Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Canon EOS 77D

29. 9. 2018 aktualizováno

Canon EOS 77D považujeme za model, který si po právu zaslouží označení jednoho z nejlépe vybavených foťáků s APS-C snímačem. Navíc samotné tělo už můžete pořídit za cenu 19 990 Kč (09/18), což tento kousek řadí i mezi stroje s nejlepším poměrem ceny vůči výkonu.

Najdete ho tak i v našem přehledu Nejlepší digitální zrcadlovky.

Obsah balení

V balení najdete zpravidla samotné tělo nebo některý ze základních objektivů. Dále nechybí nabíječka, napájecí kabel, potřebná dokumentace, ramenní popruh a baterie. USB kabel v tomto sympaticky úsporném balení není. K nám dorazil fotoaparát bez krabice.

Design a zpracování – 8,5/10

Fotoaparát jsme testovali s teleobjektivem EF 70–300 mm, takže robustnost a hmotnost byla okamžitě značně zavádějící. V momentě, kdy objektiv sundáme, zjistíme, že EOS 77D je velice lehký a kompaktní model. Velikost je pro držení i ovládání zkrátka ideální a vše podtrhuje perfektní grip a pečlivě pogumované protiskluzové části.

V horních partiích se nachází moc pěkně zpracovaný hlavní otočný volič. Pod ním pak vypínač s třetí polohou do režimu videa. Napravo spatříte spoušť, trojici tlačítek, roller a velkou výhodou je i stavový displej. Zadní část ovládá 3“ výklopný displej s dotykovou technologií. Nad ním dále dohledáte optický hledáček s 95% pokrytím, přičemž zbývající rozložení prvků je už také notoricky známé.

Canon EOS 77D

Co je ale potřeba zdůraznit a vychválit je přítomnost zadního rolleru. Ten totiž běžně mívají až dražší modely. Na bocích najdeme konektory USB, HDMI a pro kabelovou spoušť i mikrofon. Na opačné straně je slot pro SD kartu. Vespod uvidíte baterii LP-E17 s kapacitou 1 040 mAh, která má deklarovanou výdrž na přibližně 600 snímků při focení přes hledáček. Snad jedinou vadou, kterou pokulhává za dražšími modely, je absence utěsnění vůči vlhkosti a prachu.

Ovládání fotoaparátu – 9/10

Canon EOS 77D vezmete do ruky a fotíte. Nic složitého a vše jde tak nějak samo. Rozvržení ovládacích prvků je staré, dobré a osvědčené. Foťák je radost držet v rukou, a pokud zvolíte lehký objektiv, nemůže se pronést.

Velkou výhodou je zmiňovaná dvojice rollerů. Ta umožňuje bleskurychle měnit hodnoty závěrky i clony, stejně tak zrychluje i pohyb v menu, pokud nechcete využívat dotykový displej či klasické křížové ovládání.

Přechod do režimu videa je také svižný. Stačí posunout páčku vypínače do třetí pozice a tlačítkem vpravo od hledáčku ihned nahráváte. Znovu jde o plus, které šetří drahocenné sekundy, když vás překvapí nečekaná scéna.

Technické parametry a hardware – 8/10

Testovaný Canon EOS 77D patří od svého uvedení v roce 2017 stále mezi nejlépe vybavené foťáky s APS-C čipem. Navíc jeho cena zvolna klesá, a tak se bavíme o skutečně výhodném stroji. Jeho srdcem je tedy zmíněný čip, na němž je poskládáno rozlišení 24,2 Mpx. Větší rozlišení určitě není potřeba a klidně by stačilo i méně.

V nejvyšší kvalitě a formátu RAW můžete nafotit souvisle až 27 snímků rychlostí 6 sn/s. Pro formát JPEG platí stejná rychlost, ale množství je limitováno pouze kapacitou karty. Tuto rychlost ovládá jeden z novějších procesorů Canonu DIGIC 7.

Od rychlosti volně přejděme k uzávěrce. Ta má rozsah od 30 s. do 1/4 000 s. Pravda, 1/ 8000 s. by opravdu potěšila, ale to musíme bohužel na dražší modely (třeba EOS 80D). Maximální hodnota ISO je na nikterak přehnaných 25 600, ačkoliv s APS-C je lepší se jí stejně vyhnout.

Canon EOS 77D

Ostřící systém se skládá ze 45 křížových bodů, které lze volit a využívat ve skupinách. K nim se váže technologie Dual Pixel CMOS AF, která je výborně využitelná pro focení rychlého pohybu nebo natáčení videa. Pokud používáte stabilizovaný objektiv, určitě využijete i 5osý digitální stabilizační systém foťáku. Nutno podotknout, že se zapůjčeným teleobjektivem 70-300mm na nejdelší ohnisko už tak dobře nefungoval. Stativ je zkrátka vždy lepší.

EOS 77D je vybaven 3“ displejem s výklopnou konstrukcí a dotykovou technologií včetně ostření dotykem. To jsou věci, které vždy pomohou při snaze zachytit nějaký krkolomný úhel záběru. Pozorovací úhel displeje je širokých 170 stupňů a během slunečného dne potěší možnost 7stupňového nastavení jasu. Na závěr nesmíme zapomenout na integrovaný čistící systém snímače.

Funkce fotoaparátu – 8,5/10

Vezmeme-li to pěkně popořadě, vedle klasického automatu nabízí EOS 77D třeba několik kreativních filtrů pod volbou ikony „dvojkolečka“ na hlavním voliči. Dále spektrum scénických režimů pod volbou SCN nebo samostatný kreativní automat, který pracuje s dalšími filtry.

Několik nejpoužívanějších scénických režimů je umístěno přímo na hlavním voliči. Zajímavá je například čtveřice režimů pro HDR snímky. Po stránce automatické kreativity EOS 77D skutečně meze neklade a každý se s ním může vyřádit do sytosti.

Nadšení amatéři určitě sáhnou po režimu programové automatiky „P“ nebo prioritní „Av“ či „Tv.“ Znalí fotografové pak jistě zvolí plný manuál „M.“
Tím ale výčet funkcí zdaleka nekončí. Musíme zmínit efektní časosběrná videa, která s tímto foťákem natočíte velice snadno. Z moderních bezdrátových technologií můžeme jmenovat všechny 3 hlavní, kterými fotoaparáty disponují: Wi-Fi, NFC a Bluetooth.

V neposlední řadě je tento Canon vybaven funkcí nahrávání videa. To zvládá v rozlišení Full HD, a co je důležitější, umí při něm snímkovací frekvenci 60 FPS.

Kvalita fotografií – 9/10

Řekněme bez okolků, že obrazová kvalita fotek je špičková. Vysoké rozlišení je znát a dává obrázkům krásně ostré detaily. Podání barev ve světlých i tmavých odstínech je výborné a sytost je ještě lepší. Koukatelnost snímků je výborná i díky dobře pracujícímu ostřícímu systému.

Další fotografie v originální kvalitě najdete tady.

Kdybychom přece měli hledat nějaké mouchy, zmíníme, že hrátky s extra vysokým ISO nedopadly příliš dobře, a na noční focení je určitě mnohem lepší vzít si na pomoc stativ. Částečně to ale zachrání režim nočního snímání, který vytvoří jednu fotku ze čtyř snímků. Nevýhoda je nicméně v tom, že z ní neumí udělat RAW, na druhou stranu alespoň nějaká dobře fungující pojistka tu je.

Kvalita videa – 7/10

Na to, že jsme i videa natočili s méně světelným teleobjektivem (f/4–5,6), dopadla ta denní vcelku dobře. Rozlišení Full HD při 60 FPS dává obrazu krásné plné barvy a ostré detaily. Kontrast mezi jasnými místy a tmavými je také zdařilý a realistický. Jen bude potřeba natáčet pomaleji, aby systém v tomto rozlišení stíhal doostřovat všechny detaily.

Pokud vyloženě nehledáte 4K, pak si troufáme říct, že při pečlivém nahrávání a se stativem dokážete nahrát mnohem kvalitnější videa než klasické dovolenkové klipy.
V noci se už objevilo zřetelné šumění a ostřící systém měl při přechodu ze světlého do tmavého nebo při změně zabírané vzdálenosti o poznání větší problémy.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Canon EOS 77D hodnotilo na Heurece 53 zákazníků, kteří se shodli na výsledných 97 %. Z takového čísla lze vyvodit, že se jedná o velmi oblíbený model, s nímž jsou fotografové nad míru spokojeni. Většinou je ceněn pro svou kompaktnost, nízkou hmotnost, jednoduché ovládání a obrazovou kvalitu.

Na zahraničním webu TechRadar.com vyzdvihují výbornou obrazovou kvalitu, akčnost ostřícího systému a dotykový panel. Na webu DigitalTrends.com chválí povedený grip, ostřící systém a znovu obrazovou kvalitu.

Doporučené objektivy

Teleobjektiv Canon EF 70-300mm f/4-5,6 IS II USM jsme měli zapůjčen na testování a prakticky všechny snímky byly nafoceny s ním. Za velice snesitelnou cenu můžete mít sklo s velkým přiblížením. Ano, je pravda trochu robustnější a těžší než samotné tělo 77D, ale i tak nezabere v brašně tolik místa. Navíc potěší integrovaný informační displej.

Jedno z nejmenších a nejlehčích dostupných skel představuje Canon EF-S 24mm f/2,8 STM. Pevné ohnisko 24 mm se skvěle hodí například na krajinářskou fotografii a lepší světelnost dovolí fotit i v hůře osvětlených podmínkách.

Canon EF 50mm f/1,4 USM je další velice kompaktní sklo. Navíc s vylepšenou světelností f/1,4 se jedná o základ, který by neměl chybět ve výbavě žádného fotografa.

Alternativní modely k Canon EOS 77D

Za alternativu od Nikonu bychom vybrali model D7500 (recenze). Pravda, je dražší, ale výslednou obrazovou kvalitou odpovídá dokonale, a parametrově je na tom v některých bodech ještě malinko lépe.

Další volbou, která se nabízí, je podobný model Canon EOS 80D. Obrazová kvalita je prakticky totožná. 80D má jen několik parametrů, ve kterých je lepší… samozřejmě za vyšší cenu.

Pokud netrváte na zrcadlu, pak je ideální volbou například Canon EOS M50 s perfektním zpracováním a výměnnými objektivy.

Závěrečné hodnocení

8.3

Skvělý

Koupí Canon EOS 77D jednoznačně nemůžete udělat chybu. Obrazová kvalita je v třídě APS-C špičková a navíc má řadu funkcí od dražších modelů. Největší službu udělá amatérským fotografům s vysokými ambicemi.

Design a zpracování
8.5
Ovládání fotoaparátu
9
Technické parametry a hardware
8
Funkce fotoaparátu
8.5
Kvalita fotografií
9
Kvalita videa
7
Klady
  • Výborná ergonomie
  • Lehký a kompaktní
  • Zadní roller a stavový displej
  • Časosběrné video
  • Výklopný dotykový displej
Zápory
  • Snad jen 1/8000s uzávěrka by potěšila

Nejprodávanější digitální fotoaparáty dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.7 (3 hlasy)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář