Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Honor 10 Lite

18. 3. 2019 aktualizováno

Na redakční stůl nám dosedl smartphone pomyslné nižší střední třídy Honor 10 Lite, který se prodává za příjemných 5 400 Kč. Nutno říci, že se skutečně povedl. Kromě pěkného zpracování nabízí hezký displej, kvalitní fotky a slušnou výdrž. Je toho ale mnohem víc…

Obsah balení

Pěkná tyrkysová krabička ve svém papírovém nitru ukrývá Honor 10 Lite 3GB/64GB Dual SIM, nabíječku, datový microUSB kabel, sponku a návod v českém jazyce.

Jako užitečný bonus považuji průhledný silikonový obal, který telefon chrání před poškrábáním a částečně i pády. Povrch je na dotek příjemný, a tak se i výborně používá. Sluchátka tady sice chybí, ale ochranný kryt považuji za mnohem lepší volbu.

Recenze Honor 10 Lite - obsah balení

Design a zpracování – 8,5/10

Vizuální stránka testovaného Honoru je skutečně překrásná. Svěží protáhlé tělo zevní podobě svědčí, stejně tak nápadité boční rámečky namodralé barvy. Na okolních fotografiích si můžete prohlédnout verzi Sky Blue, k dostání je ovšem i tmavší modrá nebo černá varianta. Zpátky ale k hodnocení vizáže, u níž mě hned při prvním uchopení nadchlo štíhlounké tělo o 8 milimetrech. Takový parametr tvoří v kombinaci s nízkou hmotností 162 gramů naprosto úžasný výsledek.

I když je obrazovka veliká 6,21 palců, telefon se přesto pohodlně drží. Ani obsluha v jedné ruce není nemyslitelná, s jedním palcem ale na celý displej už zřejmě většina nedosáhne. Na horní straně čela vládne selfie kamerka v kapkovitém výřezu, telefonní reproduktor a senzor rozpoznávající obličej.

Skenování je bleskové a praktické, tudíž jsem alternativní způsob odemykání využíval skutečně jen zřídkakdy – vlastně pouze v noci, kdy bylo světla pomálu. V dolní části obrazovky se ještě našlo místo pro notifikační LED diodu. Jak z okolních fotografií vidíte, hrany obrazovky jsou příjemně zkoseny a kraje zaobleny. To ocení hlavně vaše dlaně a prsty, které žádná část neřeže ani netlačí.

Zatímco levá strana zeje nudnou prázdnotou, na pravém protějšku je k nahmatání regulace hlasitosti a tlačítko pro zapínání displeje. Tradiční kolébkové tlačítko bylo ovšem umístěno dosti vysoko, tudíž je pro jeho ovládání nutné často přehmátnout (pokud máte delší prsty, možná takový problém mít nebudete).

Horní strana našla využití pro hybridní šuplík, který pojme 2 nanoSIM karty nebo jednu SIMku a microSD kartu. Vybavenější spodek pak servíruje microUSB konektor, hlavní reproduktor a přístup k 3,5mm audio jacku. Honor 10 Lite tedy podporuje i starší sluchátka.

Po otočení mobilu spatříte plastová záda se čtečkou otisků prstů. Její kruhový prostor je příhodně umístěn, takže se pohodlně a přirozeně nahmatává. Kousek vlevo sedí dvojice fotoaparátů, jejichž čočky jsou chráněny vystouplými kroužky stříbrné barvy. Objektivy se tedy ani po položení na stůl nedotýkají povrchu. Hned pod nimi je LED blesk a informace o podpoře umělé inteligence (AI). Bedra přístroje vypadají hezky, ulpívání otisků prstů se ale ubránit nedokáží.

Recenze Honor 10 Lite

Co mi na recenzovaném Honoru 10 Lite vadí je přítomnost zmíněného staršího microUSB konektoru a absence zvýšené odolnosti. Ta se projevila hlavně na zadní straně, která se mi do rukou dostala již dosti poškrábaná. Případným majitelům tedy radím nasadit ochranný kryt nebo telefon pokládat s velkou opatrností. I přesto sedí všechny součástky jako přibité a ani po silnějším zatlačení nebo zmáčknutí konstrukce nevydá ani hlásku.

Displej – 9/10

Displej jednoznačně patří mezi velké lákadlo, které by vás mohlo o koupi Honoru 10 Lite přesvědčit. Obrazovka je veliká 6,21“ a nabízí vysoké rozlišení 2 340 × 1 080 pixelů. Pozadu není ani jemnost s 415 ppi. Poměr stran se drží stále populárnějšího formátu 19,5:9, který se mi osvědčil při čtení na internetu a sledování YouTube.

Recenze Honor 10 Lite

Zobrazovací kvalita je skutečně znamenitá. Nebudu přehánět, když napíši, že jsem se nad všemi těmi barvami čas od času pár sekund jenom kochal. Doporučuji základní pozadí, která vypadají prostě fantasticky. Výborné jsou i pozorovací úhly, které dovolí displej sledovat i okolním přísedícím. Také maximální a minimální jas je perfektní. Vysoké parametry přispívají k dobré čitelnosti během slunečních dní, nízké hodnoty zase před usínáním v posteli.

Kapkovitý výřez lze bez obtíží softwarově skrýt černou linkou. Doladit si můžete i režim barev a teploty, režim spánku, komfortní čtení (dá se zapnout a vypnout v určitý čas), velikost textu a zobrazení včetně rozlišení obrazovky. Maximální hodnota je FHD+, minimální HD+. Osobně jsem dal přednost chytrému rozlišení a nemám žádné výhrady. To stejné platí o dalších funkcích. Automatika pracuje na můj pohled ideálně a není třeba manuální regulace.

Displej patří v případě Honoru 10 Lite k zásadním plusům. Za takové peníze hovořím o jedné z nejlepších obrazovek, kterou jsem měl za poslední dobu v ruce (v této cenové kategorii). A i když se nedá s vlajkovými loděmi samozřejmě srovnávat, ve své třídě skutečně boduje.

Hardware a výkon – 8/10

Během měsíce testování jsem se snažil telefonu naložit, co se jen dalo. Nejvíce mě zajímalo, jak si osmijádrový Kirin 710 a 3 GB RAM povedou ve virtuálním světě PUBG MOBILE. Praxe ukázala, že na střední detaily tuhle pařbu nový Honor naprosto zvládne. Ani další náročnější tituly nezůstaly bez mého povšimnutí a kupříkladu RPG Blade Bound jelo také v pohodě.Recenze Honor 10 Lite - AnTuTu test hardwaru

AnTuTu test Honoru 10 Lite vykázal 127 297 bodů, což je v porovnání s dražším Honorem 8X o něco slabší výsledek. Určitě chválím velké interní uložiště s 64 GB prostoru, které se po instalaci systému a dalších součástí smrsklo na stále slušných 51,8 GB. Náročnější telefonisté si mohou skladiště rozšířit pomocí microSD karty až o dalších 512 GB. Příliš se mi ale neosvědčil přítomný mono reproduktor. Je sice dosti hlasitý, ale zvukový výstup hodnotím tak tak průměrně.

V obecném měřítku si Honor 10 Lite vede po stránce výkonností slušně. Obratně zvládá i náročnější hry a velký prostor pro filmy a fotky je také skvělý. Občas ale trvá otevírání aplikací trošku déle, což stejně tak někdy platí při práci se soubory. Nejde ale o nic hrozného – jen chci říci, že se občasným sekundovým prodlevám nevyhnete.

Výdrž baterie – 8,5/10

Testovaný smartphone během svého pochodu využívá baterii o kapacitě 3 400 mAh. Ta se předvedla jako slušný držák a celé 2 dny nejsou pro Honor 10 Lite vůbec problém. Pokud si čas od času jenom něco pročtete a vyřídíte pár telefonů, vydrží klidně i několik dalších dní. Telefon se v pohotovostním režimu prakticky nevybíjí.

„Baterka vydrží dva dny. Rychlé nabíjení ale nepodporuje.“

Schválně jsem zkoušel, jak je žravá GPS a Mapy. Během dvouhodinové cesty (cca 100 km) se při zapnuté automatické regulaci jasu a neustále zapnuté GPS baterka vybila o nějakých 33 %, což je poměrně slušné. U zahraničních kolegů ze stránky GSMArena.com se v jejich žebříčku drží baterka mezi třetinou nejlepších. Nakonec i to o něčem svědčí.

Dobíjení trvá z 0 na maximum kolem 2 hodin. S takovými čísly neuděláte vůbec nic, protože baterie nepodporuje rychlé nabíjení ani její bezdrátovou obdobu.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Hlavní fotografickou práci zastává kombinace 13 Mpx (f/1,8) a 2 Mpx (f/2,4) objektivů. K výběru jsou různé režimy včetně portrétu rozmazávající pozadí, panorama, časosběru a dalších. Moc se mi líbí také clona, která zaostří vybraný objekt a ty okolní automaticky rozostří. Pokud budete používat umělou inteligenci, čočka zvládne fotit v maximálním formátu 4:3. Po vypnutí AI si můžete vybrat ještě z varianty 1:1 nebo 18,7:9.

Originální fotografie najdete v této galerii.

Umělou inteligenci jsem ale používal neustále a výsledky byly určitě lepší než bez ní. Fotoaparát automaticky rozpoznává fotící objekty a podle nich se automaticky přizpůsobuje. Něco takového jsem využil třeba při fotografování dokumentů, kde se inteligence uzpůsobila na vytištěný text. Ve výsledku byl všechen text dobře čitelný, což bylo přesně to, co jsem chtěl. To, že si AI stále plete kurník se starobylou budovou a pandu s brojlerem, je vlastně úplně jedno…

Původně jsem měl v plánu fotoaparáty hodnotit o něco výše, ovšem po prostudování fotek ze slabších světelných podmínek nelze jinak než 8/10. S ubývajícím světlem jde totiž výsledná kvalita rapidně dolů. Velká škoda, protože jak můžete z okolních fotek rozpoznat, některé snímky vypadají až špičkově.

Hezky fotí také přední selfie kamera o síle 24 Mpx (f/2,0), jejíž výtvory jsou na hodně slušné úrovni. Výrobce sliboval implementaci nové technologie spojující několik pixelů dohromady, které se mají ve výsledku podílet na špičkových výsledcích. Žádné extra změny jsem ale nevypozoroval…

Videa dokáže Honor 10 Lite natáčet v maximální kvalitě Full HD při 60 snímcích za sekundu. Pohyblivé záběry odpovídají očekávání a nevymykají se průměrnosti. Pochvalu si zaslouží vysoká plynulost a stabilní čočky, které vesměs nemají nutkání zbytečně přeostřovat – viz. padající sníh. Prst naopak zvedám směrem k chybějící stabilizaci. I když jsem telefon držel oběma rukama, cukání je nepřehlédnutelné. Kvalita nočních videí se rovněž drží střední kvality.

Abych vám poskytl ucelený fotografický závěr – Honor 10 Lite fotí velmi slušně. Za denního světla budete až překvapeni, jak moc pěkné dokáží fotky být. Přibývající stíny se ale na výstupu bohužel negativně projevují. I přesto budou pro většinu uživatelů takové výsledky naprosto dostačují…

Systém a konektivita – 8/10

Uvnitř přístroje pracuje nejnovější operační systém Android 9 Pie, který kamarádí s nadstavbou EMUI 9.0.1. Systém nabízí základní výsuvnou lištu s rychlým přístupem ke svítilně, datovým přenosům, poloze, záznamu obrazovky a jiným aplikacím. Uvnitř nastavení můžete čistit uložiště, prohlížet si dobu strávenou na telefonu, spravovat oznámení a zabezpečení soukromí. Nechybí ani chytrá asistence pro ovládání pohybem nebo různá usnadnění pro osoby se zrakovými nebo sluchovými problémy.

Telefon podporuje Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Bluetooth verze 4,2, NFC, GPS, GLONASS, FM rádio a microUSB 2.0 včetně USB On-The-Go. Mimo infraportu má vlastně všechno, co mnohem dražší konkurenti. Během zkoušení se každá technologie předvedla v dobrém světle. Někdy jsem ale pozoroval horší optimalizaci, která se projevovala pomalejší prací se soubory. Telefon rovněž lapal po dechu při fotografování a natáčení videí a následném ukládání.

Mezi předinstalovanými programy najdete věci od Google, dále hodiny, kompas, kalkulačku, kalendář, poznámky, svítilnu a jiné nástroje. Pokud vám bude aplikace eBay nebo Amazon překážet, jednoduše je můžete odinstalovat.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na domácí Heurece se potkala téměř dvacítka recenzí, které se společně podílejí na 91% hodnocení. Většina uživatelů chválí pěkný vzhled, baterii a celkově jsou s telefonem spokojeni.

Ze zahraničních článků se povedla recenze redaktorům techradar.com, kde chválí pěkný design, Android 9 a velké uložiště. Na stránce trustedreviews.com se mezi klady objevila například baterie.

Alternativy k Honor 10 Lite

Pokud se vám testovaný model líbí, ale postrádáte například výkon nebo rychlé nabíjení, pak sáhněte po vyspělejší alternativě Honor 10 4GB/64GB Dual SIM (recenze), která v našem testu dopadla velmi dobře.

Jednoznačným kandidátem je také 6,5palcový Honor 8X (recenze), u něhož se kromě staršího portu a absence odolnosti vydařilo snad vše. Jako levnější variantu doporučuji Huawei P Smart 2019 Dual SIM (recenze), u něhož se mi líbil pěkný design, výdrž baterie a hezké fotografie během dne.

Závěrečné hodnocení

8.3

Skvělý

Honor 10 Lite je skvělý telefon střední třídy, který především hezky vypadá, nabízí velký displej plný detailů, slušný výkon a povedené fotografie. Jednoznačně výborná volba pro běžné uživatele.

Design a zpracování
8.5
Displej
9
Hardware a výkon
8
Výdrž baterie
8.5
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
8
Hmotnost:162 g
Displej a rozlišení:6,21", 2 340 × 1 080 px
Fotoaparáty:13, 12 a 24 Mpx
Interní uložiště:64 GB
Procesor:Kirin 710
RAM:3 GB
Klady
  • Krásný design
  • Velmi pohodlné držení a manipulace
  • Zvládá i náročné hry
  • Výdrž 2 dny
  • Během dne krásné fotografie
  • Výborná cena
Zápory
  • Bez zvýšené odolnosti
  • Záda se lehce poškrábou
  • Starší microUSB port
  • Systém je občas pomalejší

Nejprodávanější mobilní telefony podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.7 (6 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Michal (15. 7. 2019 16:07)

Jaké máte zkušenosti s Honorem? jak to fotí? nevíte, jestli je nějaké fórum zaměřené přímo na Honor?

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (15. 7. 2019 20:07)

Dobrý den, zkušenosti s fotografováním si přečtěte v recenzi v sekci Fotografie. Forum o Honor je dobré např. toto https://www.huafan.cz/

Odpovědět
Uživatel
Aleš (19. 6. 2019 09:06)

Moc děkuji za krásnou recenzi Honor 10lite. Jen by mě zajímalo, zda tento tel.existuje i ve variantě se 128gb int.pameti????? Pro ČR,A JINÉ EVROPSKÉ TRHY??? Pokud ne, musel bych asi koupit buď Honor 8x, nebo třeba Huawei nova 3, či Nova 3i. ALEŠ

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (19. 6. 2019 12:06)

Dobrý den, děkujeme za milý komentář. Co jsem koukal, u nás se 128 GB verze neprodává. Někde v zahraničí ale ano. Pokud nevyužíváte 2 SIMkarty najednou, tak bych se koupi telefonu nebál. Stačí si spolu s telefonem pořídit microSD kartu. Hezký den.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář