Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Alcatel PIXI 4 (7″)

31. 1. 2017 aktualizováno

Během posledních několika let došlo k obrovskému boomu chytrých zařízení, která zaplavila prakticky celý svět. Jsou chytrá, malá a přesto výkonná. Jednou z největších výhod smart přístrojů je jejich snadná dostupnost. Pořídit si lze zařízení za desítky tisíc korun, ale i za pár tisíc. A právě druhého případu se týká tato recenze. Při čtení recenze tak mějte stále na paměti, že jednotlivé hodnocení plyne z porovnání s ostatními, cenově podobnými tablety.

Pozor

UPDATE 2019: Tento přístroj se už neprodává. Zkuste místo něho vybrat jiný levný tablet.

Na redakční stůl k nám doputoval 7″ tablet přezdívaný Alcatel PIXI 4 (model 8063), který si můžete pořídit v průměru za 1 500 Kč (02/2017) v bílém nebo našem šedém zabarvení. Řeč je tedy o tabletu nízké třídy, který je cenově dostupný pro uživatele, kteří nejsou zrovna při penězích nebo jednoduše nechtějí investovat těžce naspořené tisíce do dražšího tabletu. Ať už patříte do jakékoliv kategorie, v následujících řádcích se Alcatel PIXI 4 pokusí vybojovat vaši pozornost.

Obsah balení

Papírové balení Alcatelu obsahovalo mimo tabletu nabíječku a USB konektor. Součástí balení by měl být i uživatelský manuál, ale ten se zřejmě předchozím recenzentům někde zašantročil. V případě koupě s ním ale můžete počítat. Od balení jsem ani nic překvapivého neočekával. Výrobce se bezesporu soustředil na co nejnižší cenu, která by se v případě přihození sluchátek o nějakou korunu musela vyšvihnut směrem vzhůru, což je v tomto případě nežádoucí.

Design a zpracování – 6/10

Pokud porovnáme Alcatel PIXI 4 s ostatními tablety, s ohledem na 7″ TFT displej se jedná o tablet menšího rozměru: výška 189,2 x 107,6 x 9,15 mm. Ačkoli je šířka přístroje vážícího 250 gramů téměř jeden centimetr, zařízení se pohodlně drží v jedné ruce. Je tedy ideálním pomocníkem například při vaření, kdy v jedné ruce držíte tablet a druhou vytahujete věci z ledničky – vyzkoušeno 🙂

Displej je s ostatním vybavením usazen do celoplastového pouzdra šedé barvy, které má zadní stranu zdrsněnou. Tělo tabletu působí velmi lacině (však také je), přičemž při každém setkání s tabletem pocítíte prohýbavé vlastnosti levného materiálu. Zadní plastové víko je velmi tenké, tudíž má při hrubším uchopení tendenci se prohýbat. Nežádoucí prohýbání je čas od času doprovázeno i jemným skřípotem. Při běžné manipulaci se ale ostatní části konstrukce osvědčily jako překvapivě pevné.

Na čelní straně mimo displeje civí 0,3 Mpx kamera, zbytek je ale holý. Vrchní hrana nabízí pohled na zdířku mikrofonu, micro-USB portu a otvor pro 3,5 mm jack. Protější spodní hrana ovšem zeje prázdnotou. Na zadní straně vykukuje 2 Mpx kamera a podlouhlý otvor reproduktoru. V případě zadní kamery bych uvítal, kdyby byla umístěna o něco níže. Často se mi totiž stávalo, že jsem při focení svými prsty překrýval čočku. Malý kousek od reproduktoru je pak logo výrobce a na úplném spodku přesné označení daného modelu. Na levé hraně je k využití otvor pro vsunutí micro SD karty, přičemž protější pravá hrana je otrokem pro vypínací tlačítko displeje a kolébkové tlačítko pro ovládání zvuku. Nic nového, staré známé klasiky.

Displej – 7,5/10

Alcatel PIXI 4 ukrývá 7″ TFT displej v rozlišení 1024 x 600 pixelů, od něhož jsem příliš neočekával. O to víc jsem byl nakonec překvapen, protože se mi jeho výstup líbil nejen při hraní her a sledování videí, ale i při surfování a čtení knih. Jemnost vykreslení nebyla vůbec špatná a tak mi nízké hodnoty displeje vůbec nevadily. Displej navíc skvěle reagoval na všechna mnou zadaná gesta.

Pochválit ovšem nemůžu “měkkost” displeje, který se při styku s mými prsty znatelně prohýbal a působil velmi křehce. S ohledem na absenci ochranného skla jsem také přesvědčen, že bude povrch displeje náchylný k viditelným poškrábáním. Na displeji jsou také znatelné otisky prstů.

Ani pozorovací úhly nedopadly příliš dobře. Při psaní recenze jsem seděl u notebooku a tablet jsem měl položen hned před sebou. Pokud jsem ovšem nebyl nad Alcatelem přímo nakloněn, barvy se začaly ztrácet a ostrost byla rázem ta tam. Pro sledování filmů v páru je tedy tablet naprosto nevhodný.

Výkon a hardware – 6,5/10

Uvnitř tabletu klektá čtyřjádrový procesor MediaTek MT8127 o frekvenci 1,30 GHz. Doprovod mu dělá pouhé 1 GB operační paměti a 8 GB interního úložiště, které je možno pomocí micro SD karty rozšířit až na 32 GB. Při hraní her zadní část tabletu znatelně topí, což se ale na používání a výsledném výkonu nikdy nepodepsalo – tablet neztrácel výkon.

Docela mne překvapilo, že si přístroj poradil i s náročnějšími hrami typu Eternium: Mage and Minions nebo Goddess: Primal Chaos. Během hraní sice došlo k občasnému poklesu snímkování, ovšem nesetkal jsem se s ničím, co by mne od hraní odradilo. O to víc jsem byl překvapen, že v AnTuTu Benchmarku Alcatel PIXI 4 dosáhl na pouhých 26 297 bodů.

Mile mne překvapil i zvukový výstup. Nejenže je reproduktor vhodně umístěn (u zadní kamery), ale také dokáže slušně a hlasitě zahrát. Jazzové orgie ale samozřejmě neočekávejte, vše berte v rámci cenové relace recenzovaného kousku.

Výdrž baterie a rychlost nabíjení – 5/10

Baterie určitě nepatří mezi silné stránky našeho tabletu. Není se ani čemu divit, její kapacita je pouhých 2 580 mAh. Při surfování na internetu (při plném nabití) vydrží necelé 4 hodiny. Záleží ovšem na frekvenci dotyků, jasu a mnoha dalších aspektech. Hraní her dokáže baterii vyšťavit již za 2,5 hodin.

Z úplného vybití dosáhnete na úplné nabití také za zhruba 2,5 hodiny. Nabíjení je tedy v případě Alcatelu PIXI 4 nechtěným denním chlebem, který budete pojídat a pojídat. Chtěl jsem naši baterii podrobit AnTuTU testu, nicméně jsem z důvodu nekompatibility nebyl schopen program nainstalovat a vyzkoušet. Z dostupných údajů si však určitě každý svůj obrázek udělá.

Fotoaparát – 7,5/10

Alcatel PIXI 4 má na své zadní straně 2 Mpx kameru, která si v terénu nevede vůbec špatně. Fotoaparát rychle reaguje a ukládá jeden snímek za druhým. Výsledné fotografie jsou tak vcelku koukatelné. Prostředí fotoaparátu je velmi zjednodušené a jeho obsluhu tak zvládne úplně každý. V nastavení si lze navolit maximální použitou velikost na 2 Mpx, přičemž není problém si navolit třeba časovač.

Ani přední 0,3 Mpx fotoaparát není špatný a v rámci svých mezí vytváří hezké snímky.

Kupodivu ani videa na tom nejsou špatně. Natáčet lze maximálně v HD rozlišení 1080 pixelů, přičemž se výsledné nahrávky prakticky nesekají. Pokud se natáčí v dostatečné vzdálenosti od zdroje (třeba dítěte), kamera dokáže poměrně kvalitně zachytit i zvukovou stopu. Jestliže si ale někdo povídá např. 2 metry od tabletu, jeho hlas kamera de facto ani nezachytí (v běžných podmínkách, nikoli v místnosti, kde je absolutní klid).

Systém a konektivita – 6/10

Tablet spolupracuje s operačním systémem Android 6.0 Marshmallow, jehož uživatelské prostředí nabízí výsuvnou lištu pro zrychlené volby některých funkcí jako třeba WiFi, budík, režim letadlo, poloha a technologie Bluetooth. Systémovou plynulost bych hodnotil jako průměrnou. Rolování mezi jednotlivými listy probíhá vcelku plynule, ovšem občasnému čekání na spuštění různých aplikací se zkrátka nevyhnete.

Toto zjištění ostatně potvrzuje také využitelnost 1 GB operační paměti, která se v mém případě pohybovala v průměru na hraně 90 %. HW tedy dostává co proto, což se podepisuje na plynulosti, stabilitě a spotřebě energie (přehřívání). Párkrát se mi dokonce stalo, že mi celý systém kompletně zamrzl a já jsem byl nucen čekat třeba minutu, než se zařízení vzchopilo a začalo dále pracovat. Během této doby na moje příkazy nijak nereagovalo. Neméně důležitá je informace, že Alcatel PIXI 4 nenabízí jakoukoli podporu pro internetové připojení (mimo WiFi).

Po prvním spuštění jsem se nesetkal se zbytečně nainstalovanými programy. Naopak jsem uvítal přítomnost kalkulačky, kalendáře, hodin, map a třeba i počasí. Bezvýznamný mi naopak přišel třeba antivirus nebo jakási hudební aplikace, kterou jsem jednoduše odinstaloval a nahradil ji svými, dobře známými programy. Alcatel vás tak do ničeho nenutí.

Alternativy k Alcatel PIXI 4

Jako zdařilá alternativa připadá v úvahu například tablet Umax VisionBook 8Qi (typ UMM200V8I), který má větší 8″ IPS displej v rozlišení 1280 x 800 pixelů, čtyřjádrový procesor Intel Atom, operační systém Android 5.1 Lollipop, baterii o kapacitě 3 700 mAh, 1,5 GB operační paměti a 0,3 Mpx přední a 2 Mpx zadní kameru. Za lepší vybavení si ale připlatíte několik stokorun navíc, protože cena Umaxu se pohybuje kolem 2 000 Kč (02/2017). Stejně jako u recenzovaného Alcatelu, i zde počítejte pouze s podporou WiFi technologie.

Výbornou variantou je i tablet iGet Smart S100, který stojí v průměru 2 200 Kč (02/2017). Za vyšší cenu ale nabízí 10,1″ velký TN displej v rozlišení 1024 x 600 pixelů, čtyřjádrový procesor o frekvenci 1,2 GHz, operační systém Android 5.1 Lollipop, solidní baterii o velikosti 5 000 mAh, 1 GB RAM a 0,3 Mpx přední a 2 Mpx zadní kameru. Ani v tomto případě nepočítejte s venkovním internetem, ale pouze podporou WiFi.

Závěrečné hodnocení

6.4

Dobrý

Alcatel PIXI 4 je vhodný spíše pro domácí prostředí, kde si vystačíte s WiFi připojením a po boku vám bude neustále sekundovat nabíječka. Model však příjemně překvapil solidním herním výkonem a kvalitním displejem. Zamračit se ale musíme u vachrlaté konstrukce a průměrné optimalizace.

Design a zpracování
6
Displej
7.5
Výkon a hardware
6.5
Výdrž baterie
5
Fotoaparát
7.5
Systém a konektivita
6
Klady
  • Solidní displej
  • Výkonný při hraní her
  • Slušný fotoaparát
  • Nízká cena - poměr cena/výkon
Zápory
  • Levná plastová konstrukce
  • Malý úložný prostor
  • Slabá baterie
  • Průměrná optimalizace

Nejprodávanější tablety podle Heureka.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Jirka (25. 9. 2017 19:09)

no dostal jsem ten tablet za jednu korunu takže jsem ani žádný zázrak nečekal :-)

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář