Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Robotické sekačky

Recenze robotické sekačky Robomow RS 615u

6. 8. 2018 aktualizováno

Během červencových parných dní náš redakční trávník poslušně zušlechťovala robotická sekačka Robomow RS 615u, která se svojí cenou 52 000 Kč řadí mezi skutečně dražší zahradní vercajk.

Brzy jsme však okusili výsady této robotické automatiky a musíme s recenzentským uznáním smeknout a uznat, že se investovaná částka lenošivým zahrádkářům skutečně vyplatí. Až na pár drobností totiž není co vytýkat a kde hubovat…

Obsah balení

Uvnitř obří krabice najdete robotickou sekačku Robomow RS 615u, základní stanici, napájecí zdroj, několik metrů nízkonapěťového kabelu pro připojení sekačky k napájecímu zdroji, náhradní konektory a spojky, 200 metrů obvodového drátu pro vyznačení pracovní oblasti, kolíky pro upevnění drátu k zemi, pravítko k měření ideální vzdálenosti obvodu od okraje trávníku, nástroj pro ruční odstranění nožů a pojistku, bez níž se sekačka nerozjede.

Součástí balení je také návod v českém jazyce, který všem doporučujeme pročíst. Dozvíte se veškeré nezbytnosti o instalaci, robotické sekačce, jednotlivých funkcích a případných technických problémech.

Příručka je velice hezky a srozumitelně sepsaná tak, aby jejím řádkům a obrázkům porozuměl úplný začátečník. Takže jestliže jste nikdy takovou sekačku na své zahradě neměli, ruka odborníka není nutná, neboť si poradíte se vším vlastními silami.

Plánování a instalace

Po vybalení se nejprve soustřeďte na vytýčení trasy obvodového drátu. Ačkoliv se jedná o jeden z prvních kroků, bezesporu patří mezi ty nejdůležitější. Pozici drátu lze sice později měnit, ovšem předělávka již nebude tak komfortní jako na začátku (nemusí vám vyjít drát apod.).

Recenzovanou sekačku jsme zkoušeli na celistvém trávníku, jehož plocha sice zahrnuje vzrostlé keře a mohutné stromy, ovšem sekání oddělených zón jsme neměli možnost vyzkoušet. I tato možnost se ovšem v případě modelu Robomow RS 615u nabízí, tudíž není vyloučeno sekat několik oddělených ploch zvlášť.

Pakliže vlastníte skutečně velkou zahradu, je dost možné, že vám obvodový drát v balení nevystačí. V takovém případě si můžete další klubko pohodlně dokoupit. Není to sice levná záležitost, ovšem drát potažený umělou hmotou vám nepochybně vydrží mnoho dalších let. A pokud si snad na jeho instalaci netroufnete, některé firmy za vás vše natáhnou a seřídí.

My jsme se ale do práce pustili a nutno říci, že nejde o nic těžkého. Před samotnou pokládkou drátu si nejprve určete místo, kam umístíte základu. Na takové místo se bude robotická sekačka vracet dobíjet a schovávat třeba před deštěm, tudíž vyberte pozici ideálně někde pod střechou a v suchu.

Není ani problém si přikoupit domeček, který robota dobře uschová. Jeho cena je nicméně skutečně přemrštěná. Nikdo vám na druhou stranu nebrání ve vlastní výrobě něčeho obdobného.

Po určení místa pro základnu nezbývá než natáhnout obvodový drát, kterým vytyčíte pracovní plochu sekačky. Během instalace používejte pravítko pro měření vzdálenosti obvodu okraje trávníku, protože jedině tak docílíte prvotřídního posečení na všech místech. V opačném případě hrozí, že robot některá místa neposeká nebo se bude zbytečně zasekávat o stěny, stromy a jiné pevné překážky.

Instalace drátu je nesmírně jednoduchá. Tenkou linku k zemi připevníte pomocí plastového kolíčku. Ten je nutné za použití kladívka k zemi řádně připevnit tak, aby drát nevyčuhoval a nikde se nekroutil. Jestliže instalaci uspěcháte, hrozí, že sekačka drát poškodí nebo dokonce přetrhne.

Robomow RS 615 U

Pokud máte na zahradě vysázené drobné rostlinky nebo keře, jednoduše kolem nich obvodový drát natáhněte a sekačka vaši živoucí nádheru nezničí. Za nainstalovaný drát se robot prostě nedostane, a i když dojde k jeho přerušení, sekačka se vypne. Nikdy se tedy nemůže stát, že vám robot odjede mimo vytyčenou pracovní plochu.

Maximální plocha trávníku, kterou testovaná sekačka zušlechtí, činí 1 600 m2. Robot však dokáže posekat plochu velikou až 3 000 m2, nicméně v takovém případě musí být trávník ideálně rovný a bez překážek. Před koupí si tedy dobře rozmyslete, jak velkou zahradu vlastně máte.

Nastavení sekačky

Napájecí stanici máme usazenou, obvodový drát natažený a nyní nezbývá než nastavit robotickou sekačku. V prvé řadě je vhodné patřičné seznámení. Na zadní straně představuje klíčový prvek pojistka, kterou je nutné do stroje našroubovat – bez ní se nikdy nerozjede. Následně přichází na řadu ovládací panel.

Tahle sekačka vlastní celkem dva: menší s displejem a větší, který je zajištěn výklopnými dvířky. Po jejich otevření spatříte zapínací páčku a nastavení výšky sečení pomocí otočného voliče.

Výška sečení se pohybuje v rozmezí 20-80 milimetrů, což představuje hodnoty, které pro většinu trávníků bohatě vystačí. Kousek níž je pak usazeno mechanické tlačítko STOP. Díky červené barvě a velkým rozměrům se skvěle používá a v případě potřeby sekačku jedním stisknutím okamžitě zastavíte. To svědčí o vysoké míře bezpečnosti, byť se sekací proces po zvednutí automaticky vypne (nehrozí úraz).

Druhý panel je sice znatelně menší, ovšem umí toho mnohem více. Kromě několika tlačítek je nejdůležitější LCD displej, na kterém se zobrazuje aktuální nabídka programů a funkcí.

Během okamžiku si pohodlně nastavíte třeba frekvenci sečení (nízká, střední, vysoká), přičemž neméně důležitý je i čas a aktuální datum. Po navolení velikosti pracovní plochy (rozměr vašeho trávníku) je ideální nejprve zapnout sekání podél obvodového drátu.

Jak probíhá první kontrola obvodového drátu se podívejte níže:

Sekačka projede celý drát, čímž jednoduše zjistíte, zdali máte drát dobře napnutý a usazený (viz. naše ukázkové video výše). Poté nezbývá než přejít na sečení trávy. Robotická sekačka si pak veškerý servis zařídí sama a bez vaší pomoci.

Jednoduše váš trávník automaticky seká a jakmile se blíží vybití baterie, sama si zajede do napájecí stanice. Po nabití zase vyjede a pokračuje v práci. Veškerý chod ale záleží skutečně na tom, jak si sekací procesí nastavíte.

Kvalita sečení a zkušenosti

Vůči pracovním výsledkům testované robotické sekačky Robomow RS 615u nemůžeme mít žádných výtek. Trávník byl za každých okolností posekán na všech místech a sekací výsledky byly vždy perfektní.

Ostatně šířka sečení představuje 56 centimetrů, což je skutečně velká plocha. Na jedno projetí si tak robot efektivně poradí s velkou plochou. Sekání menšího trávníku je tedy otázkou chvíle.

Robomow RS 615 U

Ve spodní části stroje jsou umístěny dva nože, jejichž výkon se zjevně zapíná dle aktuální potřeby. To je hodně užitečná vlastnost, zejména s ohledem na využití baterie. Kooperace nožů a stroje funguje očividně dobře, protože za sekačkou nikdy nezůstávaly neposečené ostrůvky. Ostré nože si dokonce poradily i s nahodile spadenými jablky.

To je velká výhoda, kterou se menší sekačky pochlubit prostě nemohou. Kromě sečících výsledků se nám líbí také „inteligence“ stroje. Během sekání na volné ploše jsou nože zapnuté, ovšem v případě, kdy narazí do pevné překážky (strom, keř, osoba), se sekání zastaví, sekačka couvne, poté sečení znovu zapne a automaticky pokračuje jiným směrem dál.

Také na natažený obvodový drát reagoval stroj vždy pohotově. Jakmile na drát najel, okamžitě se otočil a pokračoval jinam. Naši zahradu jsme měli docela spletitou, ovšem ani tam se sekačka nikdy krkolomně nemotala a moc dobře „věděla“, co vlastně dělat a co se od ní vyžaduje. Touto poznámkou bychom rádi sdělili, že tahle mašina obstála také na běžné zahradě kolem rodinného domu.

Robomow RS 615 U

Před pořízením bude mnohé z vás jistě zajímat doba sečení. Výrobce uvádí sekání při plném nabití mezi 55-70 minutami, s čímž souhlasíme. Je nicméně důležité, na jakém trávníku se sekačka pohybuje, s kolika překážkami se musí vypořádat, jak je tráva hustá a tak dále.

Tuto dobu tedy berte jako orientační: může být vyšší, ale i nižší. Doba nabití se vždy pohybovala kolem 2 hodin, což je výsledek hodně dobrý a zahrádkáře svým trváním nijak nelimituje.

Pochválit musíme také hlučnost přístroje. I když budete sedět jenom kousek od pracující sekačky, jejím výkonem nebudete nijak rušeni. To je obrovská výhoda, kterou ocení úplně všichni. Není tak problém na zahradě pracovat, hrát si s rodinou nebo si poklidně číst napínavou knihu. Hlučnost sekačky se pohybuje kolem 74 dB.

Robotická sekačka Robomow RS 615u se vám na zahradě určitě neztratí. Rozměrově se vtěsnala do 73,5 × 66 × 31 centimetrů, což je už hezký kus prostoru. Její výška ale zůstala stále na slušné úrovni, tudíž se sekačka vždy protáhla pod menšími i většími keříky. Zevní povrch je naštěstí hladký, takže ani nehrozí nějaké zaseknutí nebo poškození rostlé zahradní chlouby.

Hmotnost 20 kilogramů se ovšem na přenášení dosti výrazně podepsala. Přední část sekačky sice nabízí úchyt, ovšem ani tak není manipulace vůbec snadná. Tohle je ale daň za dvojici nožů, velkou baterii a celkovou bytelnost. Jak ale sami uvidíte, v případě potřeby není důvod sekačku ručně přenášet. Na všechno máme technologie, se kterými si tahle mašina dobře rozumí.

Užitečné funkce navíc

Testovaná sekačka toho umí opravdu hodně. Kromě manuálního sečení máte k dispozici nastavení dětského zámku, zabezpečení proti krádeži, dešťového snímače (citlivost) či zapnutí ozvučení. Sekačce můžete také přikázat, jak často má sekat: dokáže pracovat v určitých cyklech nebo třeba i každý den.

Manuálního ladění se nemusíte vůbec obávat, protože je menu v češtině a navíc jsou veškeré postupy psanou i obrázkovou formou vysvětleny v papírovém návodu. Na první pohled se to může zdát jako samozřejmá informace, ovšem vězte, že podobně příznivý přístup obvyklý (bohužel) stále u většiny výrobců není.

Ovládání robotické sekačky je možné formou ovládacích panelů nebo také skrze chytrý telefon. Na Google Play si jednoduše stáhnete zdarma aplikaci Robomow App, v jejímž prostředí si po navolení naší mateřštiny bleskově zřídíte účet a můžete sekačku popohánět prostřednictvím displeje svého telefonu.

Robomow RS 615 U - aplikace

Sekačku tedy lze ovládat manuálně (jako autíčko na dálkové ovládání), což se hodí zejména v případě, kdy objevíte neposečené místo (těžko) nebo pro pohodlný přesun sekačky za hranice obvodového drátu. Robota tak nemusíte téměř nikdy vzít do rukou. I tady ovšem existují určité limity, které se odvíjí od použité technologie Bluetooth.

Základní informace  
Doporučená plocha trávníku 1 600 m2 (max. 3 000 m2)
Šířka sečení 56 cm
Výška sečení 20-80 cm
Motor 2× 200 W
Svahová dostupnost 36 % (20 stupňů)
Typ trávy pro všechny druhy
Hmotnost 20 kg
Kapacita baterie 4,5 Ah
Průměrná pracovní doba 55-70 min.
Doba nabíjení 90-110 min.
Spotřeba energie 22 kWh/měsíc
Dálkové ovládání v aplikaci ano

Recenze a zkušenosti zákazníků

Jelikož patří naše recenze robotické sekačky Robomow RS 615u mezi první v České republice, začetli jsme se do zahraničních postřehů. Například nás zaujala recenze na serveru EasyLawnRowing.co.uk, kde tamní recenzent hovoří o této sekačce jako o nejvšestrannějším stroji svého druhu. Na stránce RobotstofzuigerExperts.nl jsme zase vyčetli chválu na kvalitu sečení, jednoduché nastavení výšky a pomocnou aplikaci.

Alternativy k Robomow RS 615u

Značka Robomow patří mezi ty nejlepší, a tak není potřeba od kvality odcházet. Jako levnější variantu vám doporučíme robotickou sekačku Robomow RC 308u (čtěte recenzi), kterou jsme dokonce sami testovali. Tenhle zahradní pracant stojí o dost méně, ovšem svoji práci odvádí i tak výborně. Rozumí si s chytrým telefonem a nabízí mnoho užitečných funkcí.

Hledáte-li dražší variantu na vysoké úrovni, vaše nadstandardní přání dobře splní model Husqvarna Automower 420. Tahle sekačka zvládne efektivně posekat až 2 200 m2 zatravněné plochy, přičemž díky nízké hmotnosti 11,5 kilogramů se jedná o rychlého pracanta. Obvyklá hlučnost 58 dB patří mezi ty nejtišší vůbec.

Jako vynikající rádce pak dobře poslouží náš článek o nejlepších robotických sekačkách, ve kterém dohledáte kvalitní kusy včetně tipů a rad, jak si robotickou sekačku správně vybrat.

Závěrečné hodnocení

Perfektní

Robotických služeb sekačky Robomow RS 615u jsme si po měsíčním testování nemohli vynachválit. Perfektně a tiše zušlechťuje trávu, je spolehlivá, výkonná a naprosto bezobslužná. Tohle je skutečný velikán a mistr svého oboru, kterému je těžké něco vytýkat.

Klady
  • Snadná instalace
  • Precizní návod v českém jazyce
  • Efektivní sečení a mulčování
  • Optimální výdrž
  • Téměř nehlučné sečení
  • Užitečné a srozumitelné funkce
  • Možnost ovládat smartphonem
  • Ideální nástroj pro náročné

Zápory
  • Rozměrnější a těžší sekačka
  • Drahý domeček pro základnu

Nejprodávanější sekačky na Heurece

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.3 (3 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář