Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Asus ZenBook Pro Duo (UX581GV)

11. 12. 2019 aktualizováno

Asus UX581GV-H2004R test a recenze notebooku

Asus ZenBook Pro Duo se od běžných notebooků na první pohled zásadně liší. Uživatel má totiž k dispozici dvě plně dotykové obrazovky. Pojďte se společně s námi podívat, k čemu je sekundární panel vlastně dobrý a co všechno tahle mašina dokáže. Její cena se pohybuje kolem 77 000 Kč.

Pozor

Asus ZenBook Pro Duo se prodává v různých konfiguracích, které se mohou od testovaného modelu lišit. Před koupí důkladně prozkoumejte specifikace vámi vybraného notebooku.

Obsah balení

Uvnitř luxusní krabice najdete notebook Asus ZenBook Pro Duo, adaptér pro napájení, podložku pod dlaně pro pohodlné psaní na klávesnici, stylus Asus Pen a příručku v českém jazyce. Balení je tedy bohaté.

Asus ZenBook Pro Duo recenze a test - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Co se musí recenzovanému notebooku Asus ZenBook Pro Duo nechat je jeho krásný vzhled. Zenové kruhy a pevné šasi vypadá fantasticky a přenosný počítač je ozdobou každého majitele. Konstrukce je celohliníková, takže působí bytelně a měla by něco vydržet. Ostatně notebook se chlubí vojenským standardem MIL-STD 810G. Vlhkost nebo výkyvy teplot mu tedy ublíží. Celkový dojem ze zpracování je tedy výborný.

Všechny součástky drží pevně na svém místě a každý dotyk je příjemný. Rozměry notebooku (2,4 × 35,9 × 24,6 cm) nepatří mezi nejmenší, což platí také o hmotnosti kolem 2,5 kilogramu. Počítej tedy s tím, že se takový počítač už v ruce nebo batohu pronese. S ohledem na 15,6″ obrazovku se ale daly rozložitější proporce očekávat.

Líbí se mi výklopná konstrukce displeje, která základnu notebooku účelně nadzvedne. Díky tomu může ZenBook lépe dýchat a tlačítka klávesnice jsou o něco přístupnější. Teplý vzduch vychází ze spodní a z levé a pravé strany notebooku. Ani po delším používání není klávesnice zahřátá. Na počítači se tedy pracuje stále komfortně.

Jako budoucí majitele vás bude určitě zajímat, jaké porty nový ZenBook Pro Duo nabízí. Na levé straně najdete zdířku pro napájení energií, HDMI a kombinovaný USB-A konektor podporující Thunderbolt 3. Protější pravice vlastní totožný USB-A, jeden USB-C konektor a zvukový jack pro připojení klasických sluchátek nebo externího mikrofonu.

Notebook má hned 4 mikrofony přímo na konstrukci. Nechybí ani asistent Cortana a Alexa. Osobně však postrádám čtečku paměťových karet a ethernetový port, který je pro rychlý upload fotografií a videí důležitý.

Po otevření ZenBooku spatříte dvojici dotykových displejů, o kterých si povíme v následující kapitolce. Notebooku nechybí IR webová kamerka pro video hovory nebo odemykání přes funkci Windows Hello. Ve spodní části se rozprostírá podsvícená klávesnice.

Na klávesnici se nepíše špatně: dostalo se na standardní zdvih 1,4 mm. Klávesnice je však o něco výš, než bývá zvykem. Na mírné nepohodlí však platí opěrka dlaní, která je součástí základního balení. Klávesnici nechybí velký mezerník, šipky a možnost ovládání zvuku, jasu displeje a dalších funkcí skrze speciální tlačítka.

Při pravé straně zbylo místo na touchpad, který zastává roli počítačové myši. Dotyková plocha není největší, na druhou stranu můžete notebook ovládat dotykově přímo na obou obrazovkách. Touchpad má integrovanou numerickou klávesnici s LED podsvícením. Čísla si není problém nechat neustále zapnutá, protože i tak dotyková ploška stále funguje. Jas podsvícení si lze dokonce ztlumit nebo navýšit.

Asus ZenBook Pro Duo recenze a test - Asus Pen

O zvukový projev se stará Asus SonicMaster stereo audio systém s prostorovým zvukem. Za sebe jsem byl naprosto spokojen. Repráčky hrají poměrně hlasitě a kvalitně. Stejná situace platí i při nižší hlasitosti, kde kvalita výšek a „zvukové čistoty“ nikde neztrácí. Pro administrativní práci nebo jako kulisa ideální záležitost.

Asus ZenBook Pro Duo na mne udělal po stránce konstrukční skvělý dojem. Mluvíme o bytelném stroji pro plnohodnotnou a pohodlnou práci. Minusové body uděluji za vyšší hmotnost a rozložitost. Na výšlap do hor nebo náročnější cestování zkrátka tento ZenBook není stavěn. Některá konkurence totiž dokáže 15,6″ displej vložit do mnohem kompaktnějšího těla. Na druhou stranu zase nemá dva displeje. Každý si tak musí určit vlastní priority.

Displej – 10/10

Důvod, proč si Asus ZenBook Pro Duo koupit, je zcela jasný. Hlavním lákadlem jsou dvě obrazovky, které spolu dokonale kooperují. Ovládají se buď pomocí myši nebo rovnou dotykem. K druhé možnosti můžete použít prst nebo přibalený stylus.

Asus ZenBook Pro Duo recenze

Hlavní obrazovku zastává 15,6palcový OLED 4K panel s rozlišením 3 840 × 2 160 pixelů. Poměr stran se táhne v tradičním duchu 16:9. Chválím široký pozorovací úhel 178° a rámečky tenké pouhých 5 mm. Displej se pyšní krásným barevným podáním a špičkovou ostrostí. Stejně jsem byl spokojen s maximálním jasem. Pro úpravu fotografií splněný sen.

Druhý (ScreenPad Plus) 4K UHD displej má 14“ s rozlišením 3 840 × 1 100 pixelů a totožné pozorovací úhly. Stejně jako hlavní obrazovka vypadá fantasticky.

Oba panely společně fungují skvěle. Otevřené složky nebo aplikaci si jednoduše přetáhnete mezi dvěma displeji mrknutím oka. Dolní panel se hodí spíše jako komfortní technická podpora. Redaktor na něm může psát a na velkém displeji si nechat otevřené zdroje, stříhač videí na 14 palcích uvidí celou stopu pod drobnohledem, hudební umělec zase všemožné páčky a tlačítka mixážního pultu… Možností je přehršel.

Asus ZenBook Pro Duo recenze a test

Recenzovaný notebook od firmy Asus nabízí využití také fotografům, programátorům, 3D animátorům a hráčům, kteří mohou na 14“ displeji kontrolovat svůj stream v aktuálním čase. Ovšem pro běžné uživatele – s ohledem na vyšší cenu – příliš smysl asi nedává. Samozřejmě, druhý panel lze využít třeba pro poslech YouTube nebo snadnější práci se složkami – záleží ale na vás, zdali si za takový komfort rádi připlatíte.

Na druhém displeji máte po levé straně k dispozici výsuvný panel. Mezi složky si není problém přidat libovolné aplikace, díky čemuž je jejich otevření zase o něco rychlejší a snadnější. Nabízí se třeba kalkulačka, prohlížeč, Spotify a další oblíbené programy. ScreenPad Plus zvládne obrazovku rozdělit i do třech samostatných panelů. Čili si můžete otevřít několik aplikací najednou, což hranici multitaskingu posouvá mílovými kroky kupředu.

Také přetahování oken je snadné a není třeba zdlouhavého učení. Na klávesnici se dokonce nachází speciální tlačítko, které otevřené složky mezi oběma obrazovkami rychle prohodí. Jak je vidno, Asus ZenBook Pro Duo posunul hranice možností přenosných počítačů zase o něco dál.

Hardware a výkon – 8,5/10

Asus ZenBook Pro Duo samozřejmě není primárně stvořen pro hraní počítačových her. Ačkoli zvládne i nejnovější tituly, na paření si raději kupte herní notebook. Námi testovaná verze vlastní grafickou kartu GeForce RTX 2060 se 6 GB operačních pamětí. Uvnitř tepe 2,6GHz šestijádrový procesor Intel Core i7-9750H s Turbo Boost (až 4,5 GHz) a 12MB cache. Pro rychlou práci a ukládání slouží solidních 16 GB RAM.

Notebook pracoval vždy rychle a nikdy se žádný proces nesekal. Pro administrativní činnost skvělá záležitost, která vás nebude v ničem limitovat. Při psaní, surfování a sledování videí se větráčky prakticky ani nezatočí. Při náročnějších úkonech, jako je kupříkladu hraní her, se ale samozřejmě ozvou. Jinak pro ukládání her, fotografií a filmů máte k dispozici 512GB rychlý SSD disk.

Celkový výkon a výbava není u Asus ZenBook Pro Duo vůbec špatná. Pokud ale přihlédneme k vyšší ceně, někde si konkurence vede lépe. Ovšem jak jsem uvedl výše, pro náročnější pracanty mluvíme o vynikající záležitosti.

Výdrž baterie – 8/10

O výdrž recenzovaného notebooku se stará 71Wh 8-článková dobíjecí Lithium-Polymerová baterie. Při opatrnějším používání počítejte s výdrží kolem 4-5 hodin. Žádný zázrak to tedy určitě není. Na druhou stranu nelze očekávat lepší výsledky. Asus ZenBook Pro Duo má dva displeje o vysokém rozlišení, které logicky spotřebují nějakou energii navíc.

Asus ZenBook Pro Duo recenze a test - nabíječka

Na cesty si tedy berte s sebou síťový adaptér a výdrž nebudete muset řešit. Délka dobíjení se pohybuje kolem standardních zhruba 2,5 hodin. Samozřejmě záleží na tom, zda notebook používáte nebo ne.

Systém a konektivita – 8,5/10

Testovaný ZenBook Pro Duo běží na operačním systému Windows 10 Pro. Jeho prostředí je všem dobře známé, proto nemá smysl omílat již stokrát omílané. Po prvním spuštění se v počítači nenachází žádný otravný balast, což je jenom dobře.

Systém podporuje rychlou Wi-Fi 6 s výkonem Gig+ (802.11ax) a Bluetooth 5. Co se týče portů, k dispozici jsou dva USB 3.1 Gen 2, jeden HDMI a USB-C konektor včetně 3,5mm audio jacku.

Někteří však mohou postrádat port pro připojení internetového kabelu a čtečku paměťových karet. Absence ethernetového portu mi docela vadí. Notebook Asus je těžký a velký, tudíž jeho nepřítomnost obhájit spíše nelze.

Závěrečné hodnocení

8.8

Skvělý

Asus ZenBook Pro Duo je skvělý notebook se dvěma dotykovými panely, 4K rozlišením a luxusním zpracováním. Ideální pracovní nástroj pro náročné!

Design a zpracování
9
Displej
10
Hardware a výkon
8.5
Výdrž baterie
8
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Krásná konstrukce
  • Dokonalý 4K OLED panel
  • 2 sladěné dotykové displeje
  • Špičková podpora multitaskingu
  • Slušný výkon a tichý chod (při běžné práci)
  • Kvalitní stereo zvuk
  • Stylus a podložka pod zápěstí v balení
Zápory
  • Vyšší hmotnost a větší rozměry
  • Menší touchpad
  • Vyvýšená klávesnice
  • Chybí internetový port a čtečka SD karet
  • Vyšší cena

Nejprodávanější notebooky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář