Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Webhostingy

Webhosting ONEbit (webglobe) – recenze a zkušenosti

5. 9. 2018 aktualizováno

ONEbit webhosting

Webhosting ONEbit nyní kompletně spadá pod Webglobe.

Varianty webhostingu

Nabídku webhostingových tarifů pojal ONEbit hosting opravdu komplexně. Na první pohled se jedná zejména o čtveřici tarifů s postupně se zvyšujícím cenovým rozestupem. Je tak zcela jasné, že výrazné odlišnosti v parametrech budou vzhledem k několika různým cenovkám na místě a jednotlivé tarify budou zastupovat jiné typy využití. A skutečně lze za 23 Kč bez DPH měsíčně získat základ určený pro jednoduché webové stránky a na druhé straně naopak vše potřebné pro provoz e-shopů a náročnějších projektů za 150 Kč bez DPH za měsíc.

ONEbit tarify

Široký záběr potřeb ovšem zapříčiňuje rozdíly u hodnot více než 15 parametrů. To se týká hlavně parametrů typu velikost diskového prostoru pro FTP, databáze a e-maily. Změny jsou každopádně nevyhnutelné i u důležitých parametrů ovlivňujících výkon. Běžný uživatel by si tak nemusel být zcela jistý, zda bude vybraný tarif dostačovat jeho představám. Zákaznická podpora naštěstí sama automaticky vybízí k jejich kontaktování za účelem poradenství ohledně správného výběru tarifu.

Počet domén pro multihosting je pevně dán u každého tarifu a průběžně se navyšuje společně s jeho cenou a ostatními parametry. Nejdražší z tarifů pak nabízí včetně mateřské domény celkem 6 domén pro multihosting a stejně tak 1 doménu u toho nejlevnějšího z nich. Je zde však i možnost dokoupení rozšiřujícího baličku, který za 20 Kč bez DPH měsíčně navýší multihosting až o 5 domén pro vybraný tarif nehledě na jeho výkon. Otevírá se tak příležitost provozovat zároveň několik více či méně náročných webových stránek.

A je toho víc. Standardní nabídka čtyř předdefinovaných tarifů je rozšířena o další tři nadstandardní služby, které potěší náročné zákazníky. Patří mezi ně webhosting na míru, tedy sestavení individuálního tarifu dle skutečných potřeb. Nadále VIP balíček zajišťující perfektní výkon vyhrazením prostředků jednoho serveru maximálně pro 10 zákazníků, a v neposlední řadě systém rozšiřujících balíčků dovolující snadno navýšit ať už diskový prostor, PHP parametry či dobu uchování záloh.

Parametry – 8,5/10

Různě náročné webové stránky a aplikace potřebují různý výkon. Z pohledu tarifů webhostingu ONEbit stačí těm méně náročným slabé parametry. Na tom není nic špatně, avšak má to jeden nedostatek.

Čtyři nabízené tarify mají společných parametrů jen několik. Patří mezi ně především SSD disky, PHP 7, bezpečnostní prvky, SSL zdarma, podpora HTTP/2 a neomezený přenos. Neomezený je i počet sekundárních FTP účtů, e-mailových účtů a databází. Téměř vše ostatní se často radikálně liší.

ONEbit parametry

Celkový diskový prostor se pohybuje od 1 GB do 25 GB, a zahrnuje prostor pro web, e-maily a databáze. Ten je samozřejmě na tyto tři části pevně rozdělen, přičemž největší místo pochopitelně připadá prostoru pro web, kterého ve výsledku není zrovna přebytek. Celkový počet domén pro multihosting je trochu netradičně nastaven na poměrně nižší hodnotu 4 domén v nejoblíbenějším tarifu.

ONEbit balíčky

Větším omezením pak mohou být parametry PHP. U nejvýkonnějšího tarifu je paměťový limit standardních 256 MB a maximální doba běhu skriptu pouhých 60 sekund. Tyto hodnoty jsou pak společně s cenou už jen snižovány. Jinak tomu je u počtu PHP procesů, kde je 10 procesů vyhrazeno pro každý účet nehledě na zvolený tarif a tím pádem trochu vyrovnávý nižší paměťový limit.

K nepříjemnému omezení však dochází u maximální velikosti databáze, která je stanovena na 300 MB a postupně se snižuje až na 50 MB. Některé slabší parametry by mohly představovat problém pro běh webových aplikací. Nicméně druhý nejlevnější tarif, který je určen právě pro provoz open-source aplikací, bez problému zvládá WordPress. Tomu tak ovšem nutně nemusí být u všech typů aplikací.

Tím na začátku zmíněným nedostatkem zůstává cena. Nejvíce se paradoxně vyplatí nejdražší tarif PREMIUM, který za 150 Kč bez DPH měsíčně nabízí složení parametrů, které se nejvíce podobá klasickým konkurenčním nabídkám a v některých ohledech je i dokonce převyšuje. U ostatních tarifů je bohužel cena, vzhledem k jejich parametrům, poněkud vyšší, než za jakou se dá o něco lépe pořídit u konkurence.

Dostupnost – 9,5/10

Kterákoliv sebelepší nabídka webhostingových služeb se může stát velice rychle irelevantní v situaci, kdy není zajištěna stabilní dostupnost webových stránek, které tak nejsou svým zákazníkům dostupné, byť jen na několik chvil. Toho si jsou v hostingu ONEbit moc dobře vědomi a dostupnost svých služeb neberou na lehkou váhu.

Minimální garantovaná dostupnost je skvělých 99,99 % a není opravdu těžké tuto skutečnost jednoduše potvrdit. Prvním zdrojem informací jsou samotní zákazníci, kteří moc dobře sami vědí nejlépe, zda jsou jejich webové stránky bez problému dostupné, a pakliže se potýkají s nějakými výpadky, dají to vždy hlasitě najevo. To se však v tomto případě neděje. Stejně tak nejsou například k dohledání negativní informace o jakýchkoliv větších problémech a výpadcích v minulých letech.

Perfektním způsobem, jak bez pochyb ověřit dostupnost na základě konkrétních čísel, jsou nezávislé testy měřící dostupnost poskytovatelů online služeb. Dle posledních dostupných žebříčků se hosting ONEbit stabilně drží v první desítce poskytovatelů s nejvyšší dostupností už od roku 2006, a to v porovnání s dalšími více než 550 konkurenty. Roku 2014 dokonce obsadil hned první místo s naměřenou dostupností rovných 100 %, což znamená žádný výpadek na téměř 280 tisíc měření.

Pokud přeci jen nastane nějaké nestandardní chování webu či rovnou jeho pád, nabízí se možnost si rychle ověřit, zda je problém na straně webhostingu. K dispozici je jednoduchá stránka, která přehledně zobrazuje aktuální stav veškerých služeb včetně webu, DNS nebo e-mailových serverů. Zároveň zákazníky formou krátkých zpráv informuje o plánovaných i neplánovaných výpadcích.

Vzhledem k tomu, že jakékoliv výpadky konektivity jsou považovány za výjimečnou situaci, případné kompenzace jsou řešeny až ve chvíli problému a po jeho náležité analýze. I přesto je nárok na uplatnění slevy součástí obchodních podmínek. Konečná velikost slevy se odvíjí v závislosti na celkové nedostupnosti služeb za konkrétní fakturační období. Avšak uvedený rozpis procentuálních hranic pro stanovení výsledné slevy nelze při takové úrovni spolehlivosti ani brát v potaz.

Zabezpečení – 8,5/10

Bezpečná komunikace s webovým serverem je první krok k zabezpečení osobních dat návštěvníků webových stránek a především e-shopů. Provoz protokolu HTTP v kombinaci s SSL je díky bezplatným certifikačním autoritám jako je Let’s Encrypt již naprostou nutností, a ve spojitosti s webhostingovými nástroji nakonec i lehce zprovoznitelnou záležitostí.

Nutnost aktivace certifikátu Let’s Encrypt zakoupením příplatkového balíčku se pak může zdát jako nezájem poskytovatele zabezpečovat internet. To ale není případ hostingu ONEbit, který jej automaticky zahrnuje do všech tarifů.

Samozřejmostí je pochopitelně i verze šifrovaného spojení pro ostatní protokoly jako je FTP, SMTP, IMAP a POP3. E-mail a přenos souborů jsou zabezpečeny pomocí několika dalších metod. Služba FTPLocker dovoluje uzamknout konkrétní FTP účet a ochránit jej tak před nepovoleným vnějším přístupem.

Ve chvíli potřeby je pak možné znovu kdykoliv účet odemknout. Naopak služba IPDefender zabezpečuje jeho ochranu proti webovým virům a odcizením hesla. Součástí e-mailových služeb je antivir a antispam. Dále nechybí ani Anti-DDoS ochrana a povolení ukládání záznamů o všech HTTP přístupech na web.

Zálohování databáze probíhá každých 24 hodin a zálohování FTP dat pouze jednou týdně. Pravidelné zálohy veškerých klientských dat jsou archivovány po dobu až 28 dní. Bohužel je nelze ručně obnovit či nějakým způsobem stáhnout. Vše je nutné řešit autorizovaným požadavkem zaslaným na podporu.

Poměrně klasickým neduhem je absence dvoufázového ověření při přihlašování do zákaznické administrace. Ta alespoň mimo to nabízí i jiné bezpečnostní prvky, jako vypnutí možnosti vygenerování nového hesla při jeho ztrátě či delegace správy účtu včetně nastavení různých oprávnění.

Administrace – 9/10

Není tomu tak dlouho, co minimálně vzhled zákaznické administrace rozhodně nebyl silnou stránkou hostingu ONEbit. Nedávno však prošla určitým přepracováním a nyní nabízí poměrně přívětivé prostředí pro správu všeho, co je u sdíleného webhostingu potřeba.

První sekce je zaměřena na zákaznický účet. Krom základní správy uživatelského účtu, jako je například změna kontaktních a fakturačních údajů, je možné manipulovat i se zakoupeným tarifem. Tedy měnit samotný tarif, fakturační období nebo přiobjednávat příplatkové balíčky s automatickým vypočítáním přeplatku a zasláním faktury na e-mail.

Zálohou fakturu a vystavené doklady lze následně najít i v přehledu plateb. Účet je vázán na jeden tarif, a proto zakoupení tarifů znamená několik separátních účtů. Naštěstí pod jediný účet je možné navázat správu všech ostatních, a navíc u kteréhokoliv z nich například vypnout delegaci správy osobních údajů nebo typů služeb.

Vzhled celého rozhraní se téměř blíží modernímu pojetí. Je přehledné, ale responzivita stále chybí. Nelze přehlédnou i obecné nastavení, které dovoluje volit mezi českým a anglickým jazykem, vybírat mezi stupni uživatelského oprávnění, nebo přepínat zobrazování implicitní nápovědy.

Nejrozsáhlejší sekcí je pochopitelně konfigurace dostupných služeb a všech funkcí, které s nimi souvisí. Již tradičně sem patří nastavení PHP, FTP, databází, DNS, CRON a e-mail. Bohužel pro přidání nové domény v rámci multihostingu je nutno kontaktovat zákaznickou podporu, což je dosti nešikovné. A jinak to nejde ani se změnou DNS serverů, kde je též zapotřebí její přítomnost. Co však naopak není samozřejmostí je služba pro sledování nejrůznějších statistik návštěvnosti.

Podpora – 9/10

Zákaznickou podporu je možné kontaktovat až čtyřmi způsoby, přičemž ne každý z nich slouží ke stejnému účelu. Doporučenou variantou je zaslání autorizovaného požadavku prostřednictvím kontaktního formuláře v zákaznické administraci. Z důvodu jednoznačné autentizace uživatele jsou tyto požadavky zpracovány přednostně.

K obecným dotazům ohledně služeb slouží i telefonický kontakt, který není určen pro technickou podporu. Dále je k dispozici on-line chat a běžná e-mailová komunikace. Co ovšem může některé zákazníky zarazit je skutečnost, že podpora neoperuje nonstop.

ONEbit kontakt

Pracovníci zákaznické podpory jsou odborníci a jsou ochotni pomoci s kdejakým problémem. To ostatně dokazují i velmi přívětivá uživatelská hodnocení. Pro uživatele, kteří v oblasti správy webhostingu teprve začínají, je připravena velmi rozsáhlá a přehledná znalostní báze pokrývající první kroky, často kladené otázky, nastavení služeb nebo návod na instalaci aplikací typu WordPress. Příjemným bonusem je i vedení samostatného blogu, na kterém se sem tam objeví novinkový článek ze světa tohoto webhostingu.

Alternativy k ONEbit

Pokud přetrvává nejistota ohledně slabších parametrů u některých z nabízených tarifů, pak může být vhodnou alternativou webhosting Savana, který ve dvou tarifech nabízí výkonnostně skvělé a krom diskových prostor neměnné parametry v multihostingu až pro 5 domén, a to za nižší cenu 70 Kč bez DPH měsíčně v levnější variantě, a 145 Kč v té dražší.

V případě, že cílem je provoz více než 5 menších webových prezentací, pak webhosting Wedos nabízí za 90 Kč bez DPH měsíčně neomezený diskový prostor a neomezený počet domén pro multihosting. Jeho uživatelé však nejsou příliš spokojeni se zákaznickou podporou a poukazují na občasné problémy s dostupností služeb.

Testado radí

Před konečným rozhodnutím doporučujeme přečíst naše srovnání webhostingů, kde najdete i tipy, na co se zaměřit při výběru správného hostingu.

Závěrečné hodnocení

8.9

Skvělý

Řešení s názvem ONEbit je vhodné pro všechny: pro jednoduché webové stránky i pro výkonnostně náročné webové aplikace. A to nejen na základě rozdělení tarifů, ale i možnosti dokoupení rozšiřujících balíčků a využití sestavení tarifu na míru. Některé parametry nižších tarifů jsou o něco slabší, nicméně svým vyhrazeným účelům dostačující. Většina cenovek je oproti konkurenci trochu nadsazená. Započítá-li se však do nich výborná kvalita ostatních doprovodných služeb, tak jsou stále ve velmi slušných mezích. Celkově tak ONEbit poskytuje jeden z nejkvalitnějších a nejspolehlivějších sdílených webhostingů.

Parametry
8.5
Dostupnost
9.5
Zabezpečení
8.5
Administrace
9
Podpora
9
Klady
 • Pokročilé zabezpečení
 • Skvělá dostupnost
 • Odborná a ochotná podpora
 • Možnost navýšení důležitých parametrů tarifu
 • Podpora SSD disků a HTTP/2
 • Tarif i pro nenáročné weby
Zápory
 • Nemožnost ruční obnovy záloh
 • Zákaznická podpora není dostupná 24/7
 • Nelze samostatně měnit DNS server domén
 • Zálohování dat pouze 1 týdně
 • Omezená maximální velikost databáze
 • Vyšší cena méně výkonných tarifů
 • Relativně malý diskový prostor

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (22 hlasů)

Autor recenze

Václav Černý
Václav Černý

Jsem vývojář webových aplikací a milovník IT. Rád zkouším nové technologie a rozšiřuji tak své znalosti. Mimo web a vše co s ním souvisí se zajímám o tvorbu videoher. Více o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář