Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Huawei P smart Z

15. 8. 2019 aktualizováno

Po vydařeném Huawei P smart 2019 přichází na řadu Huawei P smart Z. Ten se od svého bratra liší v mnoha směrech. Kromě obřího displeje totiž vlastní pop-up selfie kamerku. U čínského Huawei vidíme tuhle vychytávku vůbec poprvé. Co umí a jak se osvědčila v praxi? Nejen to se dozvíte v první recenzi.

Obsah balení

S ohledem na cenu je nabídka balení slušná. Po otevření krabičky na vás vybafne telefon, nabíječka, datový kabel typu USB-C, obyčejná plastová sluchátka a kovová sponka.

recenze Huawei P smart Z balení

Design a zpracování – 8/10

Huawei P smart Z není nic pro vyznavače telefonů s malými displeji. Ostatně rozměry 163,5 × 77,3 × 8,8 milimetrů hovoří za vše. Na větších mírách má největší zásluhu skutečně obří displej o velikosti 6,59 palců, o kterém si více řekneme v následující kategorii. Ani hmotnost vyšší hodnotě neunikla: 196,8 gramů se v ruce už pronese. Pokud ovšem hledáte mobil s velkým displejem, tady dostanete přesně to, co hledáte. Navíc za super cenu.

  • K testování jsme dostali modrou barvu. Koupit si můžete také černou nebo zelenou.

Konstrukce sice postrádá zvýšenou odolnost, ani po zatlačení a vyšším tlaku se ale žádná část ani nehne. Součástky dokonale lícují a hrany jsou příjemně zaoblené. Přístroj kupodivu nic neztratil z pohodlného držení. Obsluha celé obrazovky v jedné ruce je ovšem zcela logicky nemyslitelná. Pochvalu si dále zaslouží bytelná tlačítka pro ovládání hlasitosti a zapínání displeje.

Na spodní straně mimo reproduktoru dohledáte USB-C konektor pro napájení a 3,5mm audio jack, k němuž si připojíte i sluchátka. Redukce tady není potřeba. Také horní hrana je plná překvapení. Vysunovací šuplík poskytuje místo pro dvě nanoSIM nebo jednu nanoSIM a microSD kartu. Hovoříme tedy o duálním slotu. Hned vedle si hoví selfie kamerka.

Ta byla v případě nového Huawei P smart Z zabudována přímo do konstrukce. Pro uživatele to znamená především jedno – displej je absolutně čistý. Inženýrům posílám plusko za skvělé lícování. Pokud byste měli starost o její technickou kvalitu, Huawei nás ujišťuje o pravém opaku.

Dle oficiálních informací pop-up kamerka vydrží 15 kg krychlových tlaku a mechanismus ustojí až 100 000 vysunutí. Zároveň by neměl mít potíže ve velké zimě (až -20 °C) a teple (až 60 °C). Rychlost vysunutí trvá asi jednu sekundu, což je doba, která vás po stránce fotografické nijak nelimituje. Problém by mohl nastat při odemykání skrze skener obličeje – takovou funkci ale telefon nenabízí. Co se mi trošku nelíbí je lehce nepříjemný zvuk, který selfie při vyjíždění vydává.

Zbývá popsat zadní stranu. Tam v prvé řadě najdete čtečku otisků prstů. Dotykové okruží je umístěno na skvělém místě, tudíž se výborně nahmatává. Reakce čtečky jsou rychlé a nelze jí nic vyčíst. Kousek opodál je dvojice fotoaparátů a blesk. Modul fotoaparátů je z těla vystouplý jen něco přes milimetr, tudíž se telefon nemá tendenci viklat.

Co bych zpracování smartphonu Huawei P smart Z vytkl je vysoká míra upatlanosti. Tímto nešvarem trpí nejvíce plastová zadní strana. Nijak dobře nepůsobí ani na dotek. Nižší cena se holt musela někde promítnout. Kromě toho pamatujte i na vyšší hmotnost. Mobil do kapsy jen tak neschováte – a pokud ano, nebude nouze o padání kraťasů při chůzi.

Displej – 7,5/10

Velkou doménou recenzovaného kousku Huawei P smart Z je displej. Velikost obrazovky typu TFT LCD činí 6,59″ a zabírá pěkných 84,3 % čela. Rámečky jsou skutečně minimalistické, trošku zbytečného místa navíc zabírá jen spodní brada. Rozlišení se pyšní hodnotou 2 340 × 1 080 pixelů a poměrem stran 19,5:9. Jemnost se zastavila na 391 ppi.

Huawei P smart Z test

Takzvaný Ultra FullView displej je na velmi dobré úrovni. Barvy jsou pěkné a zobrazené detaily odpovídající. Onu velikost jsem rád využíval hlavně při sledování videí nebo hraní her, kde máte virtuální svět doslova jako na dlani. Pro úsporu baterie si můžete v nastavení snížit rozlišení, případně si pozměnit režim barev a teploty.

Funkční nabídku zahrnuje filtr modrého světla a automatický jas. Ten pracuje dobře a je na něj spolehnutí. Co bych ale displeji vytkl je nižší maximální jas. Nejednou se mi stalo, že byla čitelnost textu nedostatečná. V domácích podmínkách je hodnota v pořádku, ovšem venku své rezervy má.

Hardware a výkon – 8/10

Huawei P smart Z není žádný herní mobil. Praxe ovšem ukázala, že i se starší technikou lze vykouzlit divy. Slovo si vzal vylepšený osmijádrový procesor Hisilicon Kirin 710F a 4 GB operačních pamětí. A skutečně – systém je svižný a přepínání aplikací rychlé.

recenze Huawei P smart Z AnTuTu test

Hodně překvapený jsem byl v případě her. Smart Z totiž bez potíží rozjede i tak náročnou hru jako je PUBG MOBILE. Na střední detaily nemá problém ani s větší přestřelkou plnou nepřátelských padouchů, granátů a smouků.

Dalším potěšujícím zjištěním byla absence přehřívání. Ani po delším hraní nebo sledování videí se záda telefonu nezahřívají. Technickou výbavu jsem podrobil zátěžovému AnTuTu testu, kde si vybojovala 132 693 bodů. To je výsledek o něco lepší než v případě Huawei P smart 2019 a o něco slabší než u cenově podobného modelu Honor 8X.

Testovaný mobil vás nebude omezovat ni po stránce úložného prostoru. Slušných 64 GB v základu si totiž můžete ještě navýšit pomocí paměťové karty. Ani vůči mono reproduktoru se nejde mračit. Hraje hlasitě a dokonce jsou slyšet záchvěvy basů. Výstupní kvalita je ale celkově průměrná.

Výdrž baterie – 9/10

Recenzovaný stroj vlastní velkou baterii o kapacitě 4 000 mAh. Její objemnost se pozitivně promítla na výdrži, která naprosto bez problémů ustojí celé dva dny používání. Pokud budete vyřizovat nutné věci a čas od času mrknete na Facebook a zprávy, ani 3 dny nejsou nemožné. Výdrž je tedy vynikající – o to víc, když si uvědomíme velikost displeje.

recenze Huawei P smart Z nabíječka

Nabíjení trvá z úplného vybití na maximálních 100 % lehce nad dvě hodiny. Z 50 % se na maximum dostanete za zhruba hodinu a deset minut. Baterie bezdrátové nabíjení samozřejmě nepodporuje. Bohatá nabídka úsporných režimů ale nechybí.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Hlavní fotografickou výbavu zahrnují dva objektivy. První má velikost 16 Mpx a světelnost f/1,8, druhý pouhé 2 Mpx a vyšší světelnost f/2,4. Menší čočka slouží pro rozmazání pozadí, což je funkce, kterou využijete hlavně při portrétním režimu. Funguje hezky a rozostření je rychlé.

Kvalita snímků je za denních podmínek na skvělé úrovni. Ačkoli se dražším telefonům logicky nevyrovná, fotografie jsou čisté a prakticky bez šumu. Naprosto vynikající je dynamický rozsah, který příkladně dokládá fotka surfujících sportovců. Žádná část obrázku není přepálená nebo naopak poddimenzovaná – prostě paráda. Velkou pochvalu si zaslouží makro snímky, kde jsou barvy a detaily prostě nádherné.

Překvapivě dobře jsou na tom i nočním snímky, v jejichž případě doporučuji zapojení nočního režimu. Při focení je nutná pevná ruka a chvilka strpení, než si objektiv z okolí světlo “vytáhne”. Pokud mu ale dáte prostor, budete s jeho výstupem spokojeni. Kromě toho máte k dispozici režim Pro, panorama, malování světlem, HDR, časosběr a několik dalších.

Ke kvalitě velkou měrou přispívá umělá inteligence. Tu si můžete kdykoliv vypnout, ovšem doporučuji ponechat její služby zapnuté. Rozezná až 22 odlišných kategorií a přes 500 scén.

Také selfie výtvory jsou v podání 16Mpx kamerky na vynikající úrovni. Obrázky vykazují detailnost a uživatelský režim nabízí stejné možnosti, jako hlavní fotoaparáty. Po přepnutí na selfie se kamerka automaticky vysune a je připravena během sekundy fotit. Jakmile přepnete zpátky na hlavní fotoaparáty, automaticky se zase zasune – bez prodlevy. To je vhodné řešení, protože se tímto eliminuje možnost poškození.

Huawei P smart Z test

Videa máte šanci natočit v maximálním rozlišením Full HD při 30 snímcích za sekundu. Jejich kvalita je dobrá (za 3). Detaily jsou slušné a pro běžné uživatele kvalita dostačující. Nelze si ovšem nevšimnout chybějící stabilizace, která se projevuje rozstřesením obrazu. Ani držení telefonu pevně ve dvou rukách nepomůže. Kvalita nočních záběrů ale padá o řadu níž. Tam je již šum výrazný.

Fotografické výsledky Huawei P smart Z celkově hodnotím jako skvělé. Ačkoli mají přítomné objektivy své rezervy, fotí velmi zdařile. Pochválil bych také rychlost procesoru, kterou jsem uvítal při fotografování během chůze. Zaostření bylo rychlé a výsledky nebyly kupodivu rozmazané. Nepovedených obrázků bylo skutečně poskrovnu.

Systém a konektivita – 9/10

Pokud jste již nějaký Huawei v rukou měli, Huawei P smart Z vás v ničem nepřekvapí. Nabízí klasickou výsuvnou lištu se zrychlenými přístupy k aplikacím a funkcím, a známé prostředí EMUI. Systém je svižný a většinou nevykazoval sebemenší prodlevy. Samozřejmě se někdy dostavilo drobné zaškobrtnutí, ovšem to mluvíme spíše o výjimkách.

Po prvním spuštění na vás čeká standardní nabídka Google aplikací, po jejichž boku jsou připraveny kancelářské pomůcky typu kalkulačka a kalendář. Dostalo se i na kompas, GPS a FM rádio. Mile potěšilo rychlé Bluetooth 5.0 a přítomnost NFC. Samozřejmostí je bleskový internet v podání LTE a Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac.

Nechybí ani chytrá asistence v podobě ovládání gesty, jako je převrácení, ztlumení nebo snímek obrazovky třemi prsty. Jak je tedy vidno, Huawei má kromě infraportu naprosto všechno. Tady zkrátka musím smeknout. Za takovou cenu je to skutečná technická paráda!

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece se uživatelských recenzí příliš neurodilo, proto dejme přednost recenzím našich zahraničních kolegů. Za zmínku stojí obsáhlé zkušenosti na notebookcheck.net, kde obdivují tenké rámečky, výdrž baterie a přesnou GPS.

Alternativy k Huawei P smart Z

Pokud bych měl vybírat z levnějších alternativ, velkou konkurenci představuje Xiaomi Redmi Note 7 (recenze), který se této značce nesmírně povedl. Doporučený kousek je vynikající snad po všech stránkách, o čemž svědčí stále přetrvávající popularita.

Za příplatek navíc pak poukáži na povedený Samsung Galaxy A50 (recenze), který vlastní obří 6,4palcový AMOLED panel, 128GB interní úložiště a pěkně fotí.

Závěrečné hodnocení

8.3

Skvělý

Huawei P smart Z se předvedl jako velký bojovník, který vyniká obřím displejem, dlouhou výdrží a pěknými fotkami. Selfie maniakům se pak bude líbit vysunovací kamera.

Design a zpracování
8
Displej
7.5
Hardware a výkon
8
Výdrž baterie
9
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
9
Rozměry a hmotnost:163,5 × 77,3 × 8,8 mm, 196,8 mm
Displej a rozlišení:6,59", 2 340 × 1 080 px
Procesor a RAM:Kirin 710F, 4 GB
Baterie:4 000 mAh
Fotoaparáty:16 + 2 Mpx, 16 Mpx
Operační systém:Android 9 Pie
Klady
  • Velký a téměř bezrámečkový displej
  • Slušný výkon
  • Skvělá výdrž baterie
  • Pěkné fotografie
  • Povedená pop-up selfie
  • Odladěný a svižný systém
  • USB-C, NFC, 3,5mm jack
Zápory
  • Vyšší hmotnost
  • Slabší max. jas displeje
  • Záda se hodně patlají

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (3 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář