Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Kompakty

Recenze Nikon Coolpix B500

11. 6. 2018 aktualizováno

Nikon Coolpix B500 je sympatický kompaktní ultrazoom, který na první pohled zaujme líbivým vzhledem a potěší nízkou hmotností.

Svými vlastnostmi je určen pro automatické focení, přičemž nejednoho nadšence zaujme širokoúhlý objektiv se 40násobným optickým zoomem. Tento přístroj můžete mít doma za přibližně 7 000 Kč.

Náš tip

Už jste četli náš seznam nejlepších digitálních kompaktů v poměru cena/kvalita?

Obsah balení

Balení je skromné. Krom foťáku v něm najdete potřebnou dokumentaci, krytku objektivu, popruh a datový USB kabel. Jedná se o model napájený „tužkovými“ baterkami (4× AA), které si už ale musíte dokoupit zvlášť.

Vzhledem k rozsahu zoomu a jeho náročnosti na energii doporučuji koupit hned 2 sady nejsilnějších dobíjecích „tužkovek“ (klasické se mi vybily během jednoho odpoledne). Za nevýhodu lze považovat atypický tvar microUSB konektoru tvaru „D.“

Nikon Coolpix B500

Design a zpracování – 5/10

I přesto, že Coolpix B500 je vybaven rozměrnou optikou se 40násobným zoomem, je příjemně kompaktní. Nízké hmotnosti napomáhá také tělo z plastu a výsledné gramy ani nijak nápadně nezvýší baterie (celkově přístroj váží lehce přes půl kila včetně baterií i karty).

Je nutno vyzdvihnout ergonomii, které výrazně napomáhá robustní grip. Jelikož jsou v něm uloženy baterie, značná část hmotnosti foťáku je uložena právě v něm, což zlepšuje držení.

Tělo je samo o sobě štíhlé, nejrozložitější je samozřejmě optika. Zadní straně jasně dominuje výklopný displej a klasický křížový ovladač s dalšími standardními tlačítky. Absenci hledáčku pak u ultrazoomu hodnotím jako hrubý nedostatek. Na horní straně je nejnápadnější integrovaný blesk, hlavní otočný volič a spoušť s ovládáním zoomu (objektiv je opatřen také ovladačem zoomu).

Nikon Coolpix B500
Nikon Coolpix B500 jsem dostal k testování v lesklé červené barvě, což ještě víc umocnilo můj dojem toho, že mám v ruce stroj, u něhož hraje hlavní roli spíš to, jak vypadá, než jak je využitelný pro fotografa. I přes pár výše zmíněných plusů se celkově jedná o levnější plastové zpracování. Nepůsobí nijak bytelně, naopak velmi křehce.

Ovládání fotoaparátu – 8/10

Coolpix B500 se ovládá velmi snadno. Je to přeci jen stroj určený k automatickému focení, a tak je vše zjednodušeno na nejvyšší míru. Díky dobré ergonomii se drží spolehlivě i v jedné ruce a nízká hmotnost zamezí bolení rukou při delším používání. Výklopný displej s živým náhledem umožní pohodlné snímání nad hlavou i od pasu.

Jen za slunečného dne nastane s náhledem problém, neboť se po hledáčku u B500 slehla zem. Hlavní otočný volič režimů má přednastaven plný automat, kreativní režim a několik nejpoužívanějších scénických režimů je na něm také, takže je nemusíte lovit pod zkratkou „SCN.“ Toto zjednodušení i nepřítomnost polomanuálních programů opět napovídá určení Coolpixe B500 – čistě automatické bezstarostné dovolenkové focení.

Technické parametry a hardware – 7/10

Malý 1/2,3“ CMOS obrazový snímač má nepřehnané optimální rozlišení 16 Mpx. Celkově nikterak velká sláva, od které prostě nemůžete očekávat kvalitní velkoformátové fotky, ale opět na běžné dovolenkové rodinné focení postačí velice dobře.

Hlavní pozornost si zaslouží objektiv Nikkor. Zpracován je velmi dobře a vedle celkového 40násobného optického zoomu je zajímavý především rozsah ohniska, které začíná už na krásných širokoúhlých 22,5 mm a končí až na hodnotě teleobjektivu 900 mm.

Rozsah je tedy enormní a jeho parametry využijete takřka u všech fotografických scén. Ani světelnost není s ohledem na velikost nijak špatná. Začíná na hodnotě f/3 a končí na f/6,5.

Nikon Coolpix B500 je vybaven optickou stabilizací pro statické snímky a pro natáčení videa ji kombinuje ještě s elektronickou. V běžném režimu dokáže zaostřit od cca 30 cm, u makra oficiálně už od 1 cm, ale reálně bych počítal spíš alespoň se 3 cm.

Nikon Coolpix B500

Displej má pěknou 3“ úhlopříčku s rozlišením téměř milionu obrazových bodů. Na slunci alespoň trochu napomůže antireflexní vrstva a 5stupňová regulace jasu. Hodnot ISO se pohybuje v rozmezí 125–6400, které si foťák v automatických režimech nastavuje sám.

Nejrychlejšího času uzávěrky dosáhne během sériového snímání: 1/4000 s. Nejdelšího potom v programu vícenásobné expozice zjasnění: 25 s. Funkčnost blesku je přibližně do vzdálenosti 4 metrů slušná, ale opět zde platí – dvě sady silných „tužkových“ baterií jsou kvůli jeho spotřebě energie určitě na místě.

Funkce fotoaparátu – 6/10

Nikon Coolpix B500 je vybaven chytrým automatem, který si vybírá nejvyužitelnější režim sám. Díky tomu nemusíte mít žádnou starost s výběrem. Pouze u zšeřelých a nočních scén je potřeba použít stativ, protože foťák zcela správně nastaví dlouhý čas uzávěrky, který je z ruky neudržitelný.

Připraveny jsou k přímému nastavení i nejpoužívanější režimy, jako portrét, makro, krajina, pohyb a další. Kreativní režim pak dovoluje další efektní úpravy, například v podobě filtrů. Coolpix B500 dokáže nahrávat videa v rozlišení Full HD, a to s velmi slušnou plynulou frekvencí 60 FPS. Navíc můžete souběžně s nahráváním pořizovat statické snímky.

Technologie Wi-Fi a Bluetooth jsou přidanými bonusy tohoto kompaktního ultrazoomu, s jejichž pomocí můžete daleko rychleji přenést fotky do počítače nebo jej propojit s vaším smartphonem. Podporuje technologii SnapBridge, jež dovoluje hlavní funkce foťáku ovládat přímo telefonem nebo do něj automaticky ukládat nafocené snímky. Vzhledem k určení foťáku pro čistě automatické focení nepřekvapí nepřítomnost režimů P, A, S a M.

Kvalita fotografií – 7/10

Na přímém slunci fotí Coolpix B500 výborně, to není nic nepředvídatelného. Vyzdvihl bych režim makro, který můžete vidět na snímcích květů. Také stabilizace zafungovala na nejdelším ohnisku překvapivě dobře, aniž by byl potřeba stativ (jen zapření se loktem o zeď), což můžete vidět na fotkách zámku s přiblížením na hodiny.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

V plném stínu si foťák scénu dokáže automaticky zesvětlit, a pokud to nepřežene s hodnotou ISO, výsledek je pěkný. Problém nastává až v místech s ostrým přechodem ze slunce do stínu, kde vznikají buď „přepaly“ nebo až moc tmavá místa. Blesk funguje do cca 4 metrů obstojně, avšak na noční snímky s delší uzávěrkou se už bez stativu neobejdete – stabilizace je na ně samozřejmě krátká.

Kvalita videa – 6/10

Díky širokoúhlému objektivu nabývají videa krásných dynamických rozměrů. Full HD při FPS jsou hodnoty, které uspokojí každého běžného uživatele. B500 zvládne i obstojně přeostřovat.

A dokonce i při zoomování je ostření optimální, jen se musí ohlídat, abyste nepřesáhli do digitálního zoomu. Tam už přeostřování nefunguje, což můžete vidět na přiblížení zámecké věže. Do natáčení špatně osvětlených nebo nočních scén bych se příliš nepouštěl, protože je jejich kvalita nízká.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece se objevilo celkem 31 recenzí, které se shodly na parádním 90% hodnocení. Mezi nejfrekventovanějšími klady patří vynikající zoom, jednoduché ovládání a vyklápěcí displej.

Mezi negativními mínusky se objevila absence hledáčku, o níž píšeme i v recenzi. Přístroj každopádně patří mezi oblíbené produkty zákazníků, o čemž svědčí jeho umístění na 12. pozici.

Alternativy k Nikon Coolpix B500

Podobný ultrazoom nabízí i Sony DSC-HX350, jehož recenzi si u nás také můžete prohlédnout. Nabízí 50× zoom, rychlý procesor, výkonnou stabilizaci i videa ve Full HD.

Alternativou od Panasonicu může být model Panasonic Lumix DMC-FZ8 s 60× zoomem, rozlišením 18 Mpx, pokročilou optickou stabilizací a širokoúhlým objektivem začínajícím dokonce už na 20mm ohnisku.

Doporučit můžeme mladšího bratříčka Nikon Coolpix B700, který nabízí hned 60× zoom, rozlišení 20 Mpx, je vybaven el. hledáčkem a napájí ho akumulátor. Ovšem počítat musíte i s takřka dvojnásobnou cenou. Jeho recenzi můžete vidět tady.

Náš tip

Další tipy najdete v našem aktualizovaném přehledu nejlepších digitálních kompaktů.

Závěrečné hodnocení

6.5

Dobrý

Nikon Coolpix B500 je přístroj, od kterého sice nečekejte zázraky, ale svému účelu – maximálně jednoduchému automatickému focení – odpovídá dokonale. Své příznivce si tak jistě najde.

Design a zpracování
5
Ovládání fotoaparátu
8
Technické parametry a hardware
7
Funkce fotoaparátu
6
Kvalita fotografií
7
Kvalita videa
6
Klady
  • Nízká hmotnost
  • Výborná ergonomie
  • Širokoúhlý objektiv
Zápory
  • Absence hledáčku
  • Plastové tělo
  • Na „tužkové“ baterie

Nejprodávanější digitální kompakty dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář