Chytré hodinky Xiaomi Amazfit GTS slaví velký úspěch. Za cenu kolem 3 000 Kč patří mezi nejprodávanější u nás. Kromě nízké ceny lákají na AMOLED panel a výdrž. Nejen o tom bude tato recenze.
- Novým následovníkem se staly Amazfit GTS 2. Další inspiraci hledejte mezi nejlepšími chytrými hodinkami.
Obsah balení
Krabička ukrývá chytré hodinky Xiaomi Amazfit GTS, modrý řemínek, dobíjecí stanici se standardním USB-A konektorem a návod k použití.
Design a zpracování – 9/10
Nemusíme chodit kolem horké kaše – Xiaomi Amazfit GTS se až nápadně podobají Apple Watch. Design se mi líbí maximálně. Hodinky se hodí jak ke sportu, tak pro běžné nošení nebo na „slušný večírek“. Hmotnost 24,8 gramů a rozměry 43,3 × 36,3 × 9,4 mm jsou vynikající. Amazfit GTS na ruce nepřekáží a o jejich přítomnosti téměř nevíte.
- Mimo naší modré barvy se prodávají také černé, zlaté, šedé, oranžové nebo růžové.
Přítomný silikonový řemínek je na ruce příjemný. I když máte zpocené zápěstí, chytré hodinky na ruce nikdy necestují. Pokud si je ale budete chtít prstem o kousek posunout, není problém. Každý den jsem s hodinkami běhal nebo jezdil na horském kole. Ani jedinkrát mne při fyzickém výkonu neobtěžovaly. A i když se přiblíží na konec zápěstí, miniaturní korunka do ruky neřeže. Po stránce nositelské naprostá pecka!
Řemínek je široký typizovaných 20 mm. Díky jednoduchému systému můžete původní sundat a rychle vyměnit za nový. Ten v balení dobře padne na menší i větší zápěstí. Řemínek se ani nemá tendenci špinit nebo časem lepit (skrz pot).
Smart hodinky Xiaomi Amazfit GTS jsou vyrobeny z pevného hliníku a tvrdého plastu, který se nachází na spodní straně. Tam jsou umístěny senzory pro snímání srdečního tepu. Zvýšenou odolností však nedisponují, tudíž se nehodí pro potápění nebo extrémní podmínky. Na druhou stranu zvládnou plavání, umývání rukou a sprchování (odolnost 5ATM). Na čelní straně pak najdete 1,65palcový AMOLED panel.
Abych to shrnul, Xiaomi Amazfit GTS jsou skvělé. Hranatý tvar působí atraktivně stejně jako velký displej. Přítomná korunka neřeže do kůže a řemínek je příjemný. A i když nejsou vhodné pro potápění, běžný sport a denní hygienu zvládnou bez újmy.
Displej a ovládání – 9,5/10
Testované chytré hodinky Xiaomi Amazfit GTS vlastní 1,65“ AMOLED displej. Ten je potažen ochranou vrstvou Corning Gorilla Glass 3, která by měla zevnějšek ochránit. Svoji práci vykonává očividně dobře, protože i po 14 dnech intenzivního používání vypadal displej jako nový.
Co se týče kvality zobrazení, tady mohu plesat. Jemnost 341 pixelů na palec je vynikající, barvy jsou syté a jas naprosto dokonalý. Displej využívá automatickou regulaci jasu (lze vypnout), která funguje precizně. Při používání jsem snad ani jednou nezaznamenal, že by byl jas příliš nízký nebo vysoký. Snad nejlepší je úžasná čitelnost, která obstála na jedničku i na přímém slunci. I s nasazenými slunečními brýlemi uvidíte všechny informace dobře. To jsem ocenil hlavně při běhu, kdy jsem si kontroloval své výsledky.
Ciferníky lze libovolně měnit v rámci aplikace Amazfit. Xiaomi Amazfit GTS však ve své paměti uchovají maximálně 3. Tady mohlo být číslo o něco vyšší. Na druhou stranu mobil nosíme po kapsách všichni a neustále.
Displej jinak reaguje vždy pohotově – většinou i na zpocené prsty. Otisky na povrchu jsou sice viditelné, stačí ale šmouhy utřít do trika a není co řešit. Chytré hodinky podporují také svítilnu (displej svítí bíle) a funkci nerušit. K takové nabídce se dostanete swajpnutím dolů.
Znovu bych rád vyzdvihl hranatý design, který – dle mého – hodinkám svědčí. Obrovskou pochvalu si zaslouží přítomnost funkce Always On, na níž vidíte mimo času všechny nejdůležitější informace.
Hardware a funkce – 7/10
Poněkud nepřekvapivě chytré hodinky Xiaomi Amazfit GTS staví na vlastním operačním systému výrobce. Pro nositele hodinek to znamená jediné: do systému si nemohou instalovat aplikace podle libosti. Hodinky mi ani jednou „nezamrzly“, při swajpování se ale občas záškub objeví (přechod není plynulý).
Do hodinek Xiaomi si nelze nahrávat hudbu. Tu nicméně můžete přepínat a jinak ovládat na dálku ve vašem telefonu. Amazfit GTS mají celkem 12 sportovních režimů. Mimo cyklistiky a běhu se dostalo třeba na chůzi, běžecký pás, plavání, lyžování či posilování. Mezi funkcemi je i přehled počasí a budík. Pohodlně si zobrazíte počet ušlých kroků, spálené kalorie a srdeční tep. Xiaomi Amazfit GTS mají také integrovanou GPS (nepotřebujete mít u sebe mobil), která funguje přesně. Pro její aktivaci je nutné mít zapnutou některou z přítomných aktivit.
Intenzita měření srdečního tepu se dá uzpůsobit v aplikaci. Přesnost měření hodnotím jako průměrnou. Někdy se mi zdála tepová frekvence adekvátní k mému zadýchání a aktuální činnosti, jindy chytré hodinky spíše jakoby ani neměřily.
Podobně nestále působilo měření ušlé/uběhnuté vzdálenosti. Schválně jsem běhal naprosto stejnou trasu, ovšem výsledky se vždy lišily. Tady jsou výsledky z různých dnů při zdolání naprosto stejné trasy: 7,45 km, 7,82 km, 7,59 km, 7,47 km, 8,08 km. Jak vidíte, někdy rozdíl činil i více jak půl kilometru, což je na tak krátkou vzdálenost dost velký rozdíl.
„Xiaomi Amazfit GTS nemají NFC ani Wi-Fi”
Chytré hodinky nepostrádají ani notifikace pro příchozí hovory a SMS zprávy. Formou vibrací vás upozorní, kdo vás kontaktuje. Odepsat ale není možné – to musíte sáhnout po smartphonu. Co může někomu vadit je absence češtiny. Na druhou stranu nechybí ke každému údaji obrázky, takže se zorientuje snad každý.
Aplikace Amazfit
Aplikace Amazfit je naštěstí v českém jazyce. Poskytuje skvělý přehled o srdečním tepu, ušlých krocích, dosažených cílech (lze si stanovit) a kvalitu spánku. Skvělé je i detailní prostudování trasy, kudy jste běželi nebo šli (v případě zapnuté GPS). Na mapě jasně vidíte veškeré údaje včetně rytmu, průměrného tepu či tempa.
V rámci aplikace můžete najít hodinky, upravit upozornění aplikací, oznámení o nečinnosti a změnit podobu ciferníku. V nabídce jich najdete velkou spoustu: od elegantních přes sportovní po kreslené. Myslím, že si vybere většina z vás.
Výdrž a nabíjení – 9/10
Stěžejním parametrem je samozřejmě výdrž. Baterie s kapacitou 220 mAh se ukázala jako skvělá volba. Výrobce na stránkách uvádí výdrž 14 dní. Podle zkušeností Xiaomi Amazfit GTS vydrží o pár dní méně. Velmi ale záleží, jak s chytrými hodinkami zacházíte a jaké používáte funkce.
Pokud si každý den na hodinu zasportujete (jako já při testování), nabíjet budete maximálně jednou za týden. Naopak zapnutá funkce Always On nebo GPS jsou velkým žroutem baterie. Potom se výdrž stáhne na několik dnů. Obecně vzato však Xiaomi Amazfit GTS mají výdrž na baterii výbornou. Omezovat většinu uživatelů nebude.
Také s nabíjením jsem byl spokojen. Dobíjení baterie probíhá přes speciální dokovací stanici. Ta je magnetická, tudíž bezvadně drží třeba na šasi počítače. Hodinky stačí přiložit a ony se automaticky zachytí a skutečně drží. Z úplného vybití baterie dosáhnete plné kapacity za 1 hodinu a 27 minut. Nabíjení je tedy rychlé.
Co mi ale vadí je nutnost s sebou nosit onu nabíječku. Pokud ji zapomenete doma, případně se vám rozbije, chytré hodinky Xiaomi prostě nenabijete. S ohledem na nízkou cenu však výrobce příliš možností neměl.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Testované chytré hodinky Xiaomi Amazfit GTS patří na Heurece mezi nejoblíbenější svého druhu. Vysoké hodnocení nad 90 % hovoří za vše. Uživatelé si většinou chválí pěkný vzhled, výdrž baterie, voděodolnost a cenu.
Prozkoumali jsme i zahraniční recenze. Třeba na webu Androidauthority pochvalují výdrž, displej a vodotěsnost. Wareable oceňuje zase nízkou cenu hodinek.
Alternativy k Xiaomi Amazfit GTS
Osobně doporučuji jako cenově podobnou alternativu Xiaomi Amazfit GTR. Stojí o pár set víc, za což dostanete zvýšenou odolnost IP68 a delší výdrž na baterii. A pokud se vám nelíbí hranatý vzhled recenzovaných GTS, tyhle mají klasický kulatý ciferník. Jako ideální dražší variantu spatřuji v Samsung Galaxy Watch (recenze). Ty mimo jiné podporují eSIM, LTE, Wi-Fi a NFC.
Závěrečné hodnocení
Skvělé
Xiaomi Amazfit GTS doporučujeme všem amatérským sportovcům a uživatelům, kteří si potrpí na kvalitní displej, atraktivní vzhled a dlouhou výdrž baterie. Xiaomi znovu zabodovalo a trefilo do černého. Škoda uzavřeného systému. Za takové peníze ale seženete těžko něco lepšího!
- Velmi pěkné zpracování
- Hliníková konstrukce do 5ATM
- Špičkový AMOLED panel
- Skvělá výdrž na baterii
- 12 sportovních funkcí
- GPS, notifikace včetně volání a SMS
- Vynikající poměr cena/výkon
- Nic pro potápění
- Uzavřený systém
- Měření tepu nebylo vždy přesné
- Nepřesné měření vzdálenosti
- Menu hodinek v angličtině
Za zapůjčení hodinek Xiaomi Amazfit GTS děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.
Diskuze a zkušenosti