Koncem července jsme pěli samou chválu nad Xiaomi Redmi Note 5, který nás překvapil lákavou cenou a slušnými výsledky. S druhou půlí letních prázdnin jsme otestovali nepatrně levnější model Xiaomi Redmi S2 3GB/32GB Global, od něhož jsme očekávali minimálně podobné výsledky jako předvedl jeho čínský bratříček.
Testovaný drobek stojí kolem 4 400 Kč, přičemž k dostání je také verze s 64 GB. Obě varianty se prodávají v šedé, zlaté, růžové nebo naší stříbrné barvě.
Obsah balení
Klasická krabička oranžové barvy uvnitř skrývala mimo mobilního telefonu také nabíječku s výstupem 2A, datový kabel zakončený starším microUSB portem, příručku v českém jazyce a kovovou sponku.
Opomenout nesmíme ani na průhledný silikonový obal, který jsme na přístroj okamžitě nasadili. Jak totiž v následující kategorii zjistíte, zadní objektivy z těla vystupují, čímž se stávají vysoce zranitelné. Obal je ale naštěstí dobře chrání stejně jako zbytek telefonu vyjma displeje.
Design a zpracování – 8/10
Hned při prvním seznámení bylo jasné, že tenhle smartphone cílí na vyznavače větších displejů. Dotyková plocha o velikosti 5,99″ si logicky vyžádala větší prostor, který ve výsledku představuje 160,7 × 77,3 × 8,1 mm. I tak se ale telefon vešel do slušné hmotnosti 170 gramů.
Výrobce v tomto případě vsadil na lehký kov vysoké pevnosti, který jednotlivé části drží pevně pospolu. Většina hran je zaoblena, až na ty krajní kolem displeje. Tam není přejetí prstem moc příjemné.
Při čelním pohledu na vás čeká notifikační LED dioda, telefonní reproduktor, selfie kamerka a dokonce blesk. Hned pod těmito technikáliemi najdete avizovaný dotykový panel, jehož zevní část byla potažena ochrannou vrstvou Gorilla Glass.
Obrazovka také zpřístupňuje dotyková navigační tlačítka. Kousek dole pak najdete průduch reproduktoru a nabíjecí port microUSB. Na opačné horní straně máte k využití klasický 3,5 mm audio jack, zdířku mikrofonu a dokonce infraport.
Levá strana jistí místo vysunovacímu šuplíku, do něhož vložíte dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu zároveň. To je obrovské plus, kterého si nesmírně ceníme. Na protější pravici pak budete využívat kolébkovou regulaci hlasitosti a tlačítko pro zapínání a vypínání obrazovky. Nezbývá než ještě popsat zadní stranu přístroje.
Bedra ukrývají především duální fotoaparáty a blesk, které jsou společně vlisovány do svislé polohy. Fotografická technika ovšem ze zad dosti vyčuhuje, čehož si nešlo nevšimnout. Po každém položením se telefon viklá a není ani pochyb o tom, že se při neopatrné manipulaci obě čočky brzy nenávratně poškodí. Natažení obalu tedy jednoznačně doporučujeme. Třeba už jen proto, že přístroj není nijak odolný.
Kousek vedle pak ještě dohledáte kruhovou čtečku otisků prstů. Kdyby byla trošku výše, určitě bychom se nezlobili, nicméně i tak patří mezi vynikající služebníky. Čtečka na náš dotyk reagovala vždy rychle a ochotně.
Na zádech Xiaomi se nám ale nejvíce líbí estetické vyřešení antén. Tady se designéři zamysleli a vytvořili parádní vzhled, za který by se nemusel červenat leckterý prémiový telefon. Obrovský palec nahoru.
Ani tady jsme si ale nemohli nevšimnout výrazné upatlanosti čelní strany. Prakticky neustále je displej umazaný, což nepůsobí vůbec hezky. Záda tímto handicapem naštěstí netrpí, neboť použité stříbrné zabarvení otiskům úspěšně odolává.
Displej – 8/10
Zobrazovací plocha se vešla do velikosti 5,99″ a majitelům servíruje pixelový výstup 1 440 × 720. Jedná se o tradiční IPS panel, jehož softwarové služby nabízí manuální nebo automatickou regulaci jasu, filtr modrého světla, regulaci kontrastu a barvy včetně ladění velikostí písma.
Všechny vyjmenované funkce běžely vždy velmi dobře a vlastně ani není co vytýkat.
Spokojeni jsme byli i s maximálním jasem, čitelností na slunci a pozorovacími úhly. Potěšující je dále možnost probudit displej dvojitým poklepáním na dotykovou plochu, tudíž není vždy nutné brát telefon do ruky a mačkat tlačítka.
Obrazovka je vskutku velká, nicméně máte šanci využít přítomný režim ovládání jednou rukou. S jeho pomocí dokážete displej smrsknout klidně na 3,5 palců, což se hodí v případě, kdy máte druhou ruku zaměstnanou třeba zmrzlinou nebo taškou.
Ale samozřejmě, stále se bavíme o rozlišení z nižších řad, tudíž při bližším zkoumání nějakou tu drobnou zrnitost prostě odhalíte. Ostatně jemnost 269 ppi zrovna nepatří mezi ty nejlepší. Celkově se ale jedná o výborný displej, za který se testovaný Redmi S2, vzhledem ke své cenové kategorii, rozhodně nemusí stydět.
Hardware a výkon – 8/10
Uvnitř telefonu pracuje osmijádrový procesor Snapdragon 625, kterému vypomáhají 3 GB operačních pamětí. Výkonnostně se nám smartphone předvedl v celé své kráse a předčil naše očekávání.
Zahráli jsme si bez větších problémů i náročnější gamesy jako Asphalt 9: Leends nebo populární PUG Mobile, což je u telefonu pod 5 tisíc hodně slušné vyznamenání. Samozřejmě, rozlišení maximální nebylo a sem tam se něco škublo, i tak jsme si ovšem pařby náležitě užili.
AnTuTu test vykázal 76 059 bodů, což je oproti cenově téměř totožné verzi Xiaomi Redmi Note 5 3GB/32GB o dost horší výsledek, ovšem praxe tomu tak příliš nenasvědčovala. Přístroj se kupodivu ani moc nezahříval a po celou dobu hraní a užívání působil vysoce stabilním dojmem. Také přítomný mono reproduktor musíme pochválit, protože hraje hodně hlasitě a svojí kvalitou patří mezi ty slušnější.
Výrobce přislíbil 32 GB uložiště, z něhož se nakonec vyklubalo něco málo přes 22 GB prostoru. Jak již ovšem bylo řečeno před chvílí, kapacitu si máte možnost rozšířit pomocí microSD karty až o dalších 256 GB.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 7/10
Kapacita baterie se zastavila na 3 080 mAh, která ve výsledku zajistila bezproblémový celodenní provoz. Pokud jsme si dali záležet, ani celé dva dny nebyly nepředstavitelný matematický úkol. Výdrž mohla být ale jednoznačně lepší: konstrukce telefonu je velká, tudíž výrobce na její velikosti zase tak šetřit nemusel…
Ani nabíjení dle očekávaní již tak šťastné nebylo. Vybitá baterie se na maximální hodnotu dostala za 2 hodiny a 20 minut, což není – dle její nízké kapacity – žádná sláva. AnTuTu test baterie prozradil 23 902 bodů.
Uvnitř systému máte šanci vysledovat aktuální teplotu baterie, zbývající čas do vybití nebo prostudovat její využití. Uživatelsky příznivý je také spořič, jehož spuštění lze dokonce časově naplánovat. Ve výsledku nás baterie zklamala a patří mezi největší negativa testovaného modelu.
Fotoaparát a kamera – 7,5/10
Fotografický výstup v případě Xiaomi Redmi S2 zajišťuje duální dvojice 12 a 5 Mpx. Zatímco první jmenovaný fotografuje, jeho slabší odnož se snaží rozmazávat pozadí. To dělá hodně slušně: trošku ale litujeme, že tuto funkci neumožňuje selfie režim.
Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.
Výsledné snímky na nás působí spíše rozporuplně. Při ideálních podmínkách jsou objektivy schopny vyplodit pěkné fotky se špetkou detailu, zejména pak makro snímky vypadají moc povedeně a již na první pohled vykazují krásné barvy a ostrost. Problém ovšem nastává se slunečním svitem.
Pokud budete fotografovat během parných letních dní, většinou spatříte dosti přeexponované snímky. Krom toho se dostaví i značná zrnitost, která je skutečně všudypřítomná. O vzdálených objektech ani nemluvě, neboť po přiblížení detailu (na počítači) jsou jednotlivé útvary jen stěží rozeznatelné.
Když jsme fotografovali v lesním stínu nebo domácích podmínkách mezi zdmi, obrázkům ona jasnost zase paradoxně chyběla. Tenhle kousek tedy není kdovíjaká fotící pecka, ovšem pro nenáročné uživatele jednoznačně vystačí. Za vynikající naopak považujeme selfie výstup, o který se stará 16 Mpx čočka a podpora HDR.
Výsledky jsou skutečně parádní a svojí kvalitou patří mezi ty lepší. Tady Xiaomi šlape na paty i modelům střední třídy, a dost možná i těm dražším. Znovu také vzpomeňme, že i čelní strana nabízí blesk, což je perfektní vlastnost pro vyznavače Instagramu a jiných sociálních sítí. Právě díky skutečně kvalitní čelní kamerce získala kategorie dosti slušné hodnocení. Kdyby jejích kvalit nebylo, finální verdikt by byl asi o něco nižší.
Videa máte šanci pořídit v maximálním Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Kvalita pohyblivých záběrů je průměrná natolik, aby vystačila požadavkům většiny běžných uživatelů. Čočky sice občas mají problém se zaostřením, což se sem tam viditelně projeví, na druhou stranu pochvalme slušnou stabilizaci, která svojí práci dobře odvádí i při pomalejší chůzi. Noční videa jsou však stěží koukatelná.
Fotografické rozhraní zastává dobře známé prostředí se spouští uprostřed a výběrem fotografických režimů. Mimo portrétu máte k výběru čtverec, panorama či manuální režim, který dovolí upravit vyvážení bílé a hodnoty ISO. Dále nabízí podrobnější nastavení videa a fotografií, kde mimo výstupní kvality dokážete spustit časovač, rozostření, vodováhu, vybrané scény, noční režim či zkrášlení.
Čočka umí rozluštit také QR kód, zobrazit mřížku a obrázek zachytit ve formátu 4:3, 16:9 nebo 18:9. Uživatel si pak ještě může pohrávat s kontrastem, sytostí barev a ostrostí. Moc užitečná je i funkce fotografovat pomocí čtečky otisků prstů, což je taková příjemná selfie výpomoc.
Během používání fotoaparátů jsme zaznamenali velký nešvar, který fotící proceduře ubližuje. Ukládání snímků je totiž značně pomalé, neboť ve výsledku trvá něco málo přes dvě sekundy. Šnečí rychlost samozřejmě někomu vadit vůbec nemusí, ovšem jsou jistě i tací, kteří rádi zachycují nenadálé okamžiky, s čímž budou mít u S2 krapet problém.
Systém a konektivita – 8,5/10
Recenzovaný Xiaomi Redmi S2 3GB/32GB Global běžel na nejnovějším operačním systému Android 8.1 Oreo s Xiaomi nadstavbou MIUI Global 9.6. Systém byl vždy plynulý, přehledný a nemůžeme mít proti jeho výstupu ani jednu výtku. Ba naopak vystihněme několik trumfů, které nám nabídl.
Kromě výsuvné lišty s možností zapnout režim letadlo, svítilnu a jiné funkce, si totiž můžete jednoduchým způsobem zvětšit pracovní prostor a usnadnit ovládání. Řeč je o přítomných gestech, která plnou měrou zastupují navigační tlačítka.
Přetáhnutím zleva doprava se vrátíte zpět, krátkým táhnutím nahoru zavřete aplikaci, nebo delším protažením zobrazíte seznam nedávno spuštěných programů. Vůbec nejlepší přitom je, že tahle gesta bezvadně fungují i v internetovém prohlížeči. Při surfování tedy nemusíte nikde dohledávat šipku nebo tlačítko zpět.
Systém vám dále umožní pohrávat si s druhým prostorem, spravovat uložiště, vytvářet duální aplikace, používat zámek aplikací či využívat funkci Quick ball pro ještě snadnější ovládání přístroje. Znovu si také připomeňme přítomnost infraportu, k němuž si připišme ještě kompas, FM rádio, kalkulačku a užitečné aplikace jako je Gmail, Mapy, YouTube, Chrome a mnohé další. Naprostou samozřejmostí je pak přítomnost technologií LTE, Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, GLONASS a hotspotu. NFC ale chybí.
Po prvním spuštění jsou uvnitř nainstalovány dokonce kancelářské produkty od Microsoftu: Word, Excel, PowerPoint, Outlook a Skype. Třešničkou na dortu je pak čistič souborů, který systém udržuje svěží a bez zbytečných dat. Jestliže povážíme cenu telefonu, uživatelské rozhraní je skutečně vynikající.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Na české Heurece se sešlo několik uživatelských recenzí, které si vychvalují poměr ceny a výkonu, rychlost a přítomnost obalu uvnitř balení. Model Xiaomi Redmi S2 si zatím vydobyl krásné 100 % hodnocení.
Ze zahraničních recenzí se nám líbilo psaní serveru RSWebsols.com, kde hodnotitel vyzdvihuje téměř všechny partie telefonu. Přístroj nakonec ocenil 4/5 hvězdami. Na stránce GSMarena.com se mezi klady objevilo zpracování či výkon.
Alternativy k Xiaomi Redmi S2
Lákavou alternativou stejné značky nepochybně představuje chytrý telefon Xiaomi Redmi 5 Plus 4GB/64GB Global, v jehož případě oceníte velký displej s vynikajícím rozlišením, baterií se 4 000 mAh, velké interní uložiště a super výkon. Dobře je na tom také levnější verze Xiaomi Redmi 5 Plus 3GB/32GB Global (čtěte recenzi), která stojí o něco méně.
Máme-li vybrat lehce dražší alternativu, jako ideální chytrá volba se tváří přístroj Huawei Mate 10 Lite Dual SIM (čtěte recenzi), který vypadá moc hezky, vlastní velkou obrazovku, užitečná pohybová gesta a velké interní uložiště přes 50 GB.
- Více tipů najdete v našem výběru nejlepší telefon do 5 000 Kč.
Kde koupit Xiaomi Redmi S2 a jeho cena
Cena Xiaomi Redmi S2 se v současné době (6.8. 2018) pohybuje ve většině obchodů kolem 4 400 Kč. Pro aktuální cenu v jednotlivých obchodech klikněte na tlačítka níže:
Závěrečné hodnocení
Velmi dobrý Xiaomi Redmi S2 3GB/32GB Global si své majitele nepochybně najde. Telefon vlastní velkou obrazovku, na které se dobře čte a hrají hry. Skvělý je i slot pro dvě SIM a microSD kartu. Třešničku pak představuje nejnovější Android. Hodně ale zamrzí nižší kapacita baterie.
Za zapůjčení telefonu Xiaomi Redmi S2 děkujeme společnosti beryko.cz
Diskuze a zkušenosti