Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Xiaomi Poco M3

24. 1. 2021 aktualizováno

Xiaomi Poco M3Náš tipTestado.cz

Značku Poco (dříve Pocophone) měla značka Xiaomi původně distribuovat výhradně pro indický trh. Chytré mobily Xiaomi Poco však postupně pronikly i na náš trh. Jako uživatelé můžeme být rádi, protože v současné době nabízí výbavu střední třídy, Xiaomi Poco M3 svojí cenou však spadá mezi levné smartphony. Naše aktuální dojmy si přečtěte v recenzi.

  • Pokud vám Poco M3 v něčem nevyhovuje, další alternativy najdete mezi mobily do 4 000 Kč.

Obsah balení

Uvnitř krabičky se nachází chytrý mobil Xiaomi Poco M3, nabíječka, USB-C datový kabel, kovová sponka, brožurky a silikonový obal. Ten zařízení výborně chrání, nechybí dokonce záslepka napájení ze spodní strany telefonu. Obsah balení je tudíž bohatý.

Xiaomi Poco M3 obsah balení

Design a zpracování – 8,5/10

Nové Xiaomi Poco M3 patří mezi větší smartphony. Může za to především 6,53 palcový displej, který byl vsazen do 198 gramů vážící konstrukce o rozměru 162,3 × 77,3 × 9,6 mm. Oproti mému iPhonu 12 je to pořádný obr.

Xiaomi Poco M3 recenze a podrobný test

Velikost se však pozitivně projevuje při čtení textů, hraní her a sledování videí na YouTube. Zařízení ani neztrácí na pohodlné manipulaci, k níž přispěl protáhlý formát stran 19,5 : 9 a jemná textura na zadní straně smartphonu. Tam, kromě pěkné modré barvy, poutá pozornost černý panel v horizontální poloze se třemi fotoaparáty (48 + 2 + 2 Mpx). Přítomnost masivního nápisu Poco dává okolí jasnou zprávu, o jaký telefon vlastně jde.

Konstrukce je kompletně plastová, zvýšenou odolnost očekávat nemůžeme. Povrch se nicméně nepatlá, což platí také o displeji. Dotykový panel je chráněn ochranným sklem Gorilla Glass 3. Při horní hraně sídlí selfie kamerka (8 Mpx) s technologií odemykání obličejem, místo se našlo i pro druhý reproduktor. Ano, Xiaomi Poco M3 má stereo, což je skutečná pecka! Druhý repráček je umístěn klasicky na spodní straně. Tam sídlí také USB-C konektor, na protější horní hraně je potom k vidění infraport a 3,5mm sluchátkový jack. To ale nejsou všechny trumfy.

Poco M3 dále vlastní plnohodnotný duální slot, který pojme 2 nanoSIM karty a jednu microSD kartu s kapacitou až 512 GB. Na dosah palce je pak ještě připravena kolébková regulace hlasitosti a samostatné tlačítko pro zapínání. Přítomná ploška zároveň slouží jako fyzická čtečka otisků prstů. Tady musím smeknout nad její titěrností a bleskovou reakcí. Nové Xiaomi tedy můžete odemykat čtečkou otisků prstů, skenem obličeje nebo klasicky zadáním PINu či gesta.

Xiaomi Poco M3 recenze a podrobný test

Takže co vlastně Xiaomi Poco M3 chybí? V prvé řadě postrádá technologii NFC, kterou mnozí hojně využívají pro bezkontaktní placení. Očekávaným nedostatkem je pak absence funkce ambientního displeje (Always-On), někoho z vás jistě zamrzí nepřítomnost notifikační LED diody. Záleží samozřejmě na každém, zdali se nechá těmito nedostatky odradit. Osobně platím mobilem jak to jen jde, notifikační dioda mi zase absolutně nechybí. A jak to máte vy?

Displej – 8,5/10

Testovaný Xiaomi Poco M3 na své atraktivitě neztrácí ani v otázce zobrazovací. Zařízení bylo osazeno 6,53“ IPS LCD displejem v poměru stran 19,5 : 9. Očekávat můžete slušné Full HD rozlišení (!) 2 340 × 1 080 pixelů. Dotykový panel zabírá 83,4 % čelní strany, parametry jemnosti (395 ppi) a jasu (400 nitů) jsou v pořádku. Prakticky stejné hodnoty má starší Xiaomi Redmi Note 8 Pro – akorát hodnota jasu (500 nitů) je o něco vyšší.

Xiaomi Poco M3 recenze a podrobný test

Maximální jas je slušný, čitelnost na slunci skvělá. V rámci uživatelského nastavení lze vybírat mezi světlým a tmavým režimem, používat filtr modrého světla (zde jako čtecí režim), měnit barevné schéma (automatické, syté, přirozené), teplotu barev, velikost písma a jiné užitečnosti. Není problém softwarově skrýt notch, přidávat další funkce tlačítkům (dvojité stisknutí tlačítka napájení se spustí fotoaparát, svítilna aj.), nebo si nastavit režim ovládání jednou rukou. Obrazovku můžete jednoduše zmenšit na 4,5, 4 nebo 3,5 palce.

Xiaomi Poco M3 se také umí probudit zvednutím nebo poklepáním na obrazovku. Tlačítka pod displejem se dají skrýt a k ovládání používat rychlá gesta. Systém nepostrádá ani automatickou regulaci jasu. Pakliže přihlédnu k nízké ceně telefonu, musím smeknout a pokleknout. Takhle se to má dělat!

Hardware a výkon – 9/10

Xiaomi Poco M3 pohání osmijádrový procesor Snapdragon 662 (11 nm) s grafickým čipem Adreno 610 a 4 GB operačních pamětí. Pokud ještě zohledním 128GB uložiště, jedná se o výborné parametry dané cenové kategorie.

Poco M3 mile překvapilo. Bezvadně zvládá nejpopulárnější mobilní hry dneška: PUBG, Call of Duty, Warface a další akce. Detaily je sice třeba snížit, na zábavě však žádná z her nic neztrácí. Hry se vůbec nesekají, hraní je plynulé a záda telefonu se nepřehřívají ani po hodinovém paření. Proto patří mezi levné herní mobily.

Ocenil jsem funkci Game Turbo, která seskupí všechny hry na jedno místo. Aplikace optimalizuje výkon a poskytuje informace o vytížení procesoru, grafiky a počtu snímků za sekundu (FPS). Skvělá je i možnost nahrávání aktuálně hrané gamesy. Po ukončení se nahrávka automaticky objeví mezi videi: akční záběry můžete snadno sdílet s kamarády nebo uploadovat na YouTube.

Poco M3 Hardware a výkonUkázka Game Turbo

Nejen během hraní jsem ocenil stereo reproduktory. Jak bývá zvykem, pravou dlaní jsem si zakrýval hlavní repráček, proto přišel vhod druhý (u selfie kamerky). Hlasitost reprodukce je vysoká a kvalita slušná. Ostatně tohle je záležitost, kterou nemají ani násobně dražší konkurenti.

Vrátím-li se k HW výkonu, testovaný Xiaomi číselně i parametrově poráží aktuální novinku Realme 7i za přibližně stejnou cenu. Proto se tady nebojím hodnotit vysoko, byť se s prémiovými mobily nemůže tato prosincová mobilní novinka rovnat.

  • Výkon AnTuTu: 166 tisíc bodů (zdroj: deviceranks.com)
  • Výkon GeekBench: cca 1 410 bodů

Výdrž baterie – 8,5/10

Kapacitu baterie má Xiaomi Poco M3 skutečně vysokou: 6 000 mAh se jen tak nevidí. Ovšem nezůstalo jenom u čísla. Při běžném používání mi plně nabitý mobil vystačil naprosto v pohodě na 3 dny používání. Občas jsem si zahrál nějakou hru a procenta baterie ani tak strmě neklesala. Při náročnějším používání nový Poco vydrží bez potíží 2 dny. Nedostatkem energie očividně trpět nebudete.

Xiaomi Poco M3 nabíječka

Dodávaná nabíječka je schopna maximálního výstupu 22,5 W. Bohužel se ani za hodinu baterie nenabije na polovinu, ale na zhruba 40–45 %. Z úplného vybití se na plných 100 % dostanete za přibližně 3 hodiny. Nabíjení je tudíž nejvýhodnější před ulehnutím do postele. Xiaomi Poco M3 poněkud nepřekvapivě nepodporuje bezdrátové nabíjení. USB-C kabel je nutné vozit s sebou.

Výdrž lze určitým způsobem ovlivnit nastavením. K výběru je několik režimů spořiče baterie, k náhledu je soupiska náročných aplikací, někdo může využít možnost automatického zapnutí a vypnutí telefonu v určitý čas.

Náš tip

Potřebujete především dlouhou výdrž baterie? Doporučujeme mobily s nejdelší výdrží baterie.

Celkově výdrž Xiaomi Poco M3 hodnotím rozhodně pozitivně. Že si velký mobil zaslouží velkou baterii inženýři zjevně vědí a podle toho se (naštěstí) zařídili.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Fotoaparáty zajímají většinu majitelů chytrých telefonů. Tady nový Xiaomi Poco M3 boduje. Podle mého názoru se jedná o nejlepší fotomobil do 4–5 000 Kč, jaký si dnes můžete pořídit.

O slovo se hlásí trojice objektivů na zadní straně a jedna selfie na čele:

  • 48 MP, f/1,8 – pro běžné focení
  • 2 MP, f/2,4 – pro makro
  • 2 MP, f/2,4 – pro rozostření pozadí
  • 8 MP, f/2,1 – pro selfie snímky

Během dne jsou fotky naprosto perfektní. Působí přirozeně, detaily jsou prokreslené, barvy syté a věrohodné. Čočky nemají tendence zbytečně přeostřovat, snímaný objekt bleskově zaměří a pak stačí jen zmáčknout spoušť. Fotky jsou skvělé také v protisvětle (první fotka níže) nebo náročnějších světelných podmínkách (druhá fotka níže). Na druhém obrázku není dynamický rozsah fotografie sice nic moc extra, za ty peníze ale není co řešit. Mobil parádně zachytí i pohybující se objekty (třetí. fotka níže).

  • Galerii fotografií bez úprav si prohlédněte tady.

K focení během noci slouží speciální noční režim. Po zmáčknutí spouště je třeba telefon několik sekund nehybně držet, než se fotoaparáty se zachyceným snímkem popasují. Noční fotografie jsou – oproti běžnému režimu – citelně světlejší a prokreslenější. Jinými slovy – noční režim se vyplatí používat. Tyto obrázky však už viditelně trpí šumem.

Během focení jsem většinou využíval přítomnou umělou inteligenci a automatickou HDR. Selfie vypadají celkově pěkně. Zůstává zachována přirozená barva kůže, pozadí je podle přání účelně rozostřeno (foceno portrétním režimem).

Za slabší považuji pohyblivé záběry. Pořízená Full HD videa mají pouhých 30 snímků za sekundu. Ostrost je nic moc, lepší detaily prakticky nejsou vidět. Po přiblížení se kvalita podstatně zhorší, stabilizace si mohla také krapet polepšit. V roce 2021 spíše dostatečná známka…

Během fotografování se mi líbilo intuitivní uživatelské rozhraní. Přívětivé ovládání nabízí kromě zmíněného režim PRO, panorama, krátké video, spoustu barevných filtrů, možnosti zkrášlení, vodováhu, mřížku a další utility. Cvakání spouště je obecně rychlé, při zaznamenávání a ukládání obrázků se systém netrhá a nevznikají prodlevy.

Systém a konektivita – 8,5/10

Xiaomi Poco M3 momentálně běží na operačním systému Android 10, který doprovází grafická nadstavba MIUI Global 12.0.6. Při prvotním používání bylo menu a prostředí takové trhané. Plynulost se však výrazným způsobem zlepšila poslední aktualizací. Nová záplata citelně pomohla a systém nyní hodnotím jako plynulý.

Po prvním spuštění nechybí aplikace od Googlu, nástroje typu kalkulačka, a něco navíc v podobě FM rádia a kompasu. O přítomnosti Game Turbo jsem již psal v sekci týkající se výkonu, nyní se zastavím u řazení složek. Obrázky, videa, dokumenty, hudbu, stažené položky a další věci jsou přehledně seskupeny na jedno místo. Rychlým vyhledáváním případně nahradíte „ztracený“ soubor nebo aplikaci.

V menu telefonu jsou položky rozděleny na komunikaci, zábavu, fotografie, hry a další. Vždy jsem rychle našel, co bylo potřeba. Po prvním spuštění systém obsahoval zbytečné aplikace jako Amazon, AliExpress a Netflix. Naštěstí je můžete rychle odinstalovat. Za skvělou považuji nabídku pestrých témat, která dokáží změnit ikonky a prostředí celkově. Nikdo mne nenutil se někam registrovat nebo přihlašovat: stačí si jen vybrat, stáhnout a použít.

Konektivita Xiaomi Poco M3 zahrnuje LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth verze 5.0, GPS, infraport, avizované FM rádio a USB On-The-Go. Napájení a datové párování probíhá přes několikrát připomínaný moderní port typu USB-C. Znovu rovněž vzpomenu chybějící technologii NFC.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Verze s 64 GB interního uložiště patří na Heurece k nejprodávanějším telefonům. Zákazníci se shodují s naší recenzí a převážně chválí výdrž na baterii, kvalitní fotky a poměr cena/výkon. Z odborných recenzí doporučuji podrobný textg na Laurentwillen.be. Výborné hodnocení si mobil odnesl od kolegů z Notebookcheck.net, kteří testování věnovali spoustu času.

Alternativy k Xiaomi Poco M3

Jako cenově podobnou alternativu doporučuji aktuální Realme 7i, který má obdobné parametry jako testovaný Xiaomi. Mezi dražšími jsem vybral Xiaomi Redmi Note 9, jenž zaujme třeba poctivým FHD+ displejem a podporou komfortního bezdrátového nabíjení.

Závěrečné hodnocení

8.5

Skvělý

Xiaomi Poco M3 patří mezi nejlepší telefony kategorie do 4–5 000 Kč. Zaujme poutavým designem, velkým FHD displejem, čtečkou tváře a otisků prstů, rozchodí aktuální hry, dlouho vydrží a krásně fotí. Zvuk dokonce reprodukuje ve stereu! K dokonalosti chybí NFC, lepší videa a také nabíjení mohlo být svižnější.

Design a zpracování
8.5
Displej
8.5
Hardware a výkon
9
Výdrž baterie
8.5
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
8.5
Rozměry a hmotnost:162,3 × 77,3 × 9,6 mm, 198 g
Displej a rozlišení:6,53", 2 340 × 1 080 px
Procesor a RAM:Snapdragon 662, 4 GB
Baterie:6 000 mAh
Fotoaparáty:48 + 2 + 2 Mpx, 8Mpx selfie
Operační systém:Android 10
Klady
  • Odvážný design
  • Pěkný FHD displej
  • Slušný výkon + stereo reproduktory
  • 6 000mAh baterie
  • Krásné fotografie
  • Odemykání obličejem + čtečka otisků
  • USB-C, 3,5mm jack, infraport
Zápory
  • Chybí NFC
  • Slabší FHD video
  • Bez notifikační LED diody
  • Delší doba nabíjení

mobil pohotovost

Za zapůjčení telefonu Xiaomi Poco M3 děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.

Nejlepší mobilní telefony do 3 000 Kč

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (159 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Prasilik (26. 7. 2023 07:07)

Zdravim mužete mi prosim poradit.Mel jsem problem s telefonem Poco M3 dal jsem jej restartovat a ted již telefon nereaguje.Poradite jak postupovat?? Dekuji

Odpovědět
Uživatel
Bohumil Rosička (28. 7. 2023 09:07)

Dobrý den, je možné, že telefon na pozadí stále běží. Doporučuji tedy telefon připojit na nabíječku a nechat plně dobít. Poté bych zkusil uvést telefon do režimu obnovení. Pokud chcete spustit režim obnovení (recovery mode) na svém POCO M3, následujte tyto kroky: Nejprve je potřeba vypnout telefon. To provedete stiskem a podržením vypínače na několik sekund. Doporučuje se 15-20 ale může to být i 30. Jakmile je telefon vypnutý, stiskněte a držte současně tlačítko pro zvýšení hlasitosti a tlačítko vypínače. Jakmile uvidíte logo POCO na obrazovce, uvolněte tlačítko vypínače, ale stále držte tlačítko pro zvýšení hlasitosti. Až se na obrazovce objeví režim obnovení, uvolněte i tlačítko pro zvýšení hlasitosti. Režim obnovení je speciální menu, kde máte přístup k různým užitečným funkcím. Zde můžete provést například tovární reset (vymazání všech dat), vymazání mezipaměti, zapnout Fastboot nebo Bootloader režim, pokud je to k dispozici, a další. Pro pohyb v menu režimu obnovení použijte tlačítka hlasitosti a pro potvrzení výběru tlačítko vypínače. Pokud chcete režim obnovení ukončit a vrátit se zpět do normálního režimu, vyberte možnost "Reboot". Osobně bych vymazal mezipaměť a zkusil se vrátit do normálního režimu, jestli to nepomůže zvolil bych tovární reset. Za předpokladu, že data z telefonu pravidelně zálohujete, bude jejich ztráta minimální. Vždy si pamatujte, že pokud provedete tvrdý reset zařízení (tovární nastavení), všechna vaše data a informace budou ztracena.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář