Počítačová komunita se dělí na dva tábory. Někteří dávají přednost slabší technice, která na surfování a multimediální zábavu vystačí, jiní chtějí maximální výkon, vysokou kvalitu a nadstandardní pohodlí.
Nejen takové superlativy plní zařízení MacBook Pro 13″ Retina 2017. Stroj máme po půl roce řádně prověřen a odzkoušen, a tak nabízíme naše postřehy a zážitky. A jak sami uvidíte, jeho koupě stojí za to.
My jsme dali přednost levnější alternativě se 128 GB uložištěm, ovšem k výběru je například možnost s 256 GB datovým prostorem. K mání je barva vesmírně šedá nebo stříbrná, kterou uvidíte na okolních fotografiích.
Obsah balení
Balení je tradičně strohé po vzoru Apple. Kromě samotného MacBooku v krabici dohledáte nabíječku, datový kabel s koncovkou USB-C a brožurky. Další příslušenství si budete muset případně dokoupit. V takovém stavu s MacBookem nepropojíte například klasický flash disk (nemá zdířku pro port USB-A).
Design a zpracování – 9/10
Testovaný MacBook Pro se drží výsostného postavení Apple produktů a jeho zpracování je prostě nádherné. Na konstrukci nenajdete žádné plastové prvky nebo něco vyloženě odpudivého. Konstrukční zpracování jako obvykle sází na hliník, který je elegantní, pevný a příjemný na omak.
Na celkovém zážitku ale ubírá náchylnost na upatlání. Stříbrná verze je skutečně hodně světlá a jakákoliv kapka nebo drobná nečistota je hned vidět. Z povrchu ani nejde příliš dobře čistit.
Rozměrově se zařízení vtěsnalo do rozměrů 15 × 304 × 212,4 mm. Tahle mašinka je tedy vysoce kompaktní a hmotnost 1,37 kilogramů ji řadí mezi ty nejlehčí přenosné počítače vůbec.
A skutečně, na psacím stole vám nezabere téměř žádné místo, nebude překážet ve vlaku nebo v batohu. MacBook je tedy vhodný pro práci z domova, ale i při cestování nebo na dovolené.
Také vyklápěcí pant displeje sedí přesně na svém místě a svoji práci odvádí tiše. K otevření obrazovky ani nepotřebujete obě ruce, ale stačí jediný prst. MacBook je totiž dobře vyvážený, takže má základnu hezky nízko. Sluší se rovněž dodat, že i při práci sedí na svém místě a ani po hladkém stole nepopojíždí.
Co bychom zevní podobě vytkli je logo Applu, které již nesvítí. Štíhlé zpracování se zkrátka někde odrazit muselo, takže můžete počítat pouze se stříbrným logem. A leč se zdá tato informace jako zcestná a zbytečná, pro některé je daná partie zcela zásadní. Tady jde přece o image.
Na spodní straně konstrukce najdete čtveřici výstupků, které se dotýkají podloží při položení počítače. Vystouplé jsou ale tak akorát, tudíž vás nebudou při pokládce na nohy nebo ruce tlačit.
Pravá strana konstrukce nabízí standardní 3,5 mm audio výstup (pro běžná sluchátka), přičemž na levém boku se nabízí k využití 2× Thunderbolt 3/USB 3.1 typu C. Počítač tak můžete třeba nabíjet a ještě mít zastrčený externí disk nebo externí monitor. Vyjmenované porty dokáží přenášet data rychlostí až 40 GB/s.
Po otevření na vás vybafne 13,3“ Retina displej (viz níže), klávesnice a Force Touch trackpad. Ten je příjemně velký a krásně se s ním pracuje. Jakmile se naučíte ovládat veškerá gesta, kterých je mimochodem skutečně dost, nebudete potřebovat ani myš. Všem majitelům tedy doporučujeme, aby se gesta co nejdříve naučili, protože jedině tak využijí sílu MacBooku naplno.
Klávesnice je příjemně rozložena a tlačítka jsou podsvícená bílým osvětlením, které lze snadno regulovat nebo úplně vypnout. Samostatnou numerickou klávesnici sice nikde nenajdete, ale takové řešení není v takto kompaktním případě myslitelné a vlastně ani žádoucí. Jednotlivá tlačítka mají minimální zdvih a působivou přesnost.
Klávesnici bychom vytkli její vyšší hlučnost. Při prvním užívání vás bude hlasitost možná až děsit, ovšem postupem času si na jemnou odezvu kláves zvyknete a naučíte se tlačítka ovládat tak, aby nevydávala téměř žádný hlásek. Práce na testovaném MacBooku byla zkrátka maximálně příjemná a pohodlná.
Displej – 9/10
Jeden z důvodů, proč si tenhle MacBook pořídit, je displej. Při práci a zábavě budete hledět do tváře Retina obrazovce o velikosti 13,3“ s rozlišením 2 560 × 1 600 pixelů. LED podsvícení je na pohled skutečně neskutečné a všudypřítomná kvalita je znát doslova na každém palci.
Obrazovka nabízí podporu pro barevný gamut P3, což je výrazně kvalitnější technologie než předchozí sRGB. Pokud jste do tváře Retiny ještě nikdy nehleděli, tak vězte, že takový „přechod“ bude pro vás doslova šokem. Skvělá je i přítomnost funkce automatického jasu, která výstupní hodnoty reguluje podle okolního prostředí.
Drobné výhrady však musíme mít k čitelnosti na slunci. Během letních dnů je totiž maximální jas nedostačující, tudíž budete muset vyhledávat stinné prostory. Displej se také hodně patlá a je náchylný na viditelnost prachových částeček. Pravidelná údržba je tudíž žádoucí.
Pro úplnost se sluší dodat, že nad obrazovkou je v rámečku schována kamerka FaceTime HD s rozlišením 720 pixelů. Její umístění a přítomnost patří mezi praktická pozlátka počítače. Hned vedle objektivu ještě sídlí miniaturní dioda, která vás informuje o zapnutí kamery.
Hardware a výkon – 9/10
Je třeba si nejprve uvědomit, že MacBook není určen primárně pro hraní her. Nikdo vám ale ve spuštění nových titulů bránit nebude, neboť je výkon v tomto případě skutečně vysoký. Berte však v potaz skutečnost, že systém Apple ani zdaleka nepodporuje všechny nejnovější video herní trháky. Mnoho novinek si tedy nezahrajete.
Procesor zastoupil dvoujádrový procesor Intel Core i5, který pracuje na frekvenci 2,3 GHz. Jeho výpomoc představuje 8 GB operačních pamětí pro bleskové načítání a multitasking. Grafickou kartu pak zastoupila integrovaná varianta Intel Iris Plus Graphics 640.
Práce je na tomto stroji opravdu blesková a nikdy jsme se nesetkali s delším načítáním nebo ukládáním. Na ploše jsme měli zobrazených klidně i 50 internetových stránek a přístroj šlapal jako hodinky.
Největším kamínkem úrazu je ale zahřívání. Vysoký výkon se podepsal na pravidelném otáčení větráčků, které je jednoznačně častější než u předchozích verzí. Ostatně u některých modelů aktivní chlazení ani nebylo.
Jestliže budete stříhat videa nebo přeblikávat mezi několika 4K videi na YouTube, brzy se dočkáte vyšších teplot a případně i spuštění větráků. Hliníková konstrukce je pro přenášení teplot viditelně skvělá, což se ale čas od času citelně projevuje na užívání. Okolí kláves se totiž někdy hodně zahřívalo.
Jak ale bylo nastíněno výše, při běžné administrativní práci a sledování filmů nebudete o přítomnosti aktivního chlazení ani vědět. Větráčky se prostě nebudou mít proč otáčet. Také spouštění systému je naprosto bleskové. Po vyklopení displeje můžete začít pracovat okamžitě a bez načítání.
Přístroj vlastně není ani nutné vypínat, ale stačí jenom zaklapnout obrazovku. Takovým způsobem se systém udržuje v pohotovostním režimu, ve kterém vydrží bez nabití klidně celý měsíc.
Úložný prostor o 128 GB se ukázal jako dostatečný. Na kancelářskou práci a několik filmů ve slušné kvalitě prostě vystačí. Jedná se o SSD disk, který je maximálně svižný a spolehlivý. Ovšem pakliže holdujete shromažďování většího množství fotek a dat přímo na disku, kapacita vám nejspíše stačit nebude. Z tohoto důvodu volte variantu s 256 GB.
Ještě nesmíme opomenout zvukovou kvalitu, kterou připravuje reproduktor na levé i pravé straně. Stereo výstup je skutečně nadstandardní a špičkový. Člověk se až diví, jaký rozdíl dokáže mezi počítačovými hudebníky menších velikostí vlastně být. Také hlasitost je dostatečná pro středně velkou místnost, jako je běžný obývací pokoj nebo pracovna. Zvukový výstup řadíme mezi TOP.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 9,5/10
Kapacita baterie se zastavila na hodnotě 54,5 Wh. Při běžné kancelářské práci vám počítač klidně vydrží v chodu až 10 hodin. Výdrž ovšem míří značně níž v případě, kdy si pustíte film, přičemž při hraní her se pak doba pohybuje na hodnotách zhruba o dvě třetiny nižších.
Jak jsme si ale řekli výše, MacBook není určen primárně pařanům. Výdrž je tedy naprosto excelentní, už jen s ohledem na minimalistické rozměry produktu. Doba nabíjení se pohybuje mezi 3-4 hodinami.
Při běžném používání v kanceláři nebo domácnosti doporučujeme nechat napájecí kabel permanentně připojený. Počítač je na takové řešení konstrukčně stavěný, tudíž si energii odebírá přímo ze sítě. Ostatně tímto způsobem šetříte baterii a také samotný přístroj.
O stavu nabití vás sice neinformuje žádná dioda (v případě zaklapnutého displeje), ale také v tomto případě bychom měli jeden vyzkoušený trik. Jednoduše sáhněte na nabíječku: pokud bude povrch studený, nabíjení již neprobíhá.
Systém a konektivita – 10/10
Testovaný MacBook běží na nejnovější verzi MacOS High Sierra. Aktualizovaný operační systém pracuje výborně, svižně a bezproblémově. Nikdy jsme se nesetkali s žádnými problémy a během zhruba půlročního testování jsme museli asi 3krát sáhnout po restartu.
Po prvním spuštění je dostupná celá řádka programů, které můžete využívat bez jakéhokoliv omezení. Řeč je o prohlížeči Safari, správci elektronické pošty Mail, Kalendáři, Poznámkách, Mapách, Fotkách a mnohých jiných.
Uživatelsky přívětivá je také spodní lišta, kam si můžete umístit ty nejpoužívanější programy, k nimž poté máte extra rychlý přístup. K nalezení zašantročených souborů se pak hodí aplikace Finder.
Mezi perfektní pomocníky patří GarageBand nebo program iMovie, ve kterém upravíte vaše videa do pěkné podoby. Tahle aplikace je již zcela zdarma a není nutné nic platit. Pro začínající musíme připsat důležitou informaci. Pokud jste doposud využívali programy od Googlu, jako je internetový prohlížeč Chrome, Gmail a další, všechny tyto aplikace si můžete do MacBooku nainstalovat.
Právě my do této věrné kategorie patříme a můžeme ručit za bezproblémovou funkčnost. To je velká výhoda, které si nesmírně vážíme. Apple již není tak uzavřen, jako tomu bylo v dřívějších dobách.
Další programy si pak lze stáhnout na App Store, kde je spousta placených i neplacených variant. Počítač si rozumí s technologií Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.2. A obávat se nemusíte ani propojení smartphonu s Androidem v rámci hotspotu.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Na domácí Heurece příliš hodnocení k vidění není, proto jsme se podívali na některé zahraniční recenze. Pěkný článek je k přečtená na Itpro.com, kde se mezi klady objevila štíhlá konstrukce a rychlost počítače. Na TechRadar.com pak oceňují výkonný procesor, rychlé operační paměti a vynikající design.
Alternativy k MacBook Pro
Ty skutečně náročnější uživatele odkážeme na model Apple MacBook Pro MPTR2CZ/A, na němž ocení především velký displej o velikosti 15,4″ se špičkovým rozlišením 2 880 × 1 800 pixelů, 16 GB RAM, dedikovanou grafickou kartu AMD Radeon Pro 555 a SSD disk s 256 GB.
Další inspiraci vyčtete v článku s nejlepšími ultrabooky pro letošní rok, mezi nimiž nechybí například levnější značka Acer.
Závěrečné hodnocení
Perfektní Jakmile dostanete MacBook Pro 13″ (2017) do rukou, okamžitě si tento stroj zamilujete. Minimalistické rozměry, prvotřídní zpracování, vysoký výkon a parádní výdrž dělají z tohoto počítače to nejlepší, co můžete za takové peníze vlastně mít.
Diskuze a zkušenosti
Zdravím, můžete mi prosím někdo poradit, jestli se vyplatí dávat tolik peněz do macbooku?
Dobrý den, tenhle MacBook mám doma asi rok a půl a zatím nelituji. Používám jej denně na psaní a sledování filmů. Je skutečně velmi rychlý, stačí otevřít a za 2 sekundy můžete začít plnohodnotně pracovat. Konstrukce je perfektní: je malá, vypadá hezky, prakticky nic neváží a hliník vypadá stále jako nový. Také Retina displej je naprosto skvělý s běžnými Full HD displeji na běžných noteboocích se prostě nedá srovnat. Osobě nepoužívám žádnou aplikaci od Applu, ale vše od Googlu - ani s tím není problém, na MB používám Chrome, Gmail atp. a není problém. Co mi vadí jsou větráky. Pokud budete na MacBooku zpracovávat video, budou se točit a hodně hlučet. S tím prostě počítejte. Při běžné práci, filmech a zábavě se ale naopak vůbec neroztočí - maximálně tichý provoz a používání. Za sebe doporučuji. Je to nicméně velká investice, to je pravda.