet buď v klasickém Full HD nebo v rozlišení 4K UHD. Výsledek rozhodně není špatný, ale celková kvalita je spíše průměrná. Citelně chybí optická stabilizace, takže pokud se vám třesou ruce, natočený materiál nebude nikdy perfektní.

Systém a konektivita – 9/10

Jednoznačně kladně hodnotím systém, v tovární verzi Android 7.0 Nougat, s možným upgradem na 8.0 Oreo. Veškeré aplikace fungují plynule, v průběhu používání jsem nezaznamenal žádné prodlevy a vše je přehledně uspořádáno. K dispozici je široká paleta nastavení vzhledu, grafiky, vyzvánění a podobně. Samozřejmostí jsou základní aplikace v podobě svítilny, kalendáře, alarmu, ale také praktického krokoměru.

Mobil oplývá většinou senzorů kromě barometru. Naleznete zde gyroskop, akceleroskop, kompas a samozřejmě i perfektně provedený snímač otisků prstů. Výrazným pozitivem je i široká konektivita. Naleznete zde podporu prakticky všech využívaných systémů. Přístroj podporuje Bluetooth, Wi-Fi, LTE, GPS s GLONASS a NFC. Třešničkou na dortu je pak již výše zmíněný infraport.

Alternativy k Honor 9 4GB/64GB Dual SIM

V případě, že vás z nejrůznějších důvodů recenzovaný mobil nezaujal, není problém se poohlédnout jinde. Nabízí se kupříkladu model Huawei P10 64GB Dual SIM, lišící se kovovým designem a vyšší kvalitou videa, které využívá optickou stabilizaci. Více se dočtete v naší recenzi.

Jestliže dávate přednost výrobkům jednoho z dvojice titánů na poli mobilních telefonů, zaměřte se na Samsung Galaxy A5 2017. Tento model sice nevyniká duální kamerou a jeho interní uložiště má kapacitu „pouze“ 32 GB, hardwarovým vybavením si však s Honorem 9 nijak nezadá. Navíc je k mání za cenu o 2–3 tisíce nižší. O Samsungu Galaxy A5 podrobnějši hovoříme v recenzi.

Pokud vám “devítka” již nestačí, zkuste nejnovější model Honor 10, nebo rovnou navštivte článek o nej mobilech do 10 000 Kč.

Závěrečné hodnocení

7.9

Velmi dobrý

Honor 9 je skvělý zástupce vyšší střední třídy za rozumnou cenu. Velkým výkonem může směle konkurovat i vlajkovým lodím velkých firem. Méně potom potěší slabší video a velká kluzkost povrchu.

Design a zpracování
7
Displej
8.5
Hardware a výkon
9
Výdrž baterie
6.5
Fotoaparát a kamera
7.5
Systém a konektivita
9
Klady
  • Dobře provedená konstrukce
  • Velký výkon
  • Slušný displej
  • Vynikající konektivita
  • Plynulý a optimalizovaný systém
Zápory
  • Kluzký povrch
  • Absence ochranné certifikace
  • Slabší video

Nejprodávanější mobilní telefony dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Martin Kolář
Martin Kolář

Učitel angličtiny, který si mimo jiné rád hraje i s nejrůznějšími výdobytky moderní technologie. Své zkušenosti potom sepisuji do článků, které, jak pevně věřím, mohou ostatním pomoci vybrat správně. Mými dalšími oblíbenými kratochvílemi jsou hraní PC her, fotbal, četba knih a navštěvování divadel a koncertů. Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
jaroslav (23. 3. 2018 04:03)

tento mobil mám doma,ještě před recenzí,video je opravdu slabé,barvy a ostrost je vynikající,ale video je někdy jako by roztřesené,nebo nestíhá snímkování...4k chybí vůbec..Fotky?to je záhada, někdy fotí dobře,někdy ne..prostě bud se zadaří,nebo nebude fotka ostrá..jinak se i stalo, že z ničeho ,jen tak sám restartoval,asi 4x a to ho mám měsíc,

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář