Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Pěstování rajčat krok za krokem: Jak vypěstovat chutná rajčata

5. 2. 2021 aktualizováno

Rajčata dlouhodobě patří k nejoblíbenějším druhům zeleniny u nás. Je to díky jejich chuti a šťavnatosti. Navíc jsou nabité vitamíny, obsahují velké množství vitamínu C, dále vitamíny A, B6 či B12 a další. A proč se je vyplatí pěstovat doma? Protože od těch koupených v obchodě je rozeznáte hned při prvním kousnutí – chutnají totiž mnohem lépe, mají sladší a výrazně plnější chuť.Pěstování rajčat krok za krokem: Jak vypěstovat chutná rajčata

Pěstování rajčat není nijak zvlášť náročné, ale pro zajištění bohaté úrody je třeba při něm postupovat správně. A proto se v článku podíváme na to, jak během několika měsíců proměnit každé semínko ve velkou kopu oblíbených červených plodů. Zaměříme se na pěstování nejen na zahradě, ve skleníku nebo na záhonu, ale na konci článku si představíme také specifika pěstování rajčat v interiéru. Po dočtení si snadno odpovíte na otázku jak pěstovat rajčata

Druhy rajčat

Před samotným pěstováním se musíte rozhodnout, jaký typ rajčat chcete pěstovat. Rajčata se dělí na dva základní druhy – tyčková a keříčková. Každý druh je pak dostupný v mnoha odrůdách.

  • Tyčková rajčata: častěji se pěstují rajčata tyčková, která jsou pojmenována podle toho, že při růstu potřebují podporu v podobě rovných nebo spirálových tyčí. Pěstovat se mohou ve skleníku i venku na záhonu. Při pěstování ve skleníku však mějte na paměti, že tyčková rajčata dorůstají výšky klidně i přes dva metry. Pěstují se v řádcích se zhruba 40centimetrovými rozestupy.
  • Keříčková rajčata: dorůstají znatelně nižší výšky než ta tyčková. Často se dají pěstovat i bez opory, ale v některých případech je také vhodné ji použít. Výsadba obvykle probíhá ve sponu asi 60 × 30 cm. První hodnota značí vzdálenost mezi řádky a druhá hodnota udává vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami. Odrůdy keříčkových rajčat lze snadno pěstovat i na balkonu nebo přímo v bytě.

Druhy rajčat – jaké existují

Kdy a jak provést výsev a výsadbu?

Pokud chcete rajčata pěstovat venku v běžné sezoně, je třeba si promyslet, kdy je ten pravý čas začít s výsevem a následnou výsadbou. Řada pěstitelů si pro usnadnění práce raději koupí již vzrostlé sazenice v době, kdy přijde čas na výsadbu. Díky tomu jim odpadne starost, kdy provést výsev, a samozřejmě se o rajčata nemusí tak dlouho starat předtím, než začnou trhat uzrálé plody. Není to nutně dobře ani špatně, i rajčata vypěstovaná z koupených sazenic chutnají při správné péči opravdu dobře.

Kdy a jak provést výsev a výsadbu?

Obecně platí, že výsev by se měl provádět 6–8 týdnů před výsadbou tak, aby u vysazených rajčat již nehrozilo, že budou muset projít mrazy. Záleží tedy na tom, v jaké oblasti budete rajčata pěstovat a jaké tam obvykle bývají v jarních měsících teploty. Nejdříve se výsev rajčat provádí ve druhé polovině února.

Výsadba obvykle probíhá od poloviny dubna do konce května v závislosti na oblasti, obvyklých teplotách v daném období a dlouhodobé předpovědi pro daný rok. Rajčata nesnesou mrazy, a proto si musíte být jistí, že po vysazení ven už určitě nepřijdou, včetně ranních mrazů. Před samotným vysazením je dobré, když rostlinám dáte příležitost, aby si na nižší teploty zvykly, například v nevytápěné předsíni nebo venku v odpoledních hodinách, když bude venkovní teplota přesahovat 10 °C.

Výsev rajčat

V první řadě samozřejmě musíte sehnat semínka takového druhu rajčat, který vám chutná. Semínka poté vysejete do substrátu určeného pro výsev a množení, které je nejlepší volbou pro klíčení díky optimálnímu obsahu živin. Substrát můžete nasypat například do truhlíku nebo jiné podobné nádoby, rovnoměrně ho rozprostřete, udusejte a mírně navlhčete rozprašovačem.

Po přípravě substrátu si připravte patřičný počet semínek podle toho, kolik chcete mít rostlin. Počítejte s tím, že všechna semínka nemusí vzejít a přijít můžete také o několik sazenic. Proto semínek zasejte o něco více. Semínka rajčat se do substrátu umisťují tak, aby kolem sebe měly alespoň 1–2 centimetry prostoru. Následně je jemně posypte substrátem, tato vrstva by měla mít jen několik milimetrů, a poté na řadu přichází ještě další zvlhčení rozprašovačem.

Nakonec truhlík překryjte průhlednou fólií, do které udělejte díry, a truhlík dejte k oknu na parapet nebo na stůl. Ideální teplota pro klíčení se sice uvádí zhruba 15–18 °C, ale rajčata bez problémů vzejdou i při běžné pokojové teplotě. Není však dobré, pokud jde na rostliny příliš tepla od radiátorů, protože poté rychle rostou, ale stonek zůstává příliš tenký. Pokud tedy máte radiátory blízko parapetu a nemůžete rajčata umístit do chladnější a zároveň prosvětlené místnosti, pokuste se teplo z radiátorů alespoň odizolovat. Pomoci může i jednoduché překrytí části radiátoru novinami.

Když ze semen vyrostou malé rostliny, potřebují jednotlivě přesadit do větších nádob se substrátem, ve kterých se z nich stanou velké sazenice. Někdo jako nádoby používá například i kelímky od jogurtů, ale lepší je sáhnout po trochu větších nádobách, abyste je nemuseli podruhé přesazovat v případě, že se protáhne zima a rostliny příliš vyrostou. Mohou to být buď menší plastové květináče, uříznuté PET lahve nebo uříznuté krabice od mléka.

Výsadba rajčat

Máte krásné sazenice a venkovní teploty už se ustálily nad hranicí bodu mrazu? Je ideální čas na výsadbu. Ať už budete sázet rajčata do skleníku nebo na venkovní záhon, postup je v obou případech stejný. Nyní si popíšeme postup výsadby tyčkových rajčat, u keříčkových se liší jen tím, že se nepoužívají podpěrné tyčky a rostlinám mezi sebou stačí menší rozestupy (viz první kapitola).

Jak na sázení rajčat? Začíná se rozměřením záhonu tak, aby rajčata rovnoměrně zaplnila vyhrazený prostor a abyste se touto činností nemuseli při samotném sázení rozptylovat. Ideální vzdálenost mezi rostlinami pro tyčková rajčata je 40–50 cm. Na označená místa umístěte podpěrné tyčky. Je důležité, aby byly opravdu dobře zatlučeny do země a udržely tak rajčata ve svislé poloze i ve větru.

Nyní připravte díry na rajčata. Pokud je hlína suchá a špatně se vám kope, pokropte ji vodou. Do děr konečně můžete umístit rostliny, a to tak, že přendáte rostliny z nádob včetně substrátu a při zahrabání hlínou zahrnete nejen kořeny schované v substrátu, ale také část stonku. Teď už jen rajčata přivážete k připraveným tyčím a pořádně je zalijete odstátou vodou.

Pěstování rajčat – obecně

Starání se o vysazená rajčata je odměnou za vaši dosavadní práci. Stačí je pravidelně zalévat a podle toho, jak rostou, je průběžně přivazovat. Zapomenout nesmíte ani na další pravidelný úkon, kterým je vyštipování bočních výhonů, což jsou neplodné části rostlin. Tyto výhony vyrůstají v paždí rostliny, to je místo na stonku, ze kterého vyrůstají listy. Vyštipováním těchto výhonků dosáhnete bohatší úrody. Po hlavní úrodě můžete rostliny prostřihat více, aby stihly dozrát již nasazené plody před jejím úhynem.

Pěstování rajčat informace

Samozřejmě není vůbec od věci, když budete rostliny hnojit – rajčata totiž potřebují spoustu živin. Bez hnojení rozhodně nedosáhnete tak bohaté sklizně. Vystačíte si s univerzálními hnojivy, které jsou určeny pro různé fáze života rostliny. Při jejich dávkování se držte doporučeného množství dle návodu.

Věcí, která může výrazně negativně ovlivnit výsledek celé snahy, jsou různí škůdci a choroby. V takových situacích poté musíte využít patřičných postřiků, kterými můžete vaši úrodu zachránit. Častým problémem jsou plísně, zejména plíseň bramborová. Abyste se jim vyhnuli, snažte se při zalévání nekropit listy, protože vlhkost přispívá k jejich vzniku, a pravidelně odlamujte listy s hnědými skvrnami.

Pěstování rajčat v interiéru

Nakonec si krátce rozebereme pěstování rajčat v interiéru, což je vhodné především v případě, že nemáte žádnou zahradu. Výhodou pěstování doma je ovšem i to, že může probíhat prakticky celoročně, takže můžete sklízet domácí rajčata klidně i v zimě. Stačí k tomu mít místnost s vhodnými podmínkami.

Pěstování rajčat v interiéru – krok za krokem, rady

Začátek je stejný jako při přípravě sazenic na venkovní pěstování. Ideální teplota pro vyklíčení semen a růst sazenic je opět zhruba 15–18 °C. Při přesazování je však třeba myslet na to, že rajčata v květináčích vyrostou do své maximální velikosti, takže na to myslete při výběru velikosti květináče. V interiéru se sice častěji pěstují keříčková rajčata, ale ani pro ně časem nebude PET lahev úplně nejlepší volbou. Vhodné je květináče pro spolehlivý růst a plození rostlin naplnit substráty bohatými na živiny, to jsou například kokosové substráty. Množství substrátu v květináči by mělo být takové, aby jeho výška dosahovala alespoň 15 centimetrů.

Největší problém při stálém pěstování uvnitř je nedostatek světla, zejména pokud rajčata pěstujete v zimních měsících. Tento problém lze vyřešit pomocí LED osvětlení určeného pro pěstování, které nevydává téměř žádné teplo, a tak nehrozí popálení listů, a to ani při umístění blízko k vrcholkům rostlin, nebo dokonce přímo mezi řádky rostlin.

Jakmile rajčata začnou kvést, potřebují vyšší teploty – přes den v rozmezí 22–28 °C a nižší teploty v noci, mezi 17 °C a 21 °C. A protože v interiéru, například v bytě, zpravidla není dostatek hmyzu, který by se postaral o opylování, musíte tuto práci udělat sami. S pomocí vatové tyčinky stačí lehce pohladit vnitřek květu. O opylení květů se musíte starat průběžně tak, jak se budou postupně otevírat další květy. Ani při vnitřním pěstování pak nezapomínejte na hnojení rostlin, případně ochranu proti škůdcům. Na hnojení se hodí organická hnojiva v tekuté formě.

Náš tip

Další Tipy&Triky čtěte v našem magazínu.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 3.5 (20 hlasů)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář