Recenze Nikon 1 J5

Na první pohled nenápadný foťáček. Na ten druhý elegantní sympaťák – po bližším prozkoumání přístroj vybavený perfektním hardwarem a nabitý pořádnou dávkou funkcí. Rychlý procesor a větší čip (velikost 1“) z něj spolu s téměř 21 Mpx rozlišením dělají papírově skvěle vybavený stroj.

Co z něj ale dělá foťák pro fajnšmekry, jsou jeho funkce. Mezi nejvýraznější patří 4K videa, BULB, HDR, podpora RAW či dokonce zpomalené snímání nebo funkce časosběru. Cena fotoaparátu Nikon 1 J5 se pohybuje kolem 10 500 Kč (01/18).

Obsah balení

V balení najdete naprosto standardní sestavu příslušenství v podobě dokumentace a návodu v českém jazyce, nabíječku s odnímatelným konektorem, ramenní popruh a baterii, která má dle výrobce vydržet až na 250 snímků (za předpokladu omezení používání blesku).

Nikon 1 J5 - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Fotoaparátu jednoznačně sluší tělo ze slitiny lehkého kovu. Odolnost to v případě pádu zvyšuje sice jen minimálně, ale je dobře, že nepůsobí jako obyčejné plastové chrastítko. Efekt i praktičnost provedení zvyšuje i protiskluzové pogumování pro obě ruce, díky čemuž se foťák perfektně drží. Zachován je grip pro pravou ruku – sice velmi malý, ale pořád lepší než nic. Důraz je každopádně kladen na kompaktnost, kde Nikon odvedl znamenitou práci.

Vzadu najdete velký 3“ dotykový displej, který je navíc výklopný nahoru i dolů. Zadní stranu doplňuje čtveřice tlačítek, klasické křížové ovládání a hlavně otočné korekční kolečko, které se vyskytuje zpravidla právě jen u pokročilých kompaktů a zrcadlovek. Vršku foťáku dominuje vystřelovací blesk a trojice výrazných ovládacích prvků: volič režimů s automatem, kreativní režimy, pokročilá videa a manuálními režimy. Zbývá ještě jedno korekční kolečko, v jehož středu se skrývá spínač pro nahrávání videa. Samozřejmě nechybí spoušť, kolem níž je umístěna páčka pro zapnutí a vypnutí.

Troufnu si říct, že páčka je nešťastně řešená a celkem snadno si můžete fotoaparát třeba zapnout v kapse nebo v batohu. Nemá klasické dvě polohy on/off, a je řešena v podstatě pružným mechanismem. Na spodní straně je potom dobře známý závit pro stativ a kombinovaný slot pro baterii a paměťovou kartu – pozor, použít lze pouze microSD kartu (s klasickou SD neuspějete). Pochvalu zaslouží ještě speciální FN tlačítko vedle objektivu, které v manuálu slouží ke změnám hodnot ISO.

zpět na obsah ↑

Ovládání fotoaparátu – 8/10

Až na nepraktickou pružinovou páčku zapínání (subjektivní pohled) se Nikon 1 J5 ovládá perfektně. Konec konců, pokud používáte zoomový objektiv, je možno foťák zapnout i vypnout pouhým otočením objektivu. Páčku tak ani použít nemusíte. Hlavní volič režimů i spolu s vedle posazeným korekčním kolečkem jsou skvěle dostupné. Tlačítka na zadní straně jsou symetricky rozvržena, což zjednodušuje ovládání.

Navíc je zde zmíněné korekční kolečko, které je perfektní jak pro pohyb v menu, tak pro rychlé nastavení hodnot v manuálním režimu. Fotoaparát nabízí možnost měnit objektivy, a tak nesmím vynechat bajonet, který funguje skvěle. Objektiv je díky němu vyměněn snadno a rychle.

zpět na obsah ↑

Technické parametry a hardware – 8/10

Srdcem Nikonu 1 J5 je rychlý procesor Expeed 5A, jenž řídí 1“ snímač. Ten je vyzbrojen celkem 20,8 efektivních Mpx. Kombinace rozlišení a velikosti snímače je už limitní pro vznik nepěkného digitálního šumu, a je třeba si na něj dát pozor při focení v nejvyšších hodnotách ISO.

Nikon 1 J5

Baterie foťáku má dle výrobce vydržet přibližně na pořízení 250 snímků. Je to poměrně málo a ještě to obnáší omezení použití blesku. Na druhou stranu něco musí živit velký 3“ displej, a tak je to pochopitelné. O to víc zamrzí absence hledáčku, který by baterii šetřil. Jeden poznatek z praxe – foťák nelze nabíjet přes USB kabel. Baterii musíte vždy vložit do externí nabíječky, což znamená nutnost pořád ji vozit s sebou.

zpět na obsah ↑

Funkce fotoaparátu – 9/10

Nikon 1 J5 je pokročilý kompakt, jehož by pro čistě automatické focení byla škoda. Samozřejmě ale disponuje plně automatickým režimem a řadou přednastavených scénických či kreativních režimů, které je zajímavé zkoušet. Vedle možnosti měnit objektivy máte v ruce perfektně ovladatelný kapesní přístroj, s nímž je radost pracovat.

Nikon 1 J5

V polomanuálních režimech i plně manuálním si pohodlně a rychle nastavíte fotografické hodnoty, díky čemuž snadno proniknete do téměř zrcadlovkového světa. Foťák je ale zajímavý i pro majitele zrcadlovek – může plnit funkci záložního kapesního kompaktu.

Výčet funkcí je skutečně široký a bezesporu je to asi největší přednost foťáku. Od režimu BULB, přes podporu RAW a HDR režim, až k režimu pro časosběrná videa, který v této cenové kategorii není příliš běžný (ba ani u levných zrcadlovek ne). Kromě toho si můžete vybírat ještě z přednastavených režimů pro zpomalené či zrychlené záběry nebo případně točit efektní trhané záběry a 4s sekvence.

zpět na obsah ↑

Kvalita fotografií – 8/10

Kvalita fotografií odpovídá hardwarovému vybavení foťáku. Pravda, potěšil by spíš APS-C čip, ale i díky 1“ čipu je zde předpoklad velmi pěkných fotek. Celková kvalita ale taky hodně závisí na zvoleném objektivu. Proto se nebojte experimentovat a investovat do dvou kvalitních objektivů, nežli do jediného univerzálního.

Výborných fotek dosáhnete třeba s portrétním 18,5mm nebo širokoúhlým 6,7–13mm objektivem. Mají perfektní světelnost a kvalitní zpravování optiky neustále vybízí k hraní si a zlepšování se.

Více fotografií v originálním rozlišení najdete tady.

zpět na obsah ↑

Kvalita videa – 9/10

Videu v rozlišení 4K skutečně těžko něco vytýkat. Pořiďte si paměťovou kartu s optimálním datovým tokem a k tomu objektiv s pevným ohniskem a vysokou světelností a máte v rukou prvotřídní záznamové zařízení. Přeostřování během nahrávání se ukázalo jako spolehlivé a rychlé, což je jeden ze zásadních parametrů.

Pro nahrávání videa například v místnostech či jiných stísněných prostorech využijte širokoúhlého objektivu 6,7–13 mm, který zabere daleko větší perspektivu, a tím docílíte potřebné dynamiky. Skvěle se tento objektiv hodí i pro natáčení záběrů v krajině, který opět dodá lepší pozorovací úhel.

Pro záznam jednoho konkrétního objektu naopak lépe poslouží 18,5 mm objektiv, který díky práci s nižší hloubkou ostrosti dá vyniknout popředí. Takový 10mm objektiv lze považovat za univerzál či dobrý základ pro točení videa, ale lépe ho zastoupí výše zmiňovaný širokoúhlý.

zpět na obsah ↑

Doporučené objektivy

Mezi skvělé objektivy s proměnným ohniskem patří model Nikon 1 Nikkor 6,7–13 mm f/3,5–5,6 VR, který by ve vaší fotografické výbavě neměl chybět. Jedná se totiž o extrémně širokoúhlý objektiv, s nímž dokážete zachytit výbornou krajinářskou fotografii. Ostatně dokonale poslouží i ve stísněných prostorách.

Pokud máte v oblibě teleobjektivy a nevadí vám vzniklý nepoměr velikosti objektivu a těla foťáku, pak popřemýšlejte o dražším kousku Nikon Nikkor 1 70–300 mm f/4,5–5,6 VR. Perfektně se hodí zejména na focení zvěře, ke které se není možno přiblížit, ale i na snímání sportu či novinářské činnosti.

zpět na obsah ↑

Doporučené alternativy

Výborná alternativa od Sony je model Sony Alpha A5100. Nabízí zejména velký „zrcadlovkový“ APS-C čip a rychlý procesor.  Zároveň se jedná se o jeden z nejmenších kompaktů s výměnnými objektivy na světě. I v tomto případě ale budete nuceni oželet hledáček, ale i hlavní otočný volič režimů. Obrazovou kvalitou se ale jedná o perfektní fotoaparát.

Mezi stylové kousky s možností výměny objektivů patří Panasonic Lumix DMC-GX800. Je vybaven stejným čipem, 16 Mpx rozlišení není zbytečně přestřelené a určitě nabídne pěkné fotky. Může být také hodně zajímavou volbou pro nadšence do natáčení videí, jelikož umí nahrávat ve 4K rozlišení při 30 snímcích za sekundu.

Olympus PEN E-PL7 je dobrá alternativa mezi kompakty s výměnnými objektivy od značky Olympus, která je oblíbená hlavně kvůli svému designu a rozměrům. Zaujme větším počtem ovládacích prvků a pěknou ergonomií. I tady ovšem musíte oželet „zrcadlovkový“ čip. Jinak disponuje všemi výhodami, jakými jsou rychlé ostření, podpora RAW, Wi-Fi či plně manuální režim.

zpět na obsah ↑

Závěrečné zhodnocení

8.5 Celkové hodnocení
Skvělý

Nikon 1 J5 je výbornou volbou především z pohledu možnosti měnit objektivy, čím se otevírají velká vrata pro vaši tvořivost, a zároveň velice sympatickými kapesními rozměry. S tímto krasavcem nafotíte krásné fotky a nahrajete poutavá videa. Zvládne toho opravdu hodně, a proto ho lze jen doporučit – nejen pro běžné rekreační hrátky, ale hlavně pro pokročilejší fotografické vyžití.

Design a zpracování
9
Ovládání fotoaparátu
8
Technické parametry a hardware
8
Funkce fotoaparátu
9
Kvalita fotografií
8
Kvalita videa
9
KLADY
 • 3“ dotykový výklopný displej
 • Výměnné objektivy
 • Perfektní ovládací prvky
 • 4K videa
 • Zpomalené a zrychlené záběry
 • Režim časosběru
ZÁPORY
 • Podivná páčka pro zapnutí a vypnutí
 • Absence hledáčku
 • Nutnost nabíjet baterii externě
Uživatelské hodnocení: 5 (3 hlasů)

Nejprodávanější digitální fotoaparáty

Právě zlevněné digitální fotoaparáty

Miluju fotografování a cestování a tak se mnou zrcadlovka zakouší vše od jízdy na kole po létání letadlem. Věřím ve svobodný přístup k pravdivým informacím a zároveň se řídím heslem: „Věci se naučíš tak, že je děláš.“

Podělte se s námi o váš názor:

   Okomentujte