Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Nikon Coolpix P900

4. 7. 2018 aktualizováno

Nikon Coolpix P900 je mírně zavalitý, ale v rukou překvapivě příjemný a kvalitně zpracovaný fotoaparát. Pyšní se 83× zoomem, slušně pracující stabilizací, funkcemi jako je Wi-Fi, GPS nebo časosběr a objektivem se skvělou světelností.

Krásu tohoto kompaktního fotoaparátu, který můžete mít doma za 15 000 Kč, kazí pouze nepodařený hledáček. Více prozradí následující recenzní řádky.

Obsah balení

V balení najdete ke Coolpixu P900 příslušenství v podobě krytky objektivu, ramenního popruhu, akumulátoru, USB kabelu, síťové nabíječky a samozřejmě potřebnou českou dokumentaci.

Výhodou je možnost nabíjet foťák přímo přes USB kabel bez nutnosti baterii vyjmout.

Nikon Coolpix P900 - obsah balení

Design a zpracování – 7/10

První, co jsem si po vybalení Coolpixe P900 pomyslel, bylo, že už ho Nikon snad mohl vyrobit rovnou v podobě monokulárního dalekohledu. Objektiv s 83násobným zoomem je totiž enormně velký…

Grip je sice dostatečně vystouplý, ale tak trochu se vedle optiky ztrácí. Stejně tak i tělo. Je sice příjemně štíhlé, ale někomu tento velikostní nepoměr může vadit.

I přesto hodnotím zpracování P900 jako velice dobré. Úchopové části foťáku mají široké pogumované plochy, což je paráda. V případě potřeby lze na chvíli celkem snadno udržet foťák i jednou rukou. Je relativně lehký, protože bych mu hmotnost 899 gramů určitě nehádal. Materiál je sice plastový, ale na vyšší úrovni.

Nejtěžší je samozřejmě objektiv a s tím se pojí riziko výrazně se měnícího těžiště při zoomování. Jeho přesun dopředu ucítíte ihned, jakmile pohnete s ovladačem zoomu. V rukou to až takový problém není. Byl bych ale opatrný při zoomování na stativu. Na nezatíženém stativu by se fotoaparát už v lehkém vánku mohl velmi snadno poroučet k zemi.

Vršku P900 jasně dominuje integrovaný blesk. Zadní části potom výklopný displej a elektronický hledáček. V oblasti gripu najdeme USB a HDMI konektory. Vespod nechybí kombinovaný slot pro baterii a paměťovou kartu podporující typy SD, SDHC a SDXC.

Troufnu si tvrdit, že baterie je zbytečně malá. K takovémuto přístroji by se opravdu hodila silnější. Její deklarovaná výdrž představuje pouze cca 360 snímků. Mimo větší výdrže by svojí vyšší hmotností také jistě pomohla ustálit rozházené těžiště.

Ovládání fotoaparátu – 8/10

I přes neustálé převažování dopředu se Nikon Coolpix P900 ovládá výborně. Neměl jsem z něj pocit, že by se v rukou pronesl a ovládací prvky jsou ideální velikosti a dobře rozmístěné. Výhodou je, že jich není příliš a na těle foťáku je pro ně místa přeci jen dost. Toť výhoda pro velké ruce.

Perfektní je přítomnost rolleru kolem křížového ovládání a přidané horní korekční kolečko. S jejich pomocí můžete rychle změnit hodnoty clony nebo uzávěrky. Další bonus je Fn tlačítko pro zrychlený vstup do dalších funkcí fotoaparátu (lze ho i uživatelsky naprogramovat).

Pokud rádi fotíte přes displej, pak vám bude vyhovovat výklopná konstrukce. Obrazovku můžete překlopit do pozice pro autoportréty nebo s ní lehce fotit od země či nad hlavou. I náhled je velmi podařený.

Nikon Coolpix P900

To samé bohužel nejde říct o hledáčku. Má příliš mělkou očnici, kvůli čemuž na něj stále dopadá až moc světla a náhled za moc nestojí.

Jako další mínus bych viděl, že jak displej, tak elektronický hledáček neumí v náhledu zobrazovat změny hodnot clony a uzávěrky v manuálním režimu. Scény je tak potřeba mít už „trochu v oku“ a rozumět nastavení.

Technické parametry a hardware – 8/10

Nikon Coolpix P900 má rozlišení příjemných 16 Mpx (maximální rozlišení fotografií je 4 608 × 3 456 pixelů). Není to mnoho, ale je dobře, že nepropadl závodům ve zbrojení o co nejvyšší nálož megapixelů.

Fotky umí pořídit krásné i tak. Srdcem přístroje je 1/2,3“ snímač CMOS a jeho mozkem potom procesor EXPEED C2. Díky němu můžete v plném rozlišení pořídit až 7 snímků za sekundu.

Parametry ISO (100–6 400) a závěrky (1/4 000–15 s) nejsou nijak jedinečné a bohužel chybí i BULB, což je velká škoda. Clona je šestilamelová irisová, řízená elektronicky v 10 krocích po 1/3 EV.

Největší pochvala a pozornost patří samo sebou perfektnímu objektivu Nikkor. Jeho širokoúhlý pohled na svět začíná na 24mm ohnisku a končí až na těžko představitelném teleobjektivu 2 000 mm. Celkem tedy 83násobný optický zoom. Další rozšíření připadá v úvahu skrze režim inteligentního zoomu až na 166násobný, k čemuž ale potřebujete aplikaci a propojení se smartphonem. Opravdu pěkný marketing, ale využije to reálně vůbec někdo?.

Optická konstrukce objektivu sestává z 16 čoček ve 12 členech. Z toho je 5 členů z ED skla a jediný ze Super ED skla. Díky nim podává objektiv vynikající barvy a mnohem lépe kompenzuje nedostatky obrazu.

Zaostříte s ním od 50 cm do nekonečna, přičemž režim macro slibuje zaostření už od 1 cm (reálně spíše 3 cm). Za zmínku stojí určitě i jeho světelnost, která začíná již na hodnotě f/2,8, takže si lépe poradí se snímky ve špatném osvětlení. Světelnost při nejdelším ohnisku je potom f/6,5.

Displej se chlubí již zmiňovanou výklopnou konstrukcí. Vedle toho dosahuje rozlišení 921 tisíc obrazových bodů, a pokud ho nevystavíte přímému slunci, je náhled velmi pěkný (pomůže i 6 stupňová regulace jasu). Bohužel chybí dotyková technologie. Pokud jde o elektronický hledáček, ten má shodné rozlišení.

Coolpix P900 vyniká i velkým integrovaným bleskem, který dobře pracuje až do cca 5–7 metrů. Výborně funguje také optická stabilizace obrazu pro statické snímky a kombinovaná s elektronickou pro natáčení videa. Tento stabilizační systém sleduje pohyby pomocí objektivu i pohyby obrazového snímače – a v praxi opravdu hodně pomáhá.

Funkce fotoaparátu – 8,5/10

Ve výčtu funkcí si Nikon Coolpix P900 vede výborně. Začněme hned tou, kterou mnoho strojů nemá, tedy integrovaným GPS. Tudíž žádné využívání modulu v propojeném smartphonu.

Nicméně s chytrým telefonem nebo notebookem se propojit můžete i tak díky Wi-Fi či podpoře NFC, čímž docílíte rychlejšího přenosu pořízených fotografií. Jako majitelé fotoaparátu Nikon máte také možnost využít zdarma 20 GB prostoru v cloudové službě Nikon Image Space.

Další prémiovou funkcí je časosběr, který má rovnou několik přednastavených režimů (např. západ slunce, město nebo noční obloha). Dále jsou tu k výběru specializované režimy, jež využijete s enormním zoomem P900, a to je „Sledování ptáků“ nebo „Měsíc.“ Zvládne i jednoduché automatické panorama a nechybí ani řada další nejběžnějších režimů (vše pod volbou „SCENE“ na hlavním voliči).

Pod volbou „EFFECTS“ se potom skrývají další speciální efekty či fotografické filtry. Za zmínku stojí také režim „U“ pro přednastavení a uložení vašich nejčastěji využívaných parametrů. Video zvládne Nikon Coolpix P900 nahrát v rozlišení Full HD při frekvenci 60 FPS a začít nahrávat můžete ihned pomocí červeného tlačítka z jakéhokoliv režimu.

Nikon Coolpix P900

Vhodné je také integrování funkcí zoomu pro mikrofon a redukce větru. Díky nim se mikrofon zaměřuje na nahrávání zvuku z místa záběru a zoomu, a také snižuje hladinu rušivého šumu za větrného počasí. Samozřejmostí je plně automatický režim snímání a také manuálně nastavitelné programy P, A, S a M. Přímo na objektivu, vedle „kolébky“ zoomu, najdete chytré tlačítko se skokovým vrácením.

Pokud zazoomujete na vzdálený objekt a ten se pohne nebo vám jakkoliv jinak zmizí ze záběru, nemusíte manuálně odzoomovat zpět, ale stačí stisknout právě tento knoflík. Obraz se sám oddálí, vy znovu zaměříte, pustíte a P900 už znovu sám přizoomuje na původní dlouhé ohnisko.

Na závěr této kategorie ještě dodejme, že z chybějících funkcí někoho možná zamrzí absence HDR, BULB nebo podpory RAW.

Kvalita fotografií – 9/10

Nikon Coolpix P900 fotí velice pěkně. Obrázky mají krásné barvy a dynamika kontrastu je výborná. Skvěle funguje i stabilizační systém, který dokáže předejít nejhoršímu rozmazání i na nejdelší ohnisko držené z ruky (stativ je ale samozřejmě lepší).

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Navzdory nižšímu rozlišení bych se nebál ani tisku ve větším formátu (třeba do A4). Objektiv má velmi dobrou světelnost a zachycuje krásné detaily. Nejvíce mě o svých kvalitách přesvědčil u makro snímků nebo při focení na manuál v zastíněném prostředí, ale i speciální režim „Měsíc.“

Velmi dobře dopadly i fotky ptáků na přímo určený speciální režim s využitím stativu. Na snímcích přizoomovaných hodin kostela zase můžete vidět, že i stabilizace funguje na nejdelší ohnisko velmi dobře (foceno z ruky). Noční fotky výborně doplňuje poslední jmenovaný režim.

Hlavní je ale kvalitní světelnost objektivu, která si lépe poradí v šeru, a dynamický kontrast fotek i podání barev je tak lepší. Snímky s bleskem také obstály na jedničku.

Kvalita videa – 8/10

Video ve Full HD dokáže Coolpix P900 nahrát bez problémů a výrobce chválím za vyšší  frekvenci 60 FPS. Širokoúhlý objektiv jim dodá lepší dynamiku a dobrá světelnost si poradí i se slabším osvětlením. Velmi pěkný je i celkový kontrast, ostrost detailů a věrnost barev. Svou práci dobře odvede i redukce okolního větru a mikrofon s nahráváním podle zoomu.

Jen si nezapomeňte přepnout na kontinuální ostření, abyste zbytečně nepřišli o pěkné záběry během zoomování u natáčení. Natočené zoomovací video jsem pořídil ze stativu. Aby video za něco stálo, z ruky se do takového přiblížení nemá smysl pouštět.

Otestoval jsem režim nočního časosběru a výsledek je vcelku pěkný. Je to samozřejmě speciální vychytávka pro fajnšmekry, nicméně i tak dosti efektní. U nočního videa se určitě vyplatí umístit P900 na stativ a příliš nepoužívat zoom.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece se seběhla padesátka uživatelských recenzí, které se společně shodly na pěkném 87 % hodnocení. Spokojení zákazníci si především chválí dalekosáhlý zoom, výklopný displej, dobrou světelnost a manuální režim.

Některým se zase nelíbí slabší výdrž baterie, což naše recenze jenom potvrzuje, a vyšší hmotnost, kterou musí každý fotografující majitel posoudit sám.

Zabrouzdali jsme i na zahraniční recenze, kde u modelu Nikon Coolpix P900 server Techradar.com chválí vynikající zoomování, kloubovou obrazovku a přítomnost Wi-Fi a NFC.

Stránka Tom’s Guide přístroj ohodnotila 8 body z 10, kde tamní recenzent kladně hovoří o zoomování, vynikající stabilizaci, pěkných fotografiích a jasném elektronickém hledáčku.

Alternativy k Nikonu Coolpix P900

Alternativní model Panasonic Lumix DMC-FZ82 se může pochlubit 60násobným optickým zoomem. Disponuje rozlišením 18 Mpx a výhodou může pro někoho být podpora formátu RAW. Naopak mu chybí výklopný displej nebo technologie GPS.

Sony Cyber-shot DSC-HX350 je ultrazoom s 50násobným zoomem, který jsme již recenzovali a výsledek si můžete přečíst tady. Disponuje rozlišením 21 Mpx, velkým gripem a objektivem zvučné značky Carl Zeiss. Má ale výrazněji ořezané funkce.

O něco levnější variantou je pak bratříček Nikon Coolpix B700. Během recenzování jsme si oblíbili slušnou nabídku funkcí a 4K video, byť mírně pomalejší (5 sn/s.).

Náš tip

Pro další alternativy navštivte článek o nejlepších kompaktech tohoto roku.

Kde koupit Nikon Coolpix P900 a jeho cena

Cena Nikon Coolpix P900 se v současnosti (4. 7. 2018) pohybuje ve většině obchodů kolem 14 990 Kč. Pro aktuální cenu v jednotlivých obchodech klikněte na tlačítka níže:

Závěrečné hodnocení

8.1

Skvělý

Nikon Coolpix P900 je nebývale výkonný ultrazoom s velice dobrou obrazovou kvalitou. Na své si rozhodně přijdou fotografové zvířat nebo sportu. S prémiovými funkcemi GPS nebo časosběru a řady dalších se jedná o hodně povedený fotoaparát.

Design a zpracování
7
Ovládání fotoaparátu
8
Technické parametry a hardware
8
Funkce fotoaparátu
8.5
Kvalita fotografií
9
Kvalita videa
8
Klady
  • Výborný objektiv s 83× zoomem
  • Výklopný displej
  • Výborná obrazová kvalita
  • Zadní roller a Fn tlačítko
  • Wi-Fi, GPS a časosběr
Zápory
  • Nevyváženost konstrukce
  • Hodně nepovedený hledáček
  • Slabší výdrž baterie

Nejprodávanější digitální kompakty dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář