Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Kompakty

Recenze Sony Cyber-shot DSC-RX10III

25. 10. 2017 aktualizováno

Fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-RX10 III je přístroj s pokročilým superzoomem, vynikající, osvědčenou a skutečně obrovskou optikou a řadou precizních ovládacích prvků. Je vybaven větším čipem a nabízí 20 Mpx rozlišení, 4K videa, Wi-Fi, rychlé sériové snímání nebo 25× optický zoom. Cena recenzovaného kousku se zastavila na částce kolem 44 000 Kč (10/2017).

Náš tip

Přemýšlíte o koupi kvalitního fotoaparátu? Přečtěte si sérií článků s tipy na Nejlepší fotoaparáty v poměru cena/kvalita.

Obsah balení

V balení naleznete fotoaparát, 230 V adaptér s klasickou USB koncovkou, USB kabel pro nabíjení i datovou komunikaci s počítačem, baterii, sluneční clonu a krytku objektivu, ramenní popruh, textilní obal, dokumentaci a návod v českém jazyce.

Sony Cyber-Shot DSC-RX10III - obsah balení

Design a zpracování – 7/10

RX10 III na první pohled upoutá pozornost svou velikostí, která je skutečně enormní. Fotoaparát rozhodně nelze v pravém slova smyslu nazvat kompaktem, i když mezi ně technicky patří. Je opravdu přerostlý a váha lehce přes 1 kg tento dojem jen živí. Výhodou ovšem je, že na materiálu a zpracování Sony nešetřila. Jeho ergonomie je perfektní a skvěle se drží v rukou (i v jedné ruce). Tělo je zhotoveno z kvalitního plastu se zvýšenou odolností vůči prachu a vlhkosti. Jedná se tedy o velice bytelný kousek s pořádnou dávkou profesionality.

Zadní straně jasně dominuje výklopný 3“ displej, hledáček a řada zdařilých ovládacích prvků – zejména pak dvojice korekčních koleček. Na vrchní straně najdeme „sáňky“ pro externí příslušenství, stereofonní reproduktor a integrovaný blesk. Blesk je zajímavý svou kompaktní vystřelovací konstrukcí a účinností. Dále na vršku spatříme hlavní otočný volič, informační displej a tlačítko k jeho podsvícení, spoušť s ovladačem zoomu nebo samostatný volič expozice.

Sony Cyber-Shot DSC-RX10III

Na bočních stranách se nachází všechny potřebné konektory – microUSB, vstup pro mikrofon i sluchátka a microHDMI port. Na opačné straně potom slot pro paměťovou kartu. Použít můžete karty typu SD, SDHC, SDXC, případně s adaptérem starší „soňácké“ Memory Sticky nebo microSD karty. Ještě nezapomeňme na spodní stranu, kde se nachází pouze klasický závit pro stativ a hned vedle slot pro baterii.

Ovládání fotoaparátu – 9/10

Přidanou hodnotou, kompenzující rozměry fotoaparátu, je prostor pro sofistikované ovládání a možnosti manuálního nastavení. Nechybí dvojice korekčních koleček, samostatný volič expozice, trojice otočných prstenců na objektivu pro zoom, jemné doostření a změnu hodnoty clony, čtyřpolohový volič ostření, zámek focusu a další praktická tlačítka na zadní i horní straně.

Velice praktický je horní informační displej pro rychlou kontrolu nastavených hodnot, který je možno navíc podsvítit. Pro focení za slunného dne je připraven elektronický hledáček. Pro focení z téměř všech úhlů je pak připraven výklopný displej.

Technické parametry a hardware – 8/10

Srdcem recenzovaného kousku Sony RX10 III je výkonný procesor BIONZ X s 1“ CMOS čipem a rozlišením 20 Mpx. Kombinace většího čipu a nepřehnaného počtu megapixelů účinně pomáhá zamezit vzniku digitálního šumu i za slabého osvětlení, kdy jsme nuceni zvýšit hodnoty ISO. Vyzdvihnout jistě zaslouží plynulé a tiché ostření i chod zoomu. Pozitivně hodnotím velice zdařilou světelnost objektivu v celém jeho ohniskovém rozsahu.

Sony Cyber-Shot DSC-RX10III

Hledáček fotoaparátu je elektronický, ovšem dobře čitelný. Jeho přítomnost pomáhá při focení na plném denním světle i výrazně šetří baterii. Lze také manuálně nebo automaticky nastavit úroveň jeho jasu.

Pokud jde o displej, rozlišení displeje dosahuje více než 1,2 milionu bodů. Můžete si nastavit úroveň jasu, ale i tak je na přímém slunci téměř nepoužitelný. Výhodou ovšem je jeho 3“ úhlopříčka a výklopný systém, díky němuž můžete snadno fotit od úrovně pasu nebo nad hlavou. Při zohlednění ceny fotoaparátu je také značným nedostatkem absence dotykového ovládání.

Sony Cyber-Shot DSC-RX10III

Během práce s fotoaparátem od společnosti Sony budete využívat baterii s kapacitou 1 020 mAh, která má dle výrobce vydržet na 420 snímků. Hodnota je to dosažitelná, ovšem předpokládá omezení používání blesku, živého náhledu a zoomování.

Funkce fotoaparátu – 8/10

Samozřejmou funkcí je možnost focení na polomanuální režimy P, A a S a plně manuální režim M. Jejich funkce a nastavení jsou totožné jako u jiných pokročilých fotoaparátů, ale práci s nastavováním hodnot velice zrychluje a zjednodušuje pestrá paleta ovládacích prvků.

RX10 III disponuje automatickými režimy pro rychlé dovolenkové „cvakání.“ Najdeme tu hned dva, oba schované pod režimem „AUTO“ na hlavním otočném voliči – inteligentní automat, který sám rozpoznává fotografované scény a automaticky vybírá z přednastavených scénických režimů ten nejvhodnější.

Druhým je tzv. super automat, který také umí automaticky vybrat nejvhodnější scénický režim, ale navíc omezuje rozmazání a šum snímku – popravdě jsem v praxi nepozoroval mezi těmito dvěma automaty znatelný rozdíl. Samozřejmě můžete počítat i s volbou SCN, pod kterou se skrývá celá řada scénických režimů – mezi nimi třeba portrét, krajina, makro, noční scéna, západ slunce a další.

Kvalitní fotoaparát má samozřejmě hlavně dobře fotit. RX10 III ovšem zaujme i profesionálními předpoklady ke kvalitnímu videu v nekompromisním rozlišení 4K se snímkovací frekvencí 25 snímků za sekundu. Tím se plně vyrovnává většině outdoorovým kamerkám i pokročilým zrcadlovkám a hravě předčí kompakty. Pokud při natáčení videa využíváte zoomování, zaujme vás jeho plynulost a tichý chod. Pravda, párkrát jsem si říkal, jestli není zase až moc pomalý, ale zajišťuje opravdu plynulý pohyb, který je pro profesionální videa potřebný.

Fotoaparát RX10 III je jakožto pokročilý „kompakt“ vybaven řadou vyspělých funkcí. Mezi nimi nechybí podpora formátu RAW, režim BULB, Panorama či HDR. Nadšence i profesionální kameramany jistě nadchne propracovaný slow motion neboli zpomalené nahrávání, které je na vysoké úrovni.

Kvalita fotografií – 8/10

Jelikož RX10 III disponuje slušnou světelností, můžete se v celku bez problémů spolehnout na výborné fotky i za slabého osvětlení – při focení v interiéru bez blesku, v podvečer a v dalších situacích.

Na více fotografií v originální kvalitě se můžete podívat tady.

Celkově zaslouží světelnost 2,4–4 pochvalu na celém rozsahu ohniska. Větší 1“ čip a optimální počet 20 Mpx je navíc kombinace skvěle předcházející digitálnímu šumu i při vyšší hodnotě ISO. Díky precizní optice Zeiss a integrovanému stabilizátoru navíc získáváte daleko vyšší jistotu při focení z ruky i u náročnějších scén.

Kvalita videa – 9/10

Videu nelze nic vytýkat. Je na profesionální úrovni a můžete se těšit jenom z perfektních výsledků. Rozlišení 4K při frekvenci 25 snímků za vteřinu zkrátka jen tak nějaký fotoaparát nabídnout neumí. Vlastně je tu i možnost nahrávání velice efektních 5×, 10× a 20× zpomalených záběrů v režimu HFR. K tomu RX10 III navíc umí ještě pracovat s několika profesionálními video režimy, které najdete ve filmovém menu.

Alternativní modely k Sony Cyber-shot DSC-RX10III

Přímým konkurentem RX10 je o něco levnější Panasonic Lumix DMC-FZ2000. Disponuje rovněž 1“ čipem a videi v rozlišení 4K. Ztrácí jen na nepatrně slabší světelnosti a o málo kratším zoomu.

Další příhodnou alternativou je Nikon Coolpix P900. Nabízí neuvěřitelný zoom a nižší cenu. Ovšem budete se muset spokojit „jen“ s Full HD videi a 16 Mpx.

O něco kompaktnější alternativu nabízí Canon v podobě modelu PowerShot SX60 HS. Nabízí více než běžně využitelný 60násobný optický zoom a videa ve Full HD rozlišení i podporu formátu RAW, Wi-Fi, příjemný širokoúhlý pohled na svět a velký výklopný displej. Oželet budete muset naopak větší čip a spokojit se s velikostí 1/2,3. Kvalitu fotek ale do jisté míry kompenzuje nižší 16 Mpx rozlišení, které na menším čipu předchází digitálnímu šumu.

Závěrečné hodnocení

8.2

Skvělý

Jsem přesvědčen, že i přes své profesionální možnosti je Sony Cyber-Shot DSC-RX10III stále zbytečně předražený, protože za stejné peníze se dá pořídit i pokročilá zrcadlovka s větším čipem. Na druhou stranu může být ideální volbou pro fotografy, kteří s sebou nechtějí nosit několik různých objektivů a chtějí využít obrovského ohniskového rozsahu v jednom přístroji. Je to rovněž perfektní fotoaparát pro žurnalistickou činnost nebo fotografování sportu či zvířat na dlouhou vzdálenost.

Design a zpracování
7
Ovládání a displej
9
Parametry a hardware
8
Funkce fotoaparátu
8
Kvalita fotografií
8
Kvalita videa
9
Klady
  • Robustní a bytelné provedení
  • Precizní nastavení
  • Množství ovládacích prvků
  • Značková optika s perfektní světelností
  • Velký výklopný displej
Zápory
  • Vysoká cena
  • Pro někoho možná až moc velký
  • Nemá dotykový displej

Nejprodávanější digitální fotoaparáty

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Milan Ryšavý (4. 8. 2018 05:08)

Pěkná recenze a podrobná, jen nevím, jestli nahoře vedle blesku jsou mikrofony nebo i reproduktorky, myslím překlep. :) , díky!

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (4. 8. 2018 07:08)

Dobrý den, děkujeme za komentář. Jedná se o reproduktor a mikrofon.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář