Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Jak vyčistit sedačku

16. 7. 2020 aktualizováno

Objevil se na vaší sedačce nevzhledný flek, nebo zešedla vrstvou letitého prachu? Vyzrajte na nečistoty díky osvědčeným trikům pro jednotlivé materiály. Tady jsou rady, čím a jak vyčistit sedačku z látky, kůže i ratanu.

Jak vyčistit látkovou sedačku

K čištění látkové sedačky i rohové sedací soupravy se hodí vysavač. Nejlépe každý týden vysávejte z povrchu usazený prach. Do záhybů a hůře přístupných míst se dostanete nejlépe násadou s hubičkou nebo podélným kartáčkem na čalounění. Další postup záleží na tom, jakým typem látky je sedačka potažená.

Jak vyčistit látkovou sedačku - rady a návody

Tkanina

Jak vyčistit sedačku z tkaniny? Otírejte ji hadříkem navlhčeným mýdlovou vodou nebo speciálním přípravkem určeným k čištění látek. Na závěr otřete povrch hadříkem namočeným v čisté vodě, abyste z tkaniny dostali všechny zbytky mýdlové vody, které by jinak přitahovaly prach.  

Mikrovlákno

Jak vyčistit sedačku z mikrovlákna?Sedačku z mikrovlákna vyčistíte světlou houbičkou namočenou v jemném mýdle, šamponu na čalounění, nebo čisticím přípravku na koberce. Houbičkou látku jednoduše otřete a poté ještě znovu ošetřete hadříkem navlhčeným pouze v destilované vodě.

Máte odnímatelné látkové potahy?

Jestliže můžete potahy sedačky jednoduše odejmout, perte je ideálně 2× ročně v pračce na jemný chod nebo je vyčistěte parním čističem. Pokud máte sedačku bez odnímatelných potahů, ale možnost jejího jednoduchého čištění se vám zamlouvá, nemusíte si hned kupovat novou. Stačí si pořídit napínací potahy, které lze v případě znečištění snadno sundat a odnést do čistírny, na tu stávající.

rada jak vyčistit odnímatelné látkové potahy

Tipy na údržbu sedačky s pomocí speciálních čističů

  • Nikdy na čalouněný nábytek nepoužívejte bělidla s obsahem chlóru či peroxidu vodíku. Mohla by textil nenávratně zesvětlit nebo prodřít.
  • Ještě než se pustíte do velkého čištění, vyzkoušejte přípravek na malém kousku povrchu. Díky tomu uvidíte, jestli čistič funguje správně a látku neodbarvuje.
  • Látku nedrhněte tvrdým kartáčem.

lapač vlhkosti do bytu

Jak vyčistit odolné skvrny

Káva, čokoláda a kečup

Skvrny od čokolády, kávy nebo kečupu odstraňujte studenou vodou. K ruce si můžete vzít také malé množství pracího prášku. S kakaem a kečupem si poradí přípravek na čištění koberců. Starší fleky od kávy nebo čokolády zvládne odstranit glycerin.

Mastné skvrny

Nevíte, čím vyčistit sedačku s mastnou skvrnou? Na mastnotu jsou ideální speciální čisticí prostředky pro čalounění. Menší fleky odstraníte také teplou vodou s trochou mýdla nebo saponátu na nádobí.

Žvýkačka

Zaschlá žvýkačka dokáže pořádně potrápit. Pro její odstranění je zcela zásadní mráz. Látku prudce zchlaďte ledem a poté žvýkačku postupně odrolte. Existují i speciální spreje.

Zvířecí chlupy

Chlupů se zbavíte gumovým kartáčem nebo gumovými rukavicemi s malými výstupky, které se používají k vyčesávání zvířat. Pomůže i vysavač se štěrbinovou násadou.

Odstraňte zápach

Na výběr máte čistič sedaček pro hloubkové odstranění zápachu nebo deodorant na čalounění. Podle návodu se buď ředí vodou nebo rovnou nanáší na povrch nábytku.

Údržba ekokůže a koženky

Ekokůže je umělou imitací přírodní kůže. Sedačku z ekokůže vyčistíte velmi podobně jako sedačku z koženky. Oba materiály jsou z PVC nebo polyuretanu. Výhodou ekokůže i koženky je jejich krásný vzhled připomínající pravou kůži, široký výběr barevných variant a poměrně snadná údržba.

držba ekokůže a koženky - rady

K čištění kožené nebo koženkové sedačky si připravte jemný kartáček, houbičku, hadříky z mikrovlákna, čistou vodu a čisticí přípravky určené k ošetření ekokůže nebo koženky. Naopak se vyvarujte abrazivních přípravků, které by mohly poškodit svrchní vrstvu materiálu, bělidel, čističů s obsahem chlóru a rozpouštědel. Škodit může i parní čistič nebo horký vzduch z fénu.

Po vyčištění se vám bude hodit přípravek na impregnaci, který zabraňuje následnému usazování nečistot a chrání povrch před křehnutím, praskáním a odlupováním.

Jak vyčistit sedačku z koženky a ekokůže

  1. V prvním kroku setřete prach, vlasy i zvířecí chlupy. Nejlépe to jde vysavačem nebo suchou utěrkou.
  2. Pokud je pohovka jen lehce znečištěná, nastříkejte na povrch speciální čistič a utěrkou z mikrovlákna ho krouživými pohyby rozetřete po celém povrchu.
  3. Při větším znečištění vezměte jemný kartáček určený k ošetření ekokůže a krouživými jemnými pohyby roztírejte čisticí prostředek po celém povrchu.
  4. Čistič nechte vždy pár vteřin působit a teprve poté rozpuštěné nečistoty setřete čistým hadříkem z mikrovlákna. Po každém setření hadřík vymáchejte v čisté vodě a pak pokračujte v úklidu. Díky tomu se vám podaří gauč vycídit opravdu do čista.

Návod na impregnaci

  1. Ještě než se pustíte do impregnace, nechte povrch pořádně uschnout.
  2. Mikrovláknovou utěrkou naneste impregnaci a důkladně ji vetřete do celého povrchu.
  3. Nechte působit několik hodin a nakonec zbytky impregnace setřete hadříkem.

Chcete, aby vám sedačka vydržela dlouho jako nová?

  • Nepokládejte na ni sklenice s vínem, kávou či čajem.
  • Nesedejte si na gauč v nekvalitních džínách, které by mohly povrch obarvit.
  • Nikdy si nesedejte na pohovku z ekokůže v oblečení s kovovými doplňky.
  • Buďte opatrní na skvrny od propisky, fixy nebo inkoustu. Odstraňují se velmi obtížně.

Jak vyčistit koženou sedačku

Chcete vědět, jak vyčistit gauč z pravé kůže? Nejprve si zjistěte typ kůže. Podle něj volte čisticí prostředek i postup. Rozdíly platí především mezi pigmentovanou kůží a broušenou kůží, jako je nubuk a velur.

návod jak vyčistit koženou sedačku

Pigmentovaná kůže

Abyste vyčistili sedačku z pigmentované kůže bez poškození, je nutné používat pouze přípravky určené pro tento typ povrchu. Zapomeňte na prací prášky, aviváž, sádlo, dětský olej, indulonu a další babské rady. Nevhodná čistidla by mohla na povrchu kůže vytvořit mapy, praskliny nebo sedačce dodat nehezký matný vzhled.

Pořiďte si jemný kartáček, houbičky, speciální aplikátory z mikrovlákna, utěrku z mikrovlákna, čisticí prostředek s neutrálním pH a v případě potřeby také čistič na konkrétní typ skvrn.

Nejprve setřete nebo vysajte povrchové nečistoty. Čisticí prostředek naneste na sedačku aplikátorem z mikrovlákna. Myslete i na hůře dostupná místa, jako jsou záhyby, švy a opěrky. V případě většího znečištění použijte jemný kartáček. Prostředek nechte působit pár minut a poté ho setřete utěrkou.

Broušená kůže: nubuk a velur

Broušenou kůži možná znáte pod označením semiš. Velur je kůže broušená po rubu a ve výsledku má hrubší povrch. Oproti tomu nubuk je kůže broušená po líci a je příjemně sametová a náročnější na údržbu.

Abyste sedačku ze semiše důkladně vyčistili, je třeba podstoupit 3 fáze. Prvním krokem je čištění skvrn, druhým ochrana před blednutím a vysoušením, třetím pak ochrana před vodou.

Čištění skvrn

Broušenou kůži čistěte vždy nasucho. Nikdy k její údržbě nepoužívejte vodu. Tvoří nevzhledné mapy, kterých se jen velmi těžko zbavíte. Použijte speciální brusný polštářek, gumy na čištění skvrn a speciální čisticí prostředek. Polštářkem či gumou odstraňte všechny viditelné nečistoty.

Ochrana před vyblednutím a vysušením

Pokud máte novou sedačku, ošetřujte ji zpočátku 1× za rok. Později už bude třeba tento postup opakovat 2 až 4× ročně. K ochraně přistupujte až po samotném vyčištění a řiďte se pokyny od výrobce.

Ochrana před vodou

Nubuk i velur ochráníte před vodou díky impregnaci, která se dostává hluboko do struktury materiálu, kde odpuzuje vodní kapky. Podrobný postup najdete v návodu od výrobce. Impregnaci provádějte nejlépe 2× ročně.

Impregnace pravé kůže

Impregnací dodáte kůži výživu, vytvoříte na ní ochranný film a prodloužíte její životnost. Je nezbytné používat pouze výrobky určené pro daný typ kůže. K nanesení impregnace použijte speciální aplikátor. Po několikahodinovém působení můžete zbytky impregnace odstranit čistou utěrkou z mikrovlákna. Do impregnace se pusťte alespoň 2× ročně.

Testado radí

Další Tipy&Triky najdete zde.

Jak vyčistit ratanovou sedačku

Ratanovou sedačku otírejte měkkým hadříkem s jemným čisticím prostředkem. Dbejte na to, aby proutí nenasáklo vodu. Jestliže se voda vsákne, nechte sedačku vysušit na slunci. Zhruba 1× za měsíc ratanovou sedačku vyluxujte od prachu a drobků. Pokud chcete dopřát pohovce více péče, můžete čas od času použít leštidlo určené na ratanový nábytek. Nikdy ale nepoužívejte abrazivní čisticí přípravky ani ředidla.

Jak vyčistit ratanovou sedačku - postup, rady a návod

Poraďte si s nástrahami

Plíseň

Kvůli vyšší vlhkosti vzduchu se může na ratanové sedačce vytvořit plíseň. V tom případě použijte bělidlo smíchané s mýdlovou vodou a ošetřete jím postižená místa. Ihned nábytek pořádně vysušte fénem nebo nechte chvíli stát na slunci.

Sluneční paprsky

Krátkodobé vystavení slunci ratanovému nábytku nevadí. Problém může nastat ve chvíli, kdy na sedačku dopadají přímé sluneční paprsky delší dobu. Přírodní vlákna mohou vyblednout a praskat. Pokud do vašeho obývacího pokoje proniká ostré slunce, můžete sedačku postupně otáčet, aby k blednutí docházelo rovnoměrně. Jestliže chcete původní barvu ratanu zachovat, používejte žaluzie nebo markýzy, které efekt slunečního záření sníží.

Loupání svrchního laku

Pokud se z ratanového nábytku začne odloupávat svrchní lak, lehce povrch zabruste a poté ho přetřete bezbarvým lakem určeným na dřevo.

Jak vyčistit sedačku z umělého ratanu

K čištění sedačky z umělého ratanu vám bohatě postačí obyčejná voda. Dále se hodí hadřík, mýdlo a speciální čisticí prostředek. Na umělý ratan nechoďte s agresivními chemickými prostředky, abrazivními výrobky a ostrými předměty.

Pohovku z umělého ratanu ošetřujte vlhkým hadříkem. Nechte pořádně oschnout. Můžete použít mýdlovou vodu nebo speciální čistič.

Chcete mít jistotu dokonale čisté sedačky?

Skvrn se ne a ne zbavit? Oslovte profesionální úklidovou firmu. S pomocí moderních technologií perfektně vyčistí čalounění, pravou kůži, ekokůži i koženku…

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (3 hlasy)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář