Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Kompakty

Recenze Nikon Coolpix A900

6. 2. 2018 aktualizováno

Coolpix A900 je skvěle vypadající kompakt vhodný na plně automatické fotografování s občasným zabroušením do manuálního nastavování. Je výborně zpracovaný a skvěle se drží.

Pokud máte rádi malé foťáky s dlouhým zoomem a moderními technologiemi v podobě 4K videí nebo přímého spojení se smartphony pomocí funkce Snap Bridge, je A900 velmi zajímavý model. Pořídit si ho můžete za zhruba 9 000 Kč (2/2018).

Obsah balení

Po rozbalení krabice vás bude krom kompaktního Coolpixu čekat samozřejmě potřebná dokumentace, malá poutka přes zápěstí, datový a nabíjecí USB kabel, nabíjecí 230 V adaptér a baterie. Výhodou je možnost nabíjení foťáku i z powerbanky, notebooku – zkrátka přímo z USB portu. Baterie má dle Nikonu vydržet na 270 snímků (za předpokladu omezeného využívání blesku a zoomu).

Nikon Coolpix A900 - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

A900 působí navenek hodně líbivě. Je to opravdu elegantní kompakt, který se vejde do kapsy a v konstrukci má hned několik předností. Jako první určitě zaujme velký objektiv, který v sobě skrývá nejen dlouhý 35× zoom, ale také širokoúhlé 24mm ohnisko. Na opačné straně jasně dominuje velký 3“ displej.

Ten je navíc výklopný – dolů o 90 stupňů a nahoru o 180 stupňů. Nikon A900 se drží výborně i v jedné ruce, a to zásluhou vyvýšeného pogumovaného gripu a protilehlé plošky pro palec. Povrch je opravdu kvalitní, dostatečně velký a neklouže.

Nikon Coolpix A900

Na vršku je šikovně schován blesk s vystřelovacím mechanismem, na boku kombinovaný slot pro USB a HDMI porty, a vespod pak běžný duální slot pro baterii a SD kartu. Tělo fotoaparátu je kombinací kovu a odolného plastu. Rozhodně působí kvalitně na pohled i na omak.

Ovládání fotoaparátu – 8/10

Foťák je to relativně malý a ani grip není nijak vystouplý. Překvapivě se ale drží opravdu výborně. Široká pogumovaná plocha, táhnoucí se přes grip, je skvěle propracovaná a stejně tak protilehlá ploška pro palec je dostatečně velká. Vzhledem k tomu není problém fotit i jednou rukou.

Díky výklopné konstrukci displeje můžete fotografovat z více perspektiv, přičemž rozvržení ovládacích prvků si velmi rychle osvojíte. Dvojice korekčních koleček se při focení na manuál ovládá také skvěle.

Nikon Coolpix A900

Příznivce čistě automatického focení tenhle model zaujme hlavně přehledným hlavním voličem, kde si každý bez pomoci navolí plný automat nebo kreativní a scénické režimy. A900 rozhodně padne perfektně do ruky. Není ani velký, ani titěrný – zkrátka akorát.

Technické parametry a hardware – 7/10

Papírově působí A900 velmi dobře a proto je na místě mít vyšší očekávání. Procesor umožňuje sériové snímání rychlostí 7 sn/s u fotek, 30 sn/s u 4K videa a 60 sn/s u Full HD videa. Rozlišení 20 Mpx a možnost precizních 4K videí proto jasně mluví pro krásné a kvalitní momentky či vzpomínky. Mrzí mě jen jediná vada na kráse, kterou představuje malý čip. Pouze 1/2,3“ čip se k tomuto kompaktu nehodí. Vždyť obdobné nebo mírně lepší modely mívají 1“, a jen o málo robustnější kompakty si už někdy nesou i „zrcadlovkový“ APS-C. Proto body dolů.

Nikon Coolpix A900

Na druhou stranu ale nutno dodat, že kvalitu pro nenáročné rekreační focení za ideálních podmínek to nijak neshodí. Hledáček na foťáku nenajdeme, takže se musíme spoléhat na 3“ displej. Ten má téměř milion bodů, a pokud se vyhneme přímému slunci, náhled je velmi pěkný a věrný.

Nevýhodou je pouze fakt, že tyto velké displeje vysilují baterku. Dokonce si myslím, že je na místě mít baterie dvě, protože během focení a častého zoomování spadla kapacita baterie z plné na polovinu docela rychle.

Funkce fotoaparátu – 8/10

Můžete fotit na plný automat, který navíc sám volí nejlepší fotografickou scénu a automaticky ladí i všechny ostatní hodnoty. Ve volbě scénických režimů si ale také můžete pevně nastavit konkrétní, nejvhodnější pro danou situaci, a zajímavý je i kreativní automat. Ten umožňuje vyfotit snímek, k němuž automaticky uloží čtyři kopie s různobarevnými efekty. Volba, který efekt je pro danou momentku nejvhodnější, se vám tak odkládá až do pohodlí domova u počítače.

U A900 najdete také Wi-Fi a novou funkci Snap Bridge. Ta umožňuje pomocí Bluetooth low energy přímé spojení s vaším smartphonem. Díky tomu můžete fotky z foťáku ihned ukládat do mobilu a záhy je třeba sdílet na sociální sítě. Možný je i živý náhled v mobilu – to, co vidí A900, vidíte i na displeji telefonu.

K dispozici jsou dále manuální režimy P, A, S a M. Proto se Nikon Coolpix A900 odvděčí nejvíce těm, kteří si občas chtějí s nastavováním hodnot a experimentováním s fotkami více pohrát.

Kvalita fotografií – 8/10

U kompaktů s malým čipem se vždycky obávám momentu, kdy si fotky zvětším na displej počítače. U většiny snímků se ale A900 předvedl v nejlepším světle. Obloha byla zatažená, a i tak byly detaily přesné, barevnost výborná a širokoúhlý záběr objektivu byl znát. Trochu horší to bylo přeci jen v noci a také při focení na maximální 35násobný zoom.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

V obou případech je prostě obyčejnější stativ lepší, než sebelepší stabilizace. Například sýkorek se na krmítku vystřídalo asi 6, než se mi povedlo na dlouhém zoomu udržet obraz v klidu (viz galerie). Pohybují se navíc hodně rychle, takže to byla pro A900 těžká zkouška, v níž nakonec obstál uspokojivě. Ostatně posuďte sami.

Kvalita videa – 7/10

Videa na denním světle vyšla i pod zataženou oblohou velmi dobře. A900 rychle ostří a barevnost i hloubka obrazu je slušná. Problém nastane při natáčení na dlouhé ohnisko. Tam je lepší mít stativ, protože udržet až 35násobný zoom jen v ruce je hodně těžké. Noční video bez stativu je ještě větší oříšek. Pro tento druh videa je stativ v podstatě povinná výbava. Je dobré ještě upozornit, že na 4K videa je potřeba mít také co nejrychlejší paměťovou kartu, která ho bude schopna zaznamenat.

Doporučené alternativy

Vhodnou i levnější alternativou značky Sony může být model Sony DSC-HX60. Disponuje o něco slabším rozlišením a kratším zoomem. Pro výslednou kvalitu fotek to ale není nijak zásadní a budou prakticky totožné. Nabízí dokonce spojení se smartphonem. Ovládání je až na pár detailů totožné, ale zcela mu chybí výklopný dotykový displej a oželet budete muset i 4K videa. Na jeho recenzi se můžete podívat tady.

Zajímavou volbou je model Lumix DMC-TZ80 od Panasonicu. Ten se může pochlubit kvalitní optikou Leica a o trochu kratším ohniskem, začínajícím na shodných širokoúhlých 24 mm. Velikost snímače je totožná, jen rozlišení je slabší, ale 18 Mpx zase nejsou špatné. Videa umí také v rozlišení 4K, ale musíte oželet výklopnou konstrukci displeje. Naopak velmi praktickým bonusem je elektronický hledáček, který recenzovanému Nikonu A900 schází.

Kdo dává přednost fotoaparátům s pořádným gripem a nevadí mu větší velikost, určitě by ho mohl zaujmout Canon PowerShot SX60 HS. Snímač je opět stejně velký se slabším rozlišením 16 Mpx. Mluví pro něj ale extra širokoúhlý objektiv začínající už na 21 mm ohniskové vzdálenosti, integrovaný hledáček, a pro příznivce velkého zoomování extra dlouhý 65násobný optický zoom. 4K video budete muset oželet a spokojit se stále slušným Full HD.

  • Více tipů na kvalitní digitální kompakty najdete zde.

Závěrečné hodnocení

7.7

Velmi dobrý

Řekl bych, že Nikon Coolpix A900 se blíží spodní hranici kompaktů, o kterých má ještě smysl přemýšlet. Je to z důvodu stále se zlepšujících foťáků v mobilech. A900 ale stále fotí lépe a co víc, nabídne spoustu kreativních funkcí, scénických režimů, manuální nastavení, působivé 4K video a na své rozměry skutečně dlouhý zoom. Ideální univerzál, který dobře poslouží mírně náročnějším fotografům.

Design a zpracování
8
Ovládání fotoaparátu
8
Technické parametry a hardware
7
Funkce fotoaparátu
8
Kvalita fotografií
8
Kvalita videa
7
Klady
  • Perfektní zpracování a ergonomie
  • Širokoúhlý objektiv
  • Výklopný displej
  • Dlouhý zoom
  • 4K videa
Zápory
  • Chybějící hledáček
  • Malý čip
  • Baterie se rychle vybíjí

Nejprodávanější digitální fotoaparáty

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 3.0 (2 hlasy)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář