Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Žebříček autokamer

Recenze autokamery Niceboy PILOT Q5

4. 11. 2017 aktualizováno

Se stále houstnoucí automobilovou dopravou se občasným potížím vyhne jen málokterý motorista. Nejen pro právní ochranu dobře poslouží autokamery, které zastávají jakousi roli černé škříňky.

Testado radí


Přečíst si můžete i na náš článek o nejlepších autokamerách, kde jsme snažili najít ty nejlepší kousky na trhu z pohledu ceny a výkonu.

Autokamer se na trhu nachází převeliké množství. Nám se dostala do rukou autokamera Niceboy PILOT Q5, kterou si můžete pořídit za částku kolem 2 200 Kč (11/2017). Cenově se kamerka řadí mezi dostupnou střední třídu. K závěrečné ceně je ale nutné započíst nákup microSD karty (max. 64 GB), bez níž je vám přístroj k ničemu.

Obsah balení

Uvnitř menší papírové krabičky najdete kameru do auta Niceboy Q5, 12V nabíječku do automobilu, přísavný držák na sklo, USB kabel pro nabíjení a propojení s počítačem včetně papírového manuálu. Stručný a srozumitelný návod je vyhotoven mimo jiné i v českém jazyce.

Niceboy Q5 - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Kamerka Niceboy Q5 je velmi malá a kompaktní. Váží kolem 66 gramů, a na délku měří asi 9,5 cm a na výšku necelých 5 cm. Malé rozměry a hmotnost se pozitivně podílí na snadné montáži a demontáži, protože je kamerka za jakýchkoliv situací dostupná a skladovatelná. Dnešní doba je plná všudypřítomných nenechavců, tudíž je žádoucí kameru z vozidla neustále odnášet.

Po stránce designové působí Niceboy Q5 nenápadně a jsme toho názoru, že nezohyzdí interiér snad žádného automobilu. Vnější schránku celého zařízení tvoří černý plast, který je příjemný na omak. Objektiv kamery a jednotlivá tlačítka jsou pak potažena stříbrnou barvou. Po designové ztráce nemáme co vytknout a recenzovaný model naše očekávání splnil. Vytýkáme ale vysokou hlučnost a tuhost veškerých tlačítek.

Niceboy Q5

Na čelní straně je k vidění mimo protáhlého objektivu také modelové označení Q5 a název výrobce včetně žebrování. Levý a pravý bok přístroje je zaoblen, přičemž horní strana slouží pro uchycení kamery k přísavnému držáku. Vlevo je pak microUSB zdířka pro napájení a vpravo zase tlačítko pro zapínání a vypínání přístroje. Hned vedle je miniaturní tlačítko pro restart (lze zmáčknout i propiskou).

Na spodní straně je umístěna zdířka pro microSD kartu a HDMI port. Krom toho si na tomto místě posedává nenápadný otvor mikrofonu. Čelní stranu zdobí 2,7 palcová obrazovka. Na levé a pravé straně se dále nachází mechanická tlačítka k obsluze. K vidění je také pár indikačních diod: horní svítí v případě nabíjení, spodní zase během aktivního nahrávání.

Manipulace a ovládání – 7/10

Jestliže pomineme tlačítko restart a power, kamerku lze ovládat pomocí šesti tlačítek. Všechna tlačítka mají mezi sebou dostatečný rozestup, což brání v nechtěnému zmáčknutí jiné položky. Bezproblémovou orientaci na druhou stranu kazí nepodsvícenost. Po zakoupení kamerky budete mít s jejím rychlým ovládáním určitě problém, tedy alespoň za předpokladu, že se nenaučíte funkci každého tlačítka nazpaměť.

Niceboy Q5

Čas od času jsme zmatkovali nejen v noci, ale také během dne. Příčil se nám i celkový projev tlačítek. Každé zmáčknutí je skutečně velmi hlasité, přičemž na pohodlnosti nic nepřidá ani jejich nezvyklá tuhost. Pro ovládání kamerky je nutné použít obě ruce zároveň. Zatímco jedna ruka kamerku podpírá, prsty druhé ruky pracují s tlačítky. Použití jedné ruky není žádoucí, protože se kamerka porůznu natáčí a přetáčí.

Niceboy Q5

Ať už jsme ale dělali s kamerkou cokoliv, ani po silnějším tlaku a otřesech se přísavka s kamerkou od skla nikdy neodlepila. Také instalace veškerých částí je snadná i pro technicky méně zdatné uživatele.

Funkce – 8,5/10

Základní ovládací prvek představuje menu, ve kterém si můžeme vybrat z několika položek. V případě natáčení videí se jmenovitě jedná o rozlišení, videosmyčku, HDR, expozice, nahrávání zvuku, detekce pohybu a další. Ve druhé položce najdeme nastavení času, automatické vypnutí, zvuk kláves, tovární nastavení nebo formátování paměťové karty.

V případě fotografického módu si držitel kamerky může pohrávat například s rozlišením, kvalitou, ostrostí, hodnotou ISO, stabilizací a dalšími prvky. Nastavení je velmi snadné a rychlé. Menu je navíc kompletně v českém jazyce.

Niceboy Q5

Do přístroje lze vložit microSD kartu až do kapacity 64 GB. Pokud vlastníte menší paměťovou kartu, vůbec to nevadí. Můžete využít zmíněnou funkci videosmyčky, která jednotlivá videa zálohuje po 3, 5 nebo 10 minutách. Výborná je i funkce detekce pohybu. Stačí, když se před kamerou něco mihne a nahrávání se spustí automaticky, aniž byste na cokoliv mačkali. Motoristy potěší i parkovací mód (až 24 hodin monitorování bez nabíjení).

Pozitivně musíme okomentovat také automatické zapínání a natáčení. Řidič po usednutí za volat nemusí nic řešit a přístroj se o vše automaticky postará. Kamerka mimo jiné využívá G-Senzor pro určení síly a směru nárazu. Některé funkce budete ale hledat marně. Mezi ty nejzásadnější patří absence GPS lokátoru nebo detekce radarů.

Displej – 6,5/10

Nedotyková obrazovka o velikosti 2,7 palců se prokázala jako plně dostačující. Její plocha dokáže slušně zobrazit přesně to, co je pro každého motoristy důležité. K vidění je tedy vámi vybraný mód (natáčecí nebo fotografický), aktivní nahrávání zvuku, aktuální stav baterie, zvolené rozlišení, zapnuté nebo vypnuté HDR, datum, čas a další položky. Jednotlivé ikony jsou přehledné a každý velice rychle zjistí, k čemu vlastně jsou. Jejich ikonické zobrazení je logické, a tak není třeba ani návod.

Síla jasu je natavena již z výroby. Musíme uznat, že je jas dostatečný a veškerá písmenka se čtou bezproblémově. Při přímém slunečním záření jsou samozřejmě jisté rezervy znát, ovšem s tím se zkrátka počítá. Co nám ale vadí je nemožnost s jasem jakkoliv manipulovat.

Největší potíže nastanou během noci, kdy je zkrátka jas displeje zbytečně vysoký. Dále bychom uvítali možnost vypnutí obrazovky při zachování nahrávání. Přece jenom je zbytečné, abychom během jízdy museli neustále civět na displej kamerky. Řidiče to obtěžuje a zařízení dostává zbytečně zabrat…

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7/10

Recenzovanou kamerku Niceboy Q5 energeticky napájí vestavěný Li-pol akumulátor o kapacitě 240 mAh, který se nabíjí buď pomocí 12V autonabíječky nebo klasicky přes USB kabel. Po plném nabití vydrží baterie natáčet v nejvyšší kvalitě asi 45 minut. To sice není moc, ovšem musíme brát v úvahu velikostní parametry přístroje. Pro menší přejezd tedy výdrž stačí, ovšem na delší trasy nikoliv.

Niceboy Q5 - 12V autonabíječka

Doba nabíjení se pohybuje kolem zhruba 60 minut. Je nicméně zásadní, zdali kamerka je v provozu, zdali natáčí apod. Pokud nad koupí kamerky Niceboy Q5 uvažujete, napájecí kabel je prakticky na každou cestu zcela žádoucí a nutný. Na ikonické zobrazení aktuálního stavu nabití se totiž nelze spolehnout.

Mnohokrát se nám stalo, že jsme kamerku zapnuli a ikonka zobrazovala téměř plné nabití. Po chvíli ale přístroj hlásil mnohem nižší kapacitu, než byly původní hodnoty.

Kvalita videí a fotografií – 7,5/10

Niceboy Q5 je osazena senzorem společnosti Sony s modelovým označením IMX323, který snímá okolní prostředí s úhlem záběru 170°. Záběr se projevil jako dostatečný, neboť zabírá nejen dění před vozidlem, ale také v blízkém okolí, jako jsou meze a stromořadí.

Maximální rozlišení nahrávaných videí hlásí hodnotu 1920 × 1080 pixelů. Full HD rozlišení se ukázalo jako relativně dostatečné. Okolní krajinu a větší detaily, jako jsou registrační značky vozidel, názvy obcí a ulic, dokáže kamerka zachytit vcelku dobře. Hůře jsou na tom projíždějící vozidla v protisměru, kde je kvalita záběru podstatně horší.

Celkový video výstup je ale na solidní úrovni – primární požadavky kamerky Niceboy Q5 splňuje. Na výslednou kvalitu se konec konců můžete podívat na přiložených videích, kde najdete denní a noční záběry včetně interiéru vozidla. Mějte také na paměti, že kameru lze využívat jako přenosné záznamové zařízení. Její použití se tedy v žádném případě neomezuje pouze na vozidlo.

Niceboy Q5 zvládá dokonce i fotografování. Stačí se jediným tlačítkem přepnout na fotografický mód a ve tvoření snímků vám již nic nebrání. Výsledné fotografie můžete vyhotovit v maximální kvalitě 4032 × 3024 pixelů. Zatímco je kvalita denních fotografií na slušní úrovni, uprostřed hluboké noci je pořízení ostrého snímku poměrně obtížné. Objektivu vadí hlavně světla a celkově tma.

Závěrečné hodnocení

7.4

Velmi dobrá

Autokamera Niceboy Q5 nás během recenzování příjemně bavila a ostudu si rozhodně neutrhla. Především se nám líbilo slušné a kompaktní zpracování, užitečné funkce a poctivá kvalita pořízených videí. Trošku jsme ale zabojovali s tuhými tlačítky a obrazovkou, jejíž jas nelze nijak regulovat.

Design a zpracování
8
Manipulace a ovládání
7
Funkce
8.5
Displej
6.5
Výdrž baterie
7
Kvalita videí a fotografií
7.5
Klady
  • Slušný design
  • Snadná instalace
  • Mnoho funkcí
  • Solidní kvalita videí
  • Poměr cena/výkon
Zápory
  • Tuhá a nepodsvícená tlačítka
  • Chybí GPS lokátor
  • Chybí detekce radarů
  • Nelze regulovat jas

Nejprodávanější kamery do auta

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.0 (4 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
jaroslav hasan (24. 5. 2019 07:05)

co znamená nakonfigurovat kartu při koupi mi prodali kartu kingston 16 GB je to dobře nebo né nemám stím řádný skušenosti

Odpovědět
Uživatel
Jiří (12. 6. 2019 08:06)

asi myslíte naformátovat kartu, je nutné do formátu FAT 32

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (24. 5. 2019 12:05)

Dobrý den, v jakém smyslu myslíte nakonfigurovat kartu? Do kamerky stačí kartu pouze vložit a můžete začít nahrávat. 16 GB je dost málo. Samozřejmě záleží, jak často a co budete natáčet. Tato kamera podporuje kartu až do 64 GB, jak píši v recenzi.

Odpovědět
Uživatel
jaroslav hasan (24. 5. 2019 14:05)

tak moc děkuji za odpověd asi si pujdu koupit nebo jesli mi ji vymění za jinonGB 32 asi mi bude stčit já toho moc najzdím tak jěštějednou dík

Odpovědět
Uživatel
Josef Hrnčiřík (13. 2. 2019 15:02)

Dobrý den. Autonabíječka k autokameře NICE BOY Q5 přestala fungovat i po výměně pojistky. Chci si pořídit novou. Poraďte mi, prosím, vhodný typ pro tuto autokameru. Děkuji

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (14. 2. 2019 20:02)

Dobrý den, z dosavadních zkušeností mi vždy fungovala jakákoliv auto nabíječka pro jakoukoliv kamerku. Ve vašem případě je ale nutné si pohlídat, aby byla koncovka miniUSB, nikoliv microUSB.

Odpovědět
Uživatel
Otakar Paulus (1. 6. 2018 15:06)

Měl jsem stejný problém s nahráváním na kartu 32 Mb/sec stejně jako ostatní uživatelé. Teprve po výměně karty za 64 GB a rychlosti zápisu 25 Mb/sec to začalo fungovat perfektně. Díky p. Smejkalovi za rady - pomohly mi perfektně a již několik měsíců natáčíma nemohu si stěžovat. Kamera Niceboy Q5 je opracdu perfektní. P.S.: Prohlížení nahraných záznamů je nejlepší přes TV připojením do USB zásuvky přiloženým kabelem pro nabíjení. Velký obraz je paráda!

Odpovědět
Uživatel
Richard (16. 3. 2018 14:03)

Dobrý den,poslal jsem to omylem znova.Jde o to že display pořád svítí a nastavení diod tam není jen vypnutí kamery 3-5-10 min to jsem udělal a kamera se vypnula celá a to jsem nechtěl.Jinak černej plast už mám připravený na ten display jinak to nejde !!!!

Odpovědět
Uživatel
Richard (16. 3. 2018 07:03)

Dobrý den,s v kamerkou jsem spokojen i s nahráváním.Ale musím se zeptat,kamera je v autě zapnutá a nabíjí,ale pořád svítí a to je docela si myslím špatné,pořád někdo vidí že mám toto zařízení v autě.To není moc logické si myslím.Děkuji za odpověd.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (16. 3. 2018 11:03)

Dobrý den, díval jste se do nastavení, zdali se tam nenachází možnost vypnutí diod? Kamer jsem měl v rukách již několik, tak si s odstupem času již nepamatuji, zda Niceboy Q5 tuto možnost nabízí. Pokud ne, doporučuji koupit černou lepící pásku, kterou bych tuto diodu normálně přelepil. Pokud si s tím vyhrajete, kamera bude stále hezká a nikdo nic nepozná.

Odpovědět
Uživatel
Bob (29. 1. 2018 18:01)

Zdravím,stále mám problém se záznamem na SD kartu,při koupi jsem zároveň koupil i novou kartu.Záznam vynechával,poté jsem poslal kameru na reklamaci.Při vyřízení reklamace nic nenašli a doporučili zkontrolovat naformátování SD karty,což jsem udělal,ale to bylo vpořádku.Tak mi na prodejně doporučily novou SD kartu s tím,že původní mohla být špatná,ale nic se nezlepšilo.Po vaší radě jsem koupil další s rychlejším zápisem na kartu,ale stále stejný problém.Vypadá že tuto autokameru budu muset znovu reklamovat.Po této zkušenosti bych si tenhle výrobek již nekoupil.Používám ještě kameru s navigací MIO a bez problémů,jen její velikost.Děkuji za možnou radu

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (29. 1. 2018 22:01)

Dobrý večer, zkoušel jste tovární nastavení kamery po zakoupení nové karty? Tu kartu jste naformátoval jakým způsobem a do jaké verze? Máte na vložené kartě nějaké soubory z jiných zařízení?

Odpovědět
Uživatel
Otakar Paulus (21. 1. 2018 10:01)

Díky za doplňující informace činnosti kamerky. Bohužel jsem s ní také bojoval, protože nezapisovala na kartu. Možná to bylo způsobeno nastavením vysokého stupně rozlišení (maximální) a malou rychlostí microkarty 32GB. Nevěda si Vašich zde uvedených rad, předal jsem i s kartou prodejci k reklamaci s uvedenou kartou. Asi mi to nastaví správně a vrátí OK. Jinak mi to neukazovalo při zasunuté kartě menu, ani nešel přepínát mode - pouze při odstraněné kartě. Asi to bude tou kartou (nově koupenou v obchodě s výpočetní technikou).

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (21. 1. 2018 15:01)

Dobrý den, také si myslím, že to bude kartou. Některá zařízení jsou na to dost citlivá...

Odpovědět
Uživatel
martin (18. 1. 2018 18:01)

Dobry den,pisete ze kamere vydrzi baterka cca 45 minut.Muze tedy nahravat neomezene kdyz je v aute pripojen na nabijeci kabel? Nebo musi byt odpojena aby fungovala a pak opet dobit. Dekuji

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (18. 1. 2018 20:01)

Dobrý den, pokud budete mít kamerku v nabíječce, můžete natáčet neustále.

Odpovědět
Uživatel
Bob (14. 1. 2018 16:01)

Zdravím,při nahrávání se ni očas zobrazí červený trojůhelník s vykřičníkem a přestane nahrávat,po chvíli se ozve pípnutí a začne normálně nahrávat.Mám někde špatné nastavení? Děkuji

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (14. 1. 2018 16:01)

Dobrý den, nemáte v kameře vloženou paměťovou kartu, která nestíhá data zapisovat? Karty, které mají malou rychlost, zvládnout natočit třeba jen několik sekund nebo o něco více a pak se natáčení samo zastaví. Zkuste natočit video v nižší kvalitě a napište, zdali to pomohlo.

Odpovědět
Uživatel
Bob (23. 1. 2018 20:01)

Zdravím,měl jsem kameru na reklamaci z důvodu přerušovaného nahrávání.Servis poslal vyjádření,že je potřeba SD kartu naformátovat na FAT32,což jsem udělal,ale stále stejný problém.Jakou SD kartu bych měl použít?Moc se v tom nevyznám,tak děkuji za radu.Jinak mě tenhle výrobek zklamal.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (24. 1. 2018 09:01)

Dobrý den, pro Full HD rozlišení je ideální vybrat paměťovou kartu s rychlostí zápisu od 45 MB za sekundu a výše. Předpokládám, že se Vám nahrávání přerušuje z důvodu starší karty, která je již na nejvyšší rozlišení pomalá. Osobně jsem se s tímto setkal již několikrát, proto jsem starší kartu jednoduše vyhodil a nahradil ji novou, s vyšší rychlostí zápisu. Od té doby mám klid. Doporučuji stejný postup.

Odpovědět
Uživatel
Martin Slovak (14. 1. 2018 12:01)

Zdravím ešte raz. Kamerka je otestovaná na všetky možne spôsoby, len ma ešte zaujíma, prečo mi videa nahráva na kartu do dvoch priečinkov porozhadzovane, nie chronologicky. Jedne vídea mám v priečinku CARD, druhé v RO, a premazáva mi 10 min. šmyčky tiež porozhadzovane nie od prvých vídeí. Ďakujem za odpoveď.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (14. 1. 2018 16:01)

Dobrý den, natáčíte videa stejnou kvalitou? Pokud ano, tak ještě zkuste všechny složky na kartě vymazat a nahrávání znovu opakovat, třeba to pomůže.

Odpovědět
Uživatel
Tom (2. 1. 2018 10:01)

Dobrý den, možná jsem to nenapsal přesně. Karta ma svou kapacitu a po jejim zaplnění předpokládám dojde k přemazávání původních videí automaticky. Je to tak? Děkuji.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (2. 1. 2018 14:01)

Dobrý den, nikoliv. Po zaplnění karty videi a fotografiemi Vám systém neumožní nové natáčení právě z důvodu, aby nebyla přemazána stará videa a fotografie.

Odpovědět
Uživatel
Tom (2. 1. 2018 09:01)

A po naplnění kapacity karty tímto jedním dlouhým videem se stane co? Vymaže se celý soubor a začne se nahrávat nový nebo se bude původní soubor videa postupně přemazávat novým? Děkuji.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (2. 1. 2018 09:01)

Dobrý den, natáčení se automaticky ukončí a celá nahrávka se uloží na kartu. ke smazání videí nedojde.

Odpovědět
Uživatel
Tom (1. 1. 2018 13:01)

Dobrý den, jak mám rozumět funkci videosmycky? Mám 32 GB kartu. Pokud zvolím 10 min, pak chápu správně, ze natáčené video se bude ukládat po 10-ti minutových souborech a po dosažení kapacity karty se tyto budou od začátku automaticky přemazávat novými? A když bude funkce smyčky vypnutá, tak se stane co? Děkuji.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (1. 1. 2018 18:01)

Dobrý večer, přesně tak. Tuhle funkci využívají zejména řidiči, kterým jsou předešlé záznamy k ničemu. Pokud tuto funkci nebudete mít zapnutou, jednoduše se bude natáčet jedno video do co největší možné délky/velikosti.

Odpovědět
Uživatel
Martin Slovak (26. 12. 2017 15:12)

Ďakujem za odpoveď, konečne som v obraze.

Odpovědět
Uživatel
Martin Slovak (26. 12. 2017 09:12)

Zdravím. Mám kamerku niceboy Q5 a zaujímal by ma parkovací mod bez nabíjania až 24 hod., keďže mne sa kamerka vypne po cca 45 min., ako je to vlastne myslené? A druhá vec, autonabijačka, je všade v návodoch písané na 12 V, no priamo na nabíjačke je 12-24 V, a ja mám v aute všetke zásuvky na 24 V. Neodpálim nabijačku alebo kamerku? Ďakujem za odpoveď.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (26. 12. 2017 14:12)

Dobrý den, parkovací mód slouží k pasivní ochraně vozidla. Když do zaparkovaného vozidla něco narazí, gyroskopický senzor změnu zachytí a kamerka začne automaticky natáčet. Napětí řešit nemusíte. Zařízení si od nabíječky vezme automaticky tolik proudu, kolik nutně potřebuje. Či-li nemůžete např. výkonnější nabíječkou zničit/poškodit zařízení.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář