Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Nikon 1 J5

30. 1. 2018 aktualizováno

Na první pohled nenápadný foťák. Na ten druhý elegantní sympaťák – po bližším prozkoumání přístroj vybavený perfektním hardwarem a nabitý pořádnou dávkou funkcí. Rychlý procesor a větší čip (velikost 1“) z něj spolu s téměř 21 Mpx rozlišením dělají papírově skvěle vybavený stroj.

Co z něj ale dělá foťák pro fajnšmekry, jsou jeho funkce. Mezi nejvýraznější patří 4K videa, BULB, HDR, podpora RAW či dokonce zpomalené snímání nebo funkce časosběru. Cena fotoaparátu Nikon 1 J5 se pohybuje kolem 10 500 Kč (01/18).

Obsah balení

V balení najdete naprosto standardní sestavu příslušenství v podobě dokumentace a návodu v českém jazyce, nabíječku s odnímatelným konektorem, ramenní popruh a baterii, která má dle výrobce vydržet až na 250 snímků (za předpokladu omezení používání blesku).

Nikon 1 J5 - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Fotoaparátu jednoznačně sluší tělo ze slitiny lehkého kovu. Odolnost to v případě pádu zvyšuje sice jen minimálně, ale je dobře, že nepůsobí jako obyčejné plastové chrastítko. Efekt i praktičnost provedení zvyšuje i protiskluzové pogumování pro obě ruce, díky čemuž se foťák perfektně drží. Zachován je grip pro pravou ruku – sice velmi malý, ale pořád lepší než nic. Důraz je každopádně kladen na kompaktnost, kde Nikon odvedl znamenitou práci.

Vzadu najdete velký 3“ dotykový displej, který je navíc výklopný nahoru i dolů. Zadní stranu doplňuje čtveřice tlačítek, klasické křížové ovládání a hlavně otočné korekční kolečko, které se vyskytuje zpravidla právě jen u pokročilých kompaktů a zrcadlovek. Vršku foťáku dominuje vystřelovací blesk a trojice výrazných ovládacích prvků: volič režimů s automatem, kreativní režimy, pokročilá videa a manuálními režimy. Zbývá ještě jedno korekční kolečko, v jehož středu se skrývá spínač pro nahrávání videa. Samozřejmě nechybí spoušť, kolem níž je umístěna páčka pro zapnutí a vypnutí.

Troufnu si říct, že páčka je nešťastně řešená a celkem snadno si můžete fotoaparát třeba zapnout v kapse nebo v batohu. Nemá klasické dvě polohy on/off, a je řešena v podstatě pružným mechanismem. Na spodní straně je potom dobře známý závit pro stativ a kombinovaný slot pro baterii a paměťovou kartu – pozor, použít lze pouze microSD kartu (s klasickou SD neuspějete). Pochvalu zaslouží ještě speciální FN tlačítko vedle objektivu, které v manuálu slouží ke změnám hodnot ISO.

Ovládání fotoaparátu – 8/10

Až na nepraktickou pružinovou páčku zapínání (subjektivní pohled) se Nikon 1 J5 ovládá perfektně. Konec konců, pokud používáte zoomový objektiv, je možno foťák zapnout i vypnout pouhým otočením objektivu. Páčku tak ani použít nemusíte. Hlavní volič režimů i spolu s vedle posazeným korekčním kolečkem jsou skvěle dostupné. Tlačítka na zadní straně jsou symetricky rozvržena, což zjednodušuje ovládání.

Navíc je zde zmíněné korekční kolečko, které je perfektní jak pro pohyb v menu, tak pro rychlé nastavení hodnot v manuálním režimu. Fotoaparát nabízí možnost měnit objektivy, a tak nesmím vynechat bajonet, který funguje skvěle. Objektiv je díky němu vyměněn snadno a rychle.

Technické parametry a hardware – 8/10

Srdcem Nikonu 1 J5 je rychlý procesor Expeed 5A, jenž řídí 1“ snímač. Ten je vyzbrojen celkem 20,8 efektivních Mpx. Kombinace rozlišení a velikosti snímače je už limitní pro vznik nepěkného digitálního šumu, a je třeba si na něj dát pozor při focení v nejvyšších hodnotách ISO.

Nikon 1 J5

Baterie foťáku má dle výrobce vydržet přibližně na pořízení 250 snímků. Je to poměrně málo a ještě to obnáší omezení použití blesku. Na druhou stranu něco musí živit velký 3“ displej, a tak je to pochopitelné. O to víc zamrzí absence hledáčku, který by baterii šetřil. Jeden poznatek z praxe – foťák nelze nabíjet přes USB kabel. Baterii musíte vždy vložit do externí nabíječky, což znamená nutnost pořád ji vozit s sebou.

Funkce fotoaparátu – 9/10

Nikon 1 J5 je pokročilý kompakt, jehož by pro čistě automatické focení byla škoda. Samozřejmě ale disponuje plně automatickým režimem a řadou přednastavených scénických či kreativních režimů, které je zajímavé zkoušet. Vedle možnosti měnit objektivy máte v ruce perfektně ovladatelný kapesní přístroj, s nímž je radost pracovat.

Nikon 1 J5

V polomanuálních režimech i plně manuálním si pohodlně a rychle nastavíte fotografické hodnoty, díky čemuž snadno proniknete do téměř zrcadlovkového světa. Foťák je ale zajímavý i pro majitele zrcadlovek – může plnit funkci záložního kapesního kompaktu.

Výčet funkcí je skutečně široký a bezesporu je to asi největší přednost foťáku. Od režimu BULB, přes podporu RAW a HDR režim, až k režimu pro časosběrná videa, který v této cenové kategorii není příliš běžný (ba ani u levných zrcadlovek ne). Kromě toho si můžete vybírat ještě z přednastavených režimů pro zpomalené či zrychlené záběry nebo případně točit efektní trhané záběry a 4s sekvence.

Kvalita fotografií – 8/10

Kvalita fotografií odpovídá hardwarovému vybavení foťáku. Pravda, potěšil by spíš APS-C čip, ale i díky 1“ čipu je zde předpoklad velmi pěkných fotek. Celková kvalita ale taky hodně závisí na zvoleném objektivu. Proto se nebojte experimentovat a investovat do dvou kvalitních objektivů, nežli do jediného univerzálního.

Výborných fotek dosáhnete třeba s portrétním 18,5mm nebo širokoúhlým 6,7–13mm objektivem. Mají perfektní světelnost a kvalitní zpravování optiky neustále vybízí k hraní si a zlepšování se.

Více fotografií v originálním rozlišení najdete tady.

Kvalita videa – 9/10

Videu v rozlišení 4K skutečně těžko něco vytýkat. Pořiďte si paměťovou kartu s optimálním datovým tokem a k tomu objektiv s pevným ohniskem a vysokou světelností a máte v rukou prvotřídní záznamové zařízení. Přeostřování během nahrávání se ukázalo jako spolehlivé a rychlé, což je jeden ze zásadních parametrů.

Pro nahrávání videa například v místnostech či jiných stísněných prostorech využijte širokoúhlého objektivu 6,7–13 mm, který zabere daleko větší perspektivu, a tím docílíte potřebné dynamiky. Skvěle se tento objektiv hodí i pro natáčení záběrů v krajině, který opět dodá lepší pozorovací úhel.

Pro záznam jednoho konkrétního objektu naopak lépe poslouží 18,5 mm objektiv, který díky práci s nižší hloubkou ostrosti dá vyniknout popředí. Takový 10mm objektiv lze považovat za univerzál či dobrý základ pro točení videa, ale lépe ho zastoupí výše zmiňovaný širokoúhlý.

Doporučené objektivy

Mezi skvělé objektivy s proměnným ohniskem patří model Nikon 1 Nikkor 6,7–13 mm f/3,5–5,6 VR, který by ve vaší fotografické výbavě neměl chybět. Jedná se totiž o extrémně širokoúhlý objektiv, s nímž dokážete zachytit výbornou krajinářskou fotografii. Ostatně dokonale poslouží i ve stísněných prostorách.

Pokud máte v oblibě teleobjektivy a nevadí vám vzniklý nepoměr velikosti objektivu a těla foťáku, pak popřemýšlejte o dražším kousku Nikon Nikkor 1 70–300 mm f/4,5–5,6 VR. Perfektně se hodí zejména na focení zvěře, ke které se není možno přiblížit, ale i na snímání sportu či novinářské činnosti.

Doporučené alternativy

Výborná alternativa od Sony je model Sony Alpha A5100. Nabízí zejména velký „zrcadlovkový“ APS-C čip a rychlý procesor.  Zároveň se jedná se o jeden z nejmenších kompaktů s výměnnými objektivy na světě. I v tomto případě ale budete nuceni oželet hledáček, ale i hlavní otočný volič režimů. Obrazovou kvalitou se ale jedná o perfektní fotoaparát.

Mezi stylové kousky s možností výměny objektivů patří Panasonic Lumix DMC-GX800. Je vybaven stejným čipem, 16 Mpx rozlišení není zbytečně přestřelené a určitě nabídne pěkné fotky. Může být také hodně zajímavou volbou pro nadšence do natáčení videí, jelikož umí nahrávat ve 4K rozlišení při 30 snímcích za sekundu.

Olympus PEN E-PL7 je dobrá alternativa mezi kompakty s výměnnými objektivy od značky Olympus, která je oblíbená hlavně kvůli svému designu a rozměrům. Zaujme větším počtem ovládacích prvků a pěknou ergonomií. I tady ovšem musíte oželet „zrcadlovkový“ čip. Jinak disponuje všemi výhodami, jakými jsou rychlé ostření, podpora RAW, Wi-Fi či plně manuální režim.

Závěrečné hodnocení

8.5

Skvělý

Nikon 1 J5 je výbornou volbou především z pohledu možnosti měnit objektivy, čím se otevírají velká vrata pro vaši tvořivost, a zároveň velice sympatickými kapesními rozměry. S tímto krasavcem nafotíte krásné fotky a nahrajete poutavá videa. Zvládne toho opravdu hodně, a proto ho lze jen doporučit – nejen pro běžné rekreační hrátky, ale hlavně pro pokročilejší fotografické vyžití.

Design a zpracování
9
Ovládání fotoaparátu
8
Technické parametry a hardware
8
Funkce fotoaparátu
9
Kvalita fotografií
8
Kvalita videa
9
Klady
  • 3“ dotykový výklopný displej
  • Výměnné objektivy
  • Perfektní ovládací prvky
  • 4K videa
  • Zpomalené a zrychlené záběry
  • Režim časosběru
Zápory
  • Podivná páčka pro zapnutí a vypnutí
  • Absence hledáčku
  • Nutnost nabíjet baterii externě

Nejprodávanější digitální fotoaparáty

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 1.0 (1 hlas)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář