Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Notebooky

Recenze Asus ZenBook 14 (UX433FN)

17. 5. 2019 aktualizováno

Řada ZenBooků se nedávno pochlubila novým přírůstkem. K testování jsme dostali ultrabook Asus ZenBook 14 UX433FN, který nás dostal svým šarmem, stabilitou a funkčním řešením. Pokud vám předražené mašiny od Apple nevyhovují a uvažujete o koupi přenosného počítače, tahle mašina by vás mohla oslovit. Splní totiž vše, co byste čekali. A nejen to…

Pozor
Asus ZenBook 14 se jako většina jiných notebooků prodává v různých konfiguracích, které se mohou od recenzovaného modelu lišit (jiný procesor, velikost disku, RAM apod.). Před koupí proto důkladně prozkoumejte specifikace vámi zvoleného produktu. Testovaný model pochází ze zahraničí, v ČR se ovšem prodávají modely s českou  klávesnicí, antireflexním displejem a SSD s max. kapacitou 512 GB.

Obsah balení

Kromě ultrabooku Asus ZenBook 14 na vás čeká nabíječka a papírové brožurky s anglickými popisky. Napájecí adaptér je kompaktní a lehký. Vejde se vám například do malé příruční taštičky přes rameno. Milým překvapením je černé plátěné pouzdro na suchý zip, do jehož útrob počítač snadno uschováte.

Recenze Asus ZenBook 14 - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Již při rozbalování na mě udělal tenhle hliníkový krasavec skvělý dojem. Počítač váží pouhých 1 252 gramů, což je parametr, který během používání přenosného stroje prostě využijete. Sám vlastním MacBook Pro 13″ (2017) o váze 1 370 gramů, takže přesně vím, o čem mluvím. Úžasné jsou také rozměry recenzovaného přístroje 319 × 199 × 159 milimetrů, mezi nimiž se mi nejvíce zamlouvá štíhlost. Ultrabook vezmete jednou rukou a můžete vyrazit. Ani po delším cestování se nepronese a nepůsobí obtíže – vyzkoušeno.

  • Na okolních fotografiích je Asus ZenBook 14 v modré barvě (Royal Blue). K dostání je také stříbrná varianta (Icicle Silver).

Rozměry jsem začal záměrně. Kromě vysoké kompaktnosti je testovaný model totiž odolný vůči pádům, vibracím, vlhkosti a extrémním výkyvům teplot dle vojenské certifikace americké armády MIL-STD 810G. Nikdo netvrdí, že je nerozbitný – spíše se dá očekávat, že případný pád nebude fatální. Nemusíte tím pádem ani řešit přechod ze zimy do tepla. Po příchodu do práce nebo školy vám v práci/zábavě nic nebrání. To je výborná přidaná hodnota, kterou jako běžný uživatel oceňuji.

A chválit mohu dál. Konstrukčnímu zpracování vévodí speciální pant ErgoLift, který plní několik praktických úloh. V prvé řadě zajišťuje rozevření pod maximálním úhlem 178 stupňů. Takový sklon je opravdu znamenitý a jeho hranice nejspíše ani nevyužijete. ErgoLift zároveň celý ultrabook nadzvedává, čímž se mění sklon klávesnice do příjemnější polohy (není zcela naplocho). Naklonění zároveň poskytuje větší prostor odvětrávání.

Připomínaný pant se mi během používání zamlouval. Ostatně i displej je díky tomuto řešení takový „zapadlý“. Pant se naštěstí dotýká pouze dvěma drobnými výstupky. Poškrábání nebo poškození tedy nehrozí. Zaznamenal jsem ale malý prohřešek. Soustrojí ErgoLiftu má docela velkou vůli, takže má obrazovka tendenci se sklápět do maximálního sklonu. Během práce nebo sledování filmů je všechno v pořádku – monitor se neklepe a drží pozici. Displej se má tendenci rozevírat až při transportu z místa na místo (s otevřeným ultrabookem) nebo při položení na stůl. Díky měkčímu pantu ale můžete počítač rozevřít jednou rukou – klidně jedním prstem.

Recenze Asus ZenBook 14

K testování jsem dostal modrou barvu, která stroji moc sluší. Na jednu stranu nepůsobí nijak výstředně, ale ani uťápnutě. Asus ZenBook 14 se tak nemusíte bát vzít na pracovní schůzku nebo do školy. Nyní se podíváme na klávesnici. Ta je příjemně rozložená, obsahuje šipky a přemíru zkratek pro rychlé funkce a volby. Nechybí tedy regulace hlasitosti, jas obrazovky,  tlačítko „domů“, delete či escape. Numerickou klávesnici (to řeší touchpad, viz. níže) ani háčky tady ale nenajdete (v ČR se prodává verze s diakritkou).

Čeština ale funguje dobře, takže po zmáčknutí čísla „4“ se napíše písmenko „č“, stisknutím „8“ „á“ a tak dále. Napsat slohovou práci nebo odepsat kamarádovi není problém – jen písmenka s českou diakritikou na klávesnici nevidíte. Většině počítačovým současníkům to může být úplně jedno. Problém by ale mohl nastat u starších nebo méně zkušených uživatelů. Na druhou stranu si nemyslím, že by si vaše babička kupovala 14palcový ultrabook.

Mnohem důležitější je přítomnost podsvícení, které má tři úrovně jasu. Co se mi ale nelíbí je umístění power tlačítka hned vedle klávesy delete. Někomu se může prostě stát, že nechtěně přehmátne a místo vymazání překlepu rovnou vypne počítač. I mně se to občas stalo – naštěstí se systém nastartuje během několika sekund. Ani příliš nechápu, proč u tlačítka pro zapínání neustále svítí bílá dioda. Je to zbytečně rušivý element. Klávesnici nicméně hodnotím jednoznačně pozitivně. Hezky se na ní píše, pohodlně se užívá a díky přítomnosti pestré palety tlačítek je i vysoce funkční. Zdvih činí 1,4 milimetrů.

Recenze Asus ZenBook 14

Kromě klávesnice hraje u ZenBooku 14 významnou roli touchpad, který patří mezi nedílnou součást zařízení. Sice není kdovíjak rozměrný, svoji úlohu ale plní dobře. Prst po hladké dotykové ploše příjemně jezdí a klikání je pohodlné. Dvěma prsty se standardně přibližuje nebo oddaluje, stisk pravé části zastupuje pravé tlačítko jako u klasické počítačové myši. Pozorní by si jistě všimli malého obrázku v horním rohu dotykové plochy. Ten slouží pro zapínání numerické klávesnice, která se zobrazí přímo na touchpadu. Je modře podsvícená a kromě tečky, čísel a znaků nabízí potvrzovací tlačítko enter.

Vskutku netradiční řešení chválím. Je přitom skvělé, že i když je numerická klávesnice aktivní, myší se dá normálně pohybovat a klikat na obrazovce. Čísla se totiž píší zhruba dvousekundovým podržením prstu. Při zapínání a vypínání numerické klávesnice jsem ale zaznamenal občasnou neposlušnost. Ne vždy se na první dotek numerická nabídka zapnula.

Recenze Asus ZenBook 14

Na zadní části konstrukce jsou umístěny průduchy větráků, odvětrávací žebrování je pak k vidění na straně spodní. Kousek vedle si ještě hoví stereo reproduktory. Jejich membrány hrají kvalitně a hlasitě. Limitovat vás v ničem nebudou, i když orchestr logicky očekávat nemůžete – k tomu si raději pořiďte bluetooth reproduktor. Každý roh konstrukce byl rovněž poznamenán gumovými výstupky, na nichž počítač sedí. Když je ultrabook zavřený, spatříte zlaté logo Asus a pěknou modrou barvu se Zen kruhy. Je ale škoda, že povrch trpí na upatlání. Otisky prstů jsou hodně vidět. 

Konstrukci nového ZenBooku 14 hodnotím na výbornou. Zvážím-li cenu této mašiny, jedná se o vynikající poměr cena/kvalita. Za takové peníze budete hledat něco lepšího hodně těžko. Co jsem si během používání také zamiloval je naprosto tichý chod. Hlavně ve večerních hodinách má většina lidí ráda klid a pohodu, kterou tady prostě dostanete. Někteří si stěžují na prohýbání klávesnice. A ta se skutečně mírně prohýbá, ale jedině po silnějším zatlačení – během používání nikoli.

*Hmotnost 1 252 gramů byla naměřena na domácí digitální kuchyňské váze.

Displej – 9/10

Nový Asus ZenBook se pyšní 14palcovým lesklým displejem s Full HD rozlišením (v ČR se prodává verze s antireflexním displejem). Opět jsem se přesvědčil o tom, že není obrazovka jako obrazovka. Zobrazení je totiž nádherné – až dech beroucí. Při každém zapnutí ultrabooku na mne vybaflo krásné „windowsácké“ pozadí, které vypadalo fantasticky. Také videím na YouTube a filmům dodávají výborné detaily a špičková ostrost nevídaný šmrnc a krásu.

Recenze Asus ZenBook 14

Jestliže jste nároční na kvalitu zobrazení a rádi si dopřáváte poctivé a syté barvy, tady nemůžete šlápnout vedle. Ono to není jenom a pouze o multimediální zábavě. Výtečná ostrost je příjemná i během psaní článků v textovém editoru, kde jsou písmenka na bílém pozadí taková malebná a zakulacená. Pomyslnou třešničkou je pak zpracování obrazovky.

„Nový ZenBook má špičkový Full HD displej“

Použitý IPS displej se nese v širokoúhlém formátu 16:9, takže je roztažený do obdélníkové podoby. Ta bude většině technickým nadšencům vyhovovat. Zároveň si povšimněte minimálních rámečků na všech stranách. Obrazovka konec konců zabírá 92 % plochy, což jde vidět hned na první pohled. Kdykoliv jsem nové dítko od Asusu někde otevřel, snad každý hleděl se zaujatým dojmem plným otázek. Rámečky jsou tenké pouhých 2,9 milimetrů. 

Po otevření obrazovky budete zároveň využívat funkci Windows Hello. Jedná se o biometrickou funkci rozpoznávání obličeje, kterou odemykáte systém. Čtečka pracuje velmi rychle a naprosto spolehlivě. Problémy nemá ani v nočních hodinách. Tedy další bonus navíc. Absence čtečky otisků prstů si tak ani nevšimnete. Proč taky hledat dotykovou plochu, když stačí otevřít horní víko?

Drobnou vadou na kráse je maximální jas. K práci můžete využít 3 úrovně, které se volí pomocí tlačítka na klávesnici. V běžných podmínkách je dostačující, hůře ale bojuje ve venkovních podmínkách. Na přímém slunci byste mohli mít problém z obrazovky něco vyluštit. Pozorovací úhly jsou naopak vynikající.

Hardware a výkon – 9/10

Asus ZenBook 14 pohání procesor Intel Core i7-8565U (4 100 MHz), 16 GB operačních pamětí a dedikovaná grafická karta GeForce MX150 se 2GB typu DDR5. Pro běžnou práci je taková technická souhra naprosto dostačují. Pokud se věnujete především textovým editorům, tabulkám a surfování po internetu, tady nebudete mít problémy. Systém běží rychle a vykazuje stabilitu.

Při běžném používání se ani neroztočí větráčky, takže si užijete ticha. Čas od času sice jemné „hrabání“ zevnitř počítače uslyšíte, nejde ale o nic otravného nebo častého. Počítač se naštěstí ani po delší době provozu nezahřívá. Jiná situace ale nastává u hraní her. Takové zjištění jsem samozřejmě očekával a je zcela logické: tohle není herní notebook pro hráče.

Pro ukládání souborů máte k dispozici 1 000 GB prostoru na rychlém SSD disku (v ČR se prodává verze s max. 512 GB). Takové datové skladiště většina běžných uživatelů ani nevyužije. Své fotografie z dovolené nebo objemnější filmy tak máte kam nahrát a uschovat. Případné zájemce určitě potěší přítomnost HD kamerky na horní straně obrazovky. Není to sice žádný zázrak, ale pro běžné plkání svoji úlohu plní dobře. V pohotovostním režimu se rozsvítí bílá diodka.

Výdrž baterie – 8,5/10

Inženýrům se do šasi povedlo vtěsnat baterii s kapacitou 50Wh. Ta dokáže ultrabook pohánět zhruba 6-8 hodin. Menší časovka se týká přehrávání videí a filmů vysoké kvality, ta delší zase práce. Samozřejmě záleží na nastavení jasu displeje a způsobu používání.

Není to žádný zázrak, stále však berme v potaz (ne)rozměrnost celého zařízení. Někteří konkurenti sice vydrží o několik hodin déle, ovšem pak většinou cenovka začíná trojkou nebo čtyřkou…

Recenze Asus ZenBook 14

Dobíjení probíhá pomocí přiložené nabíječky. Z úplného vybít se na maximálních 100 % dostanete za zhruba 90-100 minut. Za hodinu se baterie obvykle nabije na 80 %.

Jak jsme si připomněli výše, o průběhu nabíjení informuje okolí dioda při pravé straně. Trošku mě zamrzela nemožnost dobíjení skrze přítomný USB-C konektor. Doma nic řešit nebudete, ovšem do kanceláře si již budete muset vzít s sebou originální nabíječku.

Systém a konektivita – 9/10

Konektorová nabídka je pestrá. Při levé straně je napájecí zdířka, HDMI port, USB-A typu 3.1 a USB-C typu 3.1 Gen 2 (bez podpory Thunderbolt 3). Na protější pravici využijete čtečku microSD karet (velikost, jakou máte ve smartphonu), druhý USB 2.0 port a 3,5 mm audio jack pro běžná sluchátka. Dvojice kontrolek vás pak informuje o stavu pohotovosti, baterii a nabíjení.

Uvnitř ZenBooku 14 na vás bude čekat Windows 10 Pro. K jeho funkcím a možnostem se asi nemá smysl vyjadřovat. Systém je každopádně plynulý a svižný. Výrobce nové majitele tohoto ultrabooku ani neobtěžkává zbytečnými programy. Plocha je čistá – jen ji použít. Recenzovaný přenosný počítač si rozumí s dvoukanálovou, dvoupásmovou Wi-Fi a podporuje Bluetooth 5.0.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na domácí Heurece Asus ZenBook 14 téměř nikdo nehodnotil, proto dejme přednost recenzím. Velmi podrobně se testování věnovali redaktoři stránky notebookcheck.net, kteří přístroj ocenili 85 %. Podrobné informace najdete také na webu ultrabookreview.com, kde se mezi klady objevila například kvalitní klávesnice, displej a cena.

Alternativy k Asus ZenBook 14

Jako určitou alternativu spatřuji v pohledném ultrabooku Xiaomi Mi Notebook Air 13,3, který vypadá hezky a může se pochlubit dedikovanou grafikou. Náročnějším uživatelům pak doporučuji Apple MacBook Air 2018, případně stále populární starší a výkonný model Apple MacBook Pro 2017 (recenze).

Závěrečné hodnocení

8.9

Perfektní

Asus ZenBook 14 je špičkový 14″ ultrabook, který se pyšní elegancí, stabilitou a krásným displejem s minimálními rámečky. Tady není co řešit. Honem do obchodu.

Design a zpracování
9
Displej
9
Hardware a výkon
9
Výdrž baterie
8.5
Systém a konektivita
9
Klady
  • Elegantní hliníkové zpracování
  • Kompaktní a odolná konstrukce
  • Krásný FHD displej s minimálními rámečky
  • Stabilní výkon, hlasité stereo
  • Slušná výdrž (s ohledem na rozměry)
  • Bleskurychlé odemykání obličejem
  • Spousta portů a čtečka microSD
Zápory
  • Měkký pant
  • Nižší maximální jas displeje
  • Nepodporuje rozhraní Thunderbolt 3.0
  • Upatlaný povrch

Nejprodávanější notebooky podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (4 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář