Všehoschopný kompaktní rychlík s možností výměny objektivů, který si bez okolků troufá došlápnout i na začátečnické zrcadlovky. Tak by v pár heslech mohl znít úvod k povedenému fotoaparátu Alpha A6000 od Sony. Velikostně jde o rozumný kompromis mezi skladností a kvalitním hardwarem.
V jeho těle se ukrývá „zrcadlovkový“ čip, přičemž nekompromisní rychlost snímkování dokáže zmrazit každý pohyb. Jedná se o pokročilý kompakt, čemuž odpovídá i cena okolo 16 000 Kč (01/18) se základním objektivem. Kolem přibližně 13 500 Kč pak stojí Sony Alpha A6000 bez objektivu.
Obsah balení
Záleží samozřejmě na verzi, jakou zakoupíte. K mání je verze bez objektivu (pouze tělo), set se základním objektivem, anebo multi-set se dvěma objektivy. V každém balení ale najdete baterii, datový USB kabel fungující zároveň i jako nabíjecí, 230V adaptér s USB výstupem, napájecí kabel nabíječky a dokumentaci.
Design a zpracování – 7/10
Celkový design foťáku je opravdu povedený a už první dojem napovídá, že se právem řadí mezi kvalitní pokročilé kompakty. Tělo pocítilo slitinu z hořčíku, což je jasná výhoda předurčující A6000 k častému používání i během cest nebo k fotografování v náročnějších podmínkách. Ergonomie je jednoduše perfektní. Díky velkému protiskluzovému gripu se drží dobře v obou rukách, ale i v jedné.
Každému dle vkusu, ale osobně si myslím, že A6000 má naprosto ideální velikost. Fotoaparát není moc malý, ani zbytečně velký a ani moc těžký – naprostý ideál. Na přístroj se vešly všechny důležité ovládací prvky. Nechybí tedy hledáček, grip má ideální rozměr a bonusem jí budiž velký výklopný displej.
Jediná věc, která mě rozčilovala, je nevhodně umístěný slot na paměťovou kartu. Je natěsnaný přímo ke kloubu spodního bateriového krytu a na vkládání nebo vyjmutí karty bych potřeboval snad dětské prsty nebo dlouhé dámské nehty. Ani jedno ovšem nemám 🙂
Ovládání fotoaparátu – 8/10
A6000 se ovládá výborně díky ovládacím prvkům v příjemné velikosti. Nebudete s nimi mít problém, ani pokud máte větší ruce. Nechybí hlavní otočný volič a velké praktické korekční kolečko pro změnu clony, které se palcem ovládá rychle a příjemně. Vedle těchto ovládacích prvků najdete navíc integrovaný blesk i „sáňky“ pro další příslušenství.
Nezvykem je absence zoomovacího jezdce kolem spouště, který je nahrazen hlavním vypínačem. Zoomovat se tak musí jen na objektivu pomocí power zoomové kolébky.
Zadní straně jasně dominuje velký 3“ displej s rozlišením téměř 1 mil. bodů. Velkou výhodou je přítomnost hledáčku, který vykompenzuje nedostatky displeje na plném slunci. Hledáček je tak kvalitní, že jsem jeho služby upřednostňoval pokaždé, když jsem se rozhodl něco vyfotit. Nechybí ani funkční tlačítka a klasické křížové ovládání doplněné o skvělé otočné kolečko. To značně urychluje pohyb v menu i v nastavování požadovaných hodnot.
Minimálně trochu zvláštní je miniaturní černé tlačítko pro nahrávání videa umístěné na černém gripu. Docela se tam ztrácí a v první chvíli jsem si ho vůbec nevšiml. To je ale samozřejmě jen drobnost.
Technické parametry a hardware – 8/10
Pokud bych měl vybrat jediný hlavní důvod, proč si A6000 koupit, zcela určitě by to byl její „zrcadlovkový“ čip APS-C. Je to jedna z jasných výhod foťáku, která slibuje opravdu perfektní fotky. Navíc je osazený 24 Mpx, což je takový rozumný strop, aby nedocházelo ke zbytečnému digitálnímu šumu. Vše pak řídí pokročilý obrazový procesor BionzX, díky kterému foťák šlape spolehlivě a rychle.
Dál je fotoaparát vybaven velkým 3“ displejem s velmi pěkným rozlišením téměř 1 mil. bodů. Je výklopný o 45 stupňů dolů a až o 90 stupňů nahoru, díky čemuž můžete snadno fotit od pasu nebo nad hlavou. Pokud během slunečných dní bude displej špatně čitelný (což se stává často), situaci zachrání integrovaný hledáček s velice krásným a věrným náhledem.
Na baterii zbylo dostatek místa a dle výrobce vystačí až na 420 snímků. Za pochvalu stojí také sympaticky kompaktní blesk s vystřelovacím mechanismem. Blesk je účinný a reálně lze pracovat s dosahem až 4 metry.
Funkce fotoaparátu – 9/10
Alpha 6000 je kompakt určený zejména pokročilým uživatelům. Začátečník jí může samozřejmě také mít, ovšem jak využít plný potenciál, se bude muset případný nezkušenec teprve naučit. Do začátku fotoaparát nabízí hned dva inteligentní automatické režimy, dále devět scénických režimů, trojici polomanuálních a samozřejmě plně manuální M režim.
Budoucí majitel uvítá také speciální režim na videa s nastavením nebo inteligentní panorama. S Alphou A6000 stojí za to pustit se do focení sportovních aktivit, zvířat, hrajících si dětí nebo jakýchkoliv dalších scén, kde se fotografované objekty rychle pohybují. Foťák totiž zvládne pořídit fotky v neuvěřitelné frekvenci 12 snímků za sekundu. Když vezmete v úvahu ještě jeho stabilizační systém a 179 bodů fázového ostření, máte v ruce nadupaný stroj schopný doslova zmrazit čas.
Kvalita fotografií – 8/10
S fotoaparátem Sony Alpha A6000 si užijete zábavu hlavně při sériovém snímání. Rychlost, s jakou dokáže foťák sypat fotky jednu za druhou, je skvělá. Zároveň má perfektní schopnost přeostřování, takže se jen málokdy stane, že byste pořídili opravdu nekoukatelnou a rozmázlou fotku.
Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.
Fotografuje skvěle nejen na přímém slunečním záření, ale i v zamračeném počasí, kdy dokáže dát mrakům na obloze určitou dynamiku. Snímek tak nezůstane jen čímsi nudným a šedivým. Skvěle funguje jemné manuální doostřování přímo na výměnných objektivech (po nastavení manuálního ostření), které mě na celém focení bavilo asi nejvíc. Displej totiž nabízí zvětšený náhled, kde si ostrost přesně upravíte. Je to skvělá věc jak pro makro fotky, tak pro doostření vzdáleného horizontu.
Kvalita videa – nehodnoceno
Bohužel, ale testovaný kus, který jsem měl v ruce, už asi něco zažil a nefungovala rovnou polovina hlavního otočného voliče režimů včetně videa. Z toho důvodu jsem nemohl žádné nahrát a zhodnotit. Můžu ale celkem s jistotou odkázat na souběžně testovanou A5100, která je pro nahrávání videa vybaveně hardwarově naprosto totožně. Z toho důvodu se nebojím předpokládat, že také A6000 umí stejně kvalitní záznamy.
Doporučené objektivy
Sony 50mm f/1,8 SEL50F18 je objektiv se standardním pevným ohniskem 50 mm. Může se pochlubit perfektní světelností f/1,8 a optickou stabilizací. Nejlépe využitelný je pro portrétní fotografii a právě pro snímače APS-C, kterým je Sony A6000 vybavena.
Do vhodného příslušenství jsme zahrnuli lehký a kompaktní objektiv Sony 30mm f/3,5 Macro. Tenhle pomocník vlastní pevné 30mm ohnisko a zaujme hlavně příznivce ostrých makro fotek, pro jejichž detailní záběry byl předně zkonstruován.
Sony SEL-18200LE patří mezi zástupce objektivů s proměnným ohniskem v nejpoužívanějším rozsahu 18–200 mm, který spolehlivě uspokojí potřeby naprosté většiny fotografů.
Alternativy k Sony Alpha A6000
První alternativou a jasným konkurentem je vlastní sestra Sony Alpha A5100 (recenze). Tenhle kousek je vlastně její předlohou a „neosekanou“ verzí, od které si přebrala hlavní výhody, které zabalila do kompaktnějšího těla. Nabízí stejně výkonný čip i procesor a jedná se o jeden z nejmenších kompaktů s výměnnými objektivy na světě. Naopak budete muset oželet třeba hledáček, některé ovládací prvky anebo poloviční snímkovací rychlost.
Další stylový kousek s možností výměny objektivů se jmenuje Panasonic Lumix DMC-GX800. Je sice vybaven menším čipem, ovšem 16 Mpx rozlišení není zbytečně přestřelené a určitě nabídne pěkné fotky. Může být hodně zajímavou volbou pro nadšence do natáčení videí, jelikož umí nahrávat ve 4K rozlišení při 30 snímcích za sekundu.
Alternativa mezi kompakty s výměnnými objektivy od značky Olympus je model E-M10 II, který se stal oblíbeným nástrojem hlavně pro svou výkonnou pětiosou stabilizací nebo kovové tělo. Disponuje také menším čipem s nižším rozlišením, ale umí nabídnout až 60 sekundovou uzávěrku, režim BULB, podporu RAW a vyniká i precizním ovládáním a elegantním designem.
- Další inspiraci můžete načerpat v článku o nejlepších bezzrcadlovkách roku.
Závěrečné hodnocení
Skvělý
Alpha A6000 je schopná zasadit těžkou ránu amatérským zrcadlovkám se stejným APS-C čipem. Díky v podstatě polovičním rozměrům je navíc velmi dobře použitelná jako cestovní fotoaparát a skutečnou předností je její rychlost – ať už sériového snímání nebo rychlost ostření.
- Kompaktní velikost
- Dokonalá ergonomie
- Pohodlné ovládání
- Perfektní hledáček
- Velký „zrcadlovkový“ APS-C čip
- Extra rychlé sériové snímání
- Nešikovně umístěný slot na paměťovku
- Chybějící ovládání zoomu na těle
Diskuze a zkušenosti