Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Srovnávací test a recenze nejlepších webkamer

Datum 29.5.2020 Petr Smejkal Petr Smejkal

Potřebujete komunikovat online se svými přáteli, zúčastnit se videokonference nebo zabezpečit svůj majetek? Pak si pořiďte webkameru. V rámci testu webkamer jsme vybrali 3 nejlepší v poměru cena a kvalita obrazu. 

Nejlepší cena/výkon
Logitech HD Webcam
Zlatý střed

Kvalitní Full HD webkamera, která zvládá digitální zoom.

Nejlepší celkově
Logitech Brio 4K
Pro náročné

Vítěz testu webkamer. Špičkový obraz, kvalitní zvuk a snadné používání.

Nejlepší levná (do 1 000 Kč)
Niceboy Stream
Levný základ

Levná webová kamera pro občasné videohovory. Vhodná na monitor i notebook.

  Nejlepší webkamery a jejich test

  Recenze Logitech HD Webcam C615 – Full HD webkamera s digitálním zoomem

  Logitech HD Webcam C615 - webová kamera

  Rozlišení: Full HD (1920 × 1080 px) | Mikrofon: Ano | Upevnění na notebook: Ano | Digitální zoom: ano | Rozhraní: USB 2.0 | Typ senzoru: CMOS | Cena: od 2 200 Kč

  Klady
  • Slušná cena
  • Snadná instalace a používání
  • Pěkný Full HD obraz i za horšího světla
  • Kvalitní zvuk
  Zápory
  • Není co vytknout

  Pro náročnější se přímo nabízí o něco dražší Full HD webkamera Logitech HD Webcam C615. Ta už zvládá kvalitní Full HD obraz a díky lepší technologii nicméně dokáže pořídit pěkný obraz i při špatném osvětlení. Nedostatečné světlo v místnosti tak nepředstavuje pro tuhle webovou kameru žádný obrazový problém. Přítomná technologie dokáže automaticky přisvětlit danou scénu, což pro vás znamená kvalitní video s minimem šumu. 

  Webová kamera Logitech dokáže vypotit ostrý a barvitý obraz. Skvělá je přítomnost digitálního zoomu. Pro pohodlné užívání slouží vestavěný mikrofon s redukcí šumu. Spolehnout se můžete i na univerzální sponu, kterou připevníte ke klasickým notebookům nebo monitorům.

  Webkameru na PC Logitech HD Webcam C615 doporučujeme mírně náročnějším uživatelům, jež ocení především lepší kvalitu obrazu za snížených světelných podmínek.

  Recenze Logitech Brio 4K – nejlepší webkamera 2020

   testování webkamery Logitech Brio 4K

  Rozlišení: 4K (4 096 × 2 160 px) | Mikrofon: Ano | Upevnění na notebook: Ano | Digitální zoom: ne | Rozhraní: USB 3.0 a USB-C | Pořizovací cena: 5 400 Kč

  Klady
  • Špičkový a jasný obraz
  • Všesměrový mikrofon s potlačením šumu
  • 5× digitální zoom (Full HD)
  • Připojení přes klasické USB-A nebo nové USB-C
  • Upevnění pomocí klipu či stativu
  Zápory
  • Vyšší cena

  Logitech Brio 4K je ideální webkamera na PC, za kterou si však budete muset už něco víc připlatit. Kvalitou obrazu a dílenským zpracováním se ale od většiny běžných webek liší. Použitý snímač dokáže vytvořit obraz ve vysokém 4K rozlišení. Očekávat můžete vysoce detailní obraz a rychlé automatické ostření + 5násobný digitální zoom.

  Pokud máte pomalé internetové připojení, rozlišení lze snížit. Full HD webkamera se k počítači připojuje pomocí klasického USB rozhraní (usb web camera) nebo moderního USB-C konektoru, takže není nutné dokupovat zbytečné redukce. Za zmínku dále stojí kvalitní duální mikrofon, který je umístěn na obou stranách zařízení. Druhá strana tedy uslyší všechno, co právě říkáte.

  Webkamera Logitech Brio 4K se zároveň pyšní propracovaným zpracováním a klipem. Jeho speciální konstrukce umožňuje připevnění na notebook, monitor nebo stativ. Možnosti použití modelu Brio 4K se tím pádem výrazně rozšiřují.

  Test webkamery považuje model Logitech Brio 4K za vítěze celého testu. Nákup doporučujeme i náročným uživatelům.

  Recenze Niceboy Stream – levná webkamera

  Niceboy Stream - test

  Rozlišení: HD (1 280 × 720 px) | Mikrofon: Ano | Upevnění na notebook: Ano | Digitální zoom: ne | Rozhraní: USB 2.0 | Typ senzoru: CMOS | Hmotnost: 140 g | Pořizovací cena: 1 000 Kč

  Klady
  • Vynikající cena
  • Ideální pro občasné hovory
  • Snadná instalace a používání
  • Na monitor i notebook
  • Vestavný mikrofon a reproduktor
  Zápory
  • Průměrný HD obraz
  • Nutný dostatek světla
  • Nelze otáčet do stran

  Velký test webkamer portálu Testado.cz končí levnou webovou kamerou Niceboy Stream. Jedná se o základní model, který můžeme doporučit méně náročným uživatelům. Na streamování počítačových her nebo důležité videokonference se sice nehodí, pro běžnou komunikaci s kamarády nebo rodinou je ale naprosto dostačující. Kromě nízké ceny chválíme povedený HD obraz v rozlišení 1 280 × 720 pixelů. Světelnost objektivu je f/2,2.

  Bude na vás tedy dobře vidět a zároveň vám druhá strana porozumí. Tato webkamera má totiž vestavěný mikrofon a dokonce reproduktor. Nemusíte tedy kupovat externí reprák ani mikrofon, protože má webová kamera Niceboy vše u sebe. Zařízení je možné připevnit přímo na obrazovku PC monitoru nebo notebooku. Škoda, že nejde natáčet do stran.

  Jak test webkamery Niceboy Stream ukázal, jedná se o základní model se solidním obrazem za super cenu. Ideální volba pro méně náročné uživatele.

  Test a porovnání webkamer

  Niceboy StreamLogitech HD WebcamLogitech Brio 4KSmartomat SW720Ausdom AW635Logitech Group
  Niceboy Stream - testLogitech HD Webcam C615 - webová kameratestování webkamery Logitech Brio 4Ktest Smartomat SW720recenze webové kamery k PC Ausdom AW635recenze a testy Logitech ConferenceCam Group
  Přibližná cena1 000 Kč2 200 Kč5 400 Kč890 Kč1 500 Kč29 000 Kč
  VýrobceNiceboyLogitechLogitechSmartomatAusdomLogitech
  RozlišeníHDFull HD4KHDFull HDFull HD
  Mikrofonanoanoanoanoanoano
  Digitální zoomneanoanoneneano
  Autofokusanoanoanoanoneano
  Přisvícenínenenenenene
  Upevnění na notebookanoanoanoanoanoano
  Porovnat
  ceny
  Porovnat
  ceny
  Porovnat
  ceny
  Do
  obchodu
  Do
  obchodu
  Do
  obchodu

  Nejprodávanější webkamery

  Jak vybrat webkameru – návod

  Webkamery za dobu své existence ušly pořádný kus technologické cesty. Ze zprvu jednoúčelových zařízení se staly multifunkční pomocníci, kteří toho umí skutečně dost. Primárně slouží pro video komunikaci s člověkem na druhé straně linky. Dnes ale jejich kvalit využívají také youtubeři nebo firmy pro zabezpečení svého majetku.Test a recenze webky Logitech HD Pro Webcam C920

  Na trhu působí mnoho značek, druhů a konstrukčního provedení webkamer. Kamerky za pár stokorun jsou vhodnější tak maximálně pro video hovor s kamarádem nebo rodinnými příslušníky, kdežto dražší modely již dokáží svému uživateli a divákům poskytnout skutečně vysokou kvalitu a ostrost.

  Při výběru ale hrají roli i další parametry, které byste neměli přehlédnout. Jedině tak si pořídíte skutečně takovou webkameru, s jakou budete spokojeni. Nejdůležitější aspekty si nyní podrobně rozebereme. Není to žádná věda, ale základy je vhodné znát.

  Během testování jsme zjistili, že levné webkamery nejsou vůbec špatné. Nejpopulárnější je bezesporu HD rozlišení, které pro běžnou konverzaci prostě stačí. Takové webkamera do notebooku zajistí stále slušný obraz a kvalitu. Nejméně rozšířené jsou pak webkamery s optickým zoomem. Pokud někdo takovou technologii žádá, jednoduše si raději koupí kvalitní fotoaparát nebo případně akční kameru.

  K čemu budu webkameru používat

  To je zásadní otázka, kterou se snažte nepodcenit. Budete webovou kameru používat pro video hovory, nebo pro streamování her? Přejete si zachytit velký prostor, nebo vám naopak stačí malá plocha? Úplně na začátku se podívejme na rozlišení…

  Rozlišení obrazu

  Jedním z důležitých parametrů hraje při výběru webové kamery rozlišení. Tenhle údaj uvádí hodnotu/kvalitu, ve které webkamera snímá obraz. Čím vyšší hodnota rozlišení je, tím bude kvalita obrazu vyšší. Samozřejmě záleží na tom, k čemu budete zařízení využívat. Kamarádovi bude asi jedno, když nejste úplně zaostření a nevidí vaši tvář a okolí zcela jasně, což ale zase neplatí u streamování na internetu nebo důležité videokonferenci.

  webkamera pro youtubery

  Rozlišení se uvádí v megapixelech (Mpx). Tato informace znamená vynásobení výšky a šířky snímku v obrazových bodech. Výsledné číslo vzniká na základě počtu bodů, kterými je snímek vytvořen/složen. Jak jsme nakousli výše – více bodů znamená vyšší kvalitu.

  Zároveň ale mějte na paměti, že větší a kvalitnější rozlišení je náročnější na datový přenos. Takže pokud máte kolísavé nebo pomalé internetové připojení, kvalitní záznam 4K webkamery možná ani nebudete moci využívat naplno.

  Pozor na přenosovou rychlost

  Většina webkamer naštěstí umožňuje kvalitu rozlišení snížit. Proto zvažte, zda budete moci detailní obraz vůbec využívat. Vyšší kvalita se logicky promítá do ceny webové kamery, tudíž neplaťte zbytečně za něco, co zřejmě ani nevyužijete. Problém by mohl nastat u Wi-Fi internetu (přenos je zajišťován vzduchem), který většinou nebývá stabilní a rychlý.

  Také v případě sdíleného internetu s ostatními uživateli konečnou rychlost významně snižuje. I tohle hledisko tedy berte v patrnost. Pokud ale využíváte kabelový internet, můžete (většinou) vesele konverzovat v té nejvyšší možné kvalitě.

  • Rozlišení do 0,3 Mpx – Obraz v rozlišení 640 × 480 pixelů není příliš kvalitní. Takový je vhodný pro nenáročné klábosení s kamarády nebo rodinou
  • Rozlišení do 2 Mpx – Slušná kvalita obrazu v hodnotách 1 280 × 720 pixelů (HD). Pěkný a detailní obraz, který je vhodný pro videokonference nebo náročnější uživatele
  • Rozlišení nad 2 Mpx – Tady se již dostáváme k tomu nejlepšímu obrazu, který můžete z webové kamery dostat. Výjimkou není rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů (FullHD), ty nejkvalitnější webkamery umí zpracovat dokonce 4 608 × 3 456 pixelů (4K). Dané modely jsou ideální pro nejnáročnější nadšence, kteří cílí na špičkový obraz plný detailů a ostrosti. Jsou logicky nejdražší a nejnáročnější na datový tok

  Rychlost snímání

  Rychlost snímání videa vlastně znamená, kolik snímků za sekundu je webová kamera schopna zaznamenat. Hodnota se uvádí pod zkratkou FPS (Frame Per Second) – a čím je vyšší, tím bude zaznamenávaný obraz plynulejší. Pod 25 snímků za sekundu už není vhodné zacházet. Běžné video hovory postačí přenášet rychlostí snímání alespoň 30 FPS. Náročným uživatelům doporučujeme 60 FPS. Na plynulosti obrazu se zásadním způsobem podílí světlo, o němž si více řekneme níže.

  Dobré světlo je základ

  Základem plynulého a kvalitního obrazu je světlo. Pokud budete natáčet ve tmě nebo horších světelných podmínkách (šero atd.), obraz nebude moc dobře vypadat. (To stejné platí u fotoaparátů a natáčení fotomobilem). Nedostatek světla prodlužuje dobu pořízení jednoho snímku, čemuž je dobré se raději vyvarovat.

  Razer Kiyo

  V boji proti horšímu světlu ale mají webové kamery trumf. Některé jsou vybaveny přisvětlovací LED diodu nebo speciálním nočním režimem. Integrované světlo dokáže osvětlit snímaný objekt (osobu), čímž se docílí lepší kvality obrazu a vyšší plynulosti. Noční režim využívá infračervené diody, které lidské oko nespatří, ale svůj účel plní skvěle. Svoji úlohu odvádí také infračervené detektory, jež infra světlo snímají a zároveň je převádějí tak, aby byl obraz světlejší a koukatelnější.

  Snímač

  Tenhle parametr vezmeme rychle, protože není v tuto dobu již tak důležitý. O snímačích byste ale něco málo vědět mohli. Existují dva druhy: CMOS a CCD. Druhý bývá většinou kvalitnější a používá se u vyšších rozlišení. Obecně se ale kvalitní webky drží slušného obrazového standardu, takže snímači nemá smysl přikládat velkou důležitost.

  • CCD – Tyhle snímače jsou kvalitnější při špatném osvětlení, kde podávají o něco lepší výsledky než CMOS. Ovšem pokud se v záběru webkamery objeví velmi světlý objekt, může dojít k vytvoření nelíbivých pruhů. Například při přímém slunečním záření
  • CMOS – Druhý typ snímačů je o něco horší při špatně osvětleném prostředí, kdy na obraze může vzniknout viditelný šum. Za dobrých světelných podmínek je ale špičkový
  Náš tipNáš tip

  Webkamery jsou určitě skvělý kus techniky. O level výš jsou ale 3D tiskárny, jejichž popularita roste strmou rychlostí.

  Zaostřování obrazu

  Na internetu si můžete všimnout situací, kdy webkamera během přenosu daného člověka občas zaostří. To je způsobeno funkcí autofokus (autofocus, AF). Některé typy mají pouze manuální ostření. Co to pro vás znamená?

  • Automatické ostření – Drtivá většina webových kamer zaostřuje automaticky. To znamená, že si během přenosu sama zaostří detail tak, jak je potřeba. Nejčastěji tedy váš obličej. Pokud před objektiv webkamery ukážete nějaký předmět (mobil, flash disk), automaticky se přeostří na danou věc a vás zase rozostří
  • Manuální ostření – Obraz můžete ostřit také vlastními silami. Manuální ostření mívají většinou hodně levné webkamery

  Mikrofon

  Zdali koupit webovou kameru s mikrofonem nebo bez něj záleží čistě na tom, na co budete webkameru používat. Pokud máte v plánu přenášet pouze obraz bez zvuku, mikrofon vám bude asi k ničemu. Naopak pro uskutečnění plnohodnotných video hovorů je nutný. Mějte nicméně na paměti, že zabudovaný mikrofon v takto malém zařízení většinou nebývá příliš kvalitní. Pro běžné hovory ale bohatě stačí.mikrofon a webkamera

  Pokud se chcete věnovat například YouTubu, určitě doporučujeme koupi externího mikrofonu. Za pár stovek získáte nesrovnatelně vyšší kvalitu přeneseného zvuku, které malé webové kamery nejsou schopny konkurovat.

  Velikost a uchycení

  Většina webových kamer váží pouhých pár desítek gramů. Jsou to malá a kompaktní zařízení, která se snadno přenášejí a transportují. Nízká hmotnost má také svůj hlavní důvod – uchycení. Webkameru totiž můžeme uchytit na monitor nebo obrazovku notebooku. Některé drží také na stojanu.

  • Webkamery s klipem – Tohle řešení bývá asi nejčastější. Webovou kameru jednoduše upevníte na rám obrazovky tak, aby mířila přímo na vás. O nic víc se pak nemusíte starat. Praktické a velmi jednoduché řešení. Až kameru nepotřebujete, jednoduše ji odejmete a uschováte
  • Webkamera se stojanem – Řešením je také malý stojánek, na kterém zařízení drží. Kameru můžete umístit i na poličku nebo třeba pracovní stůl. Některé modely mají dokonce klip i stojan, dražší modely lze dokonce našroubovat na klasický stativ

  Logitech C920 - na stativu

  Užitečné funkce

  Moderní webkamery nabízí svým majitelům řadu užitečných funkcí, které nejsou vůbec na škodu používat. Mohou vám mnohé usnadnit a celkově vylepšit kvalitu obrazu. Nyní si je popíšeme.

  FunkcePoužití
  Zaměřování obličejePomocí servomotorků se kamera neustále natáčí na váš obličej takovým způsobem, abyste zůstali uprostřed záběru. Během přenosu se tedy můžeme různě pohybovat a druhá strana vás bude stále dobře vidět
  Fotografování Většina webových kamer zvládne kromě natáčení videa také fotografovat
  Zoom/přiblíženíDíky digitálnímu nebo optickému zoomu dokáže webka přiblížit obraz bez ztráty kvality. Taková funkce se hodí v případech, kdy se od objektivu vzdálíte nebo když chcete zaměřit nějakou vzdálenější věc
  Světlo Účinné LED diody vás dokáží nasvítit tak, abyste byli dobře vidět
  Dálkové ovládáníKamerky se většinou ovládají ručně nebo skrze počítač. Některé ovšem spolupracují s dálkovým ovladačem, což může být velmi praktické řešení
  Připojení sluchátekDo zařízení můžete zapojit klasická sluchátka

  Zapojení webkamery

  Pokud se ptáte, jak zapnout webkameru na notebooku, tak vězte, že je instalace naprosto jednoduchá. Stačí kamerku vybalit, umístit na vhodné místo a propojit s počítačem pomocí datového kabelu. Ten bývá zakončen klasickým USB, který má většina počítačů a notebooků. Pokud pracujete na MacBooku, webovou kamerku potřebovat nebudete, protože ji máte již v obrazovce.

  Obávat se nemusíte ani kompatibility s operačním systémem. Drtivá většina webek bezvadně funguje s Windows, Mac OS a Chrome OS. Ani hardwarová náročnost není vysoká. Pro slabší sestavy ale raději volte webovou kameru s nižším rozlišení: nižší rozlišení = menší nároky na technickou výbavu počítače.

  Program na webkameru

  Asi nejlepší a nejpoužívanější způsob představuje Skype web, kde si můžete volat s kamarády, aniž byste museli do svého počítače cokoliv instalovat. To je praktická výhoda, kterou uvítáte hlavně na cestách, kde jsou datové tarify stále dost drahé. Se Skypem máme zkušenosti také my a jeho používání vám vřele doporučujeme.

  Nahrávání z webkamery

  Webové kamery dokáží nejen přenášet obraz a zvuk v reálném čase, ale zároveň umožňují daný záznam uložit na později. Nahrávání videa z webkamery probíhá skrze speciální program, který si můžete stáhnout i zdarma. My doporučujeme YouCam od společnosti CyberLink. Tenhle program dokáže nahrávat dění před kamerou a činnost na pracovní ploše. Natáčení se také aktivuje při pohybu před kamerou. K tomu jsou ale lepší speciální programy.

  Bezpečnost aneb někdo se dívá

  Otázku bezpečnosti není snadné vysvětlit na pár řádcích. Všem uživatelům webek doporučujeme, aby si po ukončení video hovoru webovou kameru z počítače raději odpojili. Internetový svět je plný hackerů, kteří se vám mohou do systému nabourat a pak sledovat, co za počítačem děláte. Pokud máte webku v monitoru napevno, tak ji jednoduše přelepte páskou. Může to znít divně, ale je to běžná praxe, kterou používá třeba zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

  webkamera páska

  Bezdrátová webkamera

  IP kamery (hlídací kamery) jsou ideální do firem nebo domácností. Primárně slouží pro monitorování venkovních prostor, vyloučeno ale není ani vnitřní použití. Bezdrátové webkamery mají zpravidla dosah kolem 30-50 metrů, přičemž kvůli bezdrátovému přenosu dat je obraz méně kvalitní než u jejich drátových variant.

  Populární značky

  Webkamera Logitech

  Značka Logitech je na poli elektroniky jedna z nejznámějších a pravděpodobně i nejlepších vůbec. Vyznačuje se precizním zpracováním, pestrou paletou výrobků a vynikající kvalitou. Ačkoliv Logitech patří mezi žádané značky, jejich produkty nejsou příliš levné. V případě webkamer to ale neplatí, a i za nízkou cenu si můžete koupit slušnou kameru pro youtubery. Společnost Logitech vznikla v roce 1981.

  Webkamera Creative

  Také firma Creative vyrábí kvalitní webky. Základní kamen byl položen v roce 1981 v Singapuru, přičemž dnes tato značka působí na všech kontinentech. Tedy kromě Arktidy a Antarktidy 😊. Nejvíce se společnost proslavila legendárními zvukovými kartami Sound Blaster, které v roce 1989 zažily doslova boom. I dnes přináší do počítačového světa spoustu skvělých výrobků. Webkamery Creative doporučujeme.

  Webkamery Trust

  Zatímco značka Creative v České republice prodává pouze několik kousků webových kamer, konkurenční Trust je o něco snaživější. Na Heurece se nachází něco kolem desítky modelů, které jsou mezi uživateli hodně oblíbené. Trust již řadu let patří ke kvalitním firmám s velkou dávkou technologické inovace a spolehlivosti. Původem je z Holandska.

  Webkamery Trust

  Kde koupit webovou kameru

  Ideálním místem k nákupu je srovnávací portál Heureka, kde najdete spoustu levných i drahých webek. Kromě výše uvedených značek je k mání také Crono, Genius, Hitachi, Media-Tech, PhilipsR, Razer a spousta jiných. Také Alza prodává hodně kvalitních modelů. Zájemci se mohou případně podívat i na bazary, kde jsou ceny za použité zboží výrazně nižší.

  Nejprodávanější webkamery podle uživatelských recenzí

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Celkové hodnocení: 4.8 (17 hlasů)

  Autor článku

  Petr Smejkal
  Petr Smejkal

  Petr má rád nové technologie, historii, internet a zajímavé knihy. Obdivuje Elona Muska, působí jako externí redaktor Prima ZOOM a postupně proniká do tajů SEO. Více informací o nás >>

  Podobné články

  Diskuse u článku

  Přidat komentář

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Odeslat komentář