Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Nokia 8 Single SIM

13. 1. 2018 aktualizováno

Legendární finská firma Nokia se opět vrací na trh s mobilními telefony a návrat je to velmi zajímavý. Otestovali jsme vlajkovou loď tohoto výrobce, model Nokia 8, jenž by se měl svými parametry směle měřit se špičkou. Je tomu skutečně tak? Na to odpoví naše recenze.

Pro náš test jsme zvolili model Single SIM, umožňující vložení jedné nanoSIM a datové karty. V prodeji je však i verze s hybridním Dual SIM, kde můžete volné místo použít buď pro druhou SIMku, nebo dodatečnou SD kartu. Mobil se prodává v černém, stříbrném, modrém či měděném barevném provedení. Prakticky každý si tak přijde na své. V současné době se jeho cena v CZ distribuci pohybuje okolo 16 000 Kč (01/2018).

Obsah balení

Praktická krabička obsahuje kromě samotného mobilního telefonu a jeho dobíjecího zařízení také několik dalších praktických doplňků. Jedná se o kovou sponku, která umožňuje komfortně otevřít šuplík pro uložení karet. Nechybí ani USB-C kabel, díky němuž je možné aparát připojit k počítači. Potěší i přítomnost špuntových sluchátek, která plně dostačují pro odpočinkový poslech hudby. Samozřejmě nesmí chybět ani papírový manuál v české jazykové mutaci.

Nokia 8

Design a zpracování – 9/10

Provedením mobil plně odpovídá své cenové relaci. Základem je odolné kovové tělo, které se dobře drží. Jeho zadní strana je drsná, nemusíte se tedy obávat, že by telefon vyklouzl se zpocených rukou. Základem je dobře provedený 5,3“ IPS displej, vyplňující 69 % přední části těla, s tradičním poměrem stran 16:9. Ochranu obrazovky zajišťuje sklo Gorilla Glass 5, díky němuž se není třeba obávat škrábanců na displeji.

Celkové rozměry přístroje 151,5 × 73,7 × 7,9 mm se řadí mezi průměrné. Telefon dobře padne do ruky a ovládání zvládnou i jedinci s menšími dlaněmi, i když musí mnohdy využít obou rukou. Ani hmotností 160 gramů zařízení nijak nevybočuje z řady. Certifikace IP 54 zajišťuje dílčí ochranu proti prachu a stříkající vodě. Do extrémních podmínek však telefon vhodný není.

Pojďme se tedy podívat, jak nám výrobce rozmístil jednotlivé ovládací prvky:

Levá horní strana obsahuje přední fotoaparát a mikrofon. Velmi zamrzí absence notifikační diody, která by již měla být v dané cenové relaci standard. Ve spodní části horní strany je rovněž umístěn docela přesný snímač otisků prstů, který po odemčení zařízení slouží jako tlačítko „domů“ a dvě senzorická tlačítka.

Na levé hraně je šuplík pro uložení SIM karty a datové karty, zatímco na spodní hraně se nachází zdířka pro připojení micoUSB a hlasitý reproduktor.

Pravé straně vévodí čudlík pro zapínání a vypínání a obligátní regulátor ovládání. Nahoře má své místo 3,5 mm jack sloužící k připojení sluchátek. Zadní straně kraluje duální fotoaparát s LED bleskem a laserový autofocus značky Zeiss. Uprostřed je umístěno decentní logo výrobce Nokia a spodní část zadní strany je věnována povinným informacím o firmě a zacházení s odpadem.

Nokia 8 tedy nabízí širokou výbavu, avšak některé prvky typické pro zařízení vyšší třídy chybí. Jedná se třeba o snímač oční duhovky nebo měřič tepové frekvence, které je nutné hledat jinde. Designové provedení je luxusní, všechno perfektně sedí a nikde nic nevrže. Gorilla Glass a kvalitní kovové tělo zaručí dlouhou životnost i při méně šetrném zacházení.

Displej – 10/10

Nokia 8

Prvním, co člověku padne do oka, je samozřejmě displej. Ten má velikost 5,3 palců a je založen na IPS technologii. Quad HD rozlišení 1440 × 2560 pixelů zaručuje vysokou úroveň obrazu. Obrazovka má výborné barvy, velké pozorovací úhly i dobrou čitelnost za všech podmínek. Také jemnost dosahující 554 PPI patří mezi nadprůměr současné nabídky.

Za zmínku stojí i funkce Glance, jež i na zhasnutém displeji zobrazuje základní informace jako je čas, datum, případná zmeškaná volání či stav baterie. Dvojím poklepáním se pak obrazovka okamžitě aktivuje. Je ovšem nutné počítat s tím, že Glance Screen nezobrazuje údaje neustále, ale pouze po předem zvolenou dobu. Tím je zajištěna úspora baterie.

Možnosti nastavení displeje jsou široké a obraz si tak můžete plně přizpůsobit podle svého gusta. Od volby obrázků a automatického otáčení a jasu, přes noční režim, až po nastavení spořiče, velikosti písma či otáčení obrazovky, vše je ve vašich rukou.

Výkon a hardware – 9,5/10

Už technické parametry uvedené na obalu dávaly tušit, že se bude jednat o velmi výkonný kus. Osmijádrový Qualcomm Snapdragon 835 nabízející výkon 4 × 2,5 GHz a 4 × 1,8 GHz se řadí k tomu nejlepšímu, co je možné na trhu najít. Když se k tomu přidají 4 GB RAM, očekával jsem opravdu mnoho. No a AnTuTu test, v němž mobil získal 180 401 bodů mi dal za pravdu. Podle statistik se Nokia 8 řadí mezi 10 nejlepších zařízení na trhu. Společnost mu dělají kupříkladu iPhone 8 nebo Samsung Galaxy Note 8.

To se muselo projevit i v praxi, takže jak Pokemon Go, tak náročnější Need for Speed No Limit nebo Hitman šlapou rychle, čistě a bez delších prodlev. Spuštění velkého množství nenáročných aplikací s mobilem příliš nehne, na čemž má svou zásluhu i velká 4 GB paměť. V tomto ohledu tedy model skutečně zářil.

Co se týče zvukové stránky, jde o jasný průměr. Reproduktory jsou hlasité a zajistí zajímavý zážitek při hraní her nebo poslechu hudby, úroveň jejich produkce však není kdovíjaká. Tradičně jsou problémy s basy a výškami, které působí příliš ploše, respektive mají tendenci trhat. uši Přeci jen je tak vhodnější využít sluchátek.

Interní paměť o velikosti 64 GB by měla vydržet dlouho, pokud neplánujete stahovat velké množství her nebo nafotit stovky snímků za týden. Základní aplikace zabírají zhruba 10 % celkového objemu paměti, přičemž nároční uživatelé mohou samozřejmě využít služeb dodatečné SD karty. Výrobce na ně totiž pamatoval s volným slotem.

Výdrž baterie a délka nabíjení – 7,5/10

Nokia 8 využívá služeb nevyměnitelné Li-Ionové baterie, o kapacitě 3090 mAh. Ta zaručuje maximální chod po dobu cca 78 hodin. Obecně se telefon popasuje s 25 hodinami nepřetržitého hovoru. Zařízení vydrží zhruba dva dny bez nutnosti dobíjení. AnTuTu Battery test vyjevil hodnotu 6 691 bodů.

Nejvíce je akumulátor zatěžován hraním her, kdy dojde k poklesu baterie zhruba o 50 % během dvou hodin. K úplnému vybití akumulátoru též dojde zhruba po osmi hodinách sledování videí. Naopak pozitivní je fakt, že ani náročná činnost nevede k tomu, že se by se přístroj, jakkoliv přehříval.

Plného nabití dosáhne telefon, podporující rychlonabíjení, za něco málo přes hodinu a půl. To rozhodně není špatná cifra, vzhledem k tomu, že akumulátor vydrží relativně dlouho.

Fotoaparát a kamera – 6/10

Nokia 8 je vybavena duálním 13 MP fotoaparátem. Už pohled na zadní stranu telefonu dává tušit, že půjde o monstrózní výbavu. Dvě optiky doplňuje ještě speciální systém laserového autofocusu Zeiss. Pokud fotíte v ideálních světelných podmínkách, tak není úrovní snímků co vytknout. V momentě, kdy se ovšem světla nedostává, pocítíte naplno negativa foťáku. Kvalitou fotek jen obtížně konkuruje svým rivalům ze stáje Applu nebo Samsungu.

Snímky jsou pořizovány v rozlišení 4160 × 3120 pixelů a fotoaparát reaguje na zmáčknutí tlačítka vcelku rychle. Někdy se mi však stalo, že se na několik vteřin zasekl, díky čemuž by mohl uniknout perfektní záběr.

Přední foťák má taktéž 13 MP, takže kvalita fotografií je poměrně vysoká. Vyzdvihnout je nutné i speciální systém Bothie, díky němuž je možné pořídit současně selfie i snímek ze zadního fotoaparátu. To se hodí zejména, pokud chcete zvěčnit k určitému momentu i svou reakci.

Pokud jde o kameru, její úroveň odpovídá třídě výrobku. Můžete natáčet buď v klasickém Full HD rozlišení nebo v rozlišení 4K UHD. Výsledkem je čisté, netrhané video, kterým se můžete pochlubit prakticky kdekoliv.

Provedení fotoaparátu a kamery se řadí k průměru v dané cenové relaci. Ačkoliv je výbava telefonu poměrně bohatá, výsledná kvalita fotek tomu ne vždy odpovídá. Naopak kladně hodnotíme skutečně povedenou kameru.

Systém a konektivita – 9/10

Velkou pochvalu si zaslouží systém, který je v tovární verzi Android 7.1.1 Nougat s tím, že jej lze upgradovat na 8.0 Oreo. Vše funguje naprosto plynule bez zbytečných prodlev a systém je rovněž přehledný. K dispozici jsou široké možnosti nastavení vzhledů, pozadí a dalších libůstek. Taktéž je možné využít služeb základních aplikací, jako je svítilna, zrcátko, kalendář s poznámkovým blokem, kalkulačka, a podobně.

Přístroj je též vybaven celou řadou senzorů, včetně gyroskopu, akceleroskopu, barometru nebo kompasu. Již výše zmíněný snímač otisků prstů napomáhá zvýšit bezpečnost.

Výrazným pozitivem přístroje je i dobře provedená konektivita telefonu, která nabízí podporu prakticky všech současných systémů. Bluetooth, WiFi, LTE, GPS, NFC, to vše zde najdete. A to vše funguje nadmíru dobře a spolehlivě. Vytknout lze pouze absenci infraportu.

Alternativy k Nokia 8

V případě, že Nokia 8 není váš šálek čaje, ale hledáte něco podobného, zcela jistě oceníte o pár tisíc levnější Honor 8 Pro (recenze) z dílny Huawei. Výhodou je větší displej a výdrž baterie, na druhé straně zamrzí hůře provedený fotoaparát a vyšší hmotnost.

Milovníci výrobků dvou největších hráčů na trhu potom ocení Samsung Galaxy S8 (recenze). Ten nabízí podobné parametry jako recenzovaný model, navrch ovšem přidává větší displej a kvalitnější foťák. Cenově jsou na tom v EU distribuci oba přístroje podobně. Za oficiální CZ distribuci si však pár tisíc navrch připlatíte.

Závěrečné hodnocení

8.5

Skvělý

Pokud hledáte mobilní telefon vyšší třídy, ale nemáte z nejrůznějších důvodů zájem o nejtěžší váhy na trhu, je Nokia 8 pro vás jako stvořená. Svým výkonem, konstrukčním provedením i konektivitou se totiž může směle měřit s těmi nejlepšími. K tomu, aby stanula na vrcholu jí však přeci jen něco málo chybí

Design a zpracování
9
Displej
10
Hardware a výkon
9.5
Výdrž baterie
7.5
Fotoaparát a kamera
6
Systém a konektivita
9
Klady
  • Perfektní konstrukce
  • Masivní výkon
  • Vynikající konektivita
  • Kvalitní displej
  • Bothie
Zápory
  • Slabší fotoaparát
  • Kratší životnost baterie
  • Absence notifikační diody

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Martin Kolář
Martin Kolář

Učitel angličtiny, který si mimo jiné rád hraje i s nejrůznějšími výdobytky moderní technologie. Své zkušenosti potom sepisuji do článků, které, jak pevně věřím, mohou ostatním pomoci vybrat správně. Mými dalšími oblíbenými kratochvílemi jsou hraní PC her, fotbal, četba knih a navštěvování divadel a koncertů. Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář