Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Samsung Galaxy J5 (2017) Dual Sim

31. 8. 2017 aktualizováno

Po dražším modelu Samsung Galaxy J7 2017 jsme se pustili do testování menšího a levnějšího příbuzného Samsung Galaxy J5 2017. Slušná cena kolem 7 000 Kč (08/2017) není ale všechno, protože i tenhle přístroj má náročnému zákazníkovi co nabídnout.

A podobně jako u dražší verze, i v případě J5 2017 se dá přístroj koupit ve verzi Single SIM a Dual SIM. My máme verzi duální a hned ve zlaté barvě. Telefon se dá pořídit ještě v modrém nebo černém zabarvení. Pojďme se podívat, co nám jihokorejský výrobce vlastně naservíroval.

Testado radí

Máte rádi modely Galaxy? Pak se podívejte na další mobily značky Samsung.

Obsah balení

Podlouhlá krabice z tvrdého papíru ve svém nitru ukrývá chytrý telefon Samsung Galaxy J5 2017, nabíjecí adaptér, propojovací kabel typu microUSB, pecková sluchátka z plastu, kovovou sponku a papírový návod.

Samsung Galaxy J5 2017 - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Samsung Galaxy J5 2017 se pyšní váhou kolem 160 gramů, která se vtěsnala do rozměrů 146,2 × 71,3 × 8 mm. Ani v tomto případě nás uznávaný výrobce nezklamal a konstrukčně se telefon nadmíru povedl. Předně si povězme, že všechny části sedí na svém místě nehnutě a pevně. Ani po silnějším zatlačení nebo tlaku se z útrob smartphonu neozve ani hláska či kvik.

Valnou většinou je konstrukce zastoupena lehkou kovovou slitinou, která přístroj dokonale zpevňuje a zoceluje. Zatímco se kov rozpíná na zádi, předek je pokryt tvrzeným 2.5D sklem. Ochranný skleněný povrch se táhne po celé šířce i výšce čela, což vypadá nadmíru dobře. Použitá technologie zastává jednak roli ochranou a jednak roli estetickou. Okraje displeje jsou hezky zaobleny a působí dobře na pohled i na omak.

Telefon je sice stále dosti velký, ovšem i tak se příjemně drží a práce s ním je pohodlná. Nutno ale brát v úvahu, že všechny úkony s jednou rukou nezvládnete. Přece jenom přítomný 5,2 palcový displej není žádná drobotina, a tak berte tuhle skutečnost v patrnost. Z hlediska konstrukčního vlastně nelze nic vytknout, o něco hůře je na tom ale technická vybavenost. Čelní strana je sice ověnčena 13 Mpx objektivem, nějakým senzorem a bleskem, ovšem na notifikační diodu se opomnělo.

Pod výše uvedenými najdeme ještě logo Samsungu a samotný displej. Hned pod ním se roztahuje mechanické tlačítko pro funkci „domů“, které dále zastává roli spolehlivé čtečky otisků prstů. Čtečku jsem využíval od první chvíle a s její kvalitou jsem byl spokojen. Se zpocenými prsty sice nekomunikuje, ale to bychom chtěli asi příliš.

Vlevo od čtečky sedí standardní dotykové tlačítko pro poslední spuštěné aplikace, přičemž pravý roh je pak plně v režii tlačítka zpět. Všechna tlačítka fungují spolehlivě a obratně, vadou na kráse je ale absence podsvícení. Nutno však připomenout, že díky vystouplému domovskému tlačítku je orientace snadná.

Horní hrana telefonu je zcela holá, což se ale netýká spodní strany. Tam najdeme titěrnou zdířku mikrofonu, microUSB zdířku pro nabíjení a propojování pomocí kabelu a ještě otvor 3,5 mm jacku. Průduch hlavního reproduktoru je ukryt na straně pravé, kde se kamarádí s tlačítkem pro zapínání a vypínání obrazovky. Protější strana vlastní dvojici samostatných tlačítek pro ovládání zvukové hlasitosti, přičemž hned pod nimi si hoví dva šuplíky.

Vrchní schránka se dá použít pro vložení jedné nanoSIM karty, přičemž spodní slouží pro umístění další nanoSIM karty a jedné paměťové karty. V reálu tedy máte možnost používat dvě SIM karty a jednu paměťovou kartu. To je velké plus, protože nejeden mobilní nadšenec využívá dva mobilní operátory. Chválit musím i bezproblémovou ovladatelnost všech tlačítek a jejich příhodné umístění. Na zadní části přístroje pak najdeme 13 Mpx fotoaparát a blesk, stříbrné logo výrobce a označení „Duos“. Objektiv fotoaparátu nikde nevyčuhuje, vlivem čehož se telefon dobře ovládá i na rovné ploše.

Konstrukčně se Samsung Galaxy J5 2017 povedl a negativ má jen několik. Kromě chybějící notifikační diody a nepodsvícených navigačních kláves je to určitě absence nějaké ochrany. Někoho může dále zklamat zastaralý microUSB konektor, který se u modernějších telefonů přestává nosit.

Displej – 8/10

Obrazovou stránku zastupuje Super AMOLED displej o velikosti 5,2 palců. Rozlišení se zastavilo na HD hodnotách 1280 x 720 pixelů. Displej je velice dobře čitelný a jako poctivý základ určitě stačí. Od samého začátku jsem využíval adaptivní jas, který je skvěle vyladěn a optimalizován. Obrazovka tak zůstala čitelná v domácím i venkovním prostředí, za soumraku i přímého slunečního svitu.

Samsung Galaxy J5 2017 - displej

Čitelnost je výborná také ze všech úhlů a stran. Vášniví čtenáři pak mohou využít filtr modrého světla. A podobně jako u jiných telefonů od Samsungu, i tady lze vybírat z automatického rozsahu, sytosti a ostrosti barev displeje. Spořič obrazovky, časový limit displeje a třeba zvětšení písma je jenom k dobru. Menší ruce ocení i režim jedné ruky.

Obrazovka pohotově reaguje na všechna má gesta a zadání, přičemž její povrch je příjemný na omak. To se hodí nejen při běžném používání, ale také při hraní her, kde je kladen důraz na cit a jemný pohyb.

Hardware a výkon – 8/10

Opakovaným zatěžkávacím zkouškám jsme podrobili všechny technické pohony recenzovaného modelu Samsung Galaxy J5 2017. Jmenovitě se jedná o osmijádrový procesor Exinos 7870, jehož maximální frekvence se zvládne vyšvihnout na 1,6 GHz. Dále jsme protočili panenky grafickému čipu Mali-T830MP2 a 2 GB operační paměti.

Samsung Galaxy J5 2017

S ohledem na menší hodnoty RAM jsme ve skvělý výkon snad ani nedoufali. Opak je ale pravdou a Galaxy J5 se ukázal jako výtečný herní stroj. Na jedničku zvládne i náročnější hry typu Asphalt 8, která jela téměř bez trhání. Telefon se přitom ani trochu nezapotí a i po několika hodinovém hraní jely všechny aplikace dobře. A pokud snad některý z recenzentů tvrdí něco jiného, nechť si v případě náročnějších her vypne podřadné aplikace a telefon bude kmitat jako hodiny. AnTuTu test ukázal 45 647 bodů. To je téměř stejný výsledek jako u verze J7 2017, která má 3 GB RAM.

Samsung Galaxy J5 2017 - AnTuTu test HW

Systém zvládá i několik otevřených programů najednou. Hardwarová stránka je tedy vynikající, tudíž můžeme tento přístroj doporučit i náruživým hráčům. Ti si ale budou muset společně s telefonem pořídit paměťovou kartu. Interní uložiště má totiž volnou kapacitu kolem 11 GB, což je samozřejmě na dnešní poměry nedostačující. Stačí pár nainstalovaných her a máte po radosti. Výrobce sice slibuje 16 GB, ovšem zhruba 6 GB si zabírá operační systém a další softwarové nezbytnosti.

Zastávku musíme učinit také u hlasového projevu našeho recenzovaného kousku. Uspokojivá byla hlasitost a pohlazení si telefon zaslouží i za bassové náznaky. Naopak mne neuspokojila zvuková kvalita, která byla zejména u vyšší hlasitosti docela mizerná. Pokud ale není reproduktor nadmíru zesílen, hudba a slovní projev se docela dobře poslouchají. Kladně je třeba hodnotit i samotné umístění reproduktoru, které při manipulaci s telefonem není na obtíž.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8/10

Uvnitř recenzovaného kousku je umístěna nevyjímatelná 3 000 mAh baterie. Její výdrž se prokázala jako nadprůměrná. Plně nabitý akumulátor zvládne přístroj spolehlivě pohánět po dobu dvou až tří dní. V případě, že oželíte zbytečné rozmary, výdrž se může klidně navýšit o několik desítek hodin navíc. V nastavení je nabídka úsporných režimů, které svoje zadání chápou a plní dokonale.

Samsung Galaxy J5 2017 - AnTuTu test baterie

Hraní her zvládne baterie po dobu cca 7 hodin, přičemž sledování videí klidně o čtyři hodiny déle. To jsou slušné výsledky, za které se letošní Samsung Galaxy J5 stydět nemusí. Škoda jen zhruba dvouhodinového nabíjení. Na druhou stranu jsme toho od obyčejné nabíječky příliš ani neočekávali. Z něčeho tak technologicky zaostalého ani při vyšší snaze prostě více vymáčknout ani nelze. AnTuTu test nám zahlásil hodnotu 17 282 bodů.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Fotoaparáty vlastní 13 Mpx rozlišení, které zvládnou vyhotovit snímky v hodnotách 4 128 x 3 096 pixelů. Oba se při fotografické činnosti osvědčily a jejich servis jsem ocenil. Je to určitě dobrá světelnost 1,7, která se na slušných výsledcích svojí přítomností podepsala. Fotografie jsou tak barvité a velmi syté. Dokonce i při horších světelných podmínkách se oba objektivy projevily velmi slušně.

Fotografie v originálním rozlišení najdete na této stránce.

Softwarové podpoře nechybí možnosti jako nastavení rozlišení, časovač, zapnutí dělicích čar, značení polohy a například volba spuštění pomocí rychlého stisknutí tlačítka „domů“. Videa lze pořídit v maximálním rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, tedy Full HD. Někdy se mi povedlo natočit videa obstojná, jindy zase nic moc. A jak čas ukázal, na negativní kvalitě nahrávek velkou měrou přispívá hlavně slunce a pohybující se objekty.

Se slunečním svitem objektivy válku spíše prohrávaly a vyráběly temné a nehezké fotografie. Příliš se mi ani nelíbila kvalita zvukových nahrávek, přičemž všudypřítomný třas také nikoho nepotěší. A věřte, to jsme se opravdu snažili nedrncat… Noční záběry jsou rovněž rozporuplné. Jestliže čočky zaostří, videa jsou možná až překvapivě kvalitní. Horší ale je, když nezaostří. To se stávalo prakticky neustále, protože kamera zkrátka nevěděla, který objekt má být zachycován.

Obecně se ale oba fotoaparáty ukázaly jako slušné a pro běžné uživatele jako plně dostačující. Fotografování je otázkou chvil: v terénu na nic nečekáte a jenom fotíte a cvakáte. Mimo automatického režimu je k ruce i režim Pro, Panoráma, Noc a třeba HDR. Tradiční zastoupení mají i barevné tóny typu Retro, Úsvit, Film a další. Na závěr ještě poznamenejme, že blesk vlastní jak zadní, tak přední selfie kamera. Milovníci sociálních sítí mohou zaplesat 🙂

Systém a konektivita – 9/10

Nikoho zřejmě příliš nepřekvapí, že nový J5 pracuje s operačním systémem Android verze 7. Po prvním spuštění na vás vybafne klasický háv nejnovějšího systému, kterému nechybí veškeré nezbytnosti. Jenom k dobru pak je nadstavba Samsung Experience 8.1, která podporuje známé softwarové příslušenství.

Kromě výsuvné lišty na vás čeká široká paleta všemožného nastavení. Můžete měnit motivy, pozadí, zvuky a vibrace. V rozšířeném nastavení lze zapnout funkci více oken, inteligentní upozornění, snadné ztlumení, odesílání SOS zpráv a například i přímé sdílení.

Je toho opravdu dost, výrobce dokonce pamatoval i na zrakově nebo sluchově postižené. Formou usnadnění se těmto lidem přístroj lépe ovládá a práce s ním se několikanásobně zjednoduší. Co se týče systému, je maximálně plynulý a hubovat není vlastně ani kde. Má všechno, co chytrý telefon v dnešní době má mít. Kromě Wi-Fi, Bluetooth, GPS modulu, LTE a NFC vlastní ještě FM rádio, kalkulačku, kalendář a další kancelářská udělátka.

Po prvním zapnutí  budete moci využívat veškeré předinstalované programy od Googlu, přičemž ani Samsung nezůstal pozadu. Jeho internetový prohlížeč nebo emailového klienta jsme sice nevyužívali, ovšem to neznamená, že někteří zarytí fanoušci této megalomanské značky jeho služby neaplikují. Příhodné jsou i programy od společnosti Microsoft, tedy Word, Excel, PowerPoint a Skype. Programů je předinstalovaných celkem dost, o žádné otravné programy ale nejde.

Líbí se mi i funkce pro ochranu dat, která naše soubory a fotografie chrání před nenechavými zraky. Co ale může někdo postrádat je infraport a ještě jednou zmíníme chybějící konektor typu USB-C.

Alternativy k Samsung Galaxy J5 2017

Jasnou alternativou je o zhruba dva tisíce dražší model Samsung Galaxy J7 2017, o kterém jsme se rozpovídali v naší nedávné recenzi. Má o něco větší displej s vyšším rozlišením a 3 GB operační paměti. Na rozdíl od recenzovaného kousku disponuje kupříkladu funkcí Always ON, což nejeden nadšenec ocení. Stejně jako levnější model ale postrádá notifikační diodu, klávesové podsvícení a konektor USB-C.

Za částku kolem 4 700 Kč (08/2017) doporučíme model Honor 7 Lite (více v naší recenzi). Tento kousek má spolehlivou čtečku otisků prstů, vynikající fotoaparát, pevné kovové tělo a dostatečný výkon. Někomu ale může vadit absence senzorových tlačítek a chybějící NFC.

Jako odpovídající a kvalitní alternativu uveďme smartphone označený jako Xiaomi Redmi Note 4 Global (naše recenze), jehož cena se pohybuje kolem 4 300 Kč (08/2017).  Kromě plné podpory LTE má skvělou energetickou výdrž, poctivý výkon, solidní zobrazení a čistý design. Oželet ale musíte horší fotoaparát a absenci NFC.

Závěrečné hodnocení

8.2

Skvělý

Letošní Samsung Galaxy J5 se předvedl jako vynikající pracant, u něhož oceňujeme pevné tělo, skvělou čtečku otisků prstů, slušné fotoaparáty a vyladěný systém s nejnovějším Androidem. Škoda jen absentující notifikační diody, HD rozlišení a přítomnosti microUSB. I tak jde ale o povedený přístroj, který za vyprázdnění peněženky stojí.

Design a zpracování
8
Displej
8
Výkon a hardware
8
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
9
Klady
 • Pevná konstrukce
 • Rychlá čtečka otisků prstů
 • Slušný výkon
 • Obstojná výdrž
 • Solidní fotoaparát
 • Výborná optimalizace
Zápory
 • Absence notifikační diody
 • Pouze HD rozlišení
 • Nepodsvícená navigační tlačítka
 • Slabší reproduktor
 • Starší microUSB

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář
Uživatel
Helena (27. 8. 2019 12:08)

Dobrý den mám půl roku Samsung j5 v rohu černý flek tak sem ho šla reklamovat bohužel oprava 1920kc a po měsíci znova flek až zčernal celý displej reklamace neuznaná a oprava by stála opět tu samou sumu

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (28. 8. 2019 06:08)

Dobrý den, pokud jste s telefonem zacházela dobře, tak bych šel mobil znovu reklamovat - měli by vám reklamaci uznat. Podle toho, co píšete, jde zjevně o závadu, za kterou nemůžete.

Odpovědět
Uživatel
Dana (20. 11. 2018 09:11)

Dobry den, dakujem za obsiahlu recenziu, ktora mi pomohla. Mam jedinu otazku: Je nejaky rozdiel medzi J5 single SIM a J5 dual SIM? Idem si ho kupit a dual sim je dokonca este o par eur lacnejsi ako single sim, ale nechem sa unahlit. Mne staci jedna sim karta, preto otazka, ci nie je nejaky rozdiel. Dakujem.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (20. 11. 2018 10:11)

Dobrý den, rozdíl je tam pouze v oněch SIM kartách, jinak ne :)

Odpovědět
Uživatel
Vaclav Bambas (12. 6. 2018 19:06)

Dobry den mam takovou prozbu mam samsung galaxi j5 a zniceho nic mi naskocil bezpecny rezim a nejde to nijak vypnout muzete mi prosim poradit co stim dekuji

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (13. 6. 2018 07:06)

Dobrý den, zkuste vypnout telefon a po chvíli jej znovu zapněte. Problém by měl zmizet. Dejte vědět, zdali to pomohlo.

Odpovědět
Uživatel
Radek (21. 3. 2018 07:03)

Zdravím, chci se zeptat jestli jde nějak v nastavení kontaktů změnit portrét volajícího? Měl jsem Lenovo P70 a pří hovoru se mi volající objevil přes celý displej, u Samsung J5 pouze v kruhové výseči. Poradíte mi prosím. Děkuji.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (21. 3. 2018 19:03)

Dobrý den, zkuste 1) jděte do kontaktů, vyberte daný kontakt, zmáčkněte levé tlačítko, upravit a pak nastavte siluetu nebo za 2) stáhněte si aplikaci něco jako Fullscreen caller

Odpovědět
Uživatel
Michaela (5. 1. 2018 12:01)

Dobry den rada bych znaa.nazor zda je lepsi samsung j5 2017 nebo.asus zenfone 3 max. Nemohu se.rozhodnout. dulezite.je.pro.me.hlavne foceni. Dekuji.moc.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (5. 1. 2018 23:01)

Dobrý den, Samsung J5 je lepší volba. Vlastní rychlejší procesor, fotografuje kvalitněji a má lepší světelnost. Oproti Samsungu má Asus ale větší interní uložiště (32 GB oproti 16 GB) a vyšší kapacitu baterie (4 130 mAh vs 3 000 mAh). Či-li pokud je pro Vás priorita focení, vyhrává Samsung.

Odpovědět
Uživatel
Ales (26. 12. 2017 11:12)

A taky by mne zajimalo, zda u tohoto Samsungu mohu nastavit klavesnici tak,aby mne pri napsani trech sms zprav neprepinala na mms. To prej delaji vsechny Samsungy, ze po 3x160 znacich se prepnou na mms. To je trochu na nic, jsem opravdu velkej psavec, a zvyklej z jinych telefonu na podstatne delsi psani zprav, opravdu DLOUHYCH SMS!!

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (26. 12. 2017 14:12)

Dobrý den, 1. řešením je SMS správně nastavit: Otevřete aplikaci SMS, tam běžně do natavení (tři tečky), po výběru SMS klikněte na zadávání, kde místo automatické zvolíte Abeceda GSM. 2. řešením je stažení nějaké aplikace, např. GO SMS.

Odpovědět
Uživatel
Ales (26. 12. 2017 11:12)

Dobry den,zajimalo by mne,zda Samsung j5 2017 umi u fotoaparatu nastavit rozliseni snimku,treba jen na vga,nebo na 2 mpx. Nerad bych si pametovou kartu zaplacaval snimky v rozliseni13 mpx. A take ,jak znamo, snimky ve velkem rozliseni se spatne posilaji v mailu, a posilat je po jednom....to by mne nebavilo.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (26. 12. 2017 14:12)

Dobrý den, změna rozlišení fotografií a videí možná je.

Odpovědět
Uživatel
Jana (6. 12. 2017 08:12)

Dobrý den, váhám mezi huawei P9 lite mini a tímto samsungem J5 (2017), podle recenzí mi lépe vychází samsung, je to tak? Jsem běžný uživatel, internet, e-mail, facebook, možná bych chtěla trochu lepší GPS kvůli běhu.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (6. 12. 2017 18:12)

Dobrý den, ano, Samsung je na tom parametrově mnohem lépe. Má kvalitnější a větší displej a výkonnostně je také lepší. Myslím, že ani s GPS v tomto případě mít problémy nebudete...

Odpovědět
Uživatel
Libor (25. 11. 2017 15:11)

Jednoduchý dotaz: Umí J5 (2017) USB OTG?? Ve specifikacích nikde ani zmínka (třebaže J3 to umí a všude to píše). Má někdo s tímto typem nějakou zkušenost? Už nějaký pátek jsem neměl duos mobil a tehdy jsem měl problém ve chvíli, kdy jsem napíchl jen jednu sim, že to furt hlásilo, že druhá chybí. Tohle už doufám vychytali...

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (25. 11. 2017 16:11)

Dobrý den, J5 USB OTG umí. V telefonu jsem využíval primárně pouze jednu SIM a žádné hlášky/připomínky/upozornění mi to nikdy nehlásilo.

Odpovědět
Uživatel
Bárča (24. 11. 2017 07:11)

DObrý deň, rozhodujem sa, ktorý telefón kúpiť. Buď Samsung Galaxy J5 alebo Xiaomi Redmi 4x. Som bežný užívateľ. Mobil využívam len na volanie, písanie si, fotenie (nie na vysokej úrovni, len pre seba, na pamiatku, som zberateľ fotografií z výletov a akcií). Pomôžete mi prosím vybrať? :) ďakujem

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (24. 11. 2017 11:11)

Dobrý den, obecně je na tom lépe Samsung. Ale pokud chcete pár stovek ušetřit, doporučuji spíše Xiaomi, o kterém se můžete více dočíst v naší recenzi. Oba telefony jsou na tom de facto stejně, byť se parametrově trošku liší. Například Samsung má větší obrazovku, ovšem interní uložiště vlastní cca 11 GB, kdežto Xiaomi má místa asi 26 GB. Je tam pár kompromisů, které musíte zvážit především Vy sám.

Odpovědět
Uživatel
Jana (21. 11. 2017 09:11)

Dobrý den, stále tápu který telefon si mám vybrat. Už více než 5 let jsem věrná Samsungu a proto mě láká Samsung Galaxy J5 2017. Ale nyní jsem dostala celkem lákavou nabídku na Huawei P10 lite. Pomůžete mi s mojí nerozhodností? Mám klasické požadavky, jsem běžný uživatel, co si rád vyfotí hezký obrázek, poslechne sem tam nějakou hudbu, projíždí internet, a využívá různé aplikace dnešní doby :-) Cena nerozhoduje. Děkuji Jana

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (21. 11. 2017 16:11)

Dobrý den, v tomto případě bych vybral Huawei P10 lite (tady je naše recenze), který má detailnější obrazovku, výkonnější procesor a vyšší operační paměti, podporuje Dual SIM a navíc má větší interní uložiště.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář